Королівства Мосі
Королівства Мосі (іноді помилково звані «Імперією Мосі») — три сильних держави, що існували на території сучасної Буркіна-Фасо. Всі вони мали подібні звичаї і форму державного устрою, однак управлялися незалежно одна від одної. Королівства брали участь у локальних конфліктах між собою або об'єднувалися перед обличчям мусульманської агресії з півночі (з території Малі).
Мосі мігрували в Буркіна-Фасо з північної Гани під кінець XI століття. Вони покинули історичну батьківщину, відому як Йонйонзе, і сформували різнобічно розвинені держави з сильними арміями, які робили ставку на кавалерію. Мосі успішно відбивали напади мусульманських народів мандінка і сонгаї, періодично захоплюючи частину території Малі. Вони дотримувалися, і, в більшості своїй, дотримуються донині, традиційних вірувань.
Першим королівством Мосі було Тенкодого, відоме як Стара батьківщина Тенкодого. Воно було утворене в 1120 році на території сучасного Тенкодого в Буркіна-Фасо. Його першого правителя звали Нааба, столиця називалася Тенкодого (від цього топоніма і пішла назва держави).
Другим королівством Мосі була Ятенга, заснована в 1333 році в часи протистояння агресії імперії Малі з півночі. Його правителя звали Ятенга Нааба, столицею було місто Вахігуя (заснована Ятенга Нааба, назва в перекладі означає «Прийди і віддай почесті королю»), нинішній місто Уахігуя.
Третє і останнє велике королівство Мосі називалося Вогодого (Вагадугу), засноване Нааба Уедраого, сином принцеси Йененги[1]. Вогодого почало домінувати на території сучасної Буркіна Фасо в 1441 році. Його володар Моого Нааба здійснював управління з існуючого понині міста Уагадугу.
Королівства Мосі існували аж до кінця XIX століття, коли вони були підкорені французами. Тенкодого, найдавніше королівство, було захоплене першим в 1894 році. Ятенга щоб не повторити долю Тенкодого, підписало з Францією договір про протекторат в травні 1895 року. Вагадугу був захоплений у вересні того ж року, над ним був встановлений французький протекторат. Вобґо, останній незалежний Мого Наба народу Мосі і правитель Уагадугу був формально позбавлений влади в 1897 році і відправлений на заслання в Зонгоірі (Золотий Берег), де і помер в 1904 році.
- ↑ La princesse Yennenga — La formation et la naissance de l'empire Mossi | Burkina Faso. Архів оригіналу за 8 грудня 2014. Процитовано 8 грудня 2014.
- Всесвітня історія KMLA [Архівовано 27 листопада 2021 у Wayback Machine.]
- Ebroadcast
- Про народ Моси [Архівовано 27 квітня 2021 у Wayback Machine.]
- Завоювання Східного Судану [Архівовано 21 квітня 2005 у Wayback Machine.]
- Буркіна Фасо [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]