Torawati International School
Torawati International School
Torawati International School
4. Multiply: 5
(a) 12 × 4
(b) 15 × 7
(c) 14 × 9
(d) 5 × 9
(e) 9 × 5
5. Write ordinal number from 1 – 12 10
6. Write ascending order of 55, 52, 51, 54 & 46, 50, 95, 56 2
7. Write descending order of 72, 65, 59, 73 & 80, 60, 62, 64 2
8. Shilpa has 66 pencils. Vimla has 19 pencils. Find the total number of pencils
do they have. 3
9. Eighty – Six students went for a picnic. Of them 33 were girls. How many
boys went on the picnic? 3
10. Write skip counting 3 __ __ 12 __ __ __ 24 __ __ 2
11. A zebra has 4 legs. How many legs do 7 zebra have? 3
12. Write table from 6 – 15 5
13. Write reverse counting from 100 – 50 5
ORAL:-
Write table up-to 15. 30
******************
TORAWATI INTERNATIONAL SCHOOL
( English Medium Co-Educational School)
Amai Road, Kotputli District – Jaipur (Raj.) 303108
Summative Assessment – 2ND
Subject Mathematics
Class – 2ND
Time: 03:15 Hours MAXIMUM MARKS – 100
1. Vivek spent Rs. 964 on his books and gives Rs. 250 for their binding and
covering. Find the total cost that Vivek spent. 4
2. Aradhna sells his videogame for Rs. 5897 and she purchased it for Rs. 9650.
How much less he sells her videogame. 4
3. Multiply: 5
(a) 98 × 18
(b) 45 × 12
(c) 41 × 10
(d) 638 × 8
(e) 454 × 19
4. Divide: 5
(a) 144 ÷ 12
(b) 99 ÷ 11
(c) 96 ÷ 13
(d) 126 ÷ 6
(e) 45 ÷ 9
5. Subtract: 5
(a) 748 – 415
(b) 561 – 48
(c) 015 – 9
(d) 100 – 96
(e) 345 – 34
6. Add: 5
(a) 454 + 44
(b) 493 + 451
(c) 564 + 234
(d) 4978 + 4511
(e) 455 + 342
7. Write table from 11 – 20. 5
8. Write in words of: 5
(a) 123 (b) 456 (c) 789 (d) 654 (e) 343
9. Write in ascending and descending: 2
(a) 584, 456 , 457, 547, 745, 754
(b) 984, 589, 897, 984, 787
10. If 1 book contains 400 pages. Then how many pages are there in 20 such
books. 4
11. Make clock with time: 04:00 am and 09:30 pm. 6
12. Write counting from 500 to 1000. 10
5 5
13. Make diagram of fraction 8 and 12 10
ORAL:-
Write table up-to 20. 30
******************
TORAWATI INTERNATIONAL SCHOOL
( English Medium Co-Educational School)
Amai Road, Kotputli District – Jaipur (Raj.) 303108
Summative Assessment – 2ND
Subject Mathematics
Class – 3RD
Time: 03:15 Hours MAXIMUM MARKS – 100
PART – A
PART – B
I. Very short questions – 1X4=4
2
1. Draw fraction of 5
2. 4:30 am after 2 hours’ time…………….
3. Subtract Rs. 85.00 from Rs. 110
4. Draw tally marks of the following data – one face = 10
Monday =
Tuesday =
Wednesday =
Book 500 g 50 g
3. Use the numbers 72, 8, 9 to build all the possible multiplication and
division facts.
4. Divide Rs. 500 and 2 kg in 10 equal parts.
5. 985 + 454 – 458
III. Long questions - 3 X 5 = 15
1. Divide 6500 by 50 and check your answer.
2. If 7 pencil costs Rs. 84. How much does 1 pencil cost?
3. This list shows the favourite ice-cream flavour of children of class III.
Ice-Cream Flavor No. of Children
Chocolate 7
Butter Scotch 7
Strawberry 9
Vanilla 4
Pineapple 5
a. ……………………….is the popular flavor.
b. ……………………….more children like strawberry than Vanilla.
c. ……………………. & ………………….. flavors are both equally.
d. There are a total of …………………….. children in class III according to
the list.
4. Length of a saree is measures in ……………..
5. Distance from Mumbai to Chennai is measured in ……………………
ORAL:-
Write table up-to 25. 30
******************
PART – A
ii. 4 ½ km is equal to –
a. 4500 m b. 4100 m c. 4000 m
iii. 14:00 hour is equal to –
a. 1 O’clock b. 2 o’clock c. 3 O’clock
iv. Factors of 19 are 1 and ……………..
a. 17 b. 19 c. 21
v. Which of these is an improper fraction –
a. ¼ b. ⅗ d. ⅞
PART – B
1. Very Short: 6Χ1=6
a. Write any four multiple of 7.
b. Shade according to the fraction: ⅞
c. Give radius of the circle if diameter is 16 m.
d. Give diameter of a circle if radius of is 100 cm.
e. Draw a line segment of 7 cm.
f. Express time in 24 hours: (i) 02:15 pm (ii) 09:45 am
3. Long Questions: 4 Χ 3 = 12
a. Solve:
(i) Arrange in both ascending and descending order
10 13 12 8 7
, , , ,
15 15 15 15 15
6
(ii) 5 of a dozen is
b. Draw a circle with radius 5 cm and mention name of radius and
diameter.
c. Find any two common multiples of 8 and 9.
d. i. If cost of 1 kg of cherries is Rs. 30. What is the cost of 6 kg
cherries?
ii. Rakesh walked 490 m from his house to the market and back again.
What distance did he walk in all?
ORAL:-
Write table up-to 30. 30
******************
TORAWATI INTERNATIONAL SCHOOL
( English Medium Co-Educational School)
Amai Road, Kotputli District – Jaipur (Raj.) 303108
Summative Assessment – 2ND
Subject Mathematics
Class – 5TH
Time: 03:15 Hours MAXIMUM MARKS – 100
PART – A
PART – B
ORAL:-
Write table up-to 35. 30
***************