Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

gdzie (na zdjęciu) została pochowana wysłana na front grupa kadetów?

…kto odpowiada za ludobójstwo jazydów?

…że krakowska szkoła teatralna ma wyjątkowy budynek we Wrocławiu?

…który farmaceuta w latach 30. XX w. występował w Warszawie pod pseudonimem „Rentgen”?

…czym wyróżniało się dzieło historyczne Gnejusza Gelliusza na tle prac wcześniejszych rzymskich annalistów?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na UkrainęWojna Izraela z HamasemTour de Pologne 2024

Katarzyna Niewiadoma
Katarzyna Niewiadoma

Alain Delon
Alain Delon

Zmarli: Franciszek SmudaAlain Delon (na zdjęciu)Imre KomoraAleksandr UszakowMilan ŠpinkaGena RowlandsZajd ar-Rifa’iGalina ZybinaSusan WojcickiIssa HayatouWaldemar Marszałek

Rocznice

22 sierpnia: imieniny obchodzą m.in.: Maria, Zygfryda i Zygfryd
Okrągłe, dziesięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Lythronaxrodzaj wymarłych dinozaurów, nieptasich teropodów z rodziny tyranozaurów, żyjących w Ameryce Północnej w epoce kredy późnej, ok. 81,9–81,5 miliona lat temu. Jedyny znany okaz został odkryty w 2009 roku, w amerykańskim stanie Utah w formacji Wahweap. Jego szacowana wielkość wynosiła 5–8 m długości przy masie 0,5–2,5 tony. Ten masywnie zbudowany przedstawiciel rodziny tyranozaurów posiadał zestaw ich charakterystycznych cech: małe, dwupalczaste kończyny górne, parę silnych kończyn dolnych oraz pokaźnych rozmiarów czaszkę. Czaszka była jednak krótsza, z szerszym niż u krewniaków tyłem i oczodołami skierowanymi do przodu, co sprawiało że Lythronax różnił się od większości przedstawicieli rodziny. W oparciu o analizę stratygraficzną naukowcy doszli do wniosku, że jest to najstarszy dotychczas odkryty rodzaj tyranozaurów. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Sorkonosrodzaj ssaków z pięcioma gatunkami należący do podrodziny i rodziny ryjkonosowatych. Zwierzęta te mają długie i giętkie pyski, długie uszy, brązowy, niekiedy paskowany grzbiet, coraz cieńszy dystalnie ogon, różnią się od siebie umaszczeniem. Zamieszkują lasy wschodniej Afryki, niektóre stanowią endemity Tanzanii oraz Kenii. Sorkonosy wiodą osiadły tryb życia. Są monogamiczne. Samica i samiec tworzą parę przez całe swe życie, zajmują wspólnie terytorium, u sorkonosa złotozadego liczące średnio 1,7 ha, maksymalnie do 5 ha. Samiec i samica bronią go i znakują wydzieliną swych gruczołów. Rozród przebiega przez cały rok bez wyraźnego okresu godowego. Po kopulacji samica zachodzi w ciążę trwającą około 40 dni. Noworodek waży około 80 g. Matka nie poświęca mu dużo czasu, raczej pozostawia w gnieździe odwiedzanym głównie w celu karmienia. Czytaj więcej…

Język