Daily Math Review Sheets Grade 6
Daily Math Review Sheets Grade 6
Daily Math Review Sheets Grade 6
1
Name _____________________________________
2
Name _____________________________________
3. 4 ) 4804
3
Name _____________________________________
7. I need carpet for a room that is 14’ x 12’. How many sq. ft. of carpet will I need? ________
4
Name _____________________________________
3. N x 12 = 60 4. 8 ) 6432 5. 4916
N= - 2323
6. 1 of 36 = ______
3
7. Kay is 5’ 2”, Paul is 4’ 8”, and Kevin is 5’ 8”. What is the average height of the three? ____________
Daily Math Review - 6th Grade
5
Name _____________________________________
6
Name _____________________________________
7. The group drove 504 miles on 18 gallons of gas. How many miles per gallon did they get? ________
Daily Math Review - 6th Grade
7
Name _____________________________________
6. 6 7. The temperature for the last five days was: 65, 80, 84, 79, 72.
+ 14 2 What was the average temperature? ________
3
8
Name _____________________________________
4. 8 ) 5091 5. 1 + N = 1 6. 6209
2 The 2 represents _______
N = ______
7. Peppers are priced 3 for $1.02. How much would one pepper cost? ________
Review - 6th Grade
9
Name _____________________________________
7. For our party we need to buy paper plates for $1.20, napkins for $1.50, and a cake for
$7.50. How much money will we need? ________
10
Name _____________________________________
1. 10 = 2. 179 3. 1 of 12 = ________
10 642 2
531
+ 280
7. There are 5 book shelves. Each shelf holds 22 books. How many books are in the bookcase?
_____________
Daily Math Review - 6th Grade
11
Name _____________________________________
5. 121 6. 5000
64 - 1472
+ 18
7. Mary answered 93 problems correctly out of 100. How many did she miss? ________
12
Name _____________________________________
7. Bill had $5.42 and earned $2.25. He spent $3.78. How much did he have left? ________
Daily Math Review - 6th Grade
13
Name _____________________________________
1. 3= 2. 814 3. 9 ) 7488
4 16 x 26
7. Kim’s house has 3 windows in the kitchen, 1 in the living room, 1 in the bathroom, 6 in
the porch, and 2 in the bedroom. Each window has 4 panes in it. How many panes does
the house have? ________
14
Name _____________________________________
3. 3.04 4. 16 ) 10048 5. 4
- 1.213 5
+
2
6. 4681 5
x 79
7. The seamstress made a dress for $30. She worked on it for 5 hours. How much did she
charge an hour? ________
Daily Math Review - 6th Grade
15
Name _____________________________________
1. 7 1 - 51 = 2. 1,961 3. 7.62
2 2 x 46 + 10.121
4. 9 x N = 18 5. 3467 6. 21 ) 127134
N= + 9852
7. Keri bought a pair of shoes for $16.50 and some socks for $6.35. How much change did
she get from $30. ________
16
Name _____________________________________
1. 96 x 48 = 2. 400.0 3. 6251
- 29.9 x 12
4. Write the standard numeral for five hundred sixty-one and four thousands. ________
5. 26480 ÷ 20 = 6. 10 x 10 x 10 = ________
7. Mike mowed the lawn in 1 1 hours. He charged $12. How much did he charge an hour?
2
Daily Math Review - 6th Grade
17
Name _____________________________________
4. 7819 5. 34 ) 22610
x 24
7. Sean bought wallpaper to cover a wall 8’ by 14’. What is the area in sq. ft. that he wants
to cover? ________
18
Name _____________________________________
7. The five Gonzales children had a total of $66.30 to spend at the fair. How much would
each child have to spend? ________
Daily Math Review - 6th Grade
19
Name _____________________________________
6. 2 + 3 = ________
4 4
7. The baby slept from 9:00 p.m. to 5:00 a.m. How many hours did the baby sleep? ________
20
Name _____________________________________
4. The first digit to the right of the decimal represents the place.
5. 3.06 6. 24 ) 88608
- 1.14
7. Shelli used 1 yd. of trim. How many inches of trim did she use? ________
2
Daily Math Review - 6th Grade
21
Name _____________________________________
7. Kate had $5. She wants to buy a book that costs $4.65. How much change will she get
back? ________
22
Name _____________________________________
7. One pint of salad dressing costs $1.05. One quart costs $2.12. Which one would be a better
buy? ________
Daily Math Review - 6th Grade
23
Name _____________________________________
6. 32 ) 21,480
7. The auto dealer wants all twelve of his sales people to sell at least 9 new cars each in the
next three weeks. How many new cars does the dealer want sold? ________
24
Name _____________________________________
7. We have 25 desks in the room. There will be 14 boys and 13 girls in our room. How many
more desks will be needed? ________
Daily Math Review - 6th Grade
25
Name _____________________________________
1. 65,328 2. 87 x 6 = 3. 63 x = 441
- 21,509
26
Name _____________________________________
6. 1 of 80 = ________
5
7. Stephanie bought a T-shirt for $3.95 and gym shorts for $1.50. How much change should
she get from a $10 bill? ________
Daily Math Review - 6th Grade
27
Name _____________________________________
6. 2 of 48 = ________
3
7. Mrs. Smith has a balance of $3,106 in her checking account. She writes a check for $967,
makes a deposit of $489, and writes another check for $2627. How much does she have left
in her checking account? ________
28
Name _____________________________________
1. Write a standard numeral for three hundred sixty-nine thousand four. ________
2. Estimate the difference. 6805 - 3677. 3. List all of the factors of 16.
____________
5. 80 ) 4560 6. 5943
x 6
7. A half-carat diamond costs $600. If a bracelet has 8 of these diamonds in it, what would
the bracelet cost? ________
Daily Math Review - 6th Grade
29
Name _____________________________________
6. 41
- 3.62
7. A certain kind of bus seats 53 people. How many people will 8 buses seat? ________
30
Name _____________________________________
7. A fruit packer has 3,060 pears. If 36 pears are put in each box, how many boxes are
needed? ________
Daily Math Review - 6th Grade
31
Name _____________________________________
1. Give the standard numeral for: thirty-four thousand, six hundred three. ________
7. Each room in the 5 room house needs to be painted. This will take 3 gallons of paint per
room. If paint costs $8.95 per gallon, how much will the paint cost? __________
32
Name _____________________________________
6. 78 ) 42276
7. Kim walked 3.5 miles, Ray walked 4.1 miles, and Seth walked 2.75 miles. How many
miles did they walk in all? ________
Daily Math Review - 6th Grade
33
Name _____________________________________
34
Name _____________________________________
7. If I make $8.75 per hour, what will my wages be for 14 hours? ________
Daily Math Review - 6th Grade
35
Name _____________________________________
6. 15
- 3.65
7. A sweater costs $36. It is on sale for 2/3 of the original price. How much do you save
on the price? ________
36
Name _____________________________________
5. 54,213 6. 478
- 20,968 x 62
37
Name _____________________________________
7. A frog can leap about 518 cm. A human can leap about 263 cm (from a standing start).
How much farther can a frog leap than a human? __________
38
Name _____________________________________
39
Name _____________________________________
5. 407 6. 8 ) 6448
x 6
7. How many buses would be needed to drive 399 students to the zoo if each bus holds 57
students? ________
40
Name _____________________________________
4. 1 of 15 = 5. 98 x 72 = 6. 15,321
3 - 10,910
7. Bill was shorter than Sam, and Charles was taller than Sam. Was Charles shorter or
taller than Bill? ________
Daily Math Review - 6th Grade
41
Name _____________________________________
7. A pencil and an eraser together cost $1.10. The eraser costs a dollar more than the pencil.
How much does each cost? ________
42
Name _____________________________________
1. 1 of 200 = 2. 807
4 - 59
3. Fifty million five thousand two hundred twenty-one. Write the standard numeral. __________
7. Beth read a 456 page book in 12 hours. How many pages did she average each hour? ________
Daily Math Review - 6th Grade
43
Name _____________________________________
6. Simplify. 4
12
7. Ben sawed a board into four pieces with lengths of 0.63m, 0.20m, 0.58m, 1.09m. What
was the total length of the board? __________
44
Name _____________________________________
1. 909 2. 7 - 2 = 3. 1 + 2 = ________
x 9 8 8 4 4
7. Donna used 1 of the week to shop, 3 of the week to visit friends, and 2 of the week to clean
7 7 7
the house. How much of the week is left? ________
Daily Math Review - 6th Grade
45
Name _____________________________________
2. 6 5 3. 1 1 4. $100.00
7 6 - 28.49
- 2 3 +1 2
7 6
7. Susan wanted to buy 2 t-shirts that cost $6.19 each. She had $10.50. How much more
money did she need? ________
46
Name _____________________________________
7. Gwen spends 1 of the day in school. She practices the clarinet 1 of the day. How much
4 12
longer is she in school than at practice? ________
Daily Math Review - 6th Grade
47
Name _____________________________________
3. 3065 4. 7 + 5 = __________
x 208 12 12
7. Three hens lay 2 eggs every 2 days. How many eggs will 3 hens lay in 6 days? __________
48
Name _____________________________________
7. You have 4 coins which have a total value of 80 cents. What are the coins you have and
how many of each? ________
Daily Math Review - 6th Grade
49
Name _____________________________________
7. John practices the trumpet 35 minutes each day. How many minutes does he practice
in 2 weeks? ________
50
Name _____________________________________
6. ‹, ›, = 32 .5
64
7. Make as many numbers as you can using 2, 8, 5. Indicate which is greatest, which is
least. __________
Daily Math Review - 6th Grade
51
Name _____________________________________
7. Vince helped serve the hot dogs at the first night’s camp. He served 2 each to 118 people
and 1 each to 87 people. How many dogs did he serve? ________
52
Name _____________________________________
7. It is 14.8 miles from Cedarloo to Rapid City. From Rapid City to Carlsville it is 32.3
miles. How much farther is it from Rapid City to Carlsville? __________
Daily Math Review - 6th Grade
53
Name _____________________________________
7. Tickets to the game cost $3.98 each. There are 5 people in my family. How much will my
family have to spend on tickets? ________
54
Name _____________________________________
7. Betsy jogs 30 minutes each day to keep in shape. If she needs to be home from jogging by
8:15, what time must she start jogging? ________
Daily Math Review - 6th Grade
55
Name _____________________________________
7. 22 ) 445
56
Name _____________________________________
5. 36 x 36 = 6. 144 ÷ 12 = ________
7. How many miles would you travel if you get 20 miles per gallon and use 33 gallons of gas? ________
Daily Math Review - 6th Grade
57
Name _____________________________________
7. The Savings Bank puts dimes in wrappers that hold 50 dimes. Milt has already saved
$3.80 in dimes. How many more dimes will he need to fill one wrapper? ________
58
Name _____________________________________
1. Alice had 2 2 cups of nuts. 1 1 cups were walnuts. How many cups were not walnuts?
3 4
6. Write the standard numeral for five hundred thirty-seven thousand two hundred eleven. ________
7. 185.62
- 34.19
Daily Math Review - 6th Grade
59
Name _____________________________________
4. 175 5. 3.11 6. 37
x 90 2.6 x 8
+ 6.153
7. Scott read a 494 page book in 13 hours. How many pages per hour did Scott average? ________
60
Name _____________________________________
3. Simplify 15 4. 16 ) 6336 5. 4 8
105 9
1 2
- 3
6. Write as a mixed numeral. 42
4
7. Sharon bought 20 paperback books for $0.35 each. She also paid $1.50 for a pair of
scissors. How much did she spend? ________
Daily Math Review - 6th Grade
61
Name _____________________________________
1. 6 2. 659 3. 248
10 - 138 104
1 + 365
+ 10
7. The K family rents their home for $485 a month. How much money will they receive in
2 years? ________
62
Name _____________________________________
1. 47 ) 38,541 2. 5 3. 8005
6 - 754
1
+ 4
7. The Scotts are planning a trip to Budsville. It is 560 km from their house to Budsville.
How far will their round trip be? __________
Daily Math Review - 6th Grade
63
Name _____________________________________
6. 1 hr. = seconds.
7. Thirty-six pictures can be taken with one large roll of film. How many pictures can be
taken with 4 rolls? ________
64
Name _____________________________________
6. 1 of 42 = ________
3
7. This dress requires 3 yds. of fabric. How many inches of fabric would this be? ________
Daily Math Review - 6th Grade
65
Name _____________________________________
7. I want to buy a shirt at $8.96, a skirt at $11.49, and a pair of shoes for $25. Will $50 be
enough to pay for these? ________
66
Name _____________________________________
7. There are 162 games played each season. The number of games is already 95. How many
games are left to be played? ________
Daily Math Review - 6th Grade
67
Name _____________________________________
6. Sixty-seven people will be at the banquet. Each table seats 4. How many tables will we
need? ________
68
Name _____________________________________
3. 650 x 36 = 4. 32 ) 5962
7. There were 37 cartons of 12 eggs each. Three eggs were broken. How many were not
broken? ________
Daily Math Review - 6th Grade
69
Name _____________________________________
3. 100 - = 46 4. 21 6 5. 34.6
7 27.03
- + 69.102
9 1
4
6. ‹, › or =. 2 3
4 5
7. The librarian pulled 468 books from the shelves to be rebound. She found 6 boxes to put
them in to send. How many books would go in each box? ________
70
Name _____________________________________
7. If there are 67 sheets of paper left in the package, how many have been used from a
package of 425 sheets? ________
Daily Math Review - 6th Grade
71
Name _____________________________________
5. 8007 6. 48
- 1963 x 62
7. Matt has some pennies. If he had 42 more, he would still have 17 less than his brother
who had 169. How many did Matt have? ________
72
Name _____________________________________
1. What is the largest number less than 5,000 that has no 9’s or 4’s in it? ________
7. The average student has 28 teeth. How many teeth in a room containing 28 students? ________
Daily Math Review - 6th Grade
73
Name _____________________________________
7. Eric had $5.42 and earned $2.35. He spent $3.87. How much did he have left? ________
74
Name _____________________________________
1. 13 4 2. 8 1 3. 845,416
5 3 + 288,887
+ 5 1 - 4 3
3 4
7. One month Judy worked 2 hours each day for 21 days. She earned a total of $115.50. How
much did she earn per hour? __________
Daily Math Review - 6th Grade
75
Name _____________________________________
1. 2 of 48 = 2. 3 x 5 = 3. 937,682
3 5 9 - 645,985
4. 6,727 5. 3065 6. 9
27,264 x 307 - 7 5
8,984 6
+ 72,689
7. There were 48 cartons of 12 eggs each. Two eggs were broken. How many eggs were not
broken? ________
76
Name _____________________________________
1. 3 of $80 = 2. 5 ÷ 5 = 3. 3 2 x 2 1 = ________
10 8 7 3 2
4. 900,000 5. 49 ) 5003
- 678,678
7. Jerry ate 3 of the pizza and Sara ate 1 of it. What fraction of the pizza was left? ________
8 4
Daily Math Review - 6th Grade
77
Name _____________________________________
1. 85,629 2. 68 3. 6 ) 384
+ 4,896 x 7
6. 5 = ?
8 24
7. Jake bought some gym shoes for $29.89 and 2 pairs of socks for $1.75 each. What was the
total cost? ________
78
Name _____________________________________
7. 462 students entered the walk-a-thon. Each student walked 16 km. How many kilometers
were walked in all?
Daily Math Review - 6th Grade
79
Name _____________________________________
1. Write the standard numeral for five hundred seventy-four thousand, sixty eight. __________
7. Mary Lou ran 2 1 miles in the morning and 3 3 miles in the afternoon. How far did she
run? 2 5
__________
80
Name _____________________________________
5. 46.8 6. 3 + 5 = ________
x 24 4 6
7. John spent 1 of his money for the movie and 1 of his money for a bag of popcorn. What
2 6
fraction of his money did he spend? Write the answer in lowest terms. ________
Daily Math Review - 6th Grade
81
Name _____________________________________
4. ‹, =, or ›. 5. 8 6. 3672
3 11 - 3 4 1587
4 16 5 3659
+ 1253
7. Gerry had 2 3 cups of nuts. 1 2 cups were pecans. How many cups were not pecans? ________
4 3
82
Name _____________________________________
5. 2 1 x 3 1 = 6. 308
2 3 x 600
7. Sue needed 6 pounds of apples to make pies. She bought a 4 1 pound package and a 3 3
2 4
pound package. How many pounds of apples did she have left after making the pies? __________
Daily Math Review - 6th Grade
83
Name _____________________________________
2. Write the standard numeral for fifty-three and sixty-seven hundredths. __________
6. 100 ) 37.83
7. Ed bought shoes for $29.85 and jeans for $24.98. How much change did he receive from
$70? __________
84
Name _____________________________________
5. ‹ or ›. 7 5 6. 3 + 7 = ________
8 6 16 8
85
Name _____________________________________
7. Jaryn ate 2 1 candy bars and Karl ate 1 3 candy bars. How many candy bars did they eat? ________
5 4
86
Name _____________________________________
4. 3 1 x 2 = 5. 6 3 ÷ 3 = 6. 5 1 x 3 = ________
2 3 8 4
7. Jill was 1 of the way to the top of the Sears Tower in Chicago and Jody was 1 of the way.
2 3
Who was the higher? ________
Daily Math Review - 6th Grade
87
Name _____________________________________
4. 7÷31= 5. 1 1 ÷ 2 1 = 6. 678
2 4 2 472
897
+ 872
7. Jane’s car can be driven 20 miles on one gallon of gasoline. How many miles can be
driven on 3 3 gallons? ________
4
88
Name _____________________________________
6. 2809
x 7
7. How much change should Joe get from a $20 bill if he buys 2 gallons of paint that cost
$6.75 per gallon? ________
Daily Math Review - 6th Grade
89
Name _____________________________________
5. 524 6. 673
x 304 786
989
+ 112
7. There are 455 students in the school with 35 students in each class. How many classes? ________
90
Name _____________________________________
3. 58 ) 5922 4. 2 1 5. 9
4 - 6 1
+ 3 1 6
8
6. 7 1
2
- 3 3
4
7. Before the Jones started on a trip the odometer of their car read 38642.9 kilometers. After
the trip it read 39106.2 How many kilometers did they drive? ________
Daily Math Review - 6th Grade
91
Name _____________________________________
7. One recipe called for 2 cup of salt. The baker doubled the recipe. How much salt was
used? 3
92
Name _____________________________________
5. 60 ) 5588 6. ‹ or ›? 4 1
7 4
7. One month Mary worked 2 hours each day for 22 days. She earned a total of $121. How
much did she earn per hour? ________
Daily Math Review - 6th Grade
93
Name _____________________________________
4. 2 7 ÷ 3 1 = 5. 2 1 x 3 2 = 6. 4 x 9 = ________
8 4 2 3 3 10
7. Cookies cost $.15 each. How many cookies can be bought with $5.40? ________
94
Name _____________________________________
5. 7 3 6. 9 1
4 3
+83 - 2 2
5 3
7. Tanya practices her clarinet 35 minutes each day. How many minutes does she practice
in 2 weeks? ________
Daily Math Review - 6th Grade
95
Name _____________________________________
1. 5 3 x 21= 2. 5 x 3 = 3. 3 3 ÷ 3 = ________
4 2 2 10 4
5. 7 3 6. 2
4 3
+ 8 5 + 3
6 5
7. A gasoline tank holds 60 liters. If 47.8 liters of gasoline filled the tank, how much
gasoline was already in the tank? ________
96
Name _____________________________________
7. Apples sell for 58¢ per pound. How much do 2 1 pounds of apples cost? ________
2
Daily Math Review - 6th Grade
97
Name _____________________________________
3. Two figures that have the same size and shape are .
7. Two people are sharing equally 7 apples. How many apples will each person receive? ________
98
Name _____________________________________
1. 13 7 2. 7 5 3. 7 1
8 6 5
- 6 1 + 3 2 - 4 3
3 3 5
99
Name _____________________________________
7. What is missing in this problem in order to solve it? A space ship traveled from the earth
to the moon in 248 hours. How fast did it travel? ________
100
Name _____________________________________
4. 3683 5. 5 ) 31036 6. 5 = _
x 24 6 24
101
Name _____________________________________
4. 3652 5. 7 3 6. 15 4
x 400 8 9
+ 4 1 - 6 2
4 3
7. Tom studied 3 hour before dinner and 1 1 hours after dinner. How many hours did he
study? 4 3
__________
102
Name _____________________________________
7. Teresa spent $35 for a sweater and a blouse. The blouse cost $16.50. How much did the
sweater cost? ________
Daily Math Review - 6th Grade
103
Name _____________________________________
6. 3 ÷ 9 = ________
3 10
7. A road toll is 3¢ for 5 kilometers. How much for 125 kilometers? ________
104
Name _____________________________________
7. Inga jogs from home to school and back home. The school is 3 1 miles from her home.
How far does she jog? 8
Daily Math Review - 6th Grade
105
Name _____________________________________
4. 2 x 3 1= 5. 2 2 ÷ 4 = 6. 4 3
3 2 3 4
+ 2 1
6
7. The flying time from Des Moines to Kansas City is 3 hour. The driving time is 5 1 hours.
4 4
How much less time does it take to go by plane? __________
106
Name _____________________________________
7. Ray bought a moped to ride to work. He made 47 weekly payments of $15 each. How much
did he pay for his moped? __________
Daily Math Review - 6th Grade
107
Name _____________________________________
4. 2 5x3= 5. 7 ÷ 3 = 6. 2.16
6 4 4 2 x .8
7. The first automobile assembly line for cars was built in Detroit in 1955. It turned out 1
engine in 3 minutes. How long did it take to turn out 24 engines? __________
108
Name _____________________________________
6. 6594
3129
+ 8413
7. Sue has 4 1 pizzas. If she serves 1 pizza to each friend, how many friends can she serve? __________
3 3
Daily Math Review - 6th Grade
109
Name _____________________________________
1. In the decimal 61.256, what place is the 5 in? 2. 4.1 + 26.79 + 3.568 = ________
6. 5 ÷ 1 = ________
8 4
7. Tom bought shoes for $25.54 and sunglasses for $12.41. How much change will he get
from $50? ________
110
Name _____________________________________
7. The airplane leaves Dallas at 9:35 a.m. The flight to Des Moines is 4 hours. What time
does the plane land in Des Moines? __________
Daily Math Review - 6th Grade
111
Name _____________________________________
7. Find the volume of a box which is 12 ft. high, 5 ft. wide and 6 ft. long. ________
112
Name _____________________________________
4. 68 ) 59,612 5. 2 1 ÷ 1 1 = 6. 1 2
3 2 5
- 4
5
7. Carol ate 3/8 of the pie. John ate 1/3 of the same pie. How much of the pie did Carol and
John eat?
Daily Math Review - 6th Grade
113
Name _____________________________________
7. Carl worked in the grocery store 24.25 hours last week. This week he worked 30.5 hours.
How many more hours did he work this week than last? ________
114
Name _____________________________________
5. Put in ‹, ›, or = -8 -
4 6. 13 feet = yds. ft.
7. Pat paid $29.25 for labor on her car and $1.45 for each of 6 spark plugs. What was the
total cost? ________
Daily Math Review - 6th Grade
115
Name _____________________________________
116
Name _____________________________________
7. The average weight for three children was 79.6 pounds. What was the sum of their
weight? ________
Daily Math Review - 6th Grade
117
Name _____________________________________
7. Sheila spent 1 of her money on potato chips and 1 of her money on pop. What fraction of
2 3
her money did she spend? ________
118
Name _____________________________________
7. How many feet of string are needed to get 10 pieces each 2 2 feet long? ________
3
Daily Math Review - 6th Grade
119
Name _____________________________________
3. 3 1x 21= 4. 4 1 ÷ 5 = 5. 41
2 3 6 3
+ 5 2
3
6. 4 = What % ________
5
7. The airplane leaves San Francisco at 2:30 p.m. and arrives in Vancouver at 4:17 p.m.
How long is the flight? (in minutes) ________
120
Name _____________________________________
121
Name _____________________________________
6. Simplify 81 ________
9
7. Shoes in boxes are stacked 6 high, and there are 3 columns. How many shoes are there? ________
122
Name _____________________________________
7. Buzz bought 6 golf balls at $5.95 per each package of 3 balls. The tax was 48¢. How much
change did he receive from a $20 bill? ________
Daily Math Review - 6th Grade
123
Name _____________________________________
3. 64.3 4. 7 ÷ 2 = ________
x .74 9 3
7. There was a sale on long stem red roses. One dozen sold for $2.99. How much would 6
dozen cost? ________
124
Name _____________________________________
5. Find the area of a triangle which has a base of 22 cm and a height of 16 cm. ________
7. Milk costs $.06/carton. If there are 560 kids in the school, how much would milk cost
for the school? ________
Daily Math Review - 6th Grade
125
Name _____________________________________
6. 9 + 3 = ________
8 7
7. If one worker is on the job from 8:00 a.m. to 2:00 p.m., and another worker comes at 8:45
a.m. and leaves at 1:45 p.m., how many hours did they work that day? ________
126
Name _____________________________________
7. Kurt has 6 green dishes, 4 red dishes, and 7 blue dishes. How many dishes did he have
in all after he broke two dishes? ________
Daily Math Review - 6th Grade
127
Name _____________________________________
1. Use ‹, › or =. 7 9 2. 13.3 3. 6
8 12 x 5.4 - 1 3
8
6. 4 x 1 = ________
5 3
7. The new car costs $8,000. If interest rates are 15% per year, what would interest be per
year? ________
128
Name _____________________________________
7. Blaine jogs 3 kilometers a day, 5 days a week, 50 weeks a year. How many kilometers
does he jog in a year? ________
Daily Math Review - 6th Grade
129
Name _____________________________________
1. 7x5= 2. 6 1 3. 7 )1.19
8 10
- 4 1
2
6. 4.12
x 3.20
7. Bud traveled for 4 hours 16 minutes one day and 3 hours 35 minutes the next day. What
was his total traveling time? ________
130
Name _____________________________________
1. 4= 2. 4 1 ÷ 3 = 3. 1 1 x 3 = ________
25 100 2 4 2
7. 8% of a group of children said they were afraid of heights. Using this percent, how many
children in a class of 25 would you expect to be afraid of heights? __________
Daily Math Review - 6th Grade
131
Name _____________________________________
7. A set of 6 books on gardening costs $41.25. A single copy of each book, bought separately,
costs $8.25. How much less is the cost per copy if you buy the set? __________
132
Name _____________________________________
7. 3 of the students in Sue’s class are in chorus. If there are 25 people in her class, how
5
many are in the chorus? __________
Daily Math Review - 6th Grade
133
Name _____________________________________
6. 4m= dm
7. A parking meter showed 2 hours 15 minutes of time left when Carol parked by it. Her
watch showed 4:05 p.m. At what time did the meter need more coins? _________
134
Name _____________________________________
4. 31x2 7= 5. 6 ÷ 8 = 6. Add: 14 1
3 10 4
12 3
8
16 1
2
7. Jeff has 7.9 m of wire fence. If he needs 13 m of fence, how much more does he need? __________
Daily Math Review - 6th Grade
135
Name _____________________________________
1. 8 1 2. 9.8 3. 2 1 ÷ 1 1 = ________
3 x 0.2 10 5
- 41
2
6. 66 ) 2310
7. During a vacation trip Carrie and her family drove 1,106 km in 14 hours. What was the
average distance they traveled in an hour? ________
136
Name _____________________________________
1. Find the average of these numbers to the nearest whole number. 516, 497, 501, 528, 476
__________
7. Kelly wants to make 8 dog collars. She needs a piece of leather 3 long for each collar. How
8
much leather does she need? ________
Daily Math Review - 6th Grade
137
Name _____________________________________
1. 500 ÷ 1000 = 2. 6
- 2 1
5
-
4. 4 + -7 = 5. What is the reciprocal 6. 18 x 2 1 = ________
of 5? 9
7. A rotating lawn sprinkler sprays water over the area of a circle whose radius is 8 m.
What is the area of the lawn watered?________
138
Name _____________________________________
7. One hiker weighed 40 kg. Her backpack weighed 1 as much as she did. What was the
4
total weight of the hiker and the backpack? ________
Daily Math Review - 6th Grade
139
Name _____________________________________
3. 3÷3= 4. 55 5. 5 ) 13.30
4 7 x 55
6. 3 x 14 =
7 15
7. Irma received 30 cases of juice on Monday. By the end of the week only 3 1 cases were
2
left. How many cases of juice were used? ________
140
Name _____________________________________
1. Put in ‹, › or =. 2. 4 3. 14 1
3/8 7/16 5 2
+ 3 - 45
10 6
7. A jigsaw blade costs $6.50. A drill bit costs $3.25. How much would you pay if you
bought 3 jigsaw blades and 5 drill bits? ________
Daily Math Review - 6th Grade
141
Name _____________________________________
5. 5 h 16 min 6. 5 1
+ 3 h 40 min 8
+3 1
6
7. Sherry bought 12 yards of blue ribbon and 10 yards of silver ribbon to wrap some presents.
She used 5 of the blue ribbon and 1 of the silver ribbon. What was the total number of
6 2
yards of ribbon not used? ________
142
Name _____________________________________
7. Ed’s hourly wage is $4.00. For overtime he is paid one and one half his hourly wage.
Last week he worked 35 regular hours and 6 overtime hours. How much did he earn for
his work last week? ________
Answers - 6th Grade