Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

About: Amyclas

An Entity of Type: person, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

In Greek mythology, Amyclas (Ancient Greek: Ἀμύκλας) refers to two individuals: * Amyclas, a mythical king of Sparta. * Amyclas, a Theban prince as the son of King Amphion and Niobe, daughter of Tantalus. He perished with his brothers and sisters in the massacre of Niobids. In other versions, however, he was presented as the only surviving male (with his sister Chloris). When Laius the rightful king of Thebes returned, he was exiled and fled to Sparta, where some say he founded Amyclae. There is also an Amyclas in Roman epic:

Property Value
dbo:abstract
  • Amyklás (řecky Ἀμύκλας, latinsky Amycles) je v řecké mytologii spartský král. Byl synem krále Lakedaimóna a jeho manželky Sparty. Jeho sourozenci byli Hímeros, Eurydika (není totožná s manželkou Orfeovou), Asiné a Kléodiké. Amyklás se oženil s Diomédé a měli spolu dva syny - starší byl Kynortás, který se ujal spartského trůnu po Amyklovi a mladší byl Hyakinthos, obdařený přízní boha Apollóna, který ho později nešťastnou náhodou zabil. Král Amyklás založil poblíž Sparty město . Později se proslavily tím, že se staly rodištěm slavných bratří Kastora a Polydeuka a jejich sester Klytaimnéstry a krásné Heleny. Jiný nositel jména Amyklás byl jeden ze sedmi synů Amfíóna a Niobé, kterého ušetřil rozlícený bůh Apollón. Smrti také unikla jako jediná jeho sestra Chlóris, kterou ušetřila mstící se bohyně Artemis. V jiné verzi mýtu o Niobé se však uvádí, že všech sedm synů a sedm dcer Niobiných neuniklo smrti. (cs)
  • In Greek mythology, Amyclas (Ancient Greek: Ἀμύκλας) refers to two individuals: * Amyclas, a mythical king of Sparta. * Amyclas, a Theban prince as the son of King Amphion and Niobe, daughter of Tantalus. He perished with his brothers and sisters in the massacre of Niobids. In other versions, however, he was presented as the only surviving male (with his sister Chloris). When Laius the rightful king of Thebes returned, he was exiled and fled to Sparta, where some say he founded Amyclae. There is also an Amyclas in Roman epic: * In Lucan's Pharsalia (Book V), Caesar knocks on the door of a poor fisherman named Amyclas as he looks to cross the Adriatic. Dante mentions this scene in Paradiso, Canto XI.68. (en)
  • Amiklo (el la greka, tre lasciva) estas la nomo de diversaj roluloj de la helena mitologio: (eo)
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
  • 2296682 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
  • 2553 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
  • 1103523701 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
dct:subject
gold:hypernym
rdf:type
rdfs:comment
  • Amiklo (el la greka, tre lasciva) estas la nomo de diversaj roluloj de la helena mitologio: (eo)
  • Amyklás (řecky Ἀμύκλας, latinsky Amycles) je v řecké mytologii spartský král. Byl synem krále Lakedaimóna a jeho manželky Sparty. Jeho sourozenci byli Hímeros, Eurydika (není totožná s manželkou Orfeovou), Asiné a Kléodiké. Amyklás se oženil s Diomédé a měli spolu dva syny - starší byl Kynortás, který se ujal spartského trůnu po Amyklovi a mladší byl Hyakinthos, obdařený přízní boha Apollóna, který ho později nešťastnou náhodou zabil. (cs)
  • In Greek mythology, Amyclas (Ancient Greek: Ἀμύκλας) refers to two individuals: * Amyclas, a mythical king of Sparta. * Amyclas, a Theban prince as the son of King Amphion and Niobe, daughter of Tantalus. He perished with his brothers and sisters in the massacre of Niobids. In other versions, however, he was presented as the only surviving male (with his sister Chloris). When Laius the rightful king of Thebes returned, he was exiled and fled to Sparta, where some say he founded Amyclae. There is also an Amyclas in Roman epic: (en)
rdfs:label
  • Amyclas (en)
  • ايميكلاس (ar)
  • Amyklás (cs)
  • Amiklo (eo)
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is dbp:before of
is owl:differentFrom of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License