Wikipedista rezident
Wikipedista rezident (anglicky Wikipedian in residence nebo též Wikimedian in residence) je editor Wikipedie, který je zapojen do činnosti instituce – typicky galerie, knihovny, archivu či muzea (tzv. organizací typu GLAM) nebo jiné vzdělávací instituce (např. univerzity) – s cílem usnadňovat tvorbu článků na Wikipedii týkajících se této instituce a jejího poslání, podporovat a pomáhat jí uvolňovat a šířit materiály pod svobodnými licencemi a rozvíjet vztahy mezi institucí a hnutím Wikimedia.[1] Náplní práce wikipedisty rezidenta obvykle bývá i pořádání školení a workshopů pro zaměstnance domovské instituce i širokou veřejnost.[2][3]
Historie
[editovat | editovat zdroj]Koncept wikipedista rezident se podobá obecnějšímu konceptu umělec rezident (anglicky artist-in-residence), v rámci něhož si instituce již od počátku 20. století do svého středu zvou renomované spisovatele, vědce, kurátory a další zástupce tvůrčích profesí.
Prvním wikipedistou rezidentem byl Australan Liam Wyatt, který působil jako dobrovolník v Britském muzeu po dobu pěti týdnů v létě roku 2010.[4][5] Podle svých slov si uvědomil, že Wikipedie musí navázat bližší spolupráci s muzei, aby mohly být veřejnosti poskytovány co nejaktuálnější a nejpřesnější informace.[6] Shrnul to slovy: „Děláme stejnou věc ze stejného důvodu, pro stejné lidi, ve stejném prostředí. Pojďme to dělat společně.“
K 21. září 2015 působilo v kulturních a vzdělávacích organizacích v různých zemích světa 29 wikipedistů rezidentů.[7] Většina z nich bývá placena buď institucí, ve které působí, nebo organizací z hnutí Wikimedia.
Zapojené instituce
[editovat | editovat zdroj]Mezi organizace, které v minulosti měly nebo stále mají vlastního wikipedistu rezidenta, se řadí velké kulturní instituce jako Britské muzeum, americký Národní institut pro bezpečnost a ochranu zdraví, Britská knihovna, Norská národní knihovna či Švýcarský spolkový archiv; z menších pak zařízení, jako jsou muzeum a galerie v anglickém Derby, zámek Versailles ve Francii, barcelonské Picassovo muzeum, Smithsonův institut ve Washingtonu, Prezidentská knihovna Geralda R. Forda nebo Národní archiv USA.
Česká republika
[editovat | editovat zdroj]Prvního českého wikipedistu rezidenta zaměstnávala od února 2015 Masarykova univerzita. Byl jím Marek Blahuš editující pod přezdívkou Blahma. Jeho posláním bylo propojovat akademickou obec s komunitou Wikipedie, koordinovat činnost týmu spolupracovníků, kteří za aktivní podpory univerzity vytvářeli nový encyklopedický obsah, a podporovat používání svobodných licencí na univerzitě. Tým Wikipedie na Masarykově univerzitě pracoval pod záštitou rektora univerzity a spolku Wikimedia Česká republika.[8][9]
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wikipedian in residence na anglické Wikipedii.
- ↑ Woods, Steve. National Library of Scotland seeks Wikipedian in residence. Bristol Wireless. 18 April 2013. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
- ↑ ORLOWSKI, Andrew. British Library seeks taxpayer-funded Wikipedia-fiddler. The Register. 16 February 2012. Dostupné online [cit. 19 June 2013].
- ↑ National Library of Scotland recruits 'Wikipedian'. BBC News. 24 April 2013. Dostupné online [cit. 19 June 2013].
- ↑ COHEN, Noam. Venerable British Museum Enlists in the Wikipedia Revolution [online]. The New York Times, 5 June 2010 [cit. 2013-01-27]. Dostupné online.
- ↑ Cohen, Noam. Warming Up to the Culture of Wikipedia [online]. 19 March 2014 [cit. 2014-03-24]. Dostupné online.
- ↑ Museum Hires First Wikipedian-in-Residence [online]. Indianapolis, Indiana: Insideindianabusiness.com, 19 August 2011 [cit. 2013-01-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-05.
- ↑ Wikipedian in Residence - Outreach Wiki [online]. [cit. 2015-09-21]. Dostupné online.
- ↑ KUBOVÁ, Barbora. Pro získání základního vhledu je nenahraditelná, říká mladík o Wikipedii [online]. [Brno]: brnensky.denik.cz, 2015-09-15 [cit. 2015-09-21]. Dostupné online.
- ↑ MATUS, Dominik. Masarykova univerzita ujíždí na Wikipedii [online]. Wikimedia Česká republika, 2015-09-07 [cit. 2015-09-21]. Dostupné online.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu wikipedista rezident na Wikimedia Commons
- Wikipedian in Residence na Outreachwiki
- The British Museum and me (anglicky)