Production of Biodiesel From Algae 1 PDF
Production of Biodiesel From Algae 1 PDF
Production of Biodiesel From Algae 1 PDF
FROM ALGAE
10,000 Ton/Year
Project Design Research
Submitted to the College of Engineering / Chemical Engineering
Department
in Partial Fulfillment of the Requirements for the Degree of Bachelor in
Chemical Engineering
Supervised by:
Dr. Ali A. Jazie
Prepared by:
Signature:
Name: Dr. Ali A. Jazie
(Supervisor)
Date: / /
Signature:
Name: Dr. Salih Rushdi
(Head of Department)
Date: / /
ﺑﺴﻢ اﷲ اﻟﺮﺣﻤﻦ اﻟﺮﺣﻴﻢ
ﻣﻦ أَ ْﻣﺮ
ﻚ َﻋ ْﻦ اﻟﺮﱡ وح ﻗُ ْﻞ اﻟﺮﱡ و ُح ْ َ وﯾ ْﺴﺄَﻟُﻮﻧَ َ
َرﺑﱢﻲ َوﻣﺎ أُوﺗﯿﺘُ ْﻢ ْ
ﻣﻦ ْاﻟ ِﻌ ْﻠﻢ إﻻﱠ ﻗَﻠﯿﻼً
ﺻﺪق اﷲ اﻟﻌﻠﻲ اﻟﻌﻈﻴﻢ
اﻹھداء
إﻟﻰ
ﻣن ﯾﺳر ﻟﻲ طرﯾﻘﻲ ..وﺷرح ﻟﻲ ﺻدري ..وﻧ ّﯾ َر ﻟﻲ ذھﻧﻲ
رﺑﻲ
اﻟﺷﻣس أﺟﻣل ﻓﻲ ﺑﻼدي ﻣن ﺳواھﺎ ...واﻟظﻼم ـ ﺣﺗﻰ اﻟظﻼم ـ
ُ
ھﻧﺎك أﺟﻣل ﻓﮭو ﯾﺣﺗﺿنُ اﻟﻌراق...
وطﻧﻲ
ﻣن ..ھدم ﻧﻔﺳﮫ ﻟﺑﻧﺎﺋﻧﺎ ..وأﻧﮭك ﻗواه ..ﻟﻧﻘوى
أﺑﻲ
ﻣن ..ﺳﮭرت ﻷﺟل ﻧوﻣﻧﺎ ..وﺿﺣت ﻷﺟل أن ..ﻧﺣﯾﺎ
أﻣﻲ
ﻣن أﻧﺎر طرﯾﻘﻲ ﻓﻲ ھذا اﻟﻌﻣل واﻟﻰ ﺻﺎﺣب اﻟﻣﺷورة واﻟﻔﺿل اﻻﻛﺑر ﻓﻲ اﻧﺟﺎز
ھذا اﻟﻌﻣل ..ﺻﺎﺣب اﻟﻘﻠب اﻟطﯾب واﻻﺧﻼق اﻟﻌﺎﻟﯾﺔ
) اﻟﺪﻛﺘﻮر ﻋﻠﻲ ﻋﺒﺪ اﻟﺤﺴﯿﻦ ﺟﺎزع(
ﺗﻌﺠﺰ اﻟﻜﻠﻤﺎت ﻋﻦ اﻟﺸﻜﺮ واﻟﺘﻘﺪﯾﺮ ﻷﺟﻠ ِﻚ ،ﻓﻠﻘﺪ ﻋﺪت إﻟﻰ اﻟﺤﯿﺎة و اﻟﺪراﺳﺔ ﺑﻘﻮة
وأﺧﻼﺻﻚ ﻟﻲ ،ﻣﻨﺤﺘﻨﻲ اﻟﮭﻤﺔ واﻟﻨﺸﺎط... ،ﻓﻠﻜﻲ
ِ ﺟﮭﻮدك اﻟﻤﻀﯿﺌﺔ ،وھﻤﺘ ِﻚ
ِ ﺑﻔﻀﻞ
ﻣﻨﻲ ﻛﻞ اﻟﺤﺐ واﻟﻮﻓﺎء ان ﺷﺎء ﷲ
)اﻟﺳت ﺣﻧﯾن(
ﻣﺎ اﺟﻤﻞ اﻟﻌﯿﺶ ﺑﯿﻦ اﻧﺎس اﺣﺘﻀﻨﻮا اﻟﻌﻠﻢ و ﻋﺸﻘﻮا اﻟﺤﯿﺎة و ﺗﻐﻠﺒﻮا ﻋﻠﻰ ﻣﺼﺎﻋﺐ
اﻟﻌﻠﻢ ..ﻟﻜﻢ اﺳﺎﺗﺬﺗﻲ ﺟﺰﯾﻞ اﻟﺸﻜﺮ و اﻻﻣﺘﻨﺎن ﻋﻠﻰ ﺟﮭﻮدﻛﻢ
اﻟﺸﻜﺮ اﻟﺨﺎص اﻟﻰ رﺋﺎﺳﺔ اﻟﻘﺴﻢ اﻟﻜﯿﻤﯿﺎوي دﻛﺘﻮر ﺻﺎﻟﺢ ﻋﺒﺪ اﻟﺠﺒﺎر ﺻﺎﻟﺢ وﻣﻘﺮر
اﻟﻘﺴﻢ أﺳﺘﺎذ ھﺸﺎم ﻣﺤﻤﺪ
AKNOWLEGEMENT
I would like to express my gratefulness to Allah for giving me
strength and wisdom in my research work. In preparing this
project I was in contact with many people, researchers,
academicians, technicians and practitioners. They all have
contributed to my understanding and valuable thoughts during
my research. First and foremost, I would like to express my
special thanks to my supervisor, Dr. Ali A. Jazie, for his
encouragement, guidance, ideas which enlighten my curiosity,
suggestion, advice and friendship. I am gratefully expressing
my thanks to my love who understand me and gave me the spirit
and continuing support to finish this study
Abstract
This project has to steady process of Biodiesel production at a
rate of 10,000 ton/year. In first chapter, the production methods
are discussed and compressed between them to select the
economical methods. Next, material balance has been made on
the selected methods, after that, energy balance on each
equipment in detail was made in chapter there. In the chapter
four, the equipment design on main part of project has been
made such as Extractor , distillation followed by calculation of
this equipment costs.
List of Contents
Content Page
I
2.8 Material Balance on dryer………............................................................ ٣٢
2.9 Material Balance on equivalent……........................................................ ٣٤
2.10 Material Balance on distillation 1.......................................................... 3٧
2.11 Material Balance on distillation 2 ......................................................... 3٩
II
Chapter five: Cost Estimation
5.1 Extractor Cost ....................................................................................... 92
5.2 Reactor Cost ....................................................................................... 93
5.3 Packed column Cost .............................................................................94
5.4 Separator cost ……………………………………..……………….…95
5.5 Washing cost ……………………………..……………………….….96
5.6 Evaporator cost ………………………………...………………….….97
5.7 Dryer cost …………………...…………………………………….…. 98
5.8 Equivalent cost …………………………………..………..……….…99
5.9 Distillation column 1 cost ……………………………….….…….…..100
5.10 Distillation column 2 cost ……………………………...….….……..102
III
1
١.1Introduction
Biodiesel, as Associate in Nursing substitute energy resource to standard
fossil fuels, has attracted vital attention owing to the connectedness to
environmental edges and therefore the fast consumption of fossil fuel.
Biodiesel is perishable, renewable, and nontoxic and can be derived from
vegetable oils, animal fats, and microalgae. As a renewable energy, the
applying of biodiesel are going to be of profit to cut back the world warming
and environmental pollutions [1,2]. Esterification of free fatty acids with
short-chain alcohols is an alternate route to provide biodiesel excluding
transesterification of triglycerides [3,4].
What’s additional, esterification will be applied as a pretreatment for alkali-
catalyzed transesterification to avoid reaction, particularly once the
compositions of free fatty acids ar quite a hundred and twenty fifth [5].
Normally, the esterification of free fatty acids is conducted with mineral
acids like acid however suffers the problems of apparatus corrosion, acidic
wastes, aspect reactions, or poor employment performance. to beat the higher
than drawbacks, solid acidic catalysts like resins and zeolites area unit inves
tigated.
Recently, chemical action composite membranes derived from sulfonated
polyethersulfone (SPES) and polyethersulfone (PES) mix supported by non-
woven materials [6,7] area unit developed as economical heterogeneous
catalysts for biodiesel production from continuous esterification of
monounsaturated fatty acid. because the catalyst plays a vital role in
esterification reaction, developing economical, reusable and environmental-
friendly catalysts has invariably been concerned to comprehend the
inexperienced chemistry. within the past decades, with the distinctive
chemical science properties of negligible pressure level, fine physical and
2
chemical stability, and wide electrochemical potential window, ionic liquids
[8,9] became a brand new eco-benign approach toward fashionable chemistry
and located applications in an exceedingly wide selection of areas, including
chemical change, synthesis, separation, and gas absorption [10].
The tailored acidic ionic liquids catalysts show sensible chemical action
activity and property while not generation of wastes in reactions, that have
potential in replacement ancient homogeneous/heterogeneous acid
catalysts[11–14].Based on the nice sort of anion-cation pairs and therefore
the diversity within the facet chains of the cations [15–17], ionic liquids will
be immobilized onto solid materials [18] through impregnation [19],
condensation [20–22], chemical process [23], and sol-gel [24] to ready
‘‘supported ionic liquids”. Supported ionic liquids maintain the properties of
ionic liquids and supports and conjointly derive new performances and novel
functions owing to the synergistic effect of ionic liquids and supports, that
area unit useful in reducing the value and overcoming the consistency of
ionic liquids, increasing the quantity of accessible active sites of the catalysts,
and increasing the applications of ionic liquids [25–30].
As for many immobilized ionic liquid catalysts, the ionic liquids area unit
covalently connected onto the active teams of the supports and also the
loading quantity of ionic liquid is low as just one layer of ionic liquid part on
carrier surface is out there. It is generally accepted that the incorporation of
ionic liquid moieties into a poly mer chain combines a number of the
distinctive characters of ionic liquids with the common features of polymers,
providing new purposeful ities [31–33]. The recurrent compound ionic liquid
units of poly (ionic liquids) in chemical compound backbones kind
multilayered covalently connected ionic liquids phases, that is meant to be an
answer to possessing a lot of active sites and well stability at identical time
[34]. As for many pure poly (ionic liquids), the particular surface area unit as
3
are tiny and also the offered chemical change sites influence be not rich.
The arduous model approach could be a facile and economical way to
fabricate appropriate pore structure for inorganic or inorganic-organic hybrid
materials. however it's price noting that it had been seldom applied in pure
organic polymers due to the problem in model removal. arduous model SiO2
particle has been applied in fabricating pore structure for poly (ionic liquids)
however the take away of template engraved by NaOH resolution is long as
oxidisation can cause the damage of the framework [35,36].Furthermore,
thanks to the introduction of alkali, this method will hardly be utilized in
getting ready acidic organic polymers. Thus, correct onerous template, which
might be simply removed, are going to be notably necessary in fabricating
pore structure. during this work, a macroporous poly (ionic liquid) catalyst,
abbre viated as MPIL, with sturdy acid sites is task-specifically designed and
prepared for esterification of monounsaturated fatty acid with alcohols
through a tough guide strategy, using Fe3O4 particle as guide for the primary
time.
The catalyst MPIL is especially prepared in 2 steps: uniformly mixed Fe3O4
guide with acidic ionic liquid monomer and instigator, and followed by
polymerization; the removal of Fe3O4 template with HCl/H2O/ethanol
resolution by inaudible treatment. The generated macroporous compound is
consistently characterised and catalytically assessed in heterogeneous
esterification of monounsaturated fatty acid with plant product for getting
ready biodiesel.
Besides, response surface methodology (RSM) is applied to optimize the
degree of reaction conditions, and also the optimum values for optimum
monounsaturated fatty acid conversion could be obtained employing a Box-
Behnken style (BBD) with less experimental work.
4
1.1.1 History
The method to get fuel from a fat isn't a replacement process. it had been as
early as 1853, when scientists E. Duffy and J. St. Patrick conducted the
primary transesterification of avegetable oil, a few years before the primary
diesel motor became absolutely useful.
Transesterification is that the method of victimisation associate degree
alcohol, like alcohol or fuel, in the presence of a catalyst like hydroxide or
potash, to chemically break the molecule of the raw renewable oil into alkyl
or ethyl radical esters of the renewable oil with glycerin as a by-product. We
could say the primary vehicle biodiesel-powered was Rudolf Diesel's prime
model, a single ten feet iron cylinder with a regulator at its base, that ran with
this fuel for the first time in Augsburg, Germany on August ten, 1893, later
he incontestible his engine hopped-up by peanut oil-a biofuel, receiving the
"Grand Prix" at the globe truthful in Paris, France in 1900.
Diesel believed that the employment of a biomass fuel was the future of his
engine, as he declared in his 1912 speech spoken language "the use of
vegetable oils for engine fuels could appear insignificant these days, however
such oils could become, in the course of your time, as vital as fossil fuel and
also the coal-tar merchandise of the current time."However throughout the
1920's, internal-combustion engine makers determined to change their
engines utilizing the lower consistency of the fuel, best understand as
petrodiesel, instead of such biomass edible fat fuel. All fossil fuel industries
were able to create inroads in fuel markets as a result of their fuel was a lot
of, less expensive to provide than the biomass alternatives, ignoring that
years ahead it might bring high pollution prices. A close to elimination of the
biomass fuel production infrastructure was for several years the results of
petrodiesel development. edible fat power-driven significant duty vehicles in
African nation before war II. Later, from 1978 to 1996, the U.S. National
5
Renewable Energy Laboratory experimented with victimization alga as a
biodiesel source within the "Aquatic Species Program". within the 1990's,
France launched the native production of biodiesel fuel, notable domestically
as diester, obtained by the transesterification of oil.
Today, environmental impact issues and a decreasing price differential
created biomass fuels like biodiesel a growing various and, in remembrance
of Rudolf Diesel 1st German run, August ten has been declared International
Biodiesel Day.
• could also be mingling with diesel oil at any proportion; each fuels could
also be mixed during the fuel offer to vehicles.
6
• glorious properties as a stuff.
• it's the sole various fuel which will be employed in a traditional ICE,
without modifications.
• Used preparation oils and fat residues from meat process could also be used
as raw materials
7
1.1.2 Raw Materials
B .Animal fats
Sheep Tallow
Yellow grease
Beef
Poultry oil
8
Table 1.1: Comparison of algae and different crops for biofuels:
Source Gallons of oil per acre per year
Algae 5000 -20.000
Oil Palm 635
Coconut 287
Jatropha 207
Rapeseed 127
Peanut 113
Sunflower 102
Safflower 83
Soybeans 48
Hemp 39
Corn 18
1.1.2.2 Alcohols
The most commonly alcohol used in biodiesel production is methanol, although
other
alcohols for example, ethanol, isopropanol and butyl, can be used. Methanol is
produced by a variety of processes, the most common of which is the distillation
of liquid products from wood and coal, natural gas and petroleum gas.
9
at a coffee price and better reaction speeds are reached.
The comparison between two} alcohols is summarized in Box 2.2. It should be
remembered that so as for biodiesel to be a totally renewable fuel, it should be
obtained from vegetable oils and animal fats, beside AN alcohol that is made
from biomass, like bioethanol, rather than being an organic compound product.
many countries are ending analysis towards this objective, like European
country and Brazil.
1.2 Physical and Chemical properties
1.2.1 Biodiesel
Table 1.2 : Physical and Chemical properties of biodiesel
Name Biodiesel
Chemical Name Fatty acid Methyl Ester
Chemical Formula Range C14-C24 methyl esters
Kinematic Viscosity Range 3,3- 5,2
10
1.2.2 Methanol
Table 1.3 : Physical and Chemical properties of Methanol
Name Methanol, Mythel alcohol, Wood
alcohol
Chemical Name Methyl hydroxide
Chemical Formula CH3OH
Kinematic Viscosity mPa×s (at 25 °C) 0.545
1.2.3 Hexane
Table 1.4 : Physical and Chemical properties of Hexane
Name Hexane
Chemical Formula C6H14
Kinematic Viscosity μPa s 294
11
1.2.4 Water
Table 1.5 : Physical and Chemical properties of Water
The molecular formula H2O
Physical State Liquid at room temp.
Appearance almost colorless, transparent,
with a slight hint of blue
Molecular Weight 18.01528 g/mol
Boiling point ,C 100
freezing point ,C 0
density , Kg/m3 sea water 1000 kg/m3,
993 kg/m3
Viscosity,Pa s at 20 °C 0.001
heat of vaporization, KJ/mol 43.99
Specific heat capacity,KJ/Kg.K 4.18
Std heat of formation,KJ/mol -285.8
critical pressure, MPa 4.6
critical temperature ,C 263
vapor pressure, 25 C, Pa 3,168
1.3 Uses
Even though the most use of alcohol was historically within the soap trade,
About the middle of the 20 th century over one,500 uses for alcohol had been
identified. These embrace the manufacture, conservation, softening and
moisturizing of Associate in Nursing ample type of product [65]. A number of
the uses of alcohol are:
• As Associate in Nursing additive within the manufacture of soaps, to enhance
their properties
• within the manufacture of Nitrostat for the assembly of explosives
12
• within the food trade, for the manufacture of sweets, soft drinks, and pet foods
and within the conservation of canned fruit
• attributable to its moisturizing and emollient properties, within the cosmetics
trade for the manufacture of creams and lotions
• within the industry, for the fabrication of ester foams, alkydic resins and
plastic wrap, among different uses
• within the pharmaceutical trade, for the manufacture of ointments, creams and
lotions
• within the manufacture of sure inks
• For the lubrication of molds.
In the last years, glycerol production has enlarged, owing to the steady growth
of biodiesel production. many tutorial and industrial analysis teams square
measure actively following new applications for glycerol, notably in reference
to polymers and surfactants [65]. It should be noted that the uses of glycerol
square measure in principle like those of different wide used poliols (glycol,
sorbitol, pentaerythritol, etc.), therefore gap the technological chance of
replacement these poliols in new applications. Of course, these substitutions can
happen if economically viable, and can depend upon the costs of glycerol and
therefore the poliols concerned. the most analysis objective is that the
production of high-valueadded products mistreatment glycerol, as an example,
as a substrate for supermolecule production from single-cell organisms, as a
stuff for the assembly of detergents and bioemulsifiers, for the assembly of
different poliols by fermentation (such as one,2-propanediol or one,3-
propanediol), or for the production of different biofuels (bioethanol, biogas,
hydrogen)
13
1.4 Methods of producing biodiesel
14
react with another alcohol molecule, thereby beginning successive chemical
change cycle.deposited directly ahead of it; within the novel and also the
1939 film, Dorothy's home is placed directly ahead of the road.
Disclosed herein could be a single pot method for manufacturing biodiesel and
the product thereof, mistreatment non-edible oil sources containing free
carboxylic acid. The process includes esterification and transesterification of
non-edible oil sources containing free fatty acids during a single pot using a
water scavenger or a water adsorbent or a combination thence.
The importance of the topic refers to the conversion of protoctist, that grow
within the treatment units within the waste material water and born-again to
biofuels and might add many ways counting on the sort of catalyst utilized in
the method and sometimes uses a homogeneous helper like hydrated oxide and
caustic potash, the thought of this analysis is to search out AN innovative helper
in an exceedingly sol-ged methodology characterised by high thickness and
15
appropriate surface areas, that square measure giant particles and are within the
industrial processes, particularly biodiesel production. the assembly of the
plugin is easy, with a tiny low value, and therefore the auxiliary issue are often
extracted simply and at low cost and recycled And with you we have a tendency
to get a lower value of the assembly method and the best thanks to preserve the
atmosphere.
Algae have many reasons why they could be consider as one of the most perfect
choices for biofuel production. Algae grows 50 to 100 times faster than
conventional food crops, and according to some energy experts biofuels
produced from algae have the potential to become one of the best alternative
energy solution that could one day even be capable enough to replace currently
dominant fossil fuels. Additional advantage is that algae are single-cell
organisms meaning they do not require freshwater resources or soil for growth,
which makes things lot easier.
16
Chapter Two
Material Balance
17
2.1 Basic Calculation:
Basis = 1 hr
Input to extractor :
Algae cake
Algae
Algae oil
Hexane Hexane
18
Input=12182.5 kg
Input =output
Output = 12182.5kg
Input=12182.5 kg
Input =output
Output = 12182.5kg
Cake 0 3411
29238kg 29238kg
19
2.3 Material balance on Reactor
H2so4
CSTR
Algae oil Biodiesel
Methanol Methanol
hexane Hexane
H2so4
Algae oil
= =5.8 kmole
=9*5.8
=52.2 kmole
n=
.
52.5 =
= 1670.4 kg (input)
=6*5.8
=34.8 kmole
=34.8 * 86
=2992.8 kg (input)
= *5.8
20
= 0.29 kmole
= 0.29 *98
=28.42 kg(input)
Input = output
Output = 28.42 kg
Input = output
Output = 2992.8 kg
Input = output
Output = 1670.4 kg
Input = 0
.
Output = * 1389
=20.835 kg
Input = 1462 kg
=1441.165 kg
21
Comp. Input (kg) Output(kg)
Algae oil 1462 1441.165
Biodiesel 0 20.835
6153.62kg 6153.62kg
= 10512.1 kg
=9189.7 kg
22
2.4 Material balance on packed column
macro porous
Packed
column
Biodiesel
Biodiesel
Methanol
Methanol
Hexane
Hexane
Algae oil
glycerol
H2so4
H2so4
Input = 20.835 kg
Output=1389 – 20.835
= 1368.165kg
Input = 28.42 kg
Input =Output
Output =28.42 kg
23
= 556.8 kg
Input = 2992.8 kg
Input =Output
Output =2992.8 kg
Input =0
Output = 650.635 kg
24
2.5 Material balance on separator
Biodiesel
0.5%Methanol
0.5%Hexane
0.5%glycero l
separator
Biodiesel
Methanol
Hexane
H2so4
glycerol
Methanol
Hexane
H2so4
glycerol
Input = 1368.165kg
Input = output
Output = 1368.165 kg
From top
Methanol = * 1113.6
=5.568 kg
Hexane = * 2992.8
25
= 14.964 kg
From bottom
= 1108.032 kg
= 2977.836 kg
= 647.382 kg
Input = 28.42 kg
Input =Output
Output =28.42 kg
26
2.6 Material balance on Washing
Water
washing
Biodiesel
Methanol
Hexane
glycerol
Biodiesel
Methanol
Hexane
Water
Glycerol
( )
ρ =
( )
.
894=
( )
= 1.53
=5*
=5*1.53
=7.65
( )
ρ =
( )
27
1000=
.
=7650 kg (input)
Input = 1368.165kg
Input = output
Output=1368.165 kg
Input= 5.568 kg
Input = output
Output = 5.568 kg
Input= 14.964 kg
Input = output
Output = 14.964 kg
Input= 3.253 kg
Input = output
28
Output = 3.253 kg
Input= 7650 kg
Input = output
Output = 7650 kg
29
2.7 Material balance on evaporator
Biodiesel
Methanol
Hexane
Glycerol
water
Steam
evaporator Methanol
Hexane
glycerol
Biodiesel
Water
Input = 1368.165kg
Input = output
Output=1368.165 kg
Input= 5.568 kg
Input = output
Output = 5.568 kg
30
Material balance on Hexane :
Input= 14.964 kg
Input = output
Output = 14.964 kg
Input= 3.253 kg
Input = output
Output = 3.253 kg
Input =7650kg
Output = *7650
=765 kg
Input = 0
=6885 kg
31
Comp. Input(kg) Output(kg)
Water 7650 765
Methanol 5.568 5.568
Hexane 14.964 14.964
dryer steam
Biodiesel
Input = 1368.165kg
Input = output
Output=1368.165 kg
32
Input= 765 kg
Output=0
Input= 0
Output=765 kg
33
2.10 Material balance on Equivalent
NaOH
equivalent
Na2SO4 H2so4
Methanol Methanol
Hexane Hexane
Glycerol glycerol
H2O
.
= = 0.29 kmole
= 2 * 0.29
= 0.58 kmole
= 0.58 *40
=23.2 kg
= 1 * 0.29
=0.29 kmole
34
=0.29 * 142
=41.18 kg
=2 * 0.29
=0.58 kmole
=0.58 * 18
=10.44 kg
Input= 1108.032 kg
Input = output
Output = 1108.032 kg
Input= 2977.835kg
Input = output
Output = 2977.835 kg
Input= 647.382 kg
Input = output
Output = 647.382 kg
35
Input= 28.42 kg
Input = 0
Input=o
Output = 41.18 kg
Input=o
Output = 10.44 kg
Input=23.2 kg
Output = 0 kg
NaOH 23.2 0
Glycerol 647.382 647.382
Na2SO4 0 41.18
H2SO4 28.42 0
4784.87 4784.87
36
2.11 Material balance on distillation 1
Methanol
Water
Dist.1
Na2SO4
Methanol
Hexane
Glycerol
H2O
Na2SO4
Hexane
Glycerol
H2O
Methanol
Input= 1108.032 kg
Input = output
Output = 1108.032 kg
=1086.15 kg
37
Material balance on Hexane :
Input= 2977.835kg
Input = output
Output = 2977.835 kg
Input= 647.382 kg
Input = output
Output = 647.382 kg
Input=41.18 kg
Input =Output
Output =41.18 kg
Input=10.44 kg
Input =Output
Output =10.44 kg
=10.231 kg
38
H2O out from top =( ) *10.44 = 0.209 kg
Hexane
Water
Dist.2
Na2SO4
Methanol
Hexane
Glycerol
H2O
Na2SO4
Hexane
Glycerol
H2O
Methanol
39
Material balance on Hexane :
Input= 2977.835kg
Input = output
Output = 2977.835 kg
=2918.279 kg
=59.557 kg
Input= 647.382 kg
Input = output
Output = 647.382 kg
Input=41.18 kg
Input =Output
Output =41.18 kg
Input=10.44 kg
Input =Output
40
Output =10.44 kg
Input=22.17kg
Input =Output
Output =22.17 kg
41
Fig(2.1) Biodiesel production from algae
42
Chapter
Three
Energy Balance
43
3.1 Energy Balance Around Extractor :
T=363 k
2
Algae
cake
T=298 k T=363 k
3
1
Extractor
Algae =0.16 Algae oil = 0.06
Methanol = 0.42
Methanol = 0.47
Hexane =0.42
Hexane = 0.47
O.E.B
H=Q
H = Hout - Hin
H = (H2 + H3) – H1
H1= m T
H1 = m (T-Tref)
H1 = m (298-298)
H1= 0
H2= m T
H2= 3411 *2.516 *(363 -298)
H2 =557834.94 kJ
44
H3= m T
= [( * )+( * ) +( *
)]
=[(0.06 *1.97 )+(0.47 *2.72 )+(0.47 *2.48)]
= 2.5622
.
H3=25827 *2.5622*(363-298)
H3 =4301306.061 KJ
H =[ (4301306.061+557834.94)-0]
H = 4859141.001 KJ
T=338K
5 T=338K
T=363K H2so4
4 6
CSTR
Algae oil =0.24
Methanol=0.27 Biodiesel =0.0034
Hexane=0.49 Methanol=0.271
Hexane =0.49
H2so4=0.0046
Algae oil =0.23
O.E.B
H=Q
H = Hout - Hin
45
H = H6 –(H5+H4)
H4= m T
= [( * )+( * ) +( *
)]
=[(0.24 *1.97 )+(0.27 *2.72 )+(0.49 *2.48)]
= 2.4224
.
H4=6125.5*2.4224*(363-298)
H4 =964449.49 KJ
H5= m T
H5= 28.42 *0.77 *(298 -298)
H5 =0
H6= m T
= [( * )+( * ) +( *
) +(( * )+( * )]
=[(0.23*1.97 )+(0.271 *2.62 )+(0.49 *2.37) +(0.0046*1.48)+
(0.0034*2.295)]
= 2.339
.
H6=6153.62*2.339*(338-298)
H6 =575732.69 KJ
H =[ 575732.69 –( 0+964449.49)]
H = - 388716.8 KJ
46
3.3 Energy balance around packed column
Macro porous
T= 338 k T= 333k
6 7
Packed
column
Biodiesel
=0.0034 Biodiesel = 0.22
Methanol=0.271 Methanol =0.18
Hexane =0.49 Hexane = 0.49
H2so4=0.0046 Glycerol =0.106
Algae oil =0.23 H2so4 =0.004
O.E.B
H + H reaction = Q
H = Hout - Hin
H = H7- H6
H7= m T
= [( * )+( * ) +( *
)+ ( * ( * ) +(]
=[(0.22 *2.21 )+(0.18 *2.604 )+(0.49 *2.354)+(0.004*1.477)+
(0.106 *1.444)]
= 2.267
.
47
H7=6153.62*2.267*(333-298)
H7 =488258.98 KJ
H = 488258.98-575732.69
H = - 87473.71 KJ
Hreaction =( 3* Hof (Ester) + Hof (Glycerol)) – (Hof (Glyceride ) +3* Hof (Methanol
) )
= (3*-224309.895 +(-669.6) -(9767.52 +(-3*238.4)))
=-3854372745 KJ
Q = H + H reaction
Q= 488258.98 - 3854372745
Q = - 3854324486 KJ
48
3.4 Energy balance around separator
T=328k
Biodiesel = 0.983
8 0.5%Methanol=0.004
0.5%Hexane=0.0107
0.5%glycero l =0.0023
7
T= 333 k
separator
Biodiesel = 0.22
Methanol =0.18
Hexane = 0.49 T=328k
Glycerol =0.106
H2so4 =0.004 9
Methanol = 0.23
Hexane = 0.63
H2so4 = 0.005
Glycerol = 0.135
O.E.B
H =Q
H = Hout - Hin
H = (H8+ H9) – H7
H8= m T
= [( * )+( * ) +( *
)+ ( * )]
=[(0.983 *2.125 )+(0.004 *2.587 )+(0.0107 *2.336)+
(0.0023*1. 501)]
49
= 2.128
.
H9= m T
= [( * ) +( * )+
( )+ ( * )]
=[(0.23 *2.587 )+(0.63 *2.336 )+(0.005 *1.47)+
(0.135*1. 501)]
= 2.277
.
H9= 4761.67*2.277*(328-298)
H9 =325269.67 KJ
H = [(88862.088 + 325269.67) – 488258.98
H = - 74127.222 KJ
Q= H = - 74127.222 KJ
50
3.6 Energy balance around washing
298 k
9
Water
328 k
8
washing
Biodiesel = 0.983
Methanol=0.004 10
Hexane=0.0107 313 k
glycero l =0.0023
Biodiesel = 0.151
Methanol = 0.0006
Hexane = 0.002
Glycerol = 0.0004
Water = 0.846
O.E.B
H=Q
H = Hout - Hin
H = H10 – (H9+ H8)
H9= m T
H9 =7650 * 4.18*(298 – 298 )
51
H9 =0
H10= m T
= [( * )+( * ) +( *
)+ ( * ) + (( * )]
=[(0.151 *1.861 )+(0.0006 *2.539 )+(0.002 *2.285)+(0.0004 *1.658)
+(0.846*4.181)]
= 3.824
.
H10=6125.5*2.4224*(363-298)
H10 =518646.252 KJ
H = 518646 – (0+88862.088)
H =429783.912 KJ
Q= H =429783.912 KJ
52
3.7 Energy balance around evaporator
evaporator 11 T=373 k
O.E.B
H=Q
H = Hout - Hin
H = (H11 + H12) - H1
H11= m T
= [( * )+( * ) +( *
)+ ( * )]
53
=[(0.9966 *1.894 )+(0.0008 *2.767 )+(0.0022 *2.53)+(0.0004 *0.918) ]
=1.896
.
H11=6908.785*1.896*(373-298)
H11 =982429.227 KJ
H12= m T
= [( * )+( * )]
= [(0.64 *2.849)+(0.36 *4.197)]
=3.334
.
= 533397.91 KJ
H =997180.885 KJ
Q = 997180.885 KJ
54
3.8 Energy balance around dryer
13 T=373
dryer k
steam
T=373k
14
Biodiesel
O.E.B
H=Q
H = Hout - Hin
H = (H13 + H14) – H12
H13= m T
H13 =108668.25 KJ
H14= m T
=292342.65 KJ
H = [(108668.25+292342.65) – 533397.91]
= - 132387.01 KJ
Q= - 132387.01
55
2.10 Energy balance around equivalent
NaOH
T= 298 k
10
T= 338 T=328 k
k 9
11
equivalent
O.E.B
H=Q
H = Hout - Hin
H = H11 - (H9 +H10)
H10= m T
=m (298 – 298)
=0
H11= m T
56
= [( * )+( * ) +( *
)+ ( * ) +( ( * ) ]
=[(0.009 *1.598 )+(0.23 *2.62 )+(0.62 *2.37)+(0.14 *2.143)
+(0.001*4.171)]
= 2.391
.
QV QD T = 343K
Na2SO4 = 0.009
Methanol = 0.23 QW T = 348K
Hexane = 0.62
Glycerol = 0.14 Na2SO4 = 0.011
H2O = 0.001 Hexane = 0.805
Glycerol = 0.176
H2O = 0.003
Methanol = 0.006
57
Qw = m T
=[ ( )+ ( * )
+( * )+ ( * ) +( ( * ) ]
= 2.209
.
= 408531.69 KJ
Qf =457624.97 KJ
=[ ( * ) + ( * ) ]
=[(0.9998*2.693)+(0.0002*4.172)]
=2.693
.
= m CP mix T
=131529.23 KJ
In =out
Qv = QD +QL + QC
58
R= , L = R*D (R = 3)
V = L+D
V = 3D+D , V = 4D
V = 4 * 1085.359 = 4341.436 kg
L =3D =3* 1085.359
L =3256.077 Kg
Amount of methanol in V=0.9998* 4341.436 =4340.568 kg
Amount of water in V= 0.0002*4341.436 =0.8683kg
=[ ( * )+ ( * ) ]
= m CP T
=292070.1069KJ
Ʃ m =1085*4340.568 +2257*0.8683=4711476.033 KJ
Qv=292070.1069+471146.033= 5003546.14 KJ
L = 3256.077 kg
59
Amount of H2o in L = 0.0002 * 3256.077 = 0.6512 KJ
=[ ( * )+( * )]
=[(0.9998*2.639) +(0.222*4.172)]
= 2.6393
.
= m CP mix T
=3256.077*2.6393*(343 – 298)
=3856719.3812 KJ
Qv = QD + QL + Qc
5003546.14= 131529.23+386719.3812+ Qc
Qc = 4485297.529KJ
QF + QR = Q D + Qw + Qc
60
3.11 Energy balance around distillation 2
QL
T = 343 K
QV QD
Hexane =0.9999
Dist.2 Water =0.0001
QF 298K
T = 348 K
Na2SO4 = 0.011
Hexane = 0.81
Glycerol = 0.176 T = 348 K
H2O = 0.003 QW Water = 0.0128
Na2SO4=0.0528
Glycerol =0.83
Methanol =0.0284
Hexane = 0.076
Qw = m T
=[( ( * )+ ( * )+
( * ) +( ( * ) + ( * ) ]
= [ (0.0284 *2.658)+ (0.0528*1.596 )+(0.83 *1.263)+ (0.076*2.413)
+(0.0128 *4.174)]
= 1.445
.
= 56377.76 KJ
Qf =408531.69 KJ
61
Energy balace on top
=[ ( * ) + ( * ) ]
=[(0.9999*2.45) +(0.0001*4.172)]
=2.4501
.
=m T
=321775.99 KJ
In =out
Qv = QD +QL + QC
R= , L = R*D (R = 3)
V = L+D
V = 3D+D , V = 4D
D = 2918.484 kg
V = 4 * 2918.484 = 11673.936 kg/hr
L= 3 *D
=3 * 2918.484 = 8755.452 kg
Amount of hexane in V = 0.9999 *11673.936
= 11672.769 kg
Amount of water in V = 0.0001 *11673.936
= 1.167 kg
=[ ( * ) + ( * ) ]
=[(0.9999*1.891) +(0.0001*1.893)]
62
=1.891
.
=m T
=993393.58 KJ
= 4263194.604 KJ
=993393.58 + 4263194.604
=5256588.184 KJ
L = 8755.452 kg
=2.3931
.
=m T
63
=8755.452 *2.3931*(343 – 298)
=942870.24 KJ
Qv = QD + QL + Qc
5256588.184 = 321776.99 +942870.24 + Qc
Qc = 3991941.954 KJ
QF + QR = Q D + Qw + Qc
= 3961564.014 KJ
64
Chapter
Four
Equipment Design
65
4.1 Distillation column 1 design
4.1.1 Number of stage
P o comp .
α (Relative Volatility) =
P oheavy key
Ttop =343 K
Tbottom =348 K
. .
[ . .
]
Nm =
( . )
R=4
66
= = 0.8
=3
= =0.75
At bottom T= 348 K
From table (4.1) ,Appendix B
ρ methanol =738.76
ρ hexane =608.5
ρ glycerol = 1226.3
ρ Na2so4 = 2090
ρ water = 980.5
67
=[0.006*734.76+0.805*608.5+0.175*1226.3+0.011*2090+0.003*980.5]
= 734.8
At bottom T= 348 K
ρ methanol =743.94
ρ water = 985.4
=743.99
.
ρgas =
A t top
M.Wt mix = ∑ M. wt
=[32*0.9998+18*0.0002]
=31.99
. .
ρgas =
.
= 1.136
68
At bottom
M.Wt mix = ∑ M. wt
=[32*0.006 +86*0.805+92*0.175+142*0.011+18*0.003]
= 87.138
= 3.44
at bottom
69
∵ the feed to the column is liquid
Top =
. .
= = 0.0293
. .
bottom =
. .
= = 0.0898
. .
.
=K1( )
.
. . . .
= 0.13 ( )
. .
70
=1.901 m/sec
. . . .
= 0.13 ( )
. .
=2.99 m/sec
. . .
Bottom = = = 1.25 /sec
.
. . .
Top = = = 0.796 /sec
.
Bottom =
.
= = 0.77
.
71
.
Top = = = 0.313 m2
.
Take trial down comer area (Ad) as (12%) of total column area (Ac)
An = 0.88 * Ac
.
Bottom Ac = = 0.875
.
.
Top Ac = = 0.356
.
Column diameter:
From A=
.
D bottom = =1.056 m
.
D top = =0.673 m
72
Use same diameter above and below feed, reducing the perforated area for plates
below the feed.
∴ Dc = 1.056 m
π
Column area Ac = π *Dc2 = *(1.056)2 = 0.875 m2
4 4
.
= =0.12 *100 =12
Weir height hw = 50 mm
Hole diameter dh = 5 mm
Plate thickness = 5 mm
73
Maximum liquid rate = L w * M.Wt
. .
= = 0.904 kg/sec
/
Weir crest liquid =750 *( )
. /
=750 *( )
. .
= 9.89 mm
+ =50+9.89 = 59.89 mm
. ( . )
=
. . ( . )
= =6.329 m/sec
√ .
uact. (un) =
.
= =8.56 m/sec
.
∵ uact > uh
74
4.1.4. Entrainment checking:
( / )
Percentage flooding =
( . / . )
= =34.6%
.
= =1
.
(approximate value)= =0.14 =14%
.
Co = 0.88
=51 ( )
. .
=51 ( )
. .
75
=22.59 mm
. .
= = =17 mm
.
= hd + hw + how +hr
= 22.59 +50+9.89+17
=99.48 mm
Note:
(100 mm ) was assumed to calculate the bass pressure .the calculation could not
be repeated with a revised estimate , but the small change in physical properties
will have little effect on the plate design .so (135.6 mm) per plate is considered
to be acceptable .
=734.8*9.81*99.48*10-3*18
Ad = 0.105 m2
76
Aap < Ad, so take Aap to use in calculation of hdc
=166( )
.
=166( ) =0.232 mm
. .
hb = ht + hw + how + hdc
=99.48+50+9.89+0.232
=159.602 mm=0.160 m
( . . . )
= =
.
77
/ = 0.77
c = 99o
= 0.71 m
= 0.813 - (50*10-3)
= 0.763 m
78
= 0.5532 m2
/ =2.4
=1.9635*10-5
No of holes =
.
= =4741.5 holes
( . )
H = (N + 1) Z
Z =tray spacing
H = (18+1)*0.75 = 14.25 m
79
xf,HK = concentration of the heavy key in the feed
, ,
Log( ) =0.206 Log [( )( )(( ) )
, ,
. . .
Log( ) =0.206 Log [( )( )(( ) )
. . .
=1.387
For N = 18,
Nr + Ns = 18,
Nr = 1.387*Ns
1.387 Ns + Ns =30
∴ The Feed will enter the distillation column at the stage no. (19).
80
1.056 m
0.813 m
where
W = total weight N,
81
C v = a factor to account for the weight of nozzles,
= 1.15
t=wa11 thickness =14mm
H v = height, or length =15m
Dm = mean diameter of extractor = (Di + t x 10-3), m.
Dm=2+14*(10)-3=2.014m
w =240x1.15x2.014x(15+0.8x2.014)x14=130 KN
Weight of plates:
plate area = π/4 x D2 =π/4(2)2= 3.14 m2
weight of a plate =1.2xA= 1.2 x 3.14 = 3.8 kN
100 plates = 100 x 3.8 = 380 kN
Weight of insulation:
mineral wool density = 130 kg/m3
approximate volume of insulation = π x 2 x 5 0 x 7 5 x 10-3
= 23.6 m3
weight = 23.6 x 130 x 9.81 = 30,049 N
double this to allow for fittings, etc,= 60 kN
Total weight:
shell= 130
plates =380
insulation= 60
Total =570 kN
82
Wind loading:
Take dynamic wind pressure as 1280 N/m2.
Mean diameter, including insulation = 2 + 2(14 + 75)x 10-3
= 2.18m
Loading (per linear metre) Fw = 1280 * 2.18 = 2790 N/m
Bending moment at bottom tangent line:
= * 15 =313,675 Nm
Analysis of stresses
= = 27.8 N/mm2
= = 55.6 N/mm2
= ( )
= ( )
= 4.99 N/mm2
Bending stresses:
= +2*t
=2000+2*18 =2036 mm
= ( - )
83
=± *( + )
, ,
=± *( + 18 )
.
=±61.1 N/mm2
= + ±
is compressive and therefore negative.
= (up wind) =27.8-4.99+61.1=+83.91 N/mm2
(down wind)=27.8- 4.99 -61.1=38.29 N/mm2
The greatest difference between the principal stresses will be on the down-wind
side
(55.6-(-38.29))=93.89 N/mm2
well below the maximum allowable design stress.
Check elastic stability (buckling):
Critical buckling stress:
=2*10 *( )
The maximum compressive stress will occur when the vessel is not under
pressure
=4.99 + 61.1 = 66.09, well below the critical buckling stress.
So design is satisfactory. Could reduce the plate thickness and recalculate.
84
Mechanical Design Of Extractor:
Try a straight cylindrical skirt ( s = 90°) of plain carbon steel, design stress 135
N/mm2and Young's modulus 200,000 N/mm2 at ambient temperature. The
maximum dead weight load on the skirt will occur when the vessel is full of
water.
Approximate weight=(π/4(22)(15)x1000x9.81
=462,051 N
=462.051 KN
Weight of extractor=570 KN
Total weigh462.051+570=1,032 KN
Wind loading=2.79 KN/m
Bending moment at base of skirt=2.79x(532/2)=3919 KNm
=
( )
= ( )
=68.7 N/mm2
( )=
( )
= = 9.048 N/mm2
( )
( )= = 4.99 N/mm2
( )
85
63.71 115
77.748 225
where:
Ab, = area of one bolt at the root of the thread, mm2,
Nb= number of bolts,
fb= maximum allowable bolt stress, N/mm2;
typical design value 125 N/mm2 (18,000 psi),
= bending (overturning) moment at the base, Nm,
86
W = weight of the vessel, N,
Db = bolt circle diameter, m.
Scheiman gives the following guide rules which can be used for the selection of
the
anchor bolts:
1. Bolts smaller than 25 mm (1 in.) diameter should not be used.
2. Minimum number of bolts 8.
3. Use multiples of 4 bolts.
4. Bolt pitch should not be less than 600 mm (2 ft).
A = [ -570*10 ] = 4370
.
where Fb = the compressive load on the base ring, Newtons per linear metre,
Ds = skirt diameter, m.
( ) (
Fb=[ ( . )
+( )] = 1382 10 N/m
.
87
= =276mm
Keep the skirt thickness the same as that calculated for the cylindrical skirt.
Highest stresses will occur at the top of the skirt
where the values will be close to those calculated for the cylindrical skirt.
Sin 80.5° = 0.99, so this term has little effect on the design criteria
Assume bolt circle dia, = 3.2 m.
Actual width required=Lr+ts+50mm=150+20+50=220mm
88
Table (4.1): Anchor bolt chair design
89
Table (4.2) Standard steel saddles
(adapted from Bhattacharyya, 1976).
90
Chapter
Five
Cost Estimation
91
6.1 Extractor Cost
Vessel height = 15m
Diameter=2 m
From figure (6-2 b) ,Appendix A
bare cost from figure = 52000$ cost in 2004
Material factor=1.0
Pressure factor=1.1
Cost= bare cost from figure * Material factor* Pressure factor
Cost=52000*1.0*1.1
Cost =57200$
.
Cost in 2018 = 57200 *
=77039 $
92
6.2 Reactor cost
.
Cost in 2018 = 23277 *
= 43472 $
93
6.3 packed column cost
.
Cost in 2018 = 9554 *
=12867 $
94
6.4 Separator cost
From table (6-1), Appendix B
Suitable material=Carbon Steel
C=Cost constant=$ 2400
n=index=0.6
S=Characterize size factor(Capacity)= 10 m3
Cost=C S n
=2400(10)0.6
= 9554$ cost in 2004
.
Cost in 2018 = 9554 *
=12867 $
95
6.5 washing Cost
.
Cost in 2018 = 9554 *
=12867 $
96
6.6 Evaporator Cost
From table (6-1), Appendix B
Suitable material=carbon steel
C=Cost constant=20000 $
n=index=0.53
S=Characterize size factor(Area)= 10 m2
Cost=C S n
=20000(10)0.53
= 67768 $ cost in 2004
.
Cost in 2018 =67768 *
=91274 $
97
6.7 Dryer cost
From table (6-1), Appendix B
Suitable material=carbon steel
C=Cost constant=35000 $
n=index=0.45
S=Characterize size factor(Area)= 10 m2
Cost=C S n
=35000(10)0.53
= 72211 $ cost in 2004
98
6.8 Equivalent cost
From table (6-1), Appendix B
Suitable material=Carbon Steel
C=Cost constant=$ 2400
n=index=0.6
S=Characterize size factor(Capacity)= 10 m3
Cost=C S n
=2400(10)0.6
= 9554$ cost in 2004
.
Cost in 2018 = 9554 *
=12867 $
99
6.9 Distillation 1 Cost
6.9.1 Cost of Vessel
Height: h = 14.25 m
Diameter: Dc = 1.057 m
Cost = 30000 $
Pressure factor = 1
Material factor = 1
Purchased cost = Bare cost from fig. * Material factor * Pressure factor Cost =
30000 * (1) * (1) = 30000 $ in 2004
Cost in 2018 = (cost in 2004) * ( )
.
Cost in 2016 = 30000 *
= 40405 $
100
6.9.2 Cost of Plates
Diameter: Dc = 1.057 m
Type: Sieve
Cost = 320 $
Material factor = 1
.
Cost in 2018 = 5760*
= 7757.8 $
101
6.10 Distillation 2 Cost
Height: h = 14.25 m
Diameter: Dc = 1.057 m
Cost = 30000 $
Pressure factor = 1
Material factor = 1
Purchased cost = Bare cost from fig. * Material factor * Pressure factor Cost =
30000 * (1) * (1) = 30000 $ in 2004
Cost in 2018 = (cost in 2004) * ( )
.
Cost in 2016 = 30000 *
= 40405 $
102
6.10.2 Cost of Plates
Diameter: Dc = 1.057 m
Type: Sieve
Cost = 320 $
Material factor = 1
.
Cost in 2018 = 5760*
= 7757.8 $
103
Total cost of column = Total cost of plates + cost of vessel
Extractor 770,39
Ractor 434,72
128,67
Separator
Washing 128,67
912,74
evaporator
972,57
dryer
128,67
Equivalent
481,62
Distillation 1
481,62
Distillation 2
Total cost of equipment 456,834
104
Estimation of total investment cost:
1- Direct cost:
a- Purchased equipment cost:
(15 - 40% of FCI ) Assume 35 % of FCI
= 456,834 * 0.25 = 114,208 $
b- Installation cost:
(35 - 45% of PEC) Assume 40 % ,where PEC , Purchased equipment
cost
= 114,208 * 0.4 = 456,83 $
105
= 373,458 $
Indirect cost:
Expenses which are not directly involved with material and labour of actual
installation or complete facility
106
=571,389 * 0.10 = 571,39 $
Direct production:
a- Raw material: (10-50% 0f TPC) Assume 25 %
107
= 571,389 * 0.08 = 457,11 $
=657,100+131,420+659,95 = 854,515 $
108
Gross earnings and rate of return:
Tax =50%
Net profit= Gross profit – (Gross profit * 50%)
= 107,075,00 – (107,075,00 * 0.5) = 428,3250 $
109
Appendix A
Figures
110
Figure (4.2): Flooding velocity ,sieve plate
111
Figure (4.3) Relation between down comer and weir length
112
Figure (4.4) Weep - point correlation
113
Figure (4.5) Entrainment correlation for sieve plate
114
Figure (4.6) Discharge coefficient ,sieve plate
115
Figure (4.7): Relation between angles subtended by chord,
116
Figure (4.8) Relation between hole area and pitch
117
Figure(6-1):process Engineering index
118
Figure 6-2: Vertical pressure vessels. Time base mid-2004.
119
Figure(6-3) :cost of column plate,Time base mid-2004
120
Appendix B:
Tables
Com. A B C D E
Water 33.933 8.4186*10-3 2.9906*10-5 -1.7825*10-8 3.6934*10-12
methanol 40.046 -3.8287*10-2 2.4529*10-4 -2.1679*10-7 5.9909*10-11
121
Table 3-2: Heat capacities of Liquid: (Cp-KJ/ (Kmol.K), T-K)
Cp=A+BT+CT2+DT3
Comp. A B C D
H2O 92.053 -3.9953*10-2 -2.1103*10-4 5.3469*10-7
Table 4-1
Density =A
Comp. A B N Tc
122
Glycerol 0.34908 0.24902 0.15410 723
Table 4-2:
Comp. A Tc n
123
Table 4.3
Comp. A B C D E
Methanol 45.6171 -3.2447*103 -1.3988*101 6.6365* 10-3 -1.0507* 10-13
124
Table (6-1):purchase cost of miscellaneous
125
References
1. Miao, X., & Wu, Q. (2006). Biodiesel production from heterotrophic
microalgal oil. Bioresource technology, 97(6), 841-846.
3. Fu, J., Chen, L., Lv, P., Yang, L., & Yuan, Z. (2015). Free fatty acids
esterification for biodiesel production using self-synthesized macroporous
cation exchange resin as solid acid catalyst. Fuel, 154, 1-8.
4. Yin, P., Chen, L., Wang, Z., Qu, R., Liu, X., Xu, Q., & Ren, S. (2012).
Biodiesel production from esterification of oleic acid over
aminophosphonic acid resin D418. Fuel, 102, 499-505.
6. Shi, W., Li, J., He, B., Yan, F., Cui, Z., Wu, K., ... & Cheng, Y. (2013).
Biodiesel production from waste chicken fat with low free fatty acids by
an integrated catalytic process of composite membrane and sodium
methoxide. Bioresource technology, 139, 316-322.
7. Shi, W., He, B., Cao, Y., Li, J., Yan, F., Cui, Z., ... & Qian, X. (2013).
Continuous esterification to produce biodiesel by SPES/PES/NWF
composite catalytic membrane in flow-through membrane reactor:
experimental and kinetic studies. Bioresource technology, 129, 100-107.
126
8. Hallett, J. P., & Welton, T. (2011). Room-temperature ionic liquids:
solvents for synthesis and catalysis. 2. Chemical reviews, 111(5), 3508-
3576.
9. Branco, L. C., Rosa, J. N., Moura Ramos, J. J., & Afonso, C. A. (2002).
Preparation and characterization of new room temperature ionic
liquids. Chemistry-A European Journal, 8(16), 3671-3677.
12. Zanin, F. G., Macedo, A., Archilha, M. V. L., Wendler, E. P., & Dos
Santos, A. A. (2013). A one-pot glycerol-based additive-blended ethyl
biodiesel production: a green process. Bioresource technology, 143, 126-
130.
14. Aghabarari, B., Ghiaci, M., Amini, S. G., Rahimi, E., & Martinez-Huerta,
M. V. (2014). Esterification of fatty acids by new ionic liquids as acid
catalysts. Journal of the Taiwan Institute of Chemical Engineers, 45(2),
431-435.
15. Alvim, H. G., de Lima, T. B., de Oliveira, H. C., Gozzo, F. C., de Macedo,
J. L., Abdelnur, P. V., ... & Neto, B. A. (2013). Ionic Liquid Effect over
the Biginelli reaction under homogeneous and heterogeneous
catalysis. Acs Catalysis, 3(7), 1420-1430.
127
16. Cole, A. C., Jensen, J. L., Ntai, I., Tran, K. L. T., Weaver, K. J., Forbes, D.
C., & Davis, J. H. (2002). Novel Brønsted acidic ionic liquids and their
use as dual solvent catalysts. Journal of the American Chemical
Society, 124(21), 5962-5963.
18. Zhang, L., Cui, Y., Zhang, C., Wang, L., Wan, H., & Guan, G. (2012).
Biodiesel production by esterification of oleic acid over brønsted acidic
ionic liquid supported onto Fe-incorporated SBA-15. Industrial &
Engineering Chemistry Research, 51(51), 16590-16596.
20. Wan, H., Wu, Z., Chen, W., Guan, G., Cai, Y., Chen, C., ... & Liu, X.
(2015). Heterogenization of ionic liquid based on mesoporous material as
magnetically recyclable catalyst for biodiesel production. Journal of
Molecular Catalysis A: Chemical, 398, 127-132.
22. Wu, Z., Li, Z., Wu, G., Wang, L., Lu, S., Wang, L., ... & Guan, G. (2014).
Brønsted acidic ionic liquid modified magnetic nanoparticle: an efficient
and green catalyst for biodiesel production. Industrial & Engineering
Chemistry Research, 53(8), 3040-3046.
23. Xu, Z., Wan, H., Miao, J., Han, M., Yang, C., & Guan, G. (2010).
Reusable and efficient polystyrene-supported acidic ionic liquid catalyst
128
for esterifications. Journal of Molecular Catalysis A: Chemical, 332(1-2),
152-157.
24. Miao, J., Wan, H., & Guan, G. (2011). Synthesis of immobilized Brønsted
acidic ionic liquid on silica gel as heterogeneous catalyst for
esterification. Catalysis Communications, 12(5), 353-356.
25. Wan, H., Chen, C., Wu, Z., Que, Y., Feng, Y., Wang, W., ... & Liu, X.
(2015). Encapsulation of Heteropolyanion‐Based Ionic Liquid within the
Metal–Organic Framework MIL‐100 (Fe) for Biodiesel
Production. ChemCatChem, 7(3), 441-449.
26. Agrigento, P., Al-Amsyar, S. M., Sorée, B., Taherimehr, M., Gruttadauria,
M., Aprile, C., & Pescarmona, P. P. (2014). Synthesis and high-
throughput testing of multilayered supported ionic liquid catalysts for the
conversion of CO 2 and epoxides into cyclic carbonates. Catalysis Science
& Technology, 4(6), 1598-1607.
27. Zhang, Q., Su, H., Luo, J., & Wei, Y. (2012). A magnetic nanoparticle
supported dual acidic ionic liquid: a “quasi-homogeneous” catalyst for the
one-pot synthesis of benzoxanthenes. Green Chemistry, 14(1), 201-208.
28. Rostamnia, S., Hassankhani, A., Hossieni, H. G., Gholipour, B., & Xin, H.
(2014). Brønsted acidic hydrogensulfate ionic liquid immobilized SBA-
15:[MPIm][HSO4]@ SBA-15 as an environmentally friendly, metal-and
halogen-free recyclable catalyst for Knoevenagel–Michael-cyclization
processes. Journal of Molecular Catalysis A: Chemical, 395, 463-469.
30. Safari, J., & Zarnegar, Z. (2014). Brønsted acidic ionic liquid based
magnetic nanoparticles: a new promoter for the Biginelli synthesis of 3, 4-
129
dihydropyrimidin-2 (1 H)-ones/thiones. New Journal of Chemistry, 38(1),
358-365.
31. Wu, Z., Chen, C., Wang, L., Wan, H., & Guan, G. (2016). Magnetic
material grafted poly (phosphotungstate-based acidic ionic liquid) as
efficient and recyclable catalyst for esterification of oleic acid. Industrial
& Engineering Chemistry Research, 55(7), 1833-1842.
32. Yin, S., Sun, J., Liu, B., & Zhang, Z. (2015). Magnetic material grafted
cross-linked imidazolium based polyionic liquids: an efficient acid catalyst
for the synthesis of promising liquid fuel 5-ethoxymethylfurfural from
carbohydrates. Journal of Materials Chemistry A, 3(9), 4992-4999.
33. Pourjavadi, A., Hosseini, S. H., Doulabi, M., Fakoorpoor, S. M., & Seidi,
F. (2012). Multi-layer functionalized poly (ionic liquid) coated magnetic
nanoparticles: highly recoverable and magnetically separable Brønsted
acid catalyst. ACS Catalysis, 2(6), 1259-1266.
34. Liang, X. (2014). Novel ionic liquid supported on a magnetic core and its
catalytic activities. Industrial & Engineering Chemistry Research, 53(44),
17325-17332.
35. Wilke, A., Yuan, J., Antonietti, M., & Weber, J. (2012). Enhanced carbon
dioxide adsorption by a mesoporous poly (ionic liquid). ACS Macro
Letters, 1(8), 1028-1031.
36. Huang, J., Tao, C. A., An, Q., Zhang, W., Wu, Y., Li, X., ... & Li, G.
(2010). 3D-ordered macroporous poly (ionic liquid) films as
multifunctional materials. Chemical Communications, 46(6), 967-969.
37. Zhu, M., He, B., Shi, W., Feng, Y., Ding, J., Li, J., & Zeng, F. (2010).
Preparation and characterization of PSSA/PVA catalytic membrane for
biodiesel production. Fuel, 89(9), 2299-2304.
130
39. Van Gerpen, J., Shanks, B., Pruszko, R., Clements, D., & Knothe, G.
(2004). Biodiesel Analytical Methods: August 2002--January 2004 (No.
NREL/SR-510-36240). National Renewable Energy Lab., Golden, CO
(US).
40. Corach, J., Sorichetti, P. A., & Romano, S. D. (2012). Electrical properties
of mixtures of fatty acid methyl esters from different vegetable
oils. international journal of hydrogen energy, 37(19), 14735-14739.
42. https://www.engineeringtoolbox.com/fluids-evaporation-latent-heat-
d_147.html
43. https://www.engineeringtoolbox.com/methanol-properties-d_1209.html
44. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-
2621.1999.tb15886.x/abstract
45. http://folk.ntnu.no/skoge/prost/proceedings/pres2011-and-
icheap10/PRES11/21DaSilva.pdf
46. https://www.google.iq/search?q=heat+combustion+of+oilve+oil&oq=heat
+combustion+of+oilve+oil&aqs=chrome..69i57j0.185132j0j4&sourceid=
chrome&ie=UTF-8#
47. https://www.engineeringtoolbox.com/specific-heat-fluids-d_151.html
48. Chemical properties handbook.
49. Chemical Engineering Design(volum 6) .
50. https://www.our-energy.com/biofuel_production_from_algae.html
131