Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

RPH 11

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh /Hari : 23 Julai 2019/ Selasa


Tahun : 3 Seroja
Bil Murid : 20 orang
Masa : 7.45– 8.45 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Kelestarian Alam
Tajuk : Sumbangan Kita (Lindungi Lautan Kita)

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN


5.3 Memahami dan membina ayat mengikut 5.3.2 Memahami dan menggunakan ayat
konteks. mengikut konteks; (ii) ayat majmuk.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Membina ayat majmuk menggunakan dua ayat tunggal yang diberi secara spontan
dengan betul.
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 daripada 4 ayat majmuk yang diberi bersama
ayat tunggal dengan betul dengan menulis semula ayat tersebut secara
berkumpulan.
iii. Membina sekurang-kurangnya 3 daripada 5 ayat majmuk berpandukan gambar dan
ayat tunggal yang diberi.

Sistem Bahasa

 Kosa kata : Toksik, sisa.

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

 Ilmu : Pendidikan Alam Sekitar


 Nilai murni : Kebersihan, berusaha, kerjasama, prihatin.

Strategi

 Kemahiran berfikir: Menghubung kait, menjana idea, menganalisis, mengaplikasi,


merumus.
 Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, interpersonal, kinestetik.
 Pembelajaran kontekstual: Menghubung kait dengan pengetahuan sedia ada yang
didapati daripada kehidupan seharian serta pendedahan dari media penyiaran.

Bahan Bantu Belajar

Jenis Bilangan
1 Gambar 5
2 Sampul surat 5
3 Papan putih kecil 5
4 Marker pen 5
5 Lembaran kerja 20
6 Buku teks 20

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat berita mengenai pencemaran laut.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Gambar berkaitan Aktiviti Treasure Hunt BBB:
pencemaran laut.  Guru meletakkan -Sampul surat
beberapa sampul surat -Gambar
yang mengandungi
Set Induksi gambar berkaitan Nilai:
( 5 minit) pencemaran laut di -Kebersihan
sekitar kelas.
 Murid-murid KB:
dibahagikan kepada -Menghubung kait
beberapa kumpulan.
 Murid-murid KP:
dikehendaki mencari -Kinestetik
sampul surat tersebut -Verbal linguistik
secara berkumpulan.
Contoh soalan yang  Setelah berjaya Ilmu:
diajukan: menemukan sampul -Pendidikan Alam
a) Apakah yang terdapat surat tersebut, setiap Sekitar
dalam gambar kumpulan dikehendaki
kumpulan kamu? meneliti gambar yang
- Haiwan mati ekoran diletakkan dalam
pencemaran laut. sampul surat
b) Bagaimanakah keadaan berkenaan.
tersebut boleh terjadi?  Guru bertanyakan
- Perbuatan manusia soalan kepada murid-
membuang sampah murid mengenai gambar
dan sisa secara tersebut.
tidak  Guru mengaitkan
bertanggungjawab. perkataan tersebut
dengan isi pelajaran
Kosa kata: pada hari ini.
 Toksik
 Sisa

Ayat majmuk. Penerangan guru mengenai BBB:


ayat majmuk. - Buku teks
 Murid-murid diminta
Langkah 1 membuka buku teks Nilai:
(15 minit) *Ayat majmuk- Ayat yang halaman 31. -Berusaha
dibina dengan  Guru bertanya
mencantumkan dua ayat mengenai tahap KP:
tunggal atau lebih. pengetahuan murid -Verbal linguistik
terhadap ayat majmuk. -Interpersonal
 Murid-murid diberi
pendedahan mengenai KB:
struktur ayat majmuk. -Menjana idea

 Guru memberikan
contoh ayat majmuk
kepada murid-murid.
 Beberapa orang murid
dipilih untuk membina
ayat majmuk secara
spontan di hadapan
kelas berdasarkan
panduan yang diberikan
guru.
 Guru memberi ulasan
dan pujian terhadap
usaha yang ditunjukkan
oleh murid-murid.
Senarai ayat majmuk dan Aktiviti mengecam ayat BBB:
Langkah 2 ayat bukan ayat majmuk majmuk yang lengkap dalam -Papan putih kecil
(15 minit) (ayat tunggal). teks. -Marker pen
 Murid-murid
Ayat majmuk dibahagikan kepada
 Azmi dan Hazwan lima kumpulan. Nilai:
sedang mengutip  Setiap kumpulan -Kerjasama
sampah di tepi diberikan sehelai kertas
sungai. yang mencatatkan ayat- TKP:
 Izzat dan ayat majmuk dan ayat -Interpersonal
keluarganya sedang bukan ayat majmuk
berkelah di tepi (ayat tunggal). KB:
pantai.  Murid-murid perlu -Menganalisis
 Liyana dan Aida mengecam dan menulis
berjalan-jalan di tepi semula ayat majmuk
pantai sambil yang betul di papan
berbual-bual. putih kecil.
 Penyu itu mati  Setelah selesai, setiap
kerana terkena sisa kumpulan diminta
toksik yang dibuang menghantar wakil untuk
ke dalam laut. menunjukkan jawapan
mereka di hadapan
Ayat bukan ayat majmuk/ kelas.
ayat tunggal:  Guru membincangkan
 Siti membersihkan jawapan bersama
halaman rumah. murid-murid.
 Nabila menghadiri  Guru memberikan
Program Lestarikan pujian kepada murid
Alam. yang melibatkan diri
 Mereka sedang secara aktif dalam
makan nasi lemak di pengajaran dan
dapur. pembelajaran.
 Sisa toksik telah
membunuh banyak
hidupan laut.
Langkah 3 Lembaran kerja. Aktiviti membina ayat BBB:
(20 minit) majmuk berdasarkan kata -Lembaran kerja
*Kata hubung yang hubung dan ayat tunggal
digunakan bagi membina yang diberi. Nilai:
ayat majmuk:  Guru mengedarkan -Berusaha
- Dan lembaran kerja kepada
- Sambil setiap murid. KB:
- Kerana  Murid-murid -Mengaplikasi
- Manakala kemudiannya
dikehendaki untuk
membina ayat
berdasarkan ayat
majmuk berdasarkan
maklumat yang telah
diberikan.
 Guru memberi
bimbingan kepada
murid yang
memerlukan.
 Murid diberi pujian di
atas hasil kerja mereka.
Rumusan kognitif:  Murid disoal mengenai Nilai:
-Rumusan isi pelajaran. isi pembelajaran pada -Prihatin
Penutup hari ini.
(5 minit) Rumusan sosial:  Murid diterapkan KB:
-Nilai murni. dengan nilai-nilai murni -Merumus
oleh guru.
Soalan:  Guru merumuskan isi
1.Apakah yang telah kita pelajaran.
pelajari pada hari ini?
