V-Binomial Tree
V-Binomial Tree
Week 7
“Derivatives in and of themselves are not evil. There’s nothing evil
about how they’re traded, how they are accounted for, and how
they’re financed, like any other financial instrument, if done
properly”
James Chanos
What does this quote mean?
2
DISCUSSION TOPICS
• Next Steps
• Two Step Binomial Trees
• Questions
3
STATUS
4
STATUS
Week 4 Quiz & Margin, Trading & Complete Week 11 Debt Pricing & Yield Curves
Closing out
Week 5 Options Complete Week 12 Hedging & Basis Risk
Week 7 Binomial Tree Option Pricing Week 14 Lessons from the Real World
5
ROLL CALL
6
7
PRESENTATION
8
PRESENTATION
Who’s First?
9
BINOMIAL TREES
10
BINOMIAL TREES
11
BINOMIAL TREES
• 𝑆0 : 𝑠𝑡𝑜𝑐𝑘 𝑝𝑟𝑖𝑐𝑒 𝑡𝑜𝑑𝑎𝑦
The equations are:
• 𝑓: 𝑜𝑝𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑝𝑟𝑖𝑐𝑒 𝑎𝑡 𝑡ℎ𝑒 𝑛𝑜𝑑𝑒
𝑓 = 𝑒 −𝑟𝑇 × 𝑝 × 𝑓𝑢 + 1 − 𝑝 × 𝑓𝑑 • 𝑓𝑢 : 𝑣𝑎𝑙𝑢𝑒 𝑜𝑓 𝑡ℎ𝑒 𝑜𝑝𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑖𝑓 𝑖𝑡 𝑡ℎ𝑒 𝑠𝑡𝑜𝑐𝑘 𝑚𝑜𝑣𝑒𝑠 𝑢𝑝 𝑜𝑣𝑒𝑟 𝑡ℎ𝑒 𝑝𝑒𝑟𝑖𝑜𝑑
• 𝑓𝑑 : 𝑣𝑎𝑙𝑢𝑒 𝑜𝑓 𝑡ℎ𝑒 𝑜𝑝𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑖𝑓 𝑡ℎ𝑒 𝑠𝑡𝑜𝑐𝑘 𝑚𝑜𝑣𝑒𝑠 𝑑𝑜𝑤𝑛 𝑜𝑣𝑒𝑟 𝑡ℎ𝑒 𝑝𝑒𝑟𝑖𝑜𝑑
Stock price = ?
Option price = ? • How much would you pay for a call option
on this stock with a strike price of $21if
the risk free rate is 12%?
14
BINOMIAL TREES
17
TWO STEP BINOMIAL TREES
18
TWO STEP BINOMIAL TREES
• Two step binomial trees are just like single step binomial trees except you repeat the
process multiple times
• The trick is to calculate the stock price FIRST, which means working from left to right,
then…
• You calculate the price of the option SECOND, which means working from right to left
19
TWO STEP BINOMIAL TREES
$20
• 𝑆0 𝑑 = 20 × 0.9 = $18
$18
21
TWO STEP BINOMIAL TREES
$16.20
$0.00
23
TWO STEP BINOMIAL TREES
$24.20
$3.20 • No need to calculate p again as u and d were
$22
constant. We would need to calculate p again if
$2.0257 they were not constant
$20
$19.80
$1.28
$0.00 𝑓 = 𝑒 −𝑟𝑇 × 𝑝 × 𝑓𝑢 + 1 − 𝑝 × 𝑓𝑑
$18
$0.00 𝑓 = 𝑒 −0.12×0.25 × 0.6523 × 2.0257 + 1 − 0.6523 × 0
$16.20 = $1.2823 = $1.28
$0.00
25
TWO STEP BINOMIAL TREES
26
TWO STEP BINOMIAL TREES
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.2 = $60
$60
𝑆0 𝑑 = 50 × 0.8 = $40
$50
$40
27
TWO STEP BINOMIAL TREES
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.2 = $60
$60
𝑆0 𝑑 = 50 × 0.8 = $40
$50
$48 𝑆0 𝑑𝑑 = 50 × 0.8 × 0.8 = $32
$32
28
TWO STEP BINOMIAL TREES
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.2 = $60
$0
$60 𝑆0 𝑑 = 50 × 0.8 = $40
$40
𝑓𝑢𝑢 = 𝑚𝑎𝑥 − 72 − 52 , 0 = $0
$32
𝑓𝑢𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 − 48 − 52 , 0 = $4
$20
29
𝑓𝑑𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 − 32 − 52 , 0 = $20
TWO STEP BINOMIAL TREES
$1.4147
$50 𝑆0 𝑑𝑑 = 50 × 0.8 × 0.8 = $32 𝑓𝑑 = 𝑒 −𝑟𝑇 × 𝑝 × 𝑓𝑑𝑢 + 1 − 𝑝 × 𝑓𝑑𝑑
$48 = 𝑒 −0.05×1 × 0.6282 × 4 + 1 − 0.6282 × 20 = $9.4636
$4
𝑆0 𝑢𝑑 = 50 × 1.2 × 0.8 = $48
$40
$9.4636 𝑓𝑢𝑢 = 𝑚𝑎𝑥 − 72 − 52 , 0 = $0
$32
𝑓𝑢𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 − 48 − 52 , 0 = $4
$20
30
𝑓𝑑𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 − 32 − 52 , 0 = $20
TWO STEP BINOMIAL TREES
$1.4147
𝑓𝑑 = 𝑒 −𝑟𝑇 × 𝑝 × 𝑓𝑑𝑢 + 1 − 𝑝 × 𝑓𝑑𝑑
$50 𝑆0 𝑑𝑑 = 50 × 0.8 × 0.8 = $32
$48 = 𝑒 −0.05×1 × 0.6282 × 4 + 1 − 0.6282 × 20 = $9.4636
$4.19
$4
𝑆0 𝑢𝑑 = 50 × 1.2 × 0.8 = $48
𝑓 = 𝑒 −𝑟𝑇 × 𝑝 × 𝑓𝑢 + 1 − 𝑝 × 𝑓𝑑
$40 = 𝑒 −0.05×1 × 0.6282 × 1.4147 + 1 − 0.6282 × 9.4636
$9.4636 𝑓𝑢𝑢 = 𝑚𝑎𝑥 − 72 − 52 , 0 = $0 = $4.1923
$32
𝑓𝑢𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 − 48 − 52 , 0 = $4
$20 A: $4.19
31
𝑓𝑑𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 − 32 − 52 , 0 = $20
AMERICAN OPTIONS
32
AMERICAN OPTIONS
So far, we have looked at European options. That is, options that can’t be exercised before
expiry
What happens when we have American options, which can be exercised before expiry?
Hint: Europeans stick to the rules, whilst Americans do what they like whenever they like
33
AMERICAN OPTIONS
• As American options can be exercised early, we need to add a new step into our
option pricing process as we move from right to left
• In addition to calculating the theoretical option price, we also MUST calculate the
value of the option from early exercise
• The maximum of those two option values is used as we move from right to left
34
TWO STEP BINOMIAL TREES
35
TWO STEP BINOMIAL TREES
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.2 = $60
$60
𝑆0 𝑑 = 50 × 0.8 = $40
$50
$40
36
TWO STEP BINOMIAL TREES
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.2 = $60
$60
𝑆0 𝑑 = 50 × 0.8 = $40
$50
$48 𝑆0 𝑑𝑑 = 50 × 0.8 × 0.8 = $32
$32
37
TWO STEP BINOMIAL TREES
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.2 = $60
$0
$60 𝑆0 𝑑 = 50 × 0.8 = $40
$40
𝑓𝑢𝑢 = 𝑚𝑎𝑥 − 72 − 52 , 0 = $0
$32
𝑓𝑢𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 − 48 − 52 , 0 = $4
$20
38
𝑓𝑑𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 − 32 − 52 , 0 = $20
TWO STEP BINOMIAL TREES
$1.4147
$50 𝑆0 𝑑𝑑 = 50 × 0.8 × 0.8 = $32 𝑓𝑑 = 𝑒 −𝑟𝑇 × 𝑝 × 𝑓𝑑𝑢 + 1 − 𝑝 × 𝑓𝑑𝑑
$48 = 𝑒 −0.05×1 × 0.6282 × 4 + 1 − 0.6282 × 20 = $9.4636
$4
𝑆0 𝑢𝑑 = 50 × 1.2 × 0.8 = $48
$40
$9.4636 𝑓𝑢𝑢 = 𝑚𝑎𝑥 − 72 − 52 , 0 = $0
$32
𝑓𝑢𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 − 48 − 52 , 0 = $4
$20
39
𝑓𝑑𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 − 32 − 52 , 0 = $20
TWO STEP BINOMIAL TREES
42
IMPORTANT TECHNICAL STUFF
43
BINOMIAL TREES WITH DIVIDENDS
44
BINOMIAL TREES WITH DIVIDENDS
Up to now, we have valued the option for a stock that pays no dividends
45
BINOMIAL TREES WITH DIVIDENDS
• 𝑆0 : 𝑠𝑡𝑜𝑐𝑘 𝑝𝑟𝑖𝑐𝑒 𝑡𝑜𝑑𝑎𝑦 𝑢 = 𝑒 𝜎√∆𝑡
• 𝑓: 𝑜𝑝𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑝𝑟𝑖𝑐𝑒 𝑡𝑜𝑑𝑎𝑦
1
• 𝑇: 𝑡𝑖𝑚𝑒 𝑡𝑜 𝑒𝑥𝑝𝑖𝑟𝑦 𝑜𝑓 𝑡ℎ𝑒 𝑜𝑝𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑑=
𝑢
• 𝑆0 𝑢: 𝑡ℎ𝑒 𝑢𝑝 𝑝𝑟𝑖𝑐𝑒 𝑜𝑓 𝑡ℎ𝑒 𝑠𝑡𝑜𝑐𝑘
• 𝑓𝑑 : 𝑣𝑎𝑙𝑢𝑒 𝑜𝑓 𝑡ℎ𝑒 𝑜𝑝𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑖𝑓 𝑡ℎ𝑒 𝑠𝑡𝑜𝑐𝑘 𝑚𝑜𝑣𝑒𝑠 𝑑𝑜𝑤𝑛 𝑎𝑡 𝑒𝑥𝑝𝑖𝑟𝑦 • Delta of the option: ∆=
𝑓𝑢 −𝑓𝑑
𝑆0 𝑢−𝑆0 𝑑
• 𝑟: 𝑟𝑖𝑠𝑘 𝑓𝑟𝑒𝑒 𝑟𝑎𝑡𝑒
47
BINOMIAL TREES WITH DIVIDENDS
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.1 = $55
$50
$45
48
BINOMIAL TREES WITH DIVIDENDS
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.1 = $55
𝑆0′ 𝑢 = 55 − 2 = $53
$50
$45
$43
49
BINOMIAL TREES WITH DIVIDENDS
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.1 = $55
𝑆0′ 𝑢 = 55 − 2 = $53
$58.30 𝑆𝑜 𝑢𝑢 = 53 × 1.1 = $58.30
$38.70
50
BINOMIAL TREES WITH DIVIDENDS
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.1 = $55
𝑆0′ 𝑢 = 55 − 2 = $53
$58.30 𝑆𝑜 𝑢𝑢 = 53 × 1.1 = $58.30
$56.30 𝑆0′ 𝑢𝑢 = 58.30 − 2 = $56.30
$55 𝑆0 𝑑 = 50 × 0.9 = $45
$53 𝑆0′ 𝑑 = 45 − 2 = $43
𝑆0 𝑑𝑑 = 43 × 0.9 = $38.70
𝑆0′ 𝑑𝑑 = 38.70 − 2 = $36.70
$50 $47.70 𝑆0 𝑢𝑑 = 53 × 0.9 = $47.70
$45.70 𝑆0′ 𝑢𝑑 = 47.70 − 2 = $45.70
$45 𝑆0 𝑑𝑢 = 43 × 1.1 = $47.30
$43 $47.30 𝑆0′ 𝑑𝑢 = 47.30 − 2 = $45.30
$45.30
$38.70
$36.70
51
BINOMIAL TREES WITH DIVIDENDS
𝑆0 𝑢 = 50 × 1.1 = $55
𝑆0′ 𝑢 = 55 − 2 = $53
$58.30 𝑆𝑜 𝑢𝑢 = 53 × 1.1 = $58.30
$56.30 𝑆0′ 𝑢𝑢 = 58.30 − 2 = $56.30
$55 𝑆0 𝑑 = 50 × 0.9 = $45
$53 $4.30 𝑆0′ 𝑑 = 45 − 2 = $43
𝑆0 𝑑𝑑 = 43 × 0.9 = $38.70
𝑆0′ 𝑑𝑑 = 38.70 − 2 = $36.70
$50 $47.70 𝑆0 𝑢𝑑 = 53 × 0.9 = $47.70
$45.70 𝑆0′ 𝑢𝑑 = 47.70 − 2 = $45.70
$45 $0 𝑆0 𝑑𝑢 = 43 × 1.1 = $47.30
$43 $0 $47.30 𝑆0′ 𝑑𝑢 = 47.30 − 2 = $45.30
$45.30
𝑓𝑢𝑢 = 𝑚𝑎𝑥 56.3 − 52 , 0 = $4.30
$38.70
$0 $36.70
𝑓𝑢𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 45.70 − 52 , 0 = $0
𝑓𝑑𝑢 = 𝑚𝑎𝑥 45.30 − 52 , 0 = $0
𝑓𝑑𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 36.70 − 52 , 0 = $0 52
BINOMIAL TREES WITH DIVIDENDS
$45.30
$0
𝑓𝑢𝑢 = 𝑚𝑎𝑥 56.3 − 52 , 0 = $4.30
$38.70
$0 $36.70
𝑓𝑢𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 45.70 − 52 , 0 = $0
𝑓𝑑𝑢 = 𝑚𝑎𝑥 45.30 − 52 , 0 = $0
𝑓𝑑𝑑 = 𝑚𝑎𝑥 36.70 − 52 , 0 = $0 53
BINOMIAL TREES WITH DIVIDENDS
55
NEXT STEPS
a) What is the price of the put option? b) What is the delta of this option?
b) What is the delta of this option? c) What is the probability of an up movement in this
stock?
c) What is the probability of a down movement in this
stock? d) What is the probability of a down movement in this
stock?
d) What is the probability of an up movement in this
stock? e) What is the proportional move up for this stock
e) What is the proportional move up for this stock f) What is the proportional move down for this stock
f) What is the proportional move down for this stock g) What would be the value of the put option with the
same strike price?
g) What would be the value of the call option with the
same strike price?
56
NEXT STEPS
3. Determine the price of a two-year EUROPEAN put option 5. Determine the price of a two-year AMERICAN put option
with a strike price of $53.50 on a stock that is currently with a strike price of $52 on a stock that is currently priced
priced at $50 if the risk free rate was 3.2%? Each year at $48.78 which has a volatility of 46.5%pa if the risk free
there are only two outcomes for this stock, either: rate was 3.2%. After the first year the stock pays a
• A 12% move up, or dividend of $2.15 and after the second year the stock is
• A 12% move down
expected to pay a dividend of $2.32.
After the first year the stock pays a dividend of $2 and after the a) What is the price of this put option?
second year the stock is expected to pay a dividend of $2.10. b) What is the delta of this option?
c) What is the probability of a move up for this stock?
4. What is the fair value for the call option with the same strike
price? d) What is the probability of a move down for this stock?
a) What is the price of the call option? e) What is the fair value for the call option with the same strike
price?
b) What is the delta of this option
f) What is the delta of the call option?
c) What is the probability of a move up for this stock?
g) What is the proportional move up for this stock
d) What is the probability of a move down for this stock?
h) What is the proportional move down for this stock
e) What is the proportional move up in price for this stock?
f) What is the proportional move down for this stock?
57
QUESTIONS