Location via proxy:   
[Report a bug]   [Manage cookies]                
IF 1.4
MNiSW 70
Postępy Dermatologii i Alergologii
IF 1.5
MNiSW 40
Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
IF 0.7
MNiSW 70
Postępy Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 20
Postępy Rehabilitacji
IF 0.1
MNiSW 40
Alkoholizm i Narkomania
IF 0.2
MNiSW 20
Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology
IF 1.6
MNiSW 70
Anaesthesiology Intensive Therapy
IF 3.0
MNiSW 100
Archives of Medical Science
Archives of Medical Science - Aging
Archives of Medical Science - Atherosclerotic Diseases
Archives of Medical Science - Civilization Diseases
IF 4.2
MNiSW 140
Biology of Sport
MNiSW 70
BioTechnologia
IF 1.5
MNiSW 70
Central European Journal of Immunology
IF 2023
1.5
MNiSW 20*
Clinical and Experimental Hepatology
IF 2.9
MNiSW 70
Współczesna Onkologia
IF 1.0
MNiSW 70
Current Issues in Personality Psychology
Current Topics in Diabetes
IF 0.5
MNiSW 20
Przegląd Dermatologiczny
eOnkologiaNews
IF 0.5
MNiSW 20
Family Medicine & Primary Care Review
IF 1.5
MNiSW 70
Folia Neuropathologica
MNiSW 40
Forum Ortodontyczne
IF 1.7
MNiSW 40
Przegląd Gastroenterologiczny
IF 0.2
MNiSW 20
Health Problems of Civilization
IF 2.2
MNiSW 40
Health Psychology Report
IF 0.3
MNiSW 20
HIV & AIDS Review. International Journal of HIV-Related Problems
MNiSW 40
Human Movement
IF 1.1
MNiSW 70
Journal of Contemporary Brachytherapy
MNiSW 100
Journal of Health Inequalities
IF 1.9
MNiSW 140
Journal of Human Kinetics
Journal of Obstetrics and Gynecological Investigations
MNiSW 20
Journal of Stomatology
IF 0.6
MNiSW 20
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska
MNiSW 40
Klinika Oczna
Kurier Medyczny
Lekarz POZ
IF 0.4
MNiSW 100
Studia Medyczne
IF 0.3
MNiSW 20
Medycyna Paliatywna
Menedżer Zdrowia
IF 2.5
MNiSW 40
Przegląd Menopauzalny
IF 0.4
MNiSW 40
Neuropsychiatria i Neuropsychologia
MNiSW 20
Problemy Pielęgniarstwa
MNiSW 100
Okulistyka
MNiSW 100
Pediatria Polska
MNiSW 70
Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism
MNiSW 20
Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 5
Phlebological Review
MNiSW 70
Physiotherapy Quarterly
MNiSW 20
Physiotherapy Review
IF 0.2
MNiSW 20
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne
MNiSW 40
Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej
IF 0.7
MNiSW 40
Polish Journal of Pathology
IF 0.9
MNiSW 70
Polish Journal of Radiology
IF <0.1
MNiSW 20
Postępy w chirurgii głowy i szyi
MNiSW 40
Prenatal Cardiology
Psychiatria Spersonalizowana
IF 1.4
MNiSW 70
Reumatologia
MNiSW 40
Rozprawy Społeczne
TRENDS in Sport Sciences
WTOREK, 12 LISTOPADA
Nowa szansa dla pacjentów cierpiących na jaskrę
12.11.2024
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzono zabieg wszczepienia implantu jaskrowego PGI. To szansa dla pacjentów cierpiących na jaskrę u których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne.
 
Prawie 8 mln Polaków ma cukrzycę lub stan przedcukrzycowy
12.11.2024
Na cukrzycę choruje około 3 mln Polaków, a 5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy - powiedziała we wtorek prof. Irina Kowalska, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Zaapelowała o wczesne wykrywanie tej choroby, bo faktyczna liczna chorych jest znacznie większa.
 
W USK we Wrocławiu chirurgia robotowa także dla dzieci
12.11.2024
Chirurgia pediatryczna jest kolejnym obszarem, w którym Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wykorzystuje robota da Vinci. W największym w regionie szpitalu przy pomocy robota wykonano już pierwsze trzy zabiegi usunięcia woreczka żółciowego u małych pacjentów.
 
Coraz większy problem uzależnienia u dzieci i młodzieży
12.11.2024
Liczba dzieci i nastolatków, które wymagają specjalistycznej pomocy w zakresie uzależnień, się zwiększa. Młodzież upija się, sięga po mocniejsze alkohole, zażywa leki nasenne i pobudzające, uzależnia od internetu. Wszystko to ma destrukcyjny wpływ na rozwijający się układ nerwowy.
 
Beata Pięta drugi raz konsultant wojewódzką
12.11.2024
Dr hab. Beata Pięta, kierownik Zakładu Praktycznej Nauki Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i wiceprezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Położnych, została ponownie powołana na stanowisko konsultant wojewódzkiej w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego dla Wielkopolski. 
 
Wapowanie – „sport” nastolatków
12.11.2024
Co czwarty nastolatek pali tradycyjne papierosy, większość sięga jednak po e-papierosy – kolorowe, smakowe i nieprzebadane. Największe urządzenie potrafi pomieścić w sobie tyle nikotyny co 30 paczek papierosów.
 
Odkrycie nowych genów związanych z rwą kulszową
12.11.2024
Nowe badania doprowadziły do odkrycia 41 genów mających związek z przepukliną dysku lędźwiowego, najczęstszą przyczyną rwy kulszowej – informuje pismo „Nature Communications”.
 
Jednak nie było o reformie szpitali
12.11.2024
Mimo zapowiedzi rządzących w Sejmie jednak nie rozmawiano o projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.  
 
Nowoczesna profilaktyka krwawień u pacjentów z hemofilią A
12.11.2024
Emicizumab jest dobrze tolerowanym i skutecznym lekiem dla osób z wrodzoną hemofilią A, niezależnie od wieku, nasilenia choroby czy statusu inhibitorów czynnika krzepnięcia VIII – dowodzą najnowsze wyniki szerokiego przeglądu dotychczasowych publikacji na temat tego preparatu. Przegląd ten uwzględniał zarówno dane z badań klinicznych, jak i z rzeczywistej praktyki klinicznej i potwierdził, że emicizumab efektywnie zapobiega krwawieniom w przebiegu hemofilii i znamiennie wpływa na poprawę jakości życia osób chorych.
 
Minister Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała dwuetapowe obniżki składki zdrowotnej
12.11.2024
– Rozwiązanie dotyczące obniżki składki zdrowotnej będzie składało się z dwóch etapów – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Pierwszy etap będzie związany z obniżką dla mikroprzedsiębiorców od 2025 r., drugi – także dla średnich przedsiębiorców.
 
Porzucanie seniorów w szpitalach. Jest odpowiedź minister
12.11.2024
Zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do minister do spraw polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz o analizę problemu nieodbierania seniorów ze szpitali lub ich bezpodstawnej hospitalizacji. Zapytał, jakie środki zaradcze pomogłyby go rozwiązać. Szefowa resortu odpowiedziała.
 
Edukacja zdrowotna obowiązkowa
12.11.2024
– Edukacja zdrowotna będzie obowiązkowym przedmiotem szkolnym – bez względu na opinie przedstawicieli jednej czy drugiej organizacji – powiedziała szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Barbara Nowacka, podkreślając, że każde dziecko powinno mieć możliwość uczenia się materiału opartego na wiedzy, a nie na przesądach i zabobonach.
 
Wiedza o chorobach mózgu powinna być dostępna dla każdego ►
12.11.2024
Osoby zmagające się z chorobami mózgu, takimi jak padaczka, schizofrenia czy depresja, są takimi samymi, pełnoprawnymi członkami społeczeństwa jak ludzie zdrowi. Tak samo się zachowują, tak samo odczuwają, mają takie same emocje. Nadal jednak w polskim społeczeństwie wiele zagadnień związanych z chorobami mózgu jest postrzegane błędnie lub wzbudza lęk. O tym, jak ważna jest edukacja społeczna dotycząca chorób neurologicznych i psychicznych, rozmawiamy z Agnieszką Leszczyńską, prezes Angelini Pharma Polska.
 
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o CMKP
12.11.2024
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego po przyjętej poprawce zakłada, że w skład zespołu wybierającego dyrektora wchodzić będzie trzech przedstawicieli ministra zdrowia, dwóch Naczelnej Rady Lekarskiej i jeden Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. 
 
Osoba z niepełnosprawnością z szansą na skuteczne leczenie udaru
12.11.2024
Udar niedokrwienny jest dramatycznym stanem, w którym kluczowym czynnikiem dającym szanse na uniknięcie bardzo poważnych powikłań są odpowiednie tempo działania i postępowanie według algorytmu. Czy takie leczenie jest w równy sposób dostępne dla osób z istniejącą wcześniej niepełnosprawnością? Ponurych i alarmujących danych dostarcza najnowsza publikacja z „Neurology Clinical Practice”.
 
Co z projektem nowelizacji w sprawie dekryminalizacji aborcji? ►
12.11.2024
Sejm skierował do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada częściową dekryminalizację przerywania za zgodą kobiety jej ciąży oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji – w głosowaniu w Koalicji Obywatelskiej obowiązywała dyscyplina. Wszyscy posłowie się do niej zastosowali, łącznie z Romanem Giertychem, który wcześniej wstrzymał się od głosu.
 
Zapalenie płuc – kosztowny wróg zdrowia seniorów, któremu można zapobiec
11.11.2024
Zapalenie płuc, w szczególności pneumokokowe, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dorosłych, zwłaszcza seniorów oraz osób z chorobami przewlekłymi. Pojawiające się komplikacje mogą prowadzić do rozwoju ciężkich powikłań, a nawet zgonów. Warto o tym pamiętać i już zawczasu wdrożyć działania profilaktyczne, wskazują eksperci z okazji obchodzonego 12 listopada Światowego Dnia Zapalenia Płuc.
 
Henryk Skarżyński – prekursor wszczepiania w Polsce implantów słuchowych – odznaczony Orderem Orła Białego
11.11.2024
Lekarz otochirurg i otolog, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński został 11 listopada odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Naukowiec zapoczątkował w Polsce wszczepianie implantów słuchowych.
 
Ciągłe (nie)doskonalenie
11.11.2024
Rozumienie procesu i ciągłe jego doskonalenie stanowi istotę zmiany organizacji z nieefektywnej i nieudolnie zarządzanej na taką, która sama uczy się i rozwija siłami całego swojego personelu – także w ochronie zdrowia.
 
Ach, ten globus, pani znowu niedomaga – związki literatury i medycyny
10.11.2024
Bóle głowy i migrena są dolegliwościami, które najczęściej przypisywali swoim bohaterom klasycy światowej literatury. Męczarnie te cierpieli między innymi Piłat z „Mistrza i Małgorzaty”, kompozytor Adrian Leverkühn z „Doktora Faustusa”, Barbara z „Nocy i dni”, postacie ze „Stu lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza, a także bohater opowiadania Julio Cortázara, Cefalea, czyli „Ból głowy” z tomu „Bestiario”.         
 
Wirusy przenoszone przez komary coraz częstsze. Potrzebujemy strategii działania
10.11.2024
– Spodziewamy się, że choroby typu wirus gorączki Zachodniego Nilu, czy inne przenoszone przez komary, będą spotykane w naszym środowisku coraz częściej – przyznał biolog i parazytolog, prof. dr hab. Maciej Grzybek. – System ochrony zdrowia musi być przygotowany do działania – dodał. 
 
Potrzebny system wczesnego wykrywania zaburzeń pamięci
10.11.2024
Dzięki wczesnej diagnostyce zaburzeń pamięci i włączaniu dostępnych leków postęp choroby Alzheimera można by opóźnić o ok. dwa lata – oceniają eksperci. Ich zdaniem wymaga to stworzenia systemu opartego o kliniki pamięci, gdzie współpracują specjaliści z różnych dziedzin.
 
Geriatria wyzwaniem
10.11.2024
O organizowaniu opieki medycznej dla seniorów, geriatrii w województwie łódzkim i różnicy między opieką internistyczną a geriatryczną mówi dr n. med. Robert Błaszczak, specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.    
 
 
IF 1.4
MNiSW 70
Postępy Dermatologii i Alergologii
IF 1.5
MNiSW 40
Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
IF 0.7
MNiSW 70
Postępy Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 20
Postępy Rehabilitacji
IF 0.1
MNiSW 40
Alkoholizm i Narkomania
IF 0.2
MNiSW 20
Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology
IF 1.6
MNiSW 70
Anaesthesiology Intensive Therapy
IF 3.0
MNiSW 100
Archives of Medical Science
Archives of Medical Science - Aging
Archives of Medical Science - Atherosclerotic Diseases
Archives of Medical Science - Civilization Diseases
IF 4.2
MNiSW 140
Biology of Sport
MNiSW 70
BioTechnologia
IF 1.5
MNiSW 70
Central European Journal of Immunology
IF 2023
1.5
MNiSW 20*
Clinical and Experimental Hepatology
IF 2.9
MNiSW 70
Współczesna Onkologia
IF 1.0
MNiSW 70
Current Issues in Personality Psychology
Current Topics in Diabetes
IF 0.5
MNiSW 20
Przegląd Dermatologiczny
eOnkologiaNews
IF 0.5
MNiSW 20
Family Medicine & Primary Care Review
IF 1.5
MNiSW 70
Folia Neuropathologica
MNiSW 40
Forum Ortodontyczne
IF 1.7
MNiSW 40
Przegląd Gastroenterologiczny
IF 0.2
MNiSW 20
Health Problems of Civilization
IF 2.2
MNiSW 40
Health Psychology Report
IF 0.3
MNiSW 20
HIV & AIDS Review. International Journal of HIV-Related Problems
MNiSW 40
Human Movement
IF 1.1
MNiSW 70
Journal of Contemporary Brachytherapy
MNiSW 100
Journal of Health Inequalities
IF 1.9
MNiSW 140
Journal of Human Kinetics
Journal of Obstetrics and Gynecological Investigations
MNiSW 20
Journal of Stomatology
IF 0.6
MNiSW 20
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska
MNiSW 40
Klinika Oczna
Kurier Medyczny
Lekarz POZ
IF 0.4
MNiSW 100
Studia Medyczne
IF 0.3
MNiSW 20
Medycyna Paliatywna
Menedżer Zdrowia
IF 2.5
MNiSW 40
Przegląd Menopauzalny
IF 0.4
MNiSW 40
Neuropsychiatria i Neuropsychologia
MNiSW 20
Problemy Pielęgniarstwa
MNiSW 100
Okulistyka
MNiSW 100
Pediatria Polska
MNiSW 70
Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism
MNiSW 20
Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 5
Phlebological Review
MNiSW 70
Physiotherapy Quarterly
MNiSW 20
Physiotherapy Review
IF 0.2
MNiSW 20
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne
MNiSW 40
Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej
IF 0.7
MNiSW 40
Polish Journal of Pathology
IF 0.9
MNiSW 70
Polish Journal of Radiology
IF <0.1
MNiSW 20
Postępy w chirurgii głowy i szyi
MNiSW 40
Prenatal Cardiology
Psychiatria Spersonalizowana
IF 1.4
MNiSW 70
Reumatologia
MNiSW 40
Rozprawy Społeczne
TRENDS in Sport Sciences