Photo shoot
Photo shoot (nebo photo session – fotografická schůzka, jednoduše fotografování) je termín obvykle používaný v reklamní fotografii, portrétní fotografii, případně ve fotografii módní.
Jedná se většinou o časově naplánovanou a organizovanou komerční fotografickou schůzku, během které se fotografuje pro konkrétní účel nebo poslání. Kromě fotografa pak, v závislosti na účelu a prostředků, jsou dále zapojeni: modelka nebo model, kadeřnice a vizážista, pokud jde o portrétní či módní fotografii. Pokud se jedná o fotografování potravin, musí se zúčastnit specialisté na „food-styling“ s vhodným materiálem. Pokud se jedná o reklamní fotografii, musí být zajištěn fotografovaný subjekt se všemi dalšími náležitostmi.
Historie
[editovat | editovat zdroj]Historicky lze domluvené fotografování vysledovat do roku 1912, kdy si s prostitutkami v New Orleans domlouval fotografování Ernest J. Bellocq[1], ale celebritám za pózování platil poměrně vysoké částky již v 60. letech 19. století americký fotograf Napoleon Sarony. Tradiční součástí bylo domluvené fotografování svatebního rituálu. V exteriéru může fotografování přilákat pozornost veřejnosti a v případě že se fotografuje poblíž strategických míst, tak i pozornost bezpečnostních složek.[2]
Popis
[editovat | editovat zdroj]Řada fotografických produktů se používá pro ilustraci v časopisech[3] nebo upozorňují na nový film[4]. Fotografická schůzka se obvykle koná ve fotografickém studiu (studiová fotografie) nebo v exteriéru (například fotografování modelky na pozadí historického objektu[5]). Vždy se pořídí více fotografií, ze kterých se vyberou pro požadovaný účel ty nejlepší. Místo modelky může být zastoupen jakýkoliv jiný subjekt, například pro reklamu v tisku fotografické zobrazení inzerovaného zboží nebo potravin, které pak mohou být předmětem článků v časopisech (často ve velmi komplikované prezentaci).
Média
[editovat | editovat zdroj]V médiích se někdy publikují fotografie známých osobností blížící se skandální erotické fotografii[6], modelky jsou „příliš odhalené“[7] nebo "provokativní"[8]. Fotografie pokoušející se o agresivní reklamu se může dopouštět možného porušení "pravidel slušnosti"[9]. Kvůli erotickým fotografiím může také dojít ke konfliktům fotomodelu s blízkými lidmi[10] nebo pokárání od nadřízených v hlavní pracovní činnosti (například tanečníci) [11][12]. Za zmínku stojí příklad manželky francouzského prezidenta Carla Bruni, kterou kvůli jejím fotografiím aktů nepustili do Vatikánu.[13]
Příklady
[editovat | editovat zdroj]Několik příkladů:
- Modeling pro novinový nebo časopisový článek nebo billboard
- Reklama na produkt společnosti, který užívá modelka nebo model
- Letecká fotografie: snímek vzduch-vzduch nebo fotografování letadla s dalším aktérem ovládajícím fotoaparát
- Modeling – nová řada módního designu určená pro obchod nebo designéra
Galerie
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ http://svpressa.ru/society/photo/21659/
- ↑ ОБРАЗЦОВА, Ксения. Фотосессия кончится... в пыточной. Pravda [online]. https://www.pravda.ru [cit. 27-08-2024]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 14-10-2010.
- ↑ Откровенная фотосессия Линдси Лохан
- ↑ Откровенная фотосессия Веры Брежневой. tv.akado.ru [online]. [cit. 2012-01-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-10.
- ↑ BMCR 2010: Фотосессия на Красной площади
- ↑ Эротическая фотосессия Шарон Стоун
- ↑ Миранда Керр: откровенная фотосессия для Elle. www.energyfm.ru [online]. [cit. 2012-01-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-31.
- ↑ Провокационная фотосессия Валерии
- ↑ Скандальная боди-арт фотосессия участниц «Мисс Вселенная — 2010». fed.sibnovosti.ru [online]. [cit. 2012-01-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-01.
- ↑ Откровенная фотосессия Юли Началовой
- ↑ Эротическая фотосессия чуть не лишила артистку работы
- ↑ Фотосессия ценой в карьеру
- ↑ Папа римский не пустил Карлу Бруни в Ватикан
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Photo shoot na Wikimedia Commons