Diskuse s wikipedistou:Lad.Raj
Přidat témaZačal(a) jste dobře. Děkujeme za Vaše příspěvky k tvorbě encyklopedie.
Pokud jste tak ještě neučinil(a), doporučujeme Vám přečíst si nejdříve některé stránky, které Vám přiblíží provoz a zvyky na Wikipedii:
Můžete se též zúčastnit kurzu Práce na Wikipedii.
Několik základních rad:
- Potřebujete-li si nanečisto vyzkoušet editace určitého charakteru, můžete využít stránku Pískoviště.
- Potřebujete-li s něčím poradit, či chcete-li navrhnout změnu čehokoliv, navštivte stránku Pod lípou.
- Potřebujete-li poradit s odbornými obory, tématy, či články, podívejte se na seznam přispěvatelů (wikipedistů) dle oborů znalosti.
- Na diskusních stránkách se vždy podepisujte: stačí napsat 4 vlnovky
~~~~
nebo je vložit klepnutím na patřičnou ikonu v liště nad editačním oknem. Naopak články se nepodepisují. - Opravdu se nebojte editovat. Když se Vám občas něco nepovede, jiní to spraví.
Další informace najdete na portálu Wikipedie.
Tak ještě jednou vítejte a děkujeme za Vaše příspěvky. Doufáme, že se vám přispívání bude dařit.
Díky za Váš první článek Stara Hercegovina. Upravil jsem jej, aby vypadal tak, jak by vypadati měl. Pokud používáte překlad článku z jiné jazykové verze Wikipedie musíte používat šablonu {{Překlad}}
(vizte návod), tj. odkud jste článek přeložil, jeho název a číslo revize. V opačném případě porušujete licenci Wikipedie. Dále jsem Vám níže uvedl další věcí, které je třeba v článcích mít, a to konkrétně kategorie a interwiki. Pokud byste měl/a jakékoliv otázky, neváhejte se na mne obrátit. Přeji pěkný víkend a ještě jednou Vás vítám na české Wikipedii. Faigl.ladislav slovačiny 9. 1. 2010, 13:09 (UTC)
Používejte prosím kategorie
[editovat zdroj]Děkujeme za Vaše příspěvky do Wikipedie. Zároveň Vás prosíme, abyste každé nově vzniklé heslo vždy zařadil(a) do určité kategorie (příp. kategorií). Dělá se to připsáním [[Kategorie:Název kategorie]], například [[Kategorie:Němečtí fyzikové]] – každou na novou řádku na konci stránky.
- Proč kategorizovat?
Kategorizace článků je výhodná, protože kategorizované články mohou uživatelé Wikipedie procházet nejen podle jejich názvů, ale také podle právě takto vytvořených kategorií. Jediným kliknutím na odkaz pod daným heslem získají seznam všech článků v dané kategorii, čímž získávají kontext k tématu, které je zajímá.
- Nejčastější příklady
- U osob, u nichž je znám rok narození (a/nebo úmrtí), se přidává [[Kategorie:Narození Rok_narození]], analogicky pak [[Kategorie:Úmrtí Rok_úmrtí]], například [[Kategorie:Narození 1896]].
- U osob, u nichž je znám den narození (a/nebo úmrtí), se přidává [[Kategorie:Narození Den_narození]], analogicky pak [[Kategorie:Úmrtí Den_úmrtí]], například [[Kategorie:Úmrtí 26. října]].
- U žijících osob se přidává [[Kategorie:Žijící lidé]].
- U všech osob též kategorizujte jejich pohlaví, pomocí [[Kategorie:Muži]] nebo [[Kategorie:Ženy]].
- U věcí se známým datem vzniku či zániku se přidává [[Kategorie:Vzniklo Rok vzniku]], a/nebo [[Kategorie:Zaniklo Rok zániku]]. Lze kategorizovat i dobu vzniku a/nebo zániku nerozlišenou na roky ale na staletí, například [[Kategorie:Vzniklo ve 13. století]].
- U obcí, okresů, krajů apod. je zvykem vložit minimálně kategorii státu, do kterého patří, například [[Kategorie:Estonsko]].
- U bibliografií osob (popř. též u cizojazyčných názvů, které uvozuje určitý člen) je možno upravit pořadí, ve kterém se tyto budou v kategoriích zobrazovat. A sice přidáním šablony {{DEFAULTSORT:Název, tak jak má být zařazen}}, například pro heslo Jiří Stanislav Guth-Jarkovský by to bylo {{DEFAULTSORT:Guth-Jarkovský, Jiří Stanislav}}.
- Další odkazy
- Články podle témat – otevřete (nejlépe v novém okně) pokud nevíte, která kategorie se nejlépe hodí a chcete ji nalistovat.
- Nápověda:Kategorie – velmi podrobný popis
- Wikipedie:Kategorizace – další pokyny pro kategorizaci
- Wikipedie:Biografie → Kategorie – kategorizace u psaní biografií Faigl.ladislav slovačiny 9. 1. 2010, 13:09 (UTC)
Používejte prosím interwiki
[editovat zdroj]Zdravím. Děkuji za všechny vytvořené články. Chci Vás však poprosit o přidávání „odkazů interwiki“, tedy mezijazykových odkazů na Wikipedie v ostatních jazycích. Mají syntaxi [[kód jazyka:Název článku v daném jazyce]], umístěny bývají ve spodní části zdrojového kódu článku, po uložení se zobrazí v navigačním panelu při levém okraji pod ostatními panely. Vizte příklad jak by měly vypadat.
- Je třeba vyhledat identické heslo v angličtině nebo jiném jazyce a tento kód okopírovat ze spodní části tamního článku. Právě tento krok vyžaduje člověka, není automatizovaný.
- Mezi takto získané odkazy připište
[[en:název v onom jazyce]]
, protože v cizojazyčné verzi pochopitelně není odkaz na původní článek. Umístěte ho na správné místo v abecedním pořadí podle kódů jazyků. - Srovnané odkazy uložte do českého článku.
- Odkaz na český článek v této formě dopište na správné místo do článku anglického.
O rozšíření do dalších jazykových verzí se už obvykle postarají roboti. Vaše články budou o krok blíže dokonalosti. Díky. Faigl.ladislav slovačiny 9. 1. 2010, 13:09 (UTC)
George Mikes
[editovat zdroj]Dobrý den. Opravil jsem to po Vás. Článek se nepřesouvá tak, že jej zkopíruji ze špatného názvu a vložím do správného názvu. Tím dochází k porušování licence Wikipedie a tím pádem i k porušování autorských práv. Pro přesun slouží takové malé tlačítko "přesunout" nahoře v záložkách. --Faigl.ladislav slovačiny 30. 1. 2010, 14:01 (UTC)
Reklama/pozvání
[editovat zdroj]Dočetl jsem, že ovládáte lužickou srbštinu. Dovolím si tedy upozornit, že existují i Wikipedie v dolnolužickosrbském jazyce a hornolužickosrbském jazyce. Obě spíše skomírají než žijí, přispěvovatelů (a vzhledem k současnému rozsahu asi i čtenářů) mají velice málo, takže každý je vítán. Občas tam něco malého napíši — je to svým způsobem o hodně snazší než psát sem, protože tam dosud nejsou pokryta témata triviální, ovšem zásadní.--Tchoř 2. 2. 2010, 13:11 (UTC)
- (přesouvám sem diskusi z mé diskusní stránky, aby byl dialog na jednom místě a rovnou odpovídám--Tchoř 5. 2. 2010, 19:45 (UTC))
- Tchoři, nemám takové školení, abych mohl bezchybně psát jak v hornolužické, natož v dolnolužické variantě. Nevím, možná by více prospělo založit portál Lužice, kde by byly soustředěny všechny informace jak geografické, dějepisné i jazykové na toto téma. (Nepředstavoval bych si ovšem, že bude věnována jenom "srbské Lužici"). Můžeme na tom spolupracovat, případně můžeme spolupracovat i na "polských" tématech atp. --Lad.Raj 5. 2. 2010, 13:17 (UTC)
- Aha, nevadí, však to byla jen taková reklama. Naopak já jsem příliš přelétavý na to, abych se dokázal soustředěně věnovat jednomu portálu. Na německé wikipedii portál věnovaný Lužici mají a je docela zdařilý, asi by se do jisté míry dalo jím inspirovat — ale já si založení takového portálu netroufám vzít za úkol.
- Když už píši, dovolím si poznámku k nesouvisející věci: Je zde zvykem psát nové příspěvky do diskusí spíš na konec stránky, takže Váš způsob psát je nahoru jde proti zvyklostem a výsledek je trochu matoucí. --Tchoř 5. 2. 2010, 19:45 (UTC)
- Když už jsme u těch reklam. Což takhle Wikislovník?--Juan de Vojníkov 28. 2. 2010, 11:24 (UTC)
Tereza Stolzová
[editovat zdroj]Dobrý den, díky za doplnění obdázků do článku Tereza Stolzová, ale nemůžu se zbavit dojmu, že se nám samotná diva začíná ze článku vytrácet. Mám navíc rozjednány nějaké její fotografie z Itálie, tak aby je bylo vůbec kam dát. Zdraví --Gampe 7. 2. 2010, 17:18 (UTC)
- Až ty fotky seženu (nejsou zatím jisté), tak to můžeme nějak probrat. Je mi zase líto mazat práci jiných. Zdraví --Gampe 7. 2. 2010, 17:45 (UTC)
Tři přírůstky z Itálie. --Gampe 3. 3. 2010, 18:29 (UTC)
Zpívající fontána
[editovat zdroj]Jedná se o rozcestník, žádný doprovodný text o podobných fontánách sem IMHO nepatří. Děkuii za pochopení. S pozdravem MiroslavJosef 12. 2. 2010, 13:54 (UTC)
Podpis ve shrnutí editace
[editovat zdroj]Dobrý den, podpis ve shrnutí editace je zbytečný a mi ho stejně nevidíme. Zbyteční je proto, že každá editace je označena tím kdo ji napsal. Viz: [1].--Juan de Vojníkov 28. 2. 2010, 11:20 (UTC)
Dobrý den, chtěla bych Vám poděkovat za fotky ke článku Vidice (okres Kutná Hora). Krásný den přeje --Jana Lánová (diskuse) 11. 12. 2012, 07:58 (UTC)
Shrnutí editace
[editovat zdroj]Dobrý den, díky za Vaše příspěvky. Chci Vás však poprosit o pokud možno výstižné vyplnění shrnutí editace před uložením úprav. Je velmi žádoucí, aby měli ostatní wikipedisté představu, čeho se Vaše změny týkají. Umožníte tak snazší dohled nad stránkou posledních změn, ale i budoucí nalezení konkrétní změny v historii článku.
Registrovaní uživatelé mají navíc možnost si ve svém nastavení v sekci Editace zatrhnout položku Upozornit při vložení prázdného shrnutí editace a systém pak každé nevyplněné shrnutí před konečným uložením změn připomene. Děkuji za pochopení. --Ladin (diskuse) 20. 12. 2012, 20:43 (UTC)
Benda
[editovat zdroj]Bez mučení se přiznám, že nejsem znalec rodokmenu rodiny Bendů a nehodlám tedy nijak zpochybňovat vaše tvrzení. Pro úpravu jsem použil data z Československého hudebního slovníku, o kterém jsem předpokládal, že je dostatečně fundovaný. Buďte proto tak laskav a opravte sám to, co podle vašich zjištění považujete za mylné. s pozdravem --Tom (diskuse) 14. 1. 2013, 10:52 (UTC)
Psaní na wikipedii
[editovat zdroj]Zdravím, jsem rád, že editujete i články o konstrukčních materiálech. Avšak, doporučil bych vám požívat šablonu „pracuje se“ úplně na začátku stránky a u citací na online zdroje (weby a pdf) uvádějte alespoň nadpis nebo téma článku (např: [http://www.něco.cz/něco.pdf Kompozitní materiály]). Děkuji, --Dominik Matus diskusepříspěvky 19. 1. 2013, 15:36 (UTC)
Děkuji za Vaše příspěvky, ale neodstraňujte prosím mezijazykové odkazy a kategorie (jako se stalo u článku Hobra). --Jvs 21. 1. 2013, 09:04 (UTC)
- Nevím kdo je odstranil, ale já určitě ne. V historii se nějak vytratila při vaší první editaci. --Dominik Matus diskusepříspěvky 23. 1. 2013, 12:35 (UTC)
Spojovník versus pomlčka: článek Maria Carolina Wolf
[editovat zdroj]Dobrý den, chtěl(a) bych Vás upozornit na rozdíl mezi spojovníkem, což je toto: (-), a pomlčkou, což je toto: (–). Vidíte ten rozdíl? Spojovník se používá logicky pro spojování slov jako třeba Brno-střed. Spojovník tedy spojuje především dvě slova nebo dvě části slova v jeden celek a vkládá se bez mezer. O použití pomlčky si můžete přečíst zde. Prosím, abyste místo spojovníku používal(a) pomlčku.
Jak se pomlčka vkládá?
Pod tlačítky Uložit změny a Ukázat náhled naleznete určité modré znaky a písmena. Mezi nimi najdete i pomlčku. Konkrétně je za uvozovkami, které následují po malém písmenu „ž“. Vizte obrázek. Také je možné ji vložit držením klávesy Alt
a vyťukáním čísel 0, 1, 5 a 0 na numerické klávesnici.
Doufám, že teď už si nebudete plést tyto dvě „čárky“ a v pravou chvíli použijete spojovník nebo pomlčku. Děkuji. S pozdravem ♥ K123456 22. 1. 2013, 05:48 (UTC)
Přechylování v polštině
[editovat zdroj]Ahoj, prosím Tě, nemohl bys dodat ještě nějaké informace o tom, jak se v polštině vypořádávají se skloňováním nepřechýlených ženských příjmení? V češtině je to problém, tak by mě zajímalo, jak na to jdou Poláci. Díky! Miraceti 22. 2. 2013, 18:54 (UTC)
Vyznamenání - Nováček
[editovat zdroj]Dobrý den, za dosažení 200 editací a více jak měsíc editování Vám uděluji Vyznamenání za věrnost Wikipedii, stupeň Nováček (ale patří Vám už od 12. 02. 2010, lepší později než nikdy, viz Dannyho nástroj). Přeji mnoho dalších úspěšných editací. S pozdravem --23. 2. 2013, 14:32 (UTC), Utar (diskuse)
Senioři píší Wikipedii
[editovat zdroj]Dobrý den, z e-mailové komunikace s panem profesorem Sokolem jsem se dozvěděl, že se také zajímáte o zapojení seniorů do Wikipedie a navíc máte nějaké dobré kontakty na kluby seniorů na vysokých školách. Založil jsem wikipedistickou stránku projektu, tak budu rád, když se do projektu zapojíte i tam. Zdraví --Byrnjolf 19. 12. 2013, 22:46 (UTC)
Obec
[editovat zdroj]Dobrý den, rád bych vás jen upozornil, že obec a ves (vesnice) jsou dvě různé věci. --Jowe (diskuse) 12. 7. 2014, 14:19 (UTC)
TX Active
[editovat zdroj]Dobrý den,
ráda bych vás požádala, jestli byste se mohl podívat na heslo TX Active. Tato technologie mi nejdříve připadala jako něco úžasného, ale setkala jsem se s názorem architekta, že je to úplná blbost. Že kdyby ten beton měl tak vynikající (a trvalé) vlastnosti, tak by se stavělo jenom z něj. Proto nevím, jestli celý článek není spíš reklama. Odkazují na něj i články Jubilejní kostel a Znečištění ovzduší. Děkuji a přeji hezký den, --Ivannah (diskuse) 12. 11. 2014, 08:56 (CET)
Bednění (činnost)
[editovat zdroj]Dobrý den, děkuji Vám za první informace v článku Bednění (činnost). Bohužel jeho rozsah nebo zpracování zatím nedosahuje ani minimální nutné délky. Pokuste se prosím text článku rozšířit alespoň do té míry, abychom jej mohli zařadit mezi články k rozšíření. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po sedmi dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. Děkuji za pochopení. --Harold (diskuse) 26. 11. 2014, 23:31 (CET)
Sklobeton
[editovat zdroj]Dobrý večer pane kolego, dovolila jsem si na své pískoviště překopírovat Vámi založený článek a provedla jsem malé doplnění. Prosím o Vaši revizi zde [2] a případný souhlas s přenesením změn do článku na wiki. Děkuji a zdravím Janet11 (diskuse) 28. 11. 2014, 18:16 (CET)
- Milý pane kolego,
- děkuji za Vaši pomoc při doplnění článku i odkaz na zdroj, velmi to pomohlo. Zatím jsem měla k dispozici jen články z časopisu Beton, kde jsou sice relativně nové věci, ale někdy je potřeba i pohled "z praxe". Srdečně zdravím Janet11 (diskuse) 1. 12. 2014, 08:39 (CET)
Odkaz na nadpis místo červeného
[editovat zdroj]Dobrý den, kolego. Všiml jsem si této editace s výsledkem:
- Plánice na Klatovsku, část Nicov, poutní kostel Narození Panny Marie (1721)
Z komunitní diskuse vyplynulo, že je žádoucí ponechávat červené odkazy vybízející k založení článku, to jsem zpracoval do Nápověda:Červený odkaz. Popsané principy se snažím aplikovat mj. v článcích o architektech, kde je modrý odkaz jen u co nejkonkrétnějšího článku (zde Plánice) a pokud je žádoucí, tak červený odkaz pro danou stavbu (kostel). Vámi vložený odkaz na kapitolu článku by bylo případně vhodnější vložit jako přesměrování na místo budoucího článku a zamodřit tím původní červený odkaz. A také by bylo potřeba odstranit druhý odkaz na Plánice na začátku řádku, který je už nadbytečný. Ale ani odstranění červeného odkazu přesměrováním není příliš doporučováno, viz Wikipedie:Přesměrování#Z konkrétnějšího na obecnější. Snad se mi to podařilo napsat trochu srozumitelně. Vadil by Vám revert k původní variantě? Matěj Orlický (diskuse) 28. 12. 2014, 10:59 (CET)
Hataš
[editovat zdroj]Vážený kolego. Podle Československého hudebního slovníku, v jeho tištěné i elektronické podobě, jsou pánové Dismas, Jindřich Kryštof a Jan Václav bratři. Pokud je to v The New Grove Dictionary of Music and Musicians jinak, důvěřoval bych spíše českému zdroji. Máte-li však nějakou doložitelnou informaci jak je to doopravdy, pak se rád nechám přesvědčit. --Tom (diskuse) 30. 12. 2015, 09:37 (CET)
- Kolega Wolf, který se zabývá geneaologií, vyhledal v matrikách následující informace (kopie jeho sdělení):
- rod Hatašů:
- Dismas Hataš – nar. 1.12.1724 ve Vysokém Mýtě (odkaz na matriku vložen na Wikipedii a je funkční)
- jeho syn:
- Jindřich Krištof Hataš – nar.Gotha (německé matriky patrně nejsou digitalizované)
- Jan Václav Hataš (bratr Dismase Hataše) nar. 8.9.1727 Vysoké Mýto (viz. matrika odkaz níže)
- úmrtí Jana Václava Hataše není přesně lokalizováno (Třemšínů je několik) úmrtí nelze matričně dohledat
- genealogická studie k rodu Hatašů je možná, ale vzhledem k narození potomka v Německu dosti komplikovaná. K osobě J.V.Hataše chybí relevantní odkazy a životopisné údaje.--Martin wolf (diskuse) 30. 12. 2015, 13:07 (CET)
- Upravil jsem podle toho wikidata. Děkuji za upozornění a spolupráci.--Tom (diskuse) 31. 12. 2015, 10:03 (CET)
Dobrá voda
[editovat zdroj]Dobrý den, děkujeme Vám za informace v článku Dobrá voda (čtvrtletník). Bohužel není jasné, zda předmět článku splňuje podmínky významnosti či jednoho z doporučení o významnosti lidí, webů, hudby či jiné. Pokuste se prosím text článku ozdrojovat alespoň do té míry, aby nebylo o jeho významnosti pochyb. Jste-li s předmětem článku dostatečně seznámen(a), rozšiřte nebo přepište jej tak, aby bylo zřejmé, proč je významný. Nejlépe toho docílíte, pokud uvedete alespoň dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje publikující o předmětu článku. Pokud u článku nelze splnit kritéria významnosti pro zachování na Wikipedii, bude vhodnější takový článek odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. S pozdravem --Sokoljan (diskuse) 26. 10. 2018, 21:23 (CEST)
Editaton Prachatice 2 - 30. 10. - 3. 11. 2019 Prachatické muzeum
[editovat zdroj]Zdravím srdečně, zveme alespoň k distanční účasti k nějakému tématu z Vašich zájmů.Budeme se těšit, pěkný den.--Elektracentrum (diskuse) 21. 9. 2019, 09:33 (CEST)