Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Téglalap

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Téglalap
Téglalap

A téglalap egy olyan négyszög, amelynek minden szöge derékszög. Két-két szemközti oldala egyenlő hosszúságú, ezért minden téglalap egyben paralelogramma is. A négyzet a téglalap egy speciális típusa, amelynek minden oldala egyenlő. A téglalap belső szögeinek összege 360°. Mivel a szemközti szögeinek összege 180°, ezért a téglalap egyúttal húrnégyszög is.

  1. Az oldalakat az ábécé kisbetűivel szokás elnevezni: a, b.
  2. Területe a két oldal szorzata:

Kerülete az oldalak hosszának összege:

Két átlója egyenlő hosszúságú, és a felezőpontjuknál metszik egymást. Az átlók hossza a Pitagorasz-tétellel számítható ki: .

Arany téglalapoknak nevezik azokat a téglalapokat, melyekre .

Elnevezései

[szerkesztés]
  • Régies magyar elnevezése téglány.
  • Az oblongum elnevezés a görög ετερομηκες („eltérő hosszúságok”) szóból ered, ami Eukleidész Elemek című művében szerepel.

Tulajdonságok

[szerkesztés]
  • Konvex
  • Minden szöge egyenlő: derékszög
  • Mindkét átlója ugyanolyan hosszú
  • Az átlók felezik egymást
  • Duális sokszöge rombusz
  • Tükörszimmetrikus
  • Paralelogramma:
    • Szemben fekvő oldalai párhuzamosak és egyenlő hosszúak
    • Középpontosan szimmetrikus

Mértékelmélet

[szerkesztés]

A mértékelmélet elterjedt felépítésében a koordinátatengelyekkel párhuzamos élű téglalapok fontos szerephez jutnak, ugyanis az ő mértéküket (területüket) definiálják először, és csak aztán terjesztik ki a fogalmat más síkidomokra.

Parkettázások

[szerkesztés]

A sík többféleképpen is parkettázható téglalapokkal:






Halszálkaminta

Felosztások

[szerkesztés]

Ha a téglalapot felosztják, rendszerint négyzetekre, háromszögekre vagy kisebb téglalapokra osztják fel. Ezen kívül még foglalkoztak egybevágó poliominókkal is.

32×33-as perfekt téglalap

A felosztás tökéletes (perfekt), ha véges sok darab szerepel a felosztásban, és a darabok hasonlók, de nem egybevágók.[1][2] A háromszögelt téglalapban minden darabnak derékszögű háromszögnek kell lennie. Ilyen felosztást viszonylag nehéz találni: az elsőt 1925-ben fedezte fel Zbigniew Moroń. Az ő felosztásában 1, 4, 7, 8, 9, 10, 14, 15 és 18 oldalhosszú négyzetek szerepelnek.[3]

A téglalap oldalai akkor és csak akkor összemérhetők, ha felosztható véges sok nem egybevágó négyzetre.[1][4] Ez ekvivalens azzal is, hogy a darabok különböző méretű egyenlő szárú háromszögek.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b R.L. Brooks, C.A.B. Smith, A.H. Stone and W.T. Tutte (1940). „The dissection of rectangles into squares”. Duke Math. J. 7 (1), 312–340. o. DOI:10.1215/S0012-7094-40-00718-9. 
  2. J.D. Skinner II, C.A.B. Smith and W.T. Tutte (2000. November). „On the Dissection of Rectangles into Right-Angled Isosceles Triangles”. J. Combinatorial Theory Series B 80 (2), 277–319. o. DOI:10.1006/jctb.2000.1987. 
  3. http://mathworld.wolfram.com/PerfectSquareDissection.html
  4. R. Sprague (1940). „Über die Zerlegung von Rechtecken in lauter verschiedene Quadrate”. J. für die reine und angewandte Mathematik 182, 60–64. o. 

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Rectangles
A Wikimédia Commons tartalmaz Téglalap témájú médiaállományokat.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]