Enharmonism
Ilme
See artikkel käsitleb enharmonismi erinimeliste helikõrguste sama- või erikõlalisuse tähenduses. Enharmoonilise tetrakordi kohta vaata artikkel tetrakord. Võrdtempereeritud häälestuses esineva võimaluse kohta helide kõrgust muutmata muuta nende kirjutusviisi ja nimetust vaata artikkel enharmoonia. |
See artikkel vajab toimetamist. (Oktoober 2007) |
Enharmonism on tänapäeva muusikateoorias kontseptsioon, mille kohaselt sama helikõrgust võib tähistada eri nimega. Enharmonismi näiteks on sama helikõrguse kirjutamine näiteks his = c = deses või cis = des.
Absluutne enharmonism on võimalik ainult võrdtempereeritud häälestuses. Kuna praktiline musitseerimine tihti ei põhine võrdtempereeritud häälestusel, loetakse enharmonismi teoreetilisse raami kuuluvaks ka olukord, kus näiteks fis ja ges intoneeritakse küll veidi erinevalt, kuid määratletakse enharmooniliselt sama helikõrgusena.
Helikõrguste enharmonism
[muuda | muuda lähteteksti]- enharmooniline heli - samakõlaline, kuid noodikirjas erinevalt märgitud ja eri nimetusega helid (näiteks Cis ja Des)
Intervallide enharmonism
[muuda | muuda lähteteksti]- enharmooniline intervall - samakõlaline intervall, mis on erineva astmelise suurusega, kuid sama toonilise suurusega intervall (suurendatud kvart ja vähendatud kvint)
Helistike enharmonism
[muuda | muuda lähteteksti]- enharmooniline helistik samakõlaline, kuid noodikirjas ja nimetuselt erinevad helistikud (näiteks Cis duur ja Des duur)
Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]