Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Timpul

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA: 29 mai 2009 GRĂDINIŢA: Grădiniţa cu program prelungit nr. 31 Bacău GRUPA: Pregătitoare EDUCATOARE: Farţade-Gabor Bernadeta TEMA SĂPTAMÂNII: Cine sunt/ suntem? SUBTEMA: Pretutindeni trăiesc copii SUBIECTUL: „Folosim bine timpul” TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate integrată SCOPUL: - consolidarea cunoştinţelor referitoare la măsurarea timpului cu ajutorul instrumentelor standardizate şi nestandardizate; - audierea unui text, receptarea ideilor principale, evenimentelor, personajelor. ACTIVITĂŢI INTEGRATE: DOMENII EXPERIENŢIALE ŞTIINŢĂ – Activitate matematică : „Măsurăm durata acţiunilor noastre” Obiective operaţionale: O1 – să urmărească ceasul pe parcursul desfăşurării povestirii şi acţiunii proprii; O2 - să haşureze spaţiile pe discul primit prin numărarea punctelor de pe ceas; O3 - să precizeze care acţiune a durat mai mult sau mai puţin, prin compararea discurilor haşurate; O4 – să-şi spună părerea privind cauza care diferenţiază două acţiuni la fel. LIMBĂ ŞI COMUNICARE – Educarea limbajului: „Copiii din crâng” de K.D. Uşinski – lectura educatoarei; Obiective operaţionale: O5 - să audieze cu atenţie un text urmărind în acelaşi timp ceasul; O6 – să precizeze personajele întâlnite în text; O7 - să-şi exprime propriile păreri despre evenimente/fapte /personaje şi să motiveze utilizând un limbaj corect; O8 – să extragă mesajultransmis de autorul poveştii; CENTRE DE INTERES BIBLIOTECĂ – Sarcini de lucru: Să identifice sunetele iniţiale ale cuvintelor corespunzătoare imaginilor; Să noteze cu cifra corespunzătoare numărul de silabe; Să realizeze corespondenţa cuvânt – imagine; Să haşureze pe cadran spaţiile care indică durata acţiunii. Materiale necesare: planşă din poveste, hărtie autocolant, carioci, cuvinte care denumesc elemente din imagine, cadrane; ARTĂ – Harta poveştii. Sarcini de lucru: Să coloreze personaje din poveste; Să decupeze personajele colorate; Să realizeze prin lipire corespondenţa cuvânt-imagine; Să haşureze pe cadran spaţiile care indică durata acţiunii. Materiale necesare: imagini din poveste, foarfece, carioci, cuvinte care denumesc imaginile decupate, cadrane. ŞTIINŢĂ – Efectuează corect! Să atribuie fiecărui personaj un număr de puncte corespunzător numărului de silabe al denumirii lui; Să rezolve operaţiile de adunare şi scădere; Să haşureze pe cadran spaţiile care indică durata acţiunii. Materiale necesare: fişe individuale de lucru, culori, cadrane; JOC DE MASĂ – Puzzle Să realizeze un puzzle cu piese mari/mici; Să precizeze care acţiune a durat mai mult; Să haşureze pe cadran spaţiile care indică durata acţiunii. Materiale necesare: 2 puzzle-luri cu piese de dimensiuni diferite, cadrane. CONSTRUCŢII – Traseul parcurs. Să aranjeze piesele de construcţii pentru realizarea drumului parcurs de copii. STRATEGII DIDACTICE: conversaţia, lectura educatoarei, explicaţia, exerciţiul. Secvenţa didactică Conţinut abordat Strategii Evaluare 1.Captarea atenţiei Intră în sala de grupă un şcolar din clasa I cu ghiozdan şi un ceas mare funcţional care se adresează copiilor, exprimându-şi bucuria de a-i avea alături la şcoală din toamnă şi sfătuindu-i să îşi folosească bine timpul rămas la grădiniţă. Mulţumesc şcolarului pentru prezenţa sa în mijlocul nostru asigurându-l de faptul că viitorii săi colegi ştiu să măsoare timpul. Conversaţia 2.Reactualizarea cunoştinţelor Ce face ceasul? Ce reprezintă limbile ceasului? De ce este important să cunoaştem ceasul? Conversaţia Chestionare orală 3.Enunţarea temei şi a obiectivelor Astăzi vă voi spune o poveste despre doi copii care merg la şcoală, aşa cum veţi merge şi voi în această toamnă. Povestea se numeşte „Copiii din crâng” şi este scrisă de Uşinski, un scriitor din Rusia. Ce vă spune titlul poveştii? Ce este un crâng? Poate cineva să îl explice? Ia să vedem câte propoziţii cu acest cuvânt putem face intr-un minut? Vă invit să fiţi atenţi la poveste pentru că vom vorbi despre ea dar şi la ceas pentru că vom cronometra timpul necesar prezentării poveştii. Cât este ceasul acum? Fac un semn cu carioca in locul unde este minutarul, după care întorc ceasul pentru a fi atenţi la mine. Exerciţiul 4.Prezentarea noului conţinut şi conducerea învăţării Prezint povestea cu claritate. Cât timp a durat povestirea mea? (Numesc un copil să numere câte minute au trecut.) V-a plăcut povestea? Cum s-a numit? Cu cine ne-am intâlnit în poveste? Care erau personajele? Aveau nume? Oare de ce? (Precizez că oricine dintre noi poate fi acel băiat sau fetiţă, atunci când nu ne realizăm ceea ce avem de făcut).Unde se inreptau copiii? Ce idei le-au venit mergând spre şcoală? Cu cine s-au întâlnit? Ce făceau celelalte personaje din poveste? Ce au învăţat ei din această experienţă? Voi ce aţi fi făcut în locul lor? Ce ne învaţă pe noi autorul poveştii? (Amintesc de sfatul pitulicei: „odihna şi joaca nu sunt plăcute decât pentru acela care a muncit şi a dus până la capăt tot ce a avut de făcut”.) Conversaţia Chestionare orală 5.Obţinerea performanţei Pentru consolidarea poveştii şi a măsurării timpului invit copi să lucreze la centrele de interes. Grupa va fi împărţită prin numărare de la unu la cinci în 5 echipe- 1, 2, 3, 4, 5, după numărul de centre: 1-bibliotecă, 2-ştiinţă, 3-artă, 4-joc de masă, 5-construcţii. Prezint sarcinile de lucru de la fiecare centru de activitate: Bibliotecă – citesc imaginea din poveste, notează litera iniţială şi numărul de silabe al cuvintelor care denumesc imaginile, realizează corespondenţa cuvânt-imagine. Haşurează pe cadran numărul de minute necesar implinirii sarcinii. Ştiinţă – oferă un număr de puncte personajelor din poveste după numărul de silabe şi efectuează operaţii de adunare şi scădere. Haşurează pe cadran atâtea părţi câte minute au trecut. Artă –colorează elemente din poveste, decupează elementele pentru a forma harta poveştii. Haşurează pe cadran atâtea părţi câte minute au trecut. Joc de masă – fac puzzle-lul cu piese mari şi pe cel cu piese mici . Haşurează pe cadran numărul de minute necesar indeplinirii acţiunii. Construcţii - construiesc drumul parcurs de cei doi copii prin crâng, măsurând timpul necesar împlinirii sarcinii. În timpul realizării activităţii pe centre ofer sprijin copiilor care au nevoie. Conversaţia Explicaţia Exerciţiul Observare curentă 6.Asigurarea feed-back-ului După realizarea activităţii pe centre, trec pe la fiecare centru pentru a aprecia activitatea realizată. V-a plăcut centrul la care aţi lucrat? Cum vi s-a părut sarcina? În cât timp aţi realizat ce aţi avut de îndeplinit? De ce a durat mai mult/puţin? Conversaţia Apreciere verbală 7.Încheierea activităţii Cum vă simţiţi acum că aţi îndeplint ce aţi avut de făcut? Dacă lucrăm cu drag şi hărnicie munca ne va părea mai uşoară şi ne folosim mai bine timpul. Acum, plini de satisfacţie pentru tot ce am realizat, să cântăm împreună cântecul „Nu lăsa pe mâine.” Vă felicit pentru felul în care v-aţi descurcat astăzi şi vă asigur că veţi fi şcolari buni dacă vă folosiţi bine timpul şi vă îndepliniţi datoriile . Ne îndreptăm pe drum,ul construit de colegii noştri cântând: În ghiozdanul meu de şcoală... Exerciţiu Apreciere verbală Material auxiliar: „Nu lăsa pe măine” Nu lăsa pe mâine, nu Ce poţi face chiar acum. Treaba bună, dacă vrei Să o faci la timpul ei. Şi când lucru-i isprăvit Veţi fi cei mai mulţumiţi. Bibliografie: - Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.E.C.T., 2008 - Mătăsaru M şi colaboratorii,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar , ed. Activ Bacău 2003 - Laurenţiu Culea, autorii şi colaboratorii, „Activitatea integrată din grădiniţă”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti 2008.