Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Південноморавський край (чеськ. Jihomoravský kraj) — адміністративна одиниця Чехії, розташований на півдні історичної області Моравія.

Південноморавський край

Jihomoravský kraj

Герб Прапор
столиця Брно
Країна Чехія Чехія
Межує з: сусідні адмінодиниці
Злінський край, Оломоуцький край, Пардубицький край, Край Височіна, Південночеський край, Нижня Австрія, Трнавський край, Тренчинський край ?
Номерний знак B
Населення
 - повне 1 169 788 (26.03.2011)[1]
 - густота 162,55
Площа
 - повна 7 196,5 км²
Висота
 - максимальна 819 м
(Чапец)
 - мінімальна 212 м
Часовий пояс UTC+1 і UTC+2
Дата заснування 1 січня 2000[2]
Губернатор Jan Grolichd
Вебсайт kr-jihomoravsky.cz
Код ISO 3166-2 CZ-JM
Розташування на мапі Чехії
Розташування на мапі Чехії

Розташування на мапі Чехії
Мапа
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Південноморавський край

Поряд із державним кордоном зі Словаччиною й Австрією, край межує з Південночеським, Пардубіцьким, Оломоуцьким, Злінським та Височінським краями Чехії.

Столиця краю — місто Брно.

Гора Чапец (819 метрів над рівнем моря) є найвищою точкою регіону, найнижча точка розташована у місці впадіння річки Тайя до Морави (150 метрів вище рівня моря).

Всього у краї 672 населених пункти, в тому числі 48 міст. На площі 7 196,5 км² проживає приблизно 1,13 млн осіб (за даними перепису 2005 року). Густота населення становить 159 жителів на 1 квадратний кілометр (для порівняння, в середньому по Чехії — 130 жителів на 1 квадратний кілометр).

Основні міста

ред.

Економіка і транспорт

ред.

Сільське господарство має у Південноморавському краї давні традиції. На 60 % площі регіону вирощується зерно, цукровий буряк, виноград та фрукти. Валовий національний продукт регіону є другим за величиною в Чехії. При цьому найбільшу долю в економіці мають переробна промисловість та сільське господарство. Важливою галуззю є виноробство, у Південній Моравії виробляють понад 90 % чеського вина. Міжнародне економічне співробітництво розвивається у єврорегіоні Помораві, що включає Вайнфіртель, Південну Моравію та Західну Словаччину.

Адміністративний центр краю — місто Брно є також важливим центром торгівлі, в якому проводяться великі ярмарки. Щороку в місті проводиться близько 50 різних галузевих ярмарків. Місто також є й науковим центром, в ньому розташовано низку наукових закладів та науково-дослідних інститутів.

Брно — важливий залізничний вузол, розташований на перетині залізничних магістралей, що пов'язують Прагу, Відень, Братиславу, Сілезію і Краків.

Місто Брно також пов'язано автомагістралями з Прагою та Братиславою (й далі — з Віднем).

Міжнародний аеропорт Брно-Туржани розташовано неподалік від столиці регіону.

У Брно розташовано 6 вищих навчальних закладів, де навчається п'ята частина всіх студентів Чехії.

Туризм

ред.

Південноморавський край приваблює туристів як історичною архітектурою, так і природними пам'ятками.

На півночі регіону розташовані гори з численними печерами й найглибшим каньйоном Чехії Macocha глибиною 138 метрів. Насамперед є Кійовське передгір'я.

На півдні — безліч ставів, де розводять водоплавних птахів, до яких примикає територія біосферного заповідника Палава (Pálava) й культурні ландшафти паркових комплексів Лєдніце-Валтіце (Lednice-Valtice).

На водосховищі Нове Млини (Nové Mlýny) розвиваються водні види спорту.

У Євишовице (Jevišovice) знаходиться найстаріше водосховище в Моравії (1897), а в селищі Слуп (Slup) зберігся старовинний млин XVI століття. В містечку Іванчице (Ivančice) щорічно проводиться свято спаржі.

Галерея

ред.

Див. також

ред.

Примітки

ред.

Посилання

ред.


  Край Височина   Пардубицький край   Оломоуцький край
  Край Височина

  Південночеський край

    Злінський край
  Австрія   Австрія   Словаччина