Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Přeskočit na obsah

Tchaj-jüan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tchaj-jüan
太原
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška800 m n. m.
Časové pásmoUTC+08:00
StátČínaČína Čína
provincieŠan-si
Tchaj-jüan na mapě
Tchaj-jüan
Tchaj-jüan
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha6 956 km²
Počet obyvatel4 201 591 (2010)
Hustota zalidnění604 obyv./km²
Správa
Statusměstská prefektura
StarostaČing Jan-po (耿彦波)
Oficiální webtaiyuan.gov.cn
Telefonní předvolba351
PSČ030000
Označení vozidel晋A
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tchaj-jüan (čínsky: pchin-jin Tàiyuán, znaky 太原, Shěnyáng) je městská prefektura a hlavní město čínské provincie Šan-si. Je jedním z významných čínských měst, žije v něm přes 4 milióny lidí. Město se rozkládá na březích řeky Fen. Je průmyslovým střediskem provincie, mnoho staletí má značný ekonomický i vojenský význam a bohatou historii. Jméno města znamená doslovně „Velká planina“ a vztahuje se ke geografii oblasti, v níž řeka Fen opouští hory a rozlévá se do roviny.

V 6. století ve státech Východní Wej a Severní Čchi vyrostlo ve velké město a přední středisko buddhismu. Významné postavení si Tchaj-jüan udržel i za dynastie Tchang, jejíž zakladatel Li Jüan z něho pocházel. V sungské a jüanské říši byl regionálním administrativním centrem, za Mingů a Čchingů se stal metropolí provincie Šan-si.

V 19. století zdejší banky dominovaly celé Číně, ale rozvoj moderního bankovního systému pod evropským vlivem přinesl úpadek města. Začátkem 20. století význam Tchaj-üanu opět vzrostl po vybudování železničního spojení s tratí Peking–Wuchan. V období Čínské republiky (v letech 1911–1947) byl přejmenován na Jang-čchü. Stal se sídlem Jen Si-šana, fakticky nezávisle vládnoucího v Šan-si od roku 1913. Po vypuknutí čínsko-japonské války byl dobyt Japonci a do roku 1945 okupován. Navrátivšího se Jen Si-šana vyhnali začátkem roku 1949 komunisté a město se stalo provinčním centrem Čínské lidové republiky.

Po roce 1949 se Tchaj-üan stal průmyslovým městem koncentrujícím se na těžký průmysl, s velkými železárnami, chemičkami a produkcí stavebních hmot. Významné jsou i jeho univerzity.

Z Tchaj-jüanu vede vysokorychlostní trať Š'-ťia-čuang - Tchaj-jüan do Š'-ťia-čuangu, hlavního města provincie Che-pej, která překonává pohoří Tchaj-chang Tchajchangským tunelem, nejdelším železničním tunelem na území Čínské lidové republiky.

Hlavním letištěm pro Tchaj-jüan je mezinárodní letiště Tchaj-jüan Wu-sü ležící přibližně patnáct kilometrů jihovýchodně od Tchaj-jüanu směrem na Ťin-čung.

Partnerská města

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]