Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

BMMB3063 RPH Seni Bahasa

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 6

TOPIK 9

Rancangan Pengajaran Harian Berdasarkan Pendekatan Modular Bertema

Dengan memilih modul seni bahasa atau modul tatabahasa, kumpulan anda diminta
membuat satu perancangan aktiviti PdP yang sesuai.

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 3

(Pengajaran aspek Seni Bahasa)

Tarikh/hari 09.09.2021/Jumaat
Tahun 3 Cemerlang
Bil. Murid 20 orang
Masa 8.10-9.10 pagi
Mata pelajaran Bahasa Melayu
Tema Kemasyarakatan
Tajuk Hidup berbudi
Standard 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam
Kandungan bahan sastera.
Standard 4.2.2 Menyanyikan lagu mengikut irama lagu kanak-kanak,
Pembelajaran dan lagu rakyat serta menjelaskan maksud bahasa yang
indah dalam lirik lagu.
Objektif Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid
dapat:
i. Menyebutkan setiap patah perkataan dalam lirik lagu
dengan sebuatan yang betul melalui nyanyian.
ii. Memberikan maksud perkataan dan frasa yang
terkandung dalam lirik lagu.
iii. Menyatakan nilai murni yang terkandung dalam lirik
lagu.
Sistem bahasa i. Tatabahasa: morfologi- kata nama dan kata kerja
ii. Kosa kata: seberang, jiwa, padi huma, menampi,
dihajati, dikenang
Pengisian  Ilmu: geografi
kurikulum/EMK  Nilai murni: Baik hati, rajin,berdikari, semangat
kemasyarakatan
 Pendidikan Alam Sekitar: Menghargai alam sekitar
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui
TMK
 Kreativiti: Pergerakan kreatif- Imaginasi dan
visualisasi, mencipta lirik lagu

Strategi  Kemahiran berfikir: penyoalan, menghubung kait


dengan pengalaman, sebab akibat menjaga alam
sekitar
 Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, intrapersonal
dan kinestetik
 Kemahiran belajar cara belajar: mengumpul
maklumat dan memproses maklumat tentang lirik
lagu
 Pembelajaran kontekstual: menghubung kait dengan
amalan hidup bermasyarakat
BBM  Komputer riba
 LCD
 Kirik lagu:Hidup Berbudi
 Lembaran kerja
 Minus one lagu Rasa Sayang
 Soalan kuiz
Pengetahuan sedia Murid biasa mengamalkan bilai murni dalam kehidupan
ada seharian mereka.

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan


Set Induksi Soalan 1. Guru menayangkan video BBM
(5 minit) 1. Apakah yang klip berkenaan seorang  LCD
dilakukan pemuda yang memberikan  Klip
oleh pemuda tempat duduknya kepada video
tersebut? warga tua di dalam LRT.
2. Apakah sikap 2. Guru mengemukakan
yang patut soalan untuk bertanya KB
anda contohi pendapat murid.  Menjana
daripada idea
video klip
tersebut? BCB
3. Apakah sikap  Mempro
yang tidak ses
wajar maklum
dilakukan at
oleh pemuda
dalam iklan Pembelajaran
tersebut? Kontekstual
 Menghu
bung
kait
dengan
pengala
man
dalam
kehidup
an
Langkah 1 Lagu: Hidup Berbudi 1. Guru memaparkan lirik BBM
(10 minit) lagu hidup berbudi sambil  Teks
Mari kita menampi murid mendengar lagu
padi rakaman lagu.  LCD
Padi huma di 2. Murid diminta menyebut  Rakama
seberang perkataan dan frasa yang n lagu
Kalau hidup rajin terkandung dalam lirik
berbudi lagu. Pendekatan
Jasa kita akan 3. Murid diminta  Didik
dikenang menyanyikan lagu hibur
mengikut melodi
Ayuh mari kawan 4. Murid diminta memberi Kecerdasan
semua maksud perkataan dan Pelbagai
Tabahkan jiwa frasa dalam lirik lagu.  Interpes
cekalkan hati onal
Kalau kita rajin  Verbal
berusaha linguistik
Dapat semua yang  Muzik
dihajati
Nilai murni
Kata nama dan kata  Rajin
kerja
 Menampi
 Padi huma
 Seberang
 Jiwa
 Tabahkan
 Cekalkan
 dihajati
Langkah 2 Contoh soalan kuiz 1. Secara berkumpulan BBM
(15 minit) 1. Berikan murid dikehendaki  Lembar
maksud menjawab soalan kuiz. an kerja
perkataan 2. Murid diminta menyebut
menampi? semula kata dan frasa Teknik
2. Di manakah serta memberikan  Soal
padi huma maksud. jawab
ditanam 3. Murid diminta
melengkapkan ayat Kecerdasan
dengan kata dan frasa Pelbagai
yang betul.  Interpes
onal
 Verbal
linguistik

Nilai murni
 Kerjasa
ma
Langkah 3 1. Murid-murid diminta BBM
(25 minit) melengkapkan lirik lagu.  Lirik
2. Murid diminta
mempersembahkan lagu
nyanyian berdasarkan lirik
lagu dengan membuat Pendekatan
pergerakan kreatif  Didik
3. Murid diminta menyatakan hibur
nilai-nilai murni yang
terkandung dalam lirik Teknik
lagu yang dihasilkan.  Nyanyi
 Soal
jawab

Kecerdasan
Pelbagai
 Interpes
onal
 Verbal
linguistic
 Kinestati
k

Nilai murni
 Kerjasa
ma
Penutup Penutup Kognitif 1. Murid diminta menyebut KB
(5 minit) Penutup Sosial kembali kata dan frasa  Merumu
yang telah dipelajari. s
2. Murid diminta berkongsi
nilai-nilai murni yang telah
dipelajari Kecerdasan
3. Guru membuat rumusan Pelbagai
isi pelajaran.  Interpes
onal
 Verbal
linguistic

Nilai murni
 Berbudi
bahasa
