Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Dwór Muszyn w Gorzanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dwór Muszyn w Gorzanowie
Zabytek: nr rej. 216/1039/WŁ z 10.09.1984[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Gorzanów

Adres

ul. Bystrzycka 8,
57-521 Gorzanów

Kondygnacje

2

Ukończenie budowy

ok. 1579

Ważniejsze przebudowy

1812

Pierwszy właściciel

von Moschen

Kolejni właściciele

Max zu Herberstein[2]

Położenie na mapie gminy Bystrzyca Kłodzka
Mapa konturowa gminy Bystrzyca Kłodzka, u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór Muszyn w Gorzanowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór Muszyn w Gorzanowie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór Muszyn w Gorzanowie”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, w centrum znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór Muszyn w Gorzanowie”
Ziemia50°21′07″N 16°37′56″E/50,351944 16,632222
Dwór Muszyn w Gorzanowie

Dwór Muszyn w Gorzanowie – zabytkowy[1] dwór wybudowany w XVI w. w Gorzanowie, w przysiółku Muszyn, należący dawniej do rodu von Moschen.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Dwór położony jest na wschodnim brzegu Nysy Kłodzkiej, na południe od centrum wsi i zespołu pałacowego, w północnej pierzei dawnego folwarku, obecnie przy ulicy Bystrzyckiej 8[3].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Herb Mosch

Dwór został zbudowany około 1579 roku z inicjatywy Hansa von Mosch jako główna siedziba jego rodu – von Moschen. W 1617 roku został on strawiony przez pożar, po czym został odbudowany wraz z pobliskim folwarkiem. Nie wiadomo jednak, czy nadal pełnił on siedzibę tego szlacheckiego rodu, ponieważ już w źródłach z 1622 roku jako taki nie był wymieniany. Po konfiskacie dóbr von Moschenom w 1625 roku, dwór przeszedł na własność barona Johanna Arbogasta von Annenberga, a następnie należał on do rodziny von Herbersteinów oraz ich następców i był wykorzystywany przez zarządców majątku. W 1812 roku budynek został znacznie przebudowany[4]. Po zakończeniu II wojny światowej został on przejęty przez władze polskie. W kolejnych latach ulegał on postępującej dewastacji. Obecnie obiekt nie jest zamieszkały, a jego stan techniczny określany jest jako zły[5].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Dwór Muszyn w Gorzanowie jest budowlą dwukondygnacyjną, założoną na planie prostokąta, z dwu- i trzytraktowym wnętrzem i przelotną sienią na osi[4]. Przykrycie w postaci wysokiego, czterospadowego dachu pochodzi z okresu przebudowy z XIX wieku. Obiekt zachował oryginalny rozkład osi okiennych, kamienny główny portal, ozdobiony rozetami i lustrzanymi boniami, a we wnętrzach parteru – sklepienia kolebkowe i żagliste[4]. Skromy wystrój elewacji w postaci klasycystycznych gzymsów nad oknami pochodzi także z okresu wielkiej przebudowy[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024.
  2. Adreßbuch des Schlesischen Grundbesitzes. Nach amtlichen und authentischen Quellen bearbeitet, CERES, landwirtschaftlicher Verlag, Berlin-Groß-Lichterfelde-West und Leipzig 1910. s. 5. [dostęp 2024-07-27].
  3. Kotlina Kłodzka. Mapa turystyczna, 1:100 000, Eko-Graf, Wrocław 1997.
  4. a b c d Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 15: Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy. Wrocław: I-BiS, 1993, s. 146. ISBN 83-85773-06-1.
  5. Wachowska Anna, Dwór Muszyn w Gorzanowie, [w:] "Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej", pod red. J.Laski i M. Kowalcze, t. 1, KTO, Kłodzko 2009, s. 157.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]