Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Пређи на садржај

Портал:Србија

С Википедије, слободне енциклопедије

Добро дошли на  Портал Србија


О Порталу
Грб Србије
Грб Србије

Србија је континентална држава која се налази у југоисточној Европи (на Балканском полуострву) и у средњој Европи (Панонској низији).

У саставу Републике Србије налазе се две аутономне покрајине Војводина и Косово и Метохија. Србија је демократска држава свих грађана који живе на њеној територији, заснована на владавини права. На северу се граничи са Мађарском, на истоку са Румунијом и Бугарском, на југу са Северном Македонијом и Албанијом, а на западу са Црном Гором, Босном и Херцеговином и Хрватском.

Од завршетка Првог светског рата била је саставни део заједничке државе са већином балканских Јужних Словена првобитно у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, касније преименованој у Краљевину Југославију, затим у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији, Савезној Републици Југославији и Државној заједници Србија и Црна Гора. Од 2006, као наследница СЦГ, Србија је поново постала суверена и независна држава.

Главни град је Београд. Са близу 1,6 милиона становника он је административно, економско и културно средиште Србије.

Изабрана биографија

Војвода Живојин Мишић
Војвода Живојин Мишић

Живојин Мишић (Струганик код Мионице, 7/19. јул 1855Београд, 20. јануар 1921) је био српски и југословенски војвода.

На самом почетку своје четрдесетогодишње службе, био је учесник српско-турских ратова (18761878), као питомац-наредник, касније потпоручник. У тим ратовима стекао је прва ратна искуства. Поред четворогодишње Артиљеријске школе завршио је Аустро-угарску школу гађања у Бруку на Лајти и двогодишњу припрему за генералштабну струку. Такође је учествовао и у краткотрајном Српско-бугарском рату 1885. године. Пуних шест година поред редовних дужности предавао је стратегију на Војној академији. Након Мајског преврата био је приморан да се пензионише у чину генералштабног пуковника, пошто је сматран превише блиским свргнутој династији Обреновића, али је реактивиран 1909, током анексионе кризе на лични захтев начелника Врховне команде генерала Радомира Путника, који га је учинио својим помоћником. Мишић је помогао генералу Путнику да састави српски ратни план у евентуалном рату са Аустро-Угарском. Учествовао је Балканским ратовима и својим радом пресудно допринео исходу ратова и задобио унапређење у генералски чин. По завршетку рата, Мишић је по други пут пензионисан на исти начин, заслугом официра припадника Црне руке.

Пред само избијање Првог светског рата, опет је био реактивиран и постављен за помоћника начелника штаба Врховне команде. Током Колубарске битке, генералу Мишићу је предата команда над Првом армијом, која је тада била у врло тешкој ситуацији. Највише захваљујући његовим личним напорима и знању, Прва армија је реорганизована и непријатељска војска је тешко поражена у потоњем српском контранападу. За заслуге и извојевану победу, Мишић је 4. децембра 1914. године унапређен у чин војводе (фелдмаршала). Добитник је низа домаћих и иностраних одликовања. Од стране енглеског краља Џорџа V награђен је титулом енглеског витеза бакалауреја.

Изабрана фотографија


[[Датотека:|x350px| ]]

Изабрани чланци
Сјајни чланци:

Ада ЦиганлијаБеоградВелико ратно острвоВладе ДивацВојна болница НишГрб БеоградаДушан ЈерковићЖивко ПавловићИсторија Срба пре НемањићаЈован ВладимирЈован ЦвијићМихајло ПупинМарко ГобељићНишНовак ЂоковићОпштина БаточинаОџациСеоба СрбаСлучај РачакСпоменик борцима РеволуцијеСрбијаСтари РасСтефан ЛазаревићСтефан НемањаСтефан МилутинСтруганикСува планинаНишка БањаСићевачка клисураХрам Светог Саве у Београду

Добри чланци:

Александар ЂорђевићАна ИвановићБеоградска тврђаваВинчанска култураВршачки замакГалија (музичка група)Градска општина Нови БеоградГрадска општина Савски венацВојводина у Народноослободилачкој борбиВукашин МрњавчевићДрагутин Калор МилодановићДејан МедаковићЖивот и дела бесмртног вожда КарађорђаИво АндрићИсторија ПиротаМанастир Црна РекаНикола ЈокићНикола ПашићНемањићи — рађање краљевинеНови СадПриштинаСвети Георгије убива аждахуСимонида НемањићСкореновацСпасенија Цана БабовићСпомен-гробље на КрушикуСремска МитровицаФК Текстилац ОџациФудбалска репрезентација СрбијеЦинцар Јанко Поповић

Изабрана фотографија


[[Датотека:|x350px| ]]

Изабрани чланак

Шаблон:ИЧ-

Да ли сте знали
Тематске изабранe фотографије

нови сад београд

фрушка гора

ниш тара други светски рат копаоник

Википедија на српском језику

Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају и одржавају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на Википедији можете мењати без обавезне регистрације.

Првобитна верзија Википедије започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године у 21:52. Википедија тренутно садржи више од 63,2 милиона чланака написаних на 309 језика, од којих је преко 691.000 на српском.

Сродни пројекти
Србија на Викивестима     Србија на Викимедијиној Остави Србија на Викицитату
Вести Слике и мултимедијални фајлови Цитати
:n:sr:Србија
Commons:Србија
Викицитат:Србија
Остали Портали