Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Death Stranding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Death Stranding
Ilustracja
Logo gry
Producent

Kojima Productions

Wydawca

Sony Interactive Entertainment

Reżyser

Hideo Kojima

Projektant

Hideo Kojima

Artysta

Yoji Shinkawa

Główny programista

Akio Sakamoto

Scenarzysta

Hideo Kojima, Kenji Yano, Shūyō Murata

Kompozytor

Ludvig Forssell

Silnik

Decima

Wersja

1.06
(18 grudnia 2020) [±]

Data wydania

PlayStation 4:
8 listopada 2019
Microsoft Windows:
14 lipca 2020
PlayStation 5:
24 września 2021

Gatunek

przygodowa gra akcji

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Język

dubbing: angielski, japoński, polski, francuski, włoski, niemiecki, hiszpański, grecki, portugalski, rosyjski
napisy: arabskie, czeskie, niderlandzkie, węgierskie, koreańskie, chińskie

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation 4, Microsoft Windows, PlayStation 5

Nośniki

Blu-ray, dystrybucja cyfrowa

Strona internetowa
Figura Sama Bridgesa na targach E3 2018
Norman Reedus

Death Strandingkomputerowa gra akcji stworzona przez Kojima Productions. To pierwsza gra reżysera Hideo Kojimy i Kojima Productions, po ich odejściu z Konami w 2015 roku. Gra została wydana na PlayStation 4 przez Sony Interactive Entertainment 8 listopada 2019. 14 lipca 2020 została wydana wersja na platformie Microsoft Windows, a 24 września 2021 na PlayStation 5[1].

Akcja gry toczy się w przyszłości, na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, po katastrofalnym wydarzeniu, tzw. „wdarciu śmierci”. Spowodowało ono, że niewidzialne stworzenia, zwane „wynurzonymi”, zaczęły wędrować po Ziemi. Gracz wciela się w postać Sama Bridgesa – kuriera, którego zadaniem jest dostarczanie ładunków do odizolowanych kolonii, którym udało się przetrwać, oraz połączenie tych kolonii za pośrednictwem bezprzewodowej sieci komunikacyjnej.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Sam Bridges

[edytuj | edytuj kod]

Sam cierpi na hafefobię oraz jest repatriantem, co oznacza, że może zmartwychwstawać. Sam jest również dotknięty przypadłością DOOMS, dzięki której ma nadludzkie zdolności oraz odporność na tzw. „chiralne” zanieczyszczenie. DOOMS pozwala wyczuwać świat zmarłych. Przez to osoby o silniejszym DOOMS potrafią widzieć i kontrolować wynurzonych, jednak Sam potrafi ich tylko fizycznie wyczuwać. Jego matka podczas swojej prezydentury próbowała zjednoczyć państwo, jednak w trakcie gry umiera na raka, a jej miejsce zajmuje siostra Sama, czyli Amelie. W rolę Sama wciela się aktor Norman Reedus[2].

Umieszczenie akcji

[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się na terenie dawnych Stanów Zjednoczonych. „Wdarcie śmierci” spowodowało rozdzielenie się ludzkości oraz pojawienie się wynurzonych – poległych ludzi pochodzących z Plaży, krainy która jest łącznikiem z zaświatami. Pojawiają się gdy dojdzie do kompletnej martwicy ciała, zwykle po 48 godzinach od śmierci. Chodzą po Ziemi w poszukiwaniu żywych osób. Wynurzeni powodują wielkie eksplozje zwane rozpróżniami. Mają one miejsce, gdy wynurzonym uda się schwytać człowieka. Po takiej eksplozji zostaje jedynie ogromny krater. Wdarcie śmierci również spowodowało pojawienie się substancji zwanej chiralium, powodujące deszcz zwany temporalem, jego krople przyśpieszają upływ czasu, a on sam jest zwiastowany przez odwróconą tęczę pozbawioną błękitnego koloru. Chiralium wykorzystywane jest również przez ludzi, którzy wyrabiają z niego zaawansowane technologiczne bronie i narzędzia. Przez te wydarzenia, infrastruktura państwa została zniszczona, a populacja ograniczyła się do odległych kolonii, zwanych węzłami, które utworzyły Zjednoczone Miasta Ameryki (UCA).

Od czasu katastrofy, która zmieniła świat nie do poznania, kolonie musiały polegać na firmach takich jak Bridges. Firma ta miała w swoich zastępach kurierów, którzy dostarczają zaopatrzenie do miast. Podczas wypraw, obciążeni kurierzy muszą zmagać się z wynurzonymi, bandytami (mułami) oraz terrorystami. Bridges zaspokaja również różne rządowe funkcje i potrzeby w imieniu UCA. Tragarze mają też do dyspozycji tzw. Ełdeki (ŁD – łącznikowe dziecko). Są to wcześniaki które odzwierciedlają stan między życiem a śmiercią. Dzięki nim kurierzy potrafią wyczuwać obecność wynurzonych. Tragarze niosą ze sobą ełdeki, które przechowywane są w kapsule symulującej macicę matki.

Streszczenie fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Sam Porter Bridges podczas transportu ładunku, zostaje zaskoczony przez temporal. Podczas prędkiej ucieczki przed deszczem i wynurzonymi, Sam doznaje wypadku. Pomocy w unikaniu niewidzialnych kreatur udziela mu Fragile. Kiedy ona opuszcza go, Sam doręcza dostawę do miasta docelowego. Szybko zostaje jednak przydzielony wraz z zespołem zajmującym się usuwaniem zwłok na czele z Igorem do transportu ciała samobójcy do najbliższej spalarni, ponieważ jest ono na skraju totalnej martwicy. Podczas dostarczania ciała do spalarni, pojazd Sama zostaje zaatakowany przez wynurzonych. On, Igor oraz kierowca giną, co prowadzi do ogromnego krateru, jednak Sam wrócił do życia dzięki byciu repatriantem czyli osobą, która może wrócić do życia po śmierci. Główny bohater budzi się w Węźle Stołecznym powitany przez hologram doktora Deadmana z Bridges. Sam następnie dostarcza morfinę do prezydenta UCA, jego matki Bridget Strand. Poznaje wtedy też Die-Hardmana, dyrektora Bridges. Bridget błaga Sama by ten dołączył do Bridges i pomógł odbudować Amerykę, po czym ona sama umiera. Sam transportuje jej ciało do spalenia, ale odmawia spalenia ŁD-28, którego otrzymał od Igora przed jego śmiercią. Dzięki ŁD-28 Sam jest w stanie przedrzeć się przez hordę wynurzonych i bezpiecznie wrócić do Węzła Stołecznego. Sam decyduje wziąć ełdeka jako swoje własne Łącznikowe Dziecko.

Po powrocie Sam spotyka się ze swoją siostrą Amelie Strand. Mówi mu, że w ciągu ostatnich trzech lat, prowadziła wyprawę przez resztki kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, nawiązując kontakt z pozostałymi miastami i koloniami ocalałych oraz tworząc terminale, które pozwolą im połączyć się z siecią chiralną. Jest to system, który umożliwi natychmiastową komunikację na duże odległości. Jednak po dotarciu do ostatniego miasta na Zachodnim Wybrzeżu, Węzła Granicznego, Amelie została schwytana i jest przetrzymywana przez grupę terrorystyczną zwaną Homo Demens, która chce zapewnić niezależność węzła. Mimo że jest zakładnikiem, nadal może swobodnie komunikować się z węzłami za pośrednictwem sieci. Mówi Samowi, że musi podążać ścieżką jej wyprawy i użyć specjalnie zmodyfikowanych sztabek chiralium nazywanych Q-pidem, aby aktywować pozostawione terminale. Następnie musi uratować Amelie i sprowadzić ją z powrotem, aby mogła zająć miejsce Bridget jako prezydent UCA. Sam niechętnie przyjmuje misję, ponieważ jest to jego jedyna okazja do znalezienia i uratowania Amelie.

Sam rozpoczyna swoją misję połączenia wszystkich pozostałych miast z siecią. Po drodze dostarcza cenny ładunek, pomaga innym pracownikom Bridges, Mamie, Heartmanowi i siostrze bliźniaczce Mamy, Lockne, w badaniach nad Wdarciem Śmierci. Umacnia więź z ełdekiem na tyle, by nazwać je Louise, na cześć swojej nienarodzonej córki. Udaremnia on spiski Homo Demens i ich przywódcy, Higgsa Monaghana. Sam widzi także wspomnienia Lou, które pokazują pozornego ojca dziecka, Clifforda Ungera. W pewnym momencie i Cliff wraca do żywych atakując Sama i próbując odzyskać ŁD. Podróż Sama ostatecznie kończy się bezpośrednią konfrontacją z Higgsem na Plaży Amelie. Higgs ujawnia, że Amelie jest w rzeczywistości Istotą Wymarcia, istotą boską, która może korzystać z Wdarcia Śmierci, aby wywoływać masowe wymieranie istot. Jednak Higgs dąży do wywołania czegoś więcej niż masowego wyginięcia, ale chce doprowadzić do Wdarcia Śmierci, które będzie całkowitą anihilacją wszelkiego życia na Ziemi. Sam pokonuje także Ungera, który jak się okazuje rozpoznaje Sama i odchodzi do krainy umarłych. Kurier pokonuje i Higgsa, który woli zostać uwięziony na Plaży, niż umrzeć. Sam zostaje siłą wyrzucony z Plaży przez Amelie. Później odkrywa, że jako Istota Wymarcia, Amelie i Bridget były tą samą istotą, z Bridget istniejącą w świecie żywych, podczas gdy Amelie mogła okazywać się tylko na Plaży. Ponadto to Amelie była prawdziwym liderem Homo Demens, starając się uruchomić Ostatnie Wdarcie Śmierci, aby zakończyć cykl wymierania ludzkości. Sam konfrontuje się z Amelie po raz ostatni i przekonuje ją, by zaprzestała swoich starań. Jedynym sposobem, by powstrzymać Ostatnie Wdarcie i opóźnić wyginięcie ludzkości, jest trwałe oddzielenie jej i jej Plaży od świata żywych.

W następstwie Die-Hardman zajmuje miejsce Amelie na stanowisku prezesa UCA, a reszta personelu Bridges zajmuje się utrzymaniem bezpieczeństwa odrodzonego kraju. Fragile postanawia odbudować swoją firmę handlową. Sam dowiaduje się, że Lou zmarła, i ma za zadanie przewieźć jej zwłoki do spalarni. Po raz ostatni Sam łączy się z Lou i odkrywa, że wspomnienia, które oglądał, nie należą do dziecka, ale do jego własnych, co czyni go synem Clifforda. Clifford został zastrzelony przez Bridget, która zmusiła Die-Hardman'a do zabicia Cliffa, który próbował wydostać Sama z placówki Bridges. Sam również zginął w tym wypadku, ale Amelie ożywiła go, nawiązując z nim kontakt i zmieniając go w repatrianta. Ponieważ Sam nie nadawał się już na łącznikowe dziecko, Bridget postanowiła go adoptować i wychować jako własnego syna. Wracając do teraźniejszości, Sam postanawia nie spopielać Lou i przy pomocy Amelie, udaje mu się przywrócić jej życie[3][4][5][6][7][8][9][10].

Rozgrywka

[edytuj | edytuj kod]
Hideo Kojima

Death Stranding to gra akcji osadzona w otwartym świecie, zawierająca również asynchroniczne funkcje online[11]. Kojima porównał gatunek gry do skradanki z elementami gry akcji[12].

Gracz kontroluje Sama Bridgesa, kuriera firmy Bridges. Gracz ma za zadanie dostarczać ładunki do izolowanych kolonii, tzw. węzłów oraz podłączyć je do systemu komunikacji, znanego jako sieć chiralna[13]. Gracz jest oceniany przez firmę i odbiorców na podstawie jego wydajności, tego czy ładunek został dostarczony i czy jest uszkodzony. Za swoje zasługi gracz otrzymuje od zleceniodawców polubienia. One za to używane są do poprawiania statystyk postaci i jego umiejętności. Głównymi przeciwnikami gracza są wynurzeni, mułowie oraz terroryści.

Gdy gracze rozszerzają zasięg sieci chiralnej, mogą uzyskiwać dostęp do map obszarów i wykorzystywać projekty do produkcji przedmiotów i konstrukcji, które uległy zużyciu, za pomocą przenośnego konstruktora chiralnego. Są to m.in. liny, mosty, drabiny i generatory używane do ładowania urządzeń zasilanych bateryjnie. Sieć służy również jako podstawa funkcjonalności online, w której gracze mogą zostawić zapasy, struktury i wiadomości, które mogą być przeglądane i wykorzystywane przez innych graczy. Jednak po pewnym czasie struktury zostaną ostatecznie zniszczone przez temporal. Gracz może również odzyskać ładunek utracony przez innych graczy, aby dokończyć dostawę. Gracz nie spotyka bezpośrednio innych graczy na świecie[14][15].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
Postać Wersja angielska[16] Wersja japońska[17] Wersja polska[18]
Sam Porter Bridges Norman Reedus Kenjirō Tsuda Michał Konarski
Clifford Unger Mads Mikkelsen Kazuhiro Yamaji Tomasz Dedek
Fragile Léa Seydoux Nana Mizuki Weronika Łukaszewska
Higgs Monaghan Troy Baker Satoshi Mikami Janusz German
Mama / Lockne Margaret Qualley Maaya Sakamoto Marta Markowicz-Dziarkowska
Die-Hardman Tommie Earl Jenkins Akio Ōtsuka Piotr Grabowski
Deadman Jesse Corti Akihiko Ishizumi Andrzej Chudy
Heartman Darren Jacobs Hōchū Ōtsuka Maciej Kosmala
Bridget Strand Lindsay Wagner Kikuko Inoue Lidia Pronobis
Amelie Strand / młoda Bridget Strand Emily O’Brien

Postać Deadmana wzorowana jest na wyglądzie meksykańskiego reżysera Guillerma del Toro, długoletniego znajomego Hideo Kojimy, z kolei postać Heartmana na wizerunku duńskiego reżysera Nicolasa Windinga Refna. Obaj reżyserzy na potrzeby gry użyczyli jedynie swoich wizerunków, nie biorąc udziału w nagraniach dubbingu ani w sesjach performance capture. Lindsay Wagner użyczyła swojego wizerunku na potrzeby postaci Bridget Strand, podkładając również pod nią głos. Amelie Strand i młoda Bridget przemawiają głosem innej aktorki, jednak ich wygląd wzorowany jest na archiwalnych materiałach z młodą Wagner[16]. Gościnnie, w rolach cameo, w grze pojawili się również Hideo Kojima jako wynurzony z koszmaru Sama[19], amerykański komik Conan O’Brien jako wędrowny prezenter[20] oraz m.in. mangaka Junji Itō, dziennikarz growy Geoff Keighley i norweski reżyser Tommy Wirkola[21].

Odbiór gry

[edytuj | edytuj kod]
 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Destructoid 8/10
Electronic Gaming Monthly 5/5 gwiazdek[22]
Famitsū 40/40[23]
Game Informer 7/10[24]
Game Revolution 5/5[25]
GameSpot 9/10[26]
IGN 6.8/10[27]
VideoGamer.com 8/10[28]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

83/100[29]

Gra została zaprezentowana podczas targów E3 2016[30] i spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród graczy, jak i krytyków. Hideo Kojima wszedł wtedy na scenę podczas konferencji Sony, powitany entuzjastycznymi brawami[31][32]. Został wtedy pokazany pierwszy zwiastun gry[33]. Zwiastun Death Stranding, powrót Hideo Kojimy po odejściu z Konami oraz występ Normana Reedusa zostały uznane przez wielu jako jeden z kluczowych momentów targów. Po premierze pierwszych informacji na temat gry, w mediach pojawiło się wiele spekulacji na temat rozgrywki, fabuły[34][35]. W 2017 roku Death Stranding zostało nominowane przez Golden Joystick Awards w kategorii „Najbardziej oczekiwana gra”, ale przegrało z The Last of Us Part II[36]. W czerwcu następnego roku, 8-minutowy zwiastun Death Stranding znalazł się wśród dziesięciu tych najczęściej oglądanych, z ponad 4,5 milionami odsłon na YouTube[37][38].

Po premierze Death Stranding otrzymało w większości pozytywne recenzje[39]. Gra chwalona była za unikalne koncepcje, grafikę, grę aktorską, oraz zagadkowość fabuły[40]. Recenzenci wytknęli również wady produkcji, uważając ją za frustrującą, nudną. Do gry została przypięta łatka „symulatora kuriera”[41][42]. Jej skomplikowana fabuła jest przez jednych uważana za ogromną zaletę, jednak dla części graczy jest ona zbyt zawiła i myląca. Ciepło została przyjęta ścieżka dźwiękowa, która nadaje klimatu grze[43]. Kojima uważa, że gra została dotknięta krytyką szczególnie mocno w Stanach Zjednoczonych: „W Stanach Zjednoczonych mieliśmy mocniejszą krytykę. Dla pewnego rodzaju krytyków i odbiorców to może być trudniejsza gra do zrozumienia. Amerykanie są wielkimi fanami strzelanek, a Death Stranding taką nie jest, mierzy wyżej”[44][45][46].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Death Stranding: Director's Cut, Death Stranding PS4, PC, PS5 | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2021-09-25] (pol.).
  2. Norman Reedus Describes Working With „Genius’ Genius” Hideo Kojima on ‘Death Stranding’ [online], The Hollywood Reporter [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  3. What Is Death Stranding? Here’s An Explainer Of Its Plot, Gameplay Multiplayer, And More [online], GameSpot [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  4. The Craziest Reveals (Spoilers) In Death Stranding [online], ScreenRant, 8 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  5. Death Stranding plot explainer – so, what the hell was that story all about? [online], VG247, 11 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12].
  6. Death Stranding-tips om een doorgewinterde pakketbezorger te worden | Guide | Gamer.nl [online], gamer.nl [dostęp 2019-11-12] (niderl.).
  7. Kojima Explains Death Stranding Gameplay and Lore – IGN. [dostęp 2019-11-12].
  8. Erik Kain, From Voidouts To Bridge Babies: A Glossary Of ‘Death Stranding’ Terminology And Lore [online], Forbes [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  9. Nick Straub, All The Terms You Need To Know To Start Death Stranding [online], Game Informer [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  10. Death Stranding All Terminology Explained [online], PowerPyx, 7 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  11. Tom Sykes, Kojima’s Death Stranding is an action game in an open world [online], PC Gamer, 13 września 2016 [dostęp 2019-11-11] (ang.).
  12. James Davenport, Kojima’s Death Stranding will be an action game, sort of [online], PC Gamer, 16 czerwca 2016 [dostęp 2019-11-11] (ang.).
  13. E3 2016: More Cryptic Death Stranding Details From Kojima – IGN. [dostęp 2019-11-11].
  14. ‘Death Stranding’ is as bizarre as it is innovative: EW review [online], EW.com [dostęp 2019-11-11] (ang.).
  15. Top New Games Out On Switch, PS4, Xbox One, And PC This Week -- November 10-16, 2019 [online], GameSpot [dostęp 2019-11-11] (ang.).
  16. a b Kevin Tucker, Death Stranding voice actors and cast [online], Shacknews, 7 listopada 2019 [dostęp 2020-07-30] (ang.).
  17. Iyane Agossah, Death Stranding’s Japanese Dub is Now Complete [online], DualShockers, 8 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-30] (ang.).
  18. Jacek Stankiewicz, „Death Stranding”: obsada polskiego dubbingu i premiera gry – Polski-dubbing.pl [online], polski-dubbing.pl, 8 listopada 2019 [dostęp 2020-07-30].
  19. Connor Sheridan 13 November 2019, Death Stranding turns Hideo Kojima into a murderous goo monster in his secret Easter egg [online], gamesradar [dostęp 2020-07-31] (ang.).
  20. Wesley Yin-Poole, Of course Conan O'Brien is in Death Stranding [online], Eurogamer, 24 października 2019 [dostęp 2020-07-31] (ang.).
  21. Leon Hurley 13 July 2020, Every Death Stranding Cameo in the game and where to find them [online], gamesradar [dostęp 2020-07-31] (ang.).
  22. Death Stranding review [online], EGM, 1 listopada 2019 [dostęp 2019-11-11] (ang.).
  23. Famitsu Review Scores: Issue 1614 [online], Gematsu, 6 listopada 2019 [dostęp 2019-11-11] (ang.).
  24. Matthew Kato, Death Stranding Review – The Wanderer [online], Game Informer [dostęp 2019-11-11] (ang.).
  25. Death Stranding Review | A weapon to surpass Metal Gear [online], GameRevolution [dostęp 2019-11-11].
  26. Death Stranding Review – Beast Of Burden [online], GameSpot [dostęp 2019-11-11] (ang.).
  27. Death Stranding Review – IGN. [dostęp 2019-11-11].
  28. Death Stranding review [online], VideoGamer.com [dostęp 2019-11-11] (ang.).
  29. Death Stranding [online], Metacritic [dostęp 2019-11-11] (ang.).
  30. Hideo Kojima Presents: Death Stranding – World Premiere Trailer – E3 2016 Sony Press Conference. [dostęp 2019-11-12].
  31. Keith Stuart, Hideo Kojima announces surreal new game, Death Stranding, „The Guardian”, 14 czerwca 2016, ISSN 0261-3077 [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  32. Chris Kohler, The Legendary Creator of Metal Gear Solid on His Weird New Game, „Wired”, 22 czerwca 2016, ISSN 1059-1028 [dostęp 2019-11-12].
  33. Death Stranding – E3 2016 Reveal Trailer | PS4. [dostęp 2019-11-12].
  34. Allegra Frank, Death Stranding remains a mystery, but that won’t stop fans from theorizing [online], Polygon, 2 grudnia 2016 [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  35. Hideo Kojima’s New Game, Death Stranding, Already Has Conspiracy Theories [online], Kotaku [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  36. Vic Hood 2019-10-22T15:39:34Z Gaming, There’s only a few days left to vote in the Golden Joystick Awards 2019 [online], TechRadar [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  37. Cyberpunk 2077 Is The Most Viewed Trailer Of E3 2018, Amazing Looking Screenshots Released [online], Gamepur [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  38. Death Stranding – E3 2018 4K Trailer | PS4. [dostęp 2019-11-12].
  39. Death Stranding [online], Metacritic [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  40. Colin Campbell, Death Stranding is a terrible story, but a wonderful puzzle [online], Polygon, 8 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  41. Russ Frushtick, Death Stranding review: Hideo Kojima tries to make fetch happen [online], Polygon, 1 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  42. Rob Zacny, ‘Death Stranding’ Shines When You’re Delivering Packages in a Haunted World [online], Vice, 1 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  43. DEATH STRANDING: Timefall (Original Music from the World of Death Stranding) | Full Album. [dostęp 2019-11-12].
  44. Piotr Bicki, Death Stranding mocniej krytykują Amerykanie, ponieważ to nie strzelanka – uważa Hideo Kojima [online], Eurogamer.pl, 11 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12] (pol.).
  45. Kojima sugeruje, że Amerykanie nie zrozumieli Death Stranding | GRYOnline.pl [online], www.gry-online.pl [dostęp 2019-11-13] (pol.).
  46. Alessio Palumbo, [UPDATE 2] Kojima: Death Stranding Had Stronger Criticism in the US, Possibly Because It’s Not a Shooter [online], Wccftech, 10 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12] (ang.).