Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

102 dalmatyńczyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
102 dalmatyńczyki
102 Dalmatians
Gatunek

komedia
familijny

Data premiery

22 listopada 2000
19 stycznia 2001 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski
francuski

Czas trwania

100 minut

Reżyseria

Kevin Lima

Scenariusz

Kristen Buckley
Brian Regan
Bob Tzudiker
Noni White

Główne role

Glenn Close
Ioan Gruffudd
Alice Evans
Tim McInnerny
Gérard Depardieu
Eric Idle

Muzyka

David Newman

Zdjęcia

Adrian Biddle
Roger Pratt

Scenografia

Assheton Gorton

Kostiumy

Anthony Powell

Montaż

Gregory Perler

Produkcja

Edward S. Feldman
Frederic Bovis
Lucette Legot

Wytwórnia

Walt Disney Pictures
Cruella Productions
Kanzaman S.A.M. Films

Dystrybucja

Buena Vista Pictures Distribution
Syrena EG (Polska)

Budżet

85 000 000 USD (szacowany)

Przychody brutto

183 600 000 USD

Poprzednik

101 dalmatyńczyków (1996)

Nagrody
nominacje do Oscara (najlepsze kostiumy)
Strona internetowa
Samochód Cruelli

102 dalmatyńczyki (ang. 102 Dalmatians) – amerykański film familijno-komediowy z 2000 roku w reżyserii Kevina Limy. Sequel filmu 101 dalmatyńczyków (1996) będącego aktorskim remake’iem filmu animowanego z 1961 roku o tym samym tytule, które oba są na podst. powieści 101 dalmatyńczyków Dodie Smith.

Film otrzymał w większości negatywne recenzje; serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 31%[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Trzy lata po spędzeniu w więzieniu Cruelli de Mon zostaje zawieszona kara za dobre sprawowanie. Zostaje ostrzeżona, że ​​jeśli złamie warunki zwolnienia warunkowego, zostanie natychmiast odesłana z powrotem do więzienia, a także reszta jej majątku, około ośmiu milionów funtów, zostanie skonfiskowana i przeznaczona na schroniska dla psów w Westminster. Cruella po poddaniu się terapii zmieniającej osobowość opatentowanej przez doktora Pawłowa przestaje pożądać futer i staje się zagorzałą miłośniczką zwierząt. Jej kuratorką sądową zostaje Chloe Simon, będącą właścicielką psa Czubka będącego jednym ze 99 szczeniąt dalmatyńczyków, które Cruella chciała oskórować na futro[2].

Cruella kupuje podupadające schronisko dla zwierząt, którego kierownikiem jest dobroduszny, choć nieco naiwny Kevin Shepherd, a spragnione sensacji media kreują ją na bohaterkę. Chloe sceptycznie nastawiona odwiedza schronisko, gdzie zaprzyjaźnia się z Kevinem. Ku swemu niedowierzaniu widzi jak Cruella faktycznie się zmienia na lepsze. Tymczasem doktor Pawłow z przerażeniem odkrywa, że głośny dźwięk pobudza fale mózgowe przywracające dawną osobowość jego pacjentów. Czubek wraz z dalmatynką Dottie doczekuje się trzech szczeniąt – Czubusia, Domino i Albi cierpiącej na albinizm. Będąca w biurze Chloe szczenięta nieomal wypadają przez okno, a kiedy Chloe ją ratuje, bijący Big Ben sprawia że Cruella wraca do dawnego charakteru. Rozpoznaje także Czubka i znów pragnie mieć nakrapiane futro, tym wymagające uszycia ze skór 102 dalmatyńczyków[3][4].

Cruella do roli kuśnierza zatrudnia francuskiego dyktatora mody Jeana Pierre’a Le Pelta. W ramach zemsty za nieudaną próbę oskórowania dalmatyńczyków, zamierza uszyć kaptur ze szczeniąt Czubka. Tymczasem Chloe i Kevin spotykają się i zaczynają mieć ku sobie. W międzyczasie służący Cruelli – Alonzo porywa wszędzie szczenięta dalmatyńczyków. Wykorzystując fakt, że schronisko Kevina jest jedynym w Westminster, Cruella wrabia go w kradzież dalmatyńczyków. Prócz motywu na jego niekorzyść wpływa fakt, że miał wyroki za kradzież psów. Wolna od podejrzeń Cruella zaprasza Chloe na przyjęcie w jej posiadłości, a w tym samym czasie Le Pelt wykrada szczenięta Czubka i Dottie. Albi przed porwaniem udaje przekazać wiadomość szczekaniem o zmierzchu londyńskim szczeniętom[5][6].

Grzywacz chiński Cruelli – Puszek pokazuje Chloe, gdzie trzyma projekt futra z dalmatyńczyków. Cruella więzi Chloe, którą uwalnia Puszek. Kevinowi udaje się uciec z aresztu z pomocą mówiącej ary Gaduły myślącej, że jest psem. W obrabowanym mieszkaniu Kevin wyznaje Chloe, iż porwane w przeszłości przez niego psy były wykorzystywane do eksperymentów medycznych. Jego psy znajdują zgubiony bilet Le Pelta do Paryża. Niestety Cruella i Le Pelt w ostatniej chwili odjeżdżają Venice Simplon-Orient-Express(inne języki). Jedynie Albi udaje się zbiec i z pomocą Gaduły, który nauczył się latać, trafia do pociągu. Chloe i Kevin docierają następnym pociągiem do Paryża i wspólnie ze zwierzętami znajdują tajną fabrykę Le Pelta, gdzie przetrzymywane są duże ilości szczeniąt dalmatyńczyków[7][8].

Szczeniętom udaje się uwolnić, lecz podążą za nimi Cruella. Alonzo mając dość pomiatania przez innych pokonuje Le Pelta w walce, a potem uwalnia Chloe i Kevina. Cruella dociera do szczeniąt w piekarni, ale dzięki Albi zostaje pokonana kończąc w wielkim upieczonym cieście. Cruella i Le Pelt lądują w więzieniu, a jej fortuna zgodnie z postanowieniem sądu trafia do schroniska Kevina. Wszyscy też świętują pojawienie się łatek na ciele Albi[9][10].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
Rola Aktor Polski dubbing[11]
Cruella de Mon Glenn Close Maria Pakulnis
Kevin Shepherd Ioan Gruffudd Krzysztof Banaszyk
Chloe Simon Alice Evans Agnieszka Warchulska
Alonzo Tim McInnerny Wojciech Machnicki
pan Torte Ian Richardson Andrzej Tomecki
Jean Pierre Le Pelt Gérard Depardieu Sławomir Orzechowski
Ewan Ben Crompton Leszek Zduń
Agnes Wilford Carol MacReady Marzena Trybała
det. Armstrong Jim Carter Mariusz Leszczyński
pan Button Ron Cook Jacek Jarosz
dr Pawłow David Horovitch Andrzej Piszczatowski
sędzia Timothy West Bohdan Ejmont
Gaduła Eric Idle (głos) Wojciech Paszkowski

Opracowanie wersji polskiej: Start International Polska
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dialogi: Elżbieta Łopatniukowa
Dźwięk i montaż: Janusz Tokarzewski
Montaż: Gabriela Turant-Wiśniewska
Kierownictwo produkcji: Elżbieta Araszkiewicz
Koordynacja produkcji: Magdalena Sołtyńska
Opieka artystyczna: Michał Wojnarowski

Kontynuacje

[edytuj | edytuj kod]

W maju 2021 roku Glenn Close ujawniła, że ​​pracując nad Cruellą jako producent wykonawczy, napisała scenariusz będącą kontynuacją filmów, w których ponownie wcieli się w rolę Cruelli de Mon. Fabuła działaby się w Nowym Jorku, a także czerpałaby inspirację z Ojca chrzestnego II (1974)[12].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. 102 Dalmatians. Rotten Tomatoes. [dostęp 2016-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-16)]. (ang.).
  2. Disney’s 102 Dalmatians 2000 ↓, s. 2-5.
  3. Disney Enterprises 2001 ↓, s. 4-5, 10-13.
  4. Disney Enterprises 2000 ↓, s. 7-11.
  5. Disney Enterprises 2000 ↓, s. 12-17.
  6. Disney Enterprises 2001 ↓, s. 14-18.
  7. Disney Enterprises 2000 ↓, s. 18.
  8. Disney Enterprises 2001 ↓, s. 18.
  9. Disney Enterprises 2001 ↓, s. 22-24.
  10. Disney Enterprises 2000 ↓, s. 21-23.
  11. 102 dalmatyñczyki (wersja fabularna). Dubbing.pl. [dostęp 2024-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)]. (pol.).
  12. Marc Malkin: Glenn Close Talks Wanting to Play Cruella Again and Her New Jazz Album (EXCLUSIVE). Variety, 2024-05-05. [dostęp 2021-05-05]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]