Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Idi na sadržaj

Owen (automat)

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Owen
Upotreba
U službi1942. - 1960tih
Korisnici Australija
RatoviDrugi svjetski rat
Proizvodnja
ProizvođačLysaght’s Works
Broj proizvedenih primjerakaoko 45.000
Opis oružja
Težina4.21 kg
Dužina806 mm
Dužina cijevi247 mm
Kalibar9x19 mm Parabellum
Domet123 m
Spremnik municije33 metka
Brzina paljbe700 metaka/min
Brzina zrna420 m/s

Owen je bio australski automat iz perioda Drugog svjetskog rata. Konstruirao ga je Evelyn Owen 1939. godine. Prototip u kalibru .22 je predstavljen 24. juna 1939. godine. Automat nije bio prihvaćen u australskom vojnom vrhu, jer tada nisu bile dovoljno prepoznate kvalitete automatskog vatrenog oružja. Poočetkom rata Owen je napustio konstruiranje oružja i stupio u vojsku. Dvije godine nakon toga, Vincent Vardel, u svojoj privatnoj kući je osmislio prototip automata. Vojni krugovi i dalje su gledali u automat s negativne strane, ali je Vlada podržala projekt.

Izbor kalibra nije još uvijek bio određen. Zbog velike upotrebe municije kalibra .45, odlučeno je da se ona iskoristi za automat Owen. Za potrebe ispitivanja, Owen je izrađen u tri kalibra, i to: 9 mm parabelum, .38 i .45. Kao referentni modeli oružja uzeti su Sten i Thompson. U sklopu testiranja, sva oružja su bila prekrivena blatom i pijeskom, s ciljem da se što više simuliraju uvjeti stvarnog ratnog okruženja. Jedini automat koji pri ovom testu nije imao zastoje bio Owen, ali opet nije bilo precizirano koji će kalibar municije automat koristiti, nakon čega je Vlada odlučila da to bude 9 mm Parabelum.

Proizvodnja Owena je tekla u tvornici Lysagt u Port Campbella. Između marta 1942. i februara 1943. proizvedeno je 28 000 automata. Kasnije se uspostavilo da je prva serija bila pogrešnog tipa, te se 10 000 automata nije moglo opremiti borbenim kompletom.

Iako težak, Owen je ubrzo postao omiljeno oružje zahvaljujući svojoj pouzdanosti. Uspjeh automata je bio dokazan vojnom upotrebom u SAD-u i Novom Zelandu. Automat je bio viđen u Koreji i u Vijetnamu. U australskoj vojsci se zadržao do šezdesetih godina 20. stoljeća kada ga je zamijenio automat F1.[1]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Arhivirana kopija". Arhivirano s originala, 3. 3. 2013. Pristupljeno 27. 5. 2014.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)