Bölgesel Amatör Lig
Ülke | Türkiye |
---|---|
Konfederasyon | UEFA |
Kuruluş | 2010 |
Takım sayısı | 169 |
Üst lig | 3. Lig |
Alt lig | Süper Amatör Lig |
Son şampiyon | 1. Grup:Beykoz İshaklı 2. Grup:Çorluspor 1947 3. Grup:Nilüfer Belediye 4. Grup:Tire 2021 5. Grup:Muğlaspor 6. Grup:1926 Polatlı Belediyespor 7. Grup:Niğde Belediyesispor 8. Grup:Viranşehir Belediyespor 9. Grup:Mazıdağı Fosfatspor 10. Grup:Çayelispor 11. Grup:Yozgat Belediyesi Bozokspor 12. Grup:Türk Metal 1963 |
Resmî site | TFF resmi site |
Bölgesel Amatör Lig (kısaca BAL), Türkiye'nin 5. seviyedeki futbol ligi konumundadır. İlk olarak 1990-1994 yıllarında Deplasmanlı Amatör Lig adıyla oynanan bu lig, 2010 yılında yeniden kurulmuştur.
Statü (2023-2024)
[değiştir | kaynağı değiştir]2023-2024 Sezonunda Bölgesel Amatör Lig’den TFF 3. Lig’e toplam 12 takım yükselecektir.
12 grupta birinci olan takımlar TFF 3. Lig’e çıkmaya hak kazanır.
12 grupta son iki sırayı alan takımlar BAL’dan bulunduğu ilin en üst yerel ligine düşer.
2019-2020 sezonunda pandemi nedeniyle yerel ligler ve BAL tamamlanmadan liglerin yarım kalmasından kaynaklanan ayrıca 06.02.2023 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle 2. ve 7. grupta bulunan ve müsabakaları tamamlanamayan illerdeki takımların BAL’da olması gereken kontenjanın üzerinde takımın BAL’a alınmasından kaynaklanan kontenjan artışı nedeniyle illerin belirlenen kontenjanlarına göre BAL’dan TFF 3.Lig’e yükselme, BAL’da kalma, BAL’dan yerel lige düşme ve yerel ligden BAL’a yükselme statüde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.[1]
2023-2024 sezonunda BAL’da yabancı uyruklu futbolcu oynatılamaz.
Takımlar (2023-2024)
[değiştir | kaynağı değiştir]BAL 2023-2024 sezonu, bu statüde belirtilen kriterleri yerine getiren ve illere verilen kontenjan kapsamında 2022-2023 Sezonunda BAL’da yer alarak TFF 3. Lig’e çıkamayan veya yerel amatör lige düşmeyen 148 takım, yerel liglerde dereceye girerek veya baraj maçında galip gelerek BAL’a yükselen 16 takım ve 2023 -2024 Sezonunda BAL’dan çekilen Yeşilyurt D.Ç Ofspor Kulübü hariç TFF 3.Lig’den düşen 5 takım olmak üzere toplam 169 takımdan oluşur.
BAL 2023-2024 sezonu 13 takımlı 3 grup, 14 takımlı 6 grup, 15 takımlı 2 grup ve 16 takımlı 1 grup olmak üzere 12 grup’da 169 takımın katılımı ile oynanır. İstanbul takımları 2 ayrı grupta, diğer illerin takımları ise aynı grupta yer alırlar.[2]
Grup maçlarına katılan takımlar
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (1. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
İstanbul | Beykoz | Beykoz İshaklıspor | Beykoz İlçe Stadı | Yerel/alındı | 3. Lig'e çıktı | |
İstanbul | Beylikdüzü | Beylikdüzüspor | Gürpınar Stadı | 3.000 | Grup 8/14 | Grup 2/16 |
İstanbul | Maltepe | Maltepespor | Hasan Polat Stadı | 5.000 | 2021-22/yeniden | Grup 3/16 |
İstanbul | Ümraniye | İnkılap Futbol SK | Paşabahçe Stadı | 2021-22/yeniden | Grup 4/16 | |
İstanbul | Üsküdar | Beylerbeyi 1911 FK | Beylerbeyi 75.Yıl S. | 5.500 | Grup 4/14 | Grup 5/16 |
İstanbul | Şişli | Nişantaşıspor | Ayazağa Y.Tunaoğlu S. | 700 | Grup 5/14 | Grup 6/16 |
İstanbul | Küçükçekmece | Küçükçekmece Sportif F. | Metin Oktay Stadyumu | 1.500 | Yerel/alındı | Grup 7/16 |
İstanbul | Eyüpsultan | Alibeyköyspor | Alibeyköy Stadyumu | 3500 | 2021-22/yeniden | Grup 8/16 |
İstanbul | Şile | Şile Yıldızspor | Şile Stadı | 940 | 3. Lig'den düştü | Grup 9/16 |
İstanbul | Sarıyer | Sarıyer Yenimahallespor | Ayazağa Yusuf Tunaoğlu | 2.500 | Yerel/alındı | Grup 10/16 |
İstanbul | Maltepe | İstanbul Anadolu Futbol Y. | Hasan Polat Stadı | 5.000 | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü |
İstanbul | Kartal | Kartal Sportif F.A.Ş. | Bulvar Mimar K.Köse S. | 2.000 | Grup 5/14 | İl içi sıra/düştü |
İstanbul | Küçükçekmece | Yeni Ufukspor | Metin Oktay Stadyumu | 1.500 | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü |
İstanbul | Bayrampaşa | Bayrampaşa SK | Çetin Emeç Stadyumu | 3.300 | 3. Lig'den düştü | İl içi sıra/düştü |
İstanbul | Fatih | Vefa SK | Vefa Stadyumu | 4.984 | Grup 8/14 | Küme düştü |
İstanbul | Fatih | Haliç Spor | Vefa Stadyumu | 4.984 | Grup 7/14 | Küme düştü |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (2. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
Tekirdağ | Çorlu | Çorluspor 1947 | General Basri Saran St. | 5.300 | Grup 2/14 | 3. Lig'e çıktı |
Kocaeli | Gebze | Gebzespor | Gebze Alaettin Kurt S. | 27.000 | Grup 2/14 | Grup 2/15 |
İstanbul | Küçükçekmece | İFA | Metin Oktay Stadyumu | 1.500 | Yerel/alındı | Grup 3/15 |
İstanbul | Ataşehir | Taçspor | Alemdağ Stadyumu | 1.300 | Yerel/alındı | Baraj/düştü |
Kocaeli | Başiskele | Kullar 1975 Spor | A.Türkeş Stadyumu | 1.790 | Grup 8/14 | Baraj/düştü |
Kocaeli | Gölcük | Gölcükspor | Gölcük Şehir Stadyumu | 2.000 | Grup 2/14 | Grup 6/15 |
İstanbul | Fatih | Feriköy | Feriköy Stadyumu | 2.500 | Grup 4/14 | İl içi sıra/düştü |
Kocaeli | Dilovası | Diliskelesispor | Şht. N.Karadaş Stadı | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü | |
Edirne | Keşan | Keşanspor | Keşan Atatürk Stadyumu | 1.500 | Yerel/alındı | Grup 9/15 |
Tekirdağ | Kapaklı | Kapaklıspor | Kapaklı İlçe Stadyumu | Baraj/çıktı | Grup 10/15 | |
Edirne | Uzunköprü | Uzunköprüspor | Ergene Stadı | 1.000 | Grup 13/14 | İl içi sıra/düştü |
Kocaeli | Başiskele | Yuvacık Spor | Şht. Ö.Halisdemir Sahası | 500 | Grup 6/14 | İl içi sıra/düştü |
Tekirdağ | Saray | Sarayspor 1953 | Saray İlçe Stadyumu | 500 | Baraj/çıktı | İl içi sıra/düştü |
Kırklareli | Babaeski | Babaeskispor | 100.Yıl Stadı | 1.000 | Grup 12/14 | Küme düştü |
Kırklareli | Lüleburgaz | Lüleburgazspor | 8 Kasım Stadı | 2.500 | 2021-22/yeniden | Küme düştü |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (3. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
Bursa | Nilüfer | Nilüfer Belediye FK | İbrahim Yazıcı Stadyumu | 6.900 | Grup 7/14 | 3. Lig'e çıktı |
Balıkesir | Burhaniye | Burhaniye Belediyespor | Burhaniye 8 Eylül Stadı | Grup 2/14 | Grup 2/14 | |
Yalova | Merkez | Yalova Yeşilovaspor | Yalova Atatürk Stadyumu | 8.980 | Grup 12/14 | Grup 3/14 |
Bursa | M.kemalpaşa | Mustafakemalpaşa Bld.S. | M.kemalpaşa İlçe Stadı | 2.378 | Yerel/alındı | Grup 4/14 |
Sakarya | Hendek | Hendekspor | Hendek Atatürk Stadı | 1.500 | Grup 5/14 | Grup 5/14 |
Çanakkale | Çan | Yeni Çanspor | Çan İbrahim Bodur Stadı | 3.000 | Baraj/çıktı | Grup 6/14 |
Balıkesir | Bandırma | Eti Maden Eti SK | Bandırma Sanayi Stadı | Grup 4/14 | baraj/kaldı | |
Bursa | Yıldırım | Bursa Doğugücü FK | Minareli Çavuş Spor Tes. | 1.000 | Grup 5/14 | Grup 8/14 |
Sakarya | Karasu | Karasuspor | Karasu İlçe Stadı | 2.000 | 2018-19/yeniden | baraj/kaldı |
Sakarya | Arifiye | Arifiye Kalaycıspor | Arifiye Kalaycı Sahası | Grup 3/14 | İl içi sıra/düştü | |
Çanakkale | Biga | Bigaspor | Biga İlyas Bayram Stadı | 1.200 | Grup 9/14 | İl içi sıra/düştü |
Balıkesir | Karesi | Balıkesir BŞB | AHP 1 Nolu Saha | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü | |
Bursa | Nilüfer | Görükle İpekspor | Minareli Çavuş Spor Tes. | 1.000 | Grup 3/14 | Küme düştü |
Yalova | Altınova | Altınova Belediyespor | Hersekzade Ahmetpaşa | 1.000 | Grup 3/14 | Küme düştü |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (4. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
İzmir | Tire | Tire 2021 SK | 4 Eylül Stadyumu | 2.500 | Grup 3/14 | 3. Lig'e çıktı |
Afyon | Bolvadin | Bld.Bolvadin Termalspor | Bolvadin Bld. Tesisleri | 1.000 | Grup 6/14 | Grup 2/15 |
İzmir | Çeşme | Çeşme Belediyespor | Çeşme 16 Eylül Stadı | Grup 6/14 | Grup 3/15 | |
İzmir | Karabağlar | İzmirspor | Eski Buca Stadyumu | 6.231 | Baraj/çıktı | Grup 5/15 |
Manisa | Yunusemre | Manisa 1965 SK | Tevfik Lav Spor Tes. | 562 | Yerel/alındı | Grup 4/15 |
Kütahya | Tavşanlı | Tepecikspor | Tavşanlı Ada Stadı | 5.049 | Grup 12/14 | baraj/kaldı |
Kütahya | Tavşanlı | TKİ Tavşanlı Linyitspor | Tavşanlı Ada Stadı | 5.049 | Grup 3/14 | Grup 6/15 |
İzmir | Çeşme | Alaçatıspor Kulübü | Alaçatı 15 Eylül Stadı | Grup 3/14 | baraj/kaldı | |
İzmir | Menemen | Asarlık Gençlikspor | Tahir Şahin Stadı | 4.300 | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü |
Manisa | Yunusemre | Yunus Emre Bld.Spor | Tevfik Lav Spor Tes. | 562 | Grup 2/14 | Baraj/düştü |
Manisa | Yunusemre | Yıldızspor 45 FK | Muradiye Sahası | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü | |
İzmir | Bayındır | Bayındırspor | Bayındır İlçe Stadyumu | 1.000 | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü |
Bilecik | Merkez | Bilecik 1969 SK | Şeyh Edebali Stadyumu | 5.150 | Grup 9/14 | Baraj/düştü |
Kütahya | Merkez | Kütahya İl Özel İdare KH | Halil Akkaş Stadı | 1.500 | Yerel/alındı | Küme düştü |
Afyon | Emirdağ | Emirdağspor | Emirdağ İlçe Stadı | Baraj/çıktı | Küme düştü | |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (5. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
Muğla | Menteşe | Muğlaspor | Muğla Atatürk St. | 7.750 | Grup 5/14 | 3. Lig'e çıktı |
Antalya | Manavgat | Manavgat Belediyespor | Manavgat Atatürk St. | 5.000 | Grup 4/14 | Grup 2/14 |
Muğla | Yatağan | Yatağanspor | Yatağan İlçe Stadı | Grup 6/14 | Grup 3/14 | |
Antalya | Kumluca | Kumluca Belediyespor | Kumluca İlçe Stadı | Grup 2/14 | baraj/kaldı | |
Aydın | Didim | Didim Bld. Saygın Yapı S. | Didim Atatürk Stadı | 2.000 | Grup 4/14 | Grup 5/14 |
Denizli | Sarayköy | Sarayköyspor | Sarayköy İlçe Stadı | 1.000 | Grup 8/14 | Grup 6/14 |
Denizli | Çivril | Yeşil Çivril Belediyespor | Çivril Şehir Stadı | Baraj/çıktı | baraj/kaldı | |
Burdur | Merkez | M.Akif Ersoy Ünv. GSK | Gazi Atatürk Stadyumu | 5.000 | Grup 8/14 | Baraj/düştü |
Aydın | Söke | Sökespor | Söke İlçe Stadı | 2.000 | Grup 2/14 | baraj/kaldı |
Antalya | Döşemealtı | Döşemealtı Bld. Gençlik | Şehit Er Tevfik Cebeci S. | Yerel/alındı | Küme düştü | |
Isparta | Keçiborlu | Keçiborlu Belediyespor | Keçiborlu İlçe Stadı | Grup 10/14 | baraj/kaldı | |
Aydın | İncirliova | İncirliova Belediyespor | Yaşar Kocabıyık Stad. | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü | |
Denizli | Pamukkale | Irlıganlıspor | Akkonak Dr.Samim Gök S. | Yerel/alındı | Küme düştü | |
Uşak | Sivaslı | Sivaslı Belediyespor | Sivaslı İlçe Stadyumu | Yerel/alındı | baraj/kaldı | |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (6. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
Ankara | Polatlı | 1926 Polatlı Belediyespor | Polatlı İlçe Stadı | Grup 5/14 | 3. Lig'e çıktı | |
Zonguldak | Alaplı | Alaplı Belediye Spor | Alaplı İlçe Stadı | 500 | Yerel/alındı | Grup 2/14 |
Eskişehir | Tepebaşı | Eskişehirspor | Yeni Eskişehir Stadyumu | 32.507 | 3. Lig'den düştü | Grup 3/14 |
Ankara | Yenimahalle | Ankara T.K.İ. | Hasan Doğan Stadı | 2.000 | Grup 3/14 | Grup 4/14 |
Zonguldak | Ereğli | Kdz.Ereğli Belediyespor | Ereğli Beyçayır Stadı | 2.000 | Grup 2/14 | baraj/kaldı |
Bolu | Gerede | Geredespor | Gerede İlçe stadyumu | 1.500 | 2016-17/yeniden | baraj/kaldı |
Düzce | Kaynaşlı | Kaynaşlı Belediyespor | Kaynaşlı İlçe Stadı | 2018-19/yeniden | İl içi sıra/düştü | |
Ankara | Sincan | Sincan Belediyespor | Sincan Fatih Stadı | 5.000 | Grup 3/14 | Grup 9/14 |
Düzce | Çilimli | Çilimli Belediyespor | Düzce İ.Hoşver Stadı | 180 | Grup 6/14 | Grup 5/14 |
Ankara | Gölbaşı | Gölbaşı Belediyespor | Muhsin Yazıcıoğlu Stadı | 1.000 | Grup 8/14 | İl içi sıra/düştü |
Eskişehir | Yunusemre | Yunusemre Spor | Necdet Yıldırım Sahası | Grup 12/14 | İl içi sıra/düştü | |
Eskişehir | Tepebaşı | Eskişehir Demirspor | Necdet Yıldırım Sahası | 2015-16/yeniden | İl içi sıra/düştü | |
Kırşehir | Merkez | Kırşehir Gençlik Hizmetleri | Üniversite Futbol Sahası | Yerel/alındı | Küme düştü | |
Zonguldak | Kozlu | Kozlu Belediyespor | Kozlu şehir stadı | 500 | Grup 4/14 | Küme düştü |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (7. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
Niğde | Merkez | Niğde Belediyesispor | Niğde 5 Şubat Stadı | 3.056 | Grup 9/14 | 3. Lig'e çıktı |
Konya | Akşehir | Akşehirspor | Nasrettin Hoca Stadyumu | 4.000 | 2021-22/yeniden | Grup 2/14 |
Konya | Kulu | Ömeranlı SK | Ömeranlı Stadı | 500 | Baraj/çıktı | baraj/kaldı |
Adana | İmamoğlu | İmamoğlu Belediyespor | K.Kaynak Kardeşler St | 1.000 | Yerel/alındı | Grup 4/14 |
Mersin | Anamur | Anamur Belediyespor | Anamur İlçe Stadı | 5.000 | Grup 4/14 | Grup 5/14 |
Konya | Sarayönü | Sarayönü Belediyespor | Sarayönü İlçe Stadı | 2.000 | Grup 3/14 | İl içi sıra/düştü |
Adana | Seyhan | Adana 5 Ocak FK | K.Kaynak Kardeşler St | 1.000 | Yerel/alındı | baraj/kaldı |
Mersin | Akdeniz | Homurlu 1951 Spor | Koray Aydın Stadı | Grup 9/14 | baraj/kaldı | |
Adana | Sarıçam | Sarıçam Kürkçülerspor | Kürkçüler Şehit Ali Köse S. | 500 | 2021-22/yeniden | İl içi sıra/düştü |
Adana | Ceyhan | Ceyhanspor | Ceyhan İlçe Stadyumu | 4.230 | Donduruldu | İl içi sıra/düştü |
Mersin | Erdemli | Erdemli Belediyespor | Erdemli İlçe Stadı | 600 | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü |
Nevşehir | Merkez | Kapadokyaspor | Nevşehir 3 Nolu Saha | 500 | Grup 5/14 | baraj/kaldı |
Karaman | Merkez | Karaman Gençlerbirliği | Kemal Kaynaş Stadyumu | 2.250 | Yerel/alındı | Küme düştü |
Mersin | Akdeniz | Mersin Camspor | Koray Aydın Stadı | Yerel/alındı | Küme düştü | |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (8. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
Şanlıurfa | Viranşehir | Viranşehir Belediyespor | Viranşehir İlçe Stadı | Grup 7/14 | 3. Lig'e çıktı | |
Şanlıurfa | Siverek | Siverek Belediyespor | Siverek F.Tüysüz Stadı | 2.000 | Grup 4/14 | Grup 2/14 |
Kilis | Merkez | Kilis Belediyespor | Kilis 7 Aralık Stadı | 3.000 | Grup 6/14 | baraj/kaldı |
Hatay | Reyhanlı | Reyhanlıspor | Tayfur Sökmen Stadı | 1.500 | 2021-22/yeniden | Grup 4/14 |
Adıyaman | Merkez | Adıyaman Belediye SK | Adıyaman Atatürk S. | 8.598 | Yerel/alındı | Baraj/düştü |
Gaziantep | Şehitkamil | Aktoprak Belediyespor | Gazikent Sahası | 500 | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü |
Hatay | Yayladağ | Yayladağıspor | Yayladağı Stadyumu | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü | |
Kahramanmaraş | Dulkadiroğlu | K.maraş Kurtuluşspor | K.Maraş Merkez Saha | Yerel/alındı | Grup 8/14 | |
Gaziantep | Nizip | Nizipspor | Nizip Şehir Stadı | 2021-22/yeniden | İl içi sıra/düştü | |
Şanlıurfa | Bozova | Bozova Belediyespor | Bozova İlçe Stadı | 300 | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü |
Osmaniye | Bahçe | Bahçespor | Bahçe İlçe stadyumu | 250 | Grup 13/14 | baraj/kaldı |
Kilis | Merkez | Kilisspor | Kilis 7 Aralık Stadı | 3.000 | Yerel/alındı | Küme düştü |
Kahramanmaraş | Dulkadiroğlu | Karaziyaretspor | K.Maraş Merkez Saha | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü | |
Osmaniye | Merkez | Önderspor | Hasan Bey Tesisleri | 2011-12/yeniden | Küme düştü | |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (9. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
Mardin | Mazıdağı | Mazıdağı Fosfatspor | 21 Kasım Stadyumu | 5.700 | Grup 2/14 | 3. Lig'e çıktı |
Bitlis | Merkez | Özgüzelderespor | Bitlis 8 Ağustos Stad. | 2.550 | Grup 5/14 | baraj/kaldı |
Diyarbakır | Bağlar | Diyarbakırspor | Seyrantepe Çim Saha | 2021-22 yeniden | Grup 3/13 | |
Şırnak | Merkez | Şırnak Petrol SK | Şırnak Şehir Stadı | 3.050 | Yerel/alındı | baraj/kaldı |
Hakkari | Merkez | Hakkari Zapspor | Hakkâri Şehir Stadyumu | 2.500 | Yerel/alındı | baraj/kaldı |
Diyarbakır | Bağlar | Bağlar Belediyespor | Vali A.Cemal Serhadlı | 500 | Grup 11/14 | İl içi sıra/düştü |
Van | İpekyolu | Vangölü Sportif F. | Van Atatürk Stadyumu | 5.885 | Grup 9/14 | baraj/kaldı |
Batman | Merkez | Batman Kayra SK | Batman 16 Mayıs Stadı | 4.900 | Yerel/alındı | baraj/kaldı |
Diyarbakır | Yenişehir | Yenişehir Belediyespor | Seyrantepe Şilbe Stadı | 3.000 | Grup 6/14 | İl içi sıra/düştü |
Siirt | Kurtalan | Kayabağlar Beldesi GS | Kayabağlar Sahası | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü | |
Muş | Varto | Yeşilova Vartospor | Varto İlçe Stadı | Grup 3/14 | baraj/kaldı | |
Diyarbakır | Çınar | Çınar Belediyespor | Çınar İlçe Stadı | Grup 13/14 | Küme düştü | |
Diyarbakır | Yenişehir | Diyarbakır Adaletspor | Şehitlik Sahası | Yerel/alındı | Küme düştü | |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (10. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
Rize | Çayeli | Çayelispor | Çayeli Şehir Stadı | 1.300 | Grup 5/14 | 3. Lig'e çıktı |
Giresun | Bulancak | 1926 Bulancakspor | Bulancak İlçe Stadı | 1.425 | Grup 11/14 | Grup 2/13 |
Trabzon | Ortahisar | Kireçhanespor | Yavuz Selim Stadyumu | 1.820 | Yerel/alındı | Grup 3/13 |
Ağrı | Doğubayazıt | Doğubayazıt Futbol SK | Yaşar Eryılmaz Stadı | Grup 2/14 | baraj/kaldı | |
Ardahan | Merkez | Serhat Ardahanspor | 80.Yıl Cumhuriyet Stadı | 3.000 | Grup 12/14 | baraj/kaldı |
Artvin | Arhavi | Arhavi 08 SK | Arhavi Şehir Stadyumu | 1.500 | Yerel/alındı | baraj/kaldı |
Trabzon | Arsin | Arsin İdman Yurdu SK | Arsin İlçe Stadyumu | 1.300 | Yerel/alındı | Baraj/düştü |
Giresun | Görele | Görelespor | Görele 13 Mart Stad. | 2.500 | Grup 7/14 | İl içi sıra/düştü |
Erzurum | Palandöken | Palandöken Bld.spor | GSİM Y.İrtifa Kamp E.M. | Grup 7/14 | Baraj/düştü | |
Rize | Merkez | Rize Özel İdare Spor | Salarha Stadı | 1.000 | Grup 4/14 | Grup 8/13 |
Kars | Merkez | Kars 36 Spor | KAÜ Prof. Dr. A.Güven S. | 1.000 | Grup 9/14 | baraj/kaldı |
Bayburt | Merkez | Bayburt Belediyespor | Bayburt 1 nolu sentetik | Grup 8/14 | Küme düştü | |
Gümüşhane | Kelkit | Kelkitgücü | Kelkit İlçe Stadı | 500 | Yerel/alındı | Küme düştü |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (11. Grup)baraj/kaldı | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
Yozgat | Merkez | Yozgat Bld.Bozokspor | Yozgat Bozok Stadı | 8.260 | Grup 4/14 | 3. Lig'e çıktı |
Bingöl | Merkez | 12 Bingölspor | Bingöl Şehir Stadyumu | 3.000 | Grup 8/14 | baraj/kaldı |
Kayseri | Develi | Develi Gücü SK | Develi İlçe Stadı | 500 | Grup 7/14 | Grup 3/13 |
Malatya | Yeşilyurt | Malatyaspor | Yeşiltepe Spor Kompleks | 1.500 | Yerel/alındı | Grup 4/13 |
Bingöl | Genç | Murat 2020 Gençspor | Bingöl Şehir Stadyumu | 3.000 | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü |
Kayseri | Hacılar | Hacılar Erciyes Gençlik S. | Başakpınar Ş.Tankurt St. | 1.500 | Grup 6/14 | İl içi sıra/düştü |
Elazığ | Merkez | Elazığ Aksaray Gençlik S. | Gençlik Merkezi Sahası | 1.000 | Grup 3/14 | Grup 7/13 |
Sivas | Kangal | Kangal Termikspor | Kangal İlçe Stadı | Yerel/alındı | Baraj/düştü | |
Erzincan | Merkez | Ulalar Spor | 13 Şubat Stadyumu | 6.000 | Grup 9/14 | baraj/kaldı |
Elazığ | Merkez | Rüstempaşa SK | Gençlik Merkezi Sahası | 1.000 | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü |
Tunceli | Merkez | Dersimspor | Tunceli Atatürk Stadyumu | 1.600 | Grup 2/14 | baraj/kaldı |
Malatya | Hekimhan | Hekimhan Belediyespor | Zekeriya Güney Stadı | 500 | Yerel/alındı | Küme düştü |
Tunceli | Ovacık | Ovacık Bld.Munzurspor | Ovacık İlçe Sahası | 500 | Yerel/alındı | Küme düştü |
BAL 2023-2024 Sezonu Takımları (12. Grup) | ||||||
İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2023-24 başı | 2023-24 Sonu |
Kırıkkale | Merkez | Türk Metal 1963 SK | Fikret Karabudak Stadyumu | 5.402 | Baraj/çıktı | 3. Lig'e çıktı |
Kastamonu | Merkez | Kastamonu İl Özel İdare | Hasan Doğan Spor Tes. | 500 | Grup 9/14 | Grup 3/14 |
Samsun | İlkadım | Samsun BŞB | İlkadım Gazi Stadı | 1.500 | Grup 4/14 | Grup 2/14 |
Samsun | Çarşamba | Çarşambaspor | Çarşamba İlçe Stadı | 5.000 | Grup 2/14 | baraj/kaldı |
Ordu | Ünye | Ünye 1957 Spor | Ünye İlçe stadyumu | 10.340 | Grup 6/14 | İl içi sıra/düştü |
Tokat | Niksar | Niksar Belediyespor | Niksar İlçe stadyumu | 1.000 | Grup 3/14 | baraj/kaldı |
Amasya | Suluova | Suluova Sebetspor | Suluova İlçe Stadı | Grup 5/14 | baraj/kaldı | |
Karabük | Safranbolu | Safranboluspor | Safranbolu İlçe Stadı | Yerel/alındı | Baraj/düştü | |
Samsun | Alaçam | Alaçamspor | Alaçam İlçe Stadı | 750 | Yerel/alındı | İl içi sıra/düştü |
Bartın | Merkez | Bartınspor | Bartın Atatürk Stadı | 5.000 | Grup 3/14 | Grup 9/14 |
Çankırı | Merkez | Çankırı Saray 18 Spor | Çankırı Atatürk Stadı | 4.410 | Yerel/alındı | Baraj/düştü |
Ordu | Perşembe | Perşembespor | Perşembe ilçe stadyumu | 500 | Baraj/çıktı | Küme düştü |
Sinop | Boyabat | Boyabat 1868 Spor | Boyabat Daylı Stadı | 1.000 | Grup 11/14 | Küme düştü |
Çorum | Osmancık | Osmancık Bld.spor | Osmancık İlçe Stadı | Grup 8/14 | Küme düştü |
Aşağıdaki takımlar baraj maçları sonunda 2024-25 sezonunda BAL'da yer almaya hak kazanmışlardır.
İli | İlçesi | Adı |
Adıyaman | Gerger | Ponto MK Gergerspor |
Bilecik | Bozüyük | Bozüyük Vitraspor |
Burdur | Bucak | Bucak Bld. Oğuzhanspor |
Çankırı | Merkez | 1074 Çankırı Spor |
Erzurum | Tortum | Tortum Spor |
İstanbul | Beşiktaş | Dikilitaş Spor |
Karabük | Eflani | ADS Eflani SK |
Manisa | Şehzadeler | 1965 Nurlupınar Gençlergücü |
Siirt | Kurtalan | Kurtalanspor |
Sivas | Altınyayla | Altınyayla Belediyespor |
Trabzon | Maçka | Maçka Belediyespor |
Gol krallığı
[değiştir | kaynağı değiştir]Sezon | Gol Kralı | Takım | Gol |
---|---|---|---|
2011-12 | Atilla Çalım | Çorum Belediyespor | 25 |
2012-13 | Nedim Burak Yıldırım | Bodrumspor | 28 |
2013-14 | Ahmet Yasir Işıkoğlu | Kütahyaspor | 33 |
2014-15 | Sadettin Özer | 12 Bingölspor | 24 |
2015-16 | Emre Çağlar | Görelespor | 20 |
2016-17 | Hakan Doğan | Osmaniyespor FK | 21 |
2017-18 | Babacar Mbaye Diop | Fatsa Belediyespor | 21 |
2018-19 | Hüseyin Çelik | Yozgatspor 1959 FK | 25 |
2019-20 | Muhammet Özdemir | Çarşambaspor | 20 |
2020-21 | Muhammed Sabır Bingöl | Muş 1984 Muşspor | 6 |
2021-22 | Yusuf İlhan Kesik | Adana 1954 | 19 |
2022-23 | Serkan Köse | Sebat Gençlikspor | 22 |
Bölgesel Amatör Ligden üst lige yükselenler
[değiştir | kaynağı değiştir]Kaynakça
[değiştir | kaynağı değiştir]- ^ "TFF BAL 2023-2024 STATÜ" (PDF). tff.org. 15 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 26 Şubat 2024.
- ^ https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=B%C3%B6lgesel_Amat%C3%B6r_Lig&veaction=edit§ion=2 [yalın URL]
Dış bağlantılar
[değiştir | kaynağı değiştir]Wikimedia Commons'ta Bölgesel Amatör Lig ile ilgili ortam dosyaları bulunmaktadır. |
- Amatör Lig ve Kulüp Bilgileri 13 Ekim 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- Bölgesel Amatör Lig