Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Перейти до вмісту

Теофіл Антіохійський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Теофіл Антіохійський
Θεόφιλος Αντιοχείας
Народився2 століття
Помер183-185[1]
Антіохія, Римська імперія
ШануєтьсяРимо-католицька церква, Православна церква
У ликусвятитель
День пам'яті13 жовтня

Теофіл Антіохійський[2] (грец. Θεόφιλος Αντιοχείας;? — 183 — 185 років) — ранньохристиянський апологет II століття, єпископ Антіохійський. Християнський святий, відзначається в лику святителів.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився в Сирії, отримав гарну освіту і став християнином під впливом читання пророчих книг. Згідно з «Церковною історією» Євсевія Теофіл був шостим після апостолів єпископом Антіохії; вступив на Антіохійську катедру в 169 році. Теофіл став відомим за свою боротьбу проти різних християнських лжевчень (гностицизму, доктрини Маркіона). Так про його діяльності писав Євсевій:

А позаяк єретики, немов кукіль, засмітили чисте поле апостольського вчення, то всюди пастирі церковні відганяли їх, як хижих звірів, від овець Христових, то наставляючи і переконуючи самих братів, то вступаючи до відкритої боротьби з противником: знищували їх усними міркуваннями; незаперечно викривали їхні вчення доводами з письмових джерел. Що й Теофіл виступив разом з іншими в цій боротьбі, зрозуміло з його чудової книги проти Маркіона; вона разом з іншими, нами згаданими, збереглася донині.[3]

Євсевій Кесарійський. «Церковна історія»

Літературна спадщина

[ред. | ред. код]
  • «Послання до Автоліка» — збереглося в рукописі XI століття. У цій праці Теофіл першим вживає термін «Трійця» щодо Бога:

    «… три дні, які були перед заснуванням світил, суть образу Трійці, Бога і Його Слова та Премудрості»[4].

    Послання складається з трьох книг і присвячено здебільшого критиці язичництва.
  • «Про історичні оповідання» — на цю свою працю Теофіл посилається в «Посланні до Автоліка», але сам текст до нашого часу не зберігся.
  • «Проти єресі Гермогена» — текст не зберігся, за твердженням Євсевія, Теофіл використовував при його написанні Об'явлення Івана Богослова.
  • «Деякі катехитичні книги» і — не збереглися, згадуються лише в Євсевія.
  • «Книга проти Маркіона» — була втрачена після IV століття, згадується Євсевієм і блаженним Ієронімом.
  • «Коментарі на Євангеліє та Притчі Соломона» — згадуються Ієронімом[5]. Не збереглися, крім уривка на притчу про неправильного управителя, що приводиться Ієронімом в листі 97, до Алгазі[6].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. John Lightfoot, S. Ignatius, vol. ii. p. 166.
  2. Артикул 1. Вірую в Бога, Отця Вседержителя, Творця неба і землі. § 4. Творець. www.truechristianity.info. Архів оригіналу за 24 березня 2017. Процитовано 23 березня 2017.
  3. Евсевий Памфил «Церковная история». Архів оригіналу за 5 травня 2012. Процитовано 23 березня 2017.
  4. Феофил Антиохийский. Послания к Автолику. 25 лютого 2010. Архів оригіналу за 25 лютого 2010. Процитовано 23 березня 2017. [Архівовано 2010-02-25 у Wayback Machine.]
  5. О знаменитых мужах, Часть 2 читать, скачать - блаженный Иероним Стридонский. azbyka.ru. Архів оригіналу за 3 серпня 2016. Процитовано 23 березня 2017.
  6. Письма 87-117 читать, скачать - блаженный Иероним Стридонский. azbyka.ru. Архів оригіналу за 6 жовтня 2016. Процитовано 23 березня 2017.

Джерела та література

[ред. | ред. код]
  • Феофил Антиохийский. К Автолику. // Сочинения древних христианских апологетов. / Пер. П. Преображенского. СПб., 1895.
    • переизд.: Сочинения древних христианских апологетов. (Серия «Античное христианство. Источники»). СПб.: Алетейя. 1999. С. 128—194.
  • Майоров Г. Г. Формирование средневековой философии (латинская патристика). М.: Мысль, 1979. С. 68-70.

Посилання

[ред. | ред. код]