Dyskusja:Izrael
Gospodarka
[edytuj kod]Podajecie informacje z lat 2007 a o kryzysie 2008-2009 nic ? Mamy rok 2018 - naprawdę nie wiecie w jakim stanie jest obecnie gospodarka Izraela ?
To już jest zwykła izraelska propaganda. "Patriarcha Jakub" otrzymał imię "Izrael" czyli "Walczący z Bogiem" po tym, jak walczył z Aniołem (pod którego postacią objawił mu się Bóg) toteż przez samą logikę nie oznacza "walki po stronie" ale właśnie "walkę przeciwko Bogu". Nie przesadzajmy w takich szczegółach, bo niedługo zaczniemy przeinaczać historię na potrzeby wygody jednego narodu.
Palestyna ?
[edytuj kod]Mam mieszane uczucia gdy czytam "Palestyna", jako nazwę erec Israel. Zwłaszcza, gdy jest to używane na określenie krainy sprzed Filistynów. To brzmi równie mało inteligentnie jak ""Polska w epoce brązu"". Tak używane pojęcie "Palestyna" jest sztucznym desygnatem i to politycznie uwarunkowanym. Wulfstan 00:09, 10 lut 2005 (CET)
Równie dobrze można by się czepiać użycia terminów Anatolia lub Mezopotamia na określeie tych ziem przed powstaniem greckiej kultury lub nazywanie Ameryki Ameryką dla czasów przed Kolumbem. Silthor 00:49, 10 lut 2005 (CET)
Proponuję usunąć wpis: "historycznej Palestynie". Dlaczego? Wpis sugeruje, że to miejsce zawsze nazywało się "Palestyna". A przecież tak nie było. Historycznie był to Kanaan. Potem Izrael. Nazwa Palestyna pojawia się dopiero (!) w 133 roku. Wtedy to po stłumieniu powstania żydowskiego Bar-Kochby, cesarz rzymski Hadrian zmienił nazwę kraju z Judea na Syria Palestina (Syria palestyńska, czyli filistyńska). Jest to ziemia Izraela i taka jest nazwa tego państwa. Państwo Izraela. Ziemia Izraela. "Gedeon07 21:07, 16 cze 2005 (CEST)"
Stolica Jerozolima
[edytuj kod]30 czerwca 1980 roku Knesset uchwalił ustawę Podstawowe Prawo Jerozolimskie, która stwierdza, że zjednoczona Jerozolima jest stolicą Izraela, co oznacza, że jest ona siedzibą Prezydenta, Parlamentu, Rządu i Sądu Najwyższego państwa oraz, że święte miejsca wszystkich religii są tu nietykalne, a Izrael zobowiązuje się zapewnić swobodny dostęp do nich, oraz że rząd Izraela będzie usilnie dążył do rozwoju i dobrobytu Jerozolimy i jej mieszkańców. Obecność w Jerozolimie tych wszystkich państwowych urzędów, nadaje miastu rolę jedynej i wiecznej stolicy Izraela. Myślę, że jeśli Wikipedia chce zachować statut rzetelności podawanych informacji, to należy napisać: Stolicą jest JEROZOLIMA. "Gedeon07 08:40, 15 cze 2005 (CEST)"
- A to by właśnie było nierzetelne. Tego faktu nie uznała społeczność międzynarodowa (w tym Polska) i oprócz chyba tylko USA, wszystkie kraje mają swoje placówki dyplomatyczne w randze ambasad w Tel Awiwie (jak ktoś wie kto jeszcze to proszę o info). Jak pewnie wiesz, ambasady co do zasady lokuje się w stolicy. Status prawnomiędzynarodowy Jerozolimy nie został określony jeszcze. Ja bym zamienił jednak kolejność, wpierw Jerozolima potem Tel Awiw. Zero 11:22, 15 cze 2005 (CEST)
- to ktore miasto jest stolica panstwa jest tego panstwa wewnetrzna sprawa. skoro Izraelczycy twierdza ze ich stolica jest Jerozolima to nie ma znaczenia gdzie sa ambasady. gdyby w Polsce jakies panstwo zalozylo sobie ambasade w Bialymstoku to czy to znaczy ze kwestia polskiej stolicy jest kontrowersyjna???? Errarel 19:25, 1 sty 2006 (CET)
- A jakby polski Sejm przegłosował, że stolicą jest Wilno to też by była wewnętrzna sprawa Polski? Jerozolima jest terytorium spornym. Zero 22:09, 1 sty 2006 (CET)
- oczywiscie ze tak, stolica Republiki Chinskiej (tzw Tajwan) jest Nankin znajdujacy sie na terytorium Chinskiej Republiki Ludowej (wg Tajwanu okupowany). oczywiscie wszystkie urzedy mieszcza sie na wyspie ale mowimy o stolicy konstytucyjnej. porownaj z Holandia - stolica Amsterdam* *siedziba rzadu, Haga. w informacji o Izraelu powinno byc podobnie: stolica Jerozolima* i na dole przypis o Tel Aviv i kwestiach spornych Errarel 12:31, 3 sty 2006 (CET)
- Stolica Izraela jest w Tel Aviv 37.30.10.49 (dyskusja) 05:43, 14 sie 2024 (CEST)
PS. hmm... strasznie mnie zaciekawiło o co chodzi, że to "wieczna stolica". Król Popiel pewnie sobie nie wyobrażał, że stolica może być gdzie indziej niż w Kruszwicy.
- Ambasady w Jerozolimie mają Salwador i Kostaryka, a USA właśnie nie. [1]. Wieczna na pewno dlatego, że biblijna.
Zgodziłbym się jedynie na następujący wpis: stolica: Jerozolima. Społeczność międzynarodowa nie uznaje jednak tej stolicy. Ambasady wszystkich państw mieszczą się w Tel Awiwie.
Wtedy wpis będzie rzetelny i odda faktyczny stan prawny. "Gedeon07 11:41, 15 cze 2005 (CEST)"
Czy ty chcesz to zmieścić w tabeli? Lepiej poprawić wpis w artykule i nie "rozsadzać" tabeli Zero 12:38, 15 cze 2005 (CEST)
W najbliższym czasie podejdę do poprawienia tego wpisu, jak i innych pozostałych odnoszących się do Izraela i narodu żydowskiego. O`k. wtedy wstawię ten wpis. W takiej sytuacji może w tabeli pozostać Jerozolima i Tel Awiw - w takiej kolejności. Piszę to z bólem w sercu, ale rozumiem że jest to polska Wikipedia. "Gedeon07 12:46, 15 cze 2005 (CEST)"
Stolicą Izraela jest Jerozolima, nie Tel Aviw. Stolicę ustala akt prawny, zwany ustawą, wydany przez władzę, wybraną w wyborach powszechnych, a nie to gdzie się mieszczą ambasady, oraz czy ktokolwiek uznaję tę stolicę.
Inne
[edytuj kod]Mam pytanie: jak byście się zapatrywali na przeniesienie tego art. do Izrael (państwo) i utworzenie disambigu. Togo 13:16, 15 cze 2005 (CEST)
To chyba byłoby niedobre posunięcie. Lepiej już zrobić link "Izrael to równieź i np. zespół muzyczny". Na pewno wiesz o czym mówię. Tworzenie disambigu przy państwach rodzi czasem problemy, np. przy Kubie. Czasem nie wiadomo do czego linkować (państwo czy wyspa) i linkuje się do disambigu (a ty czytelniku wybierz sobie sam :-) Zero 23:53, 16 cze 2005 (CEST)
Powierzchnia
[edytuj kod]20 770 km2 (bez Wzgórz Golan i terenów Autonomii Palestyńskiej - Judei, Samarii oraz Gazy)
27 817 km2 (włączając Wzgórza Golan i tereny Judei, Samarii i Gazy)
Tak trzeba by przedstawić sprawę, gdyż terytoria Autonomii Palestyńskiej znajdują się w obrębie granic państwowych Izraela. Jest to fakt, a ten kto temu zaprzecza niech się przejedzie i pogada z żołnierzami strzegącymi porządku. "Gedeon07 20:57, 16 cze 2005 (CEST)"
- tu chyba troche przesadziles. "terytoria" nie leza w obrebie granic Izraela bo Izrael nie ma uznanych i ustalonych granic. granice okresla sie w traktatach pokojowych, a z tym z tego co wiem jest wciaz problem. inna sprawa ze skoro granice nie sa ustalone to powinny byc obydwie wielkosci podane. czyli zgadzam sie co do konkretow ale nie uzasadnienia Errarel 19:22, 1 sty 2006 (CET)
Organizacja strony
[edytuj kod]Trzeba by zrobić podstrony, na których znalazłyby się tematy: Historia, Gospodarka, Przemysł i inne. Tutaj powinny znaleźć się podstawowe informacje, a nie ma gdzie ich umieszczać! Na przykład dystrykty, miasta itp. "Gedeon07 21:04, 16 cze 2005 (CEST)"
Trzeba, trzeba. Liczyliśmy, że ty to zrobisz, ale widzę, że zrzucasz na innych. Gdyby jednak, to przemysł możesz opisać w gospodarce. Zero 23:53, 16 cze 2005 (CEST)
Jestem na Wikipedii jeszcze słaby od rozwiązań technicznych. Obserwuję i powoli się uczę. Wolałbym, aby poważniejsze zmiany robił ktoś inny. A ja się będę ograniczał do wlewania tekstów itp. pozdrawiam "Gedeon07 07:34, 17 cze 2005 (CEST)"
terroryzm panstwowy
[edytuj kod]proponuje dodanie kolumny ,która pokazuje inny odraz konfliktu na bliskim wschodzie niz ten reprezentowany w satacjach telewizyjnych(CNN,FOX ,ABC), bedących pod kontrolą amerykańskich koncernów medialnych. Byc moze warto by zwrócic wieksza wagę na podstawowy problem jakim jest ekspansjonistyczny i zbrodniczy charakter działan zbrojnych Panstwa Izraela (np.Izrael nie przestrzega 69 rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ). polecam obejrzec
http://video.google.com/videoplay?docid=-7828123714384920696
- Sprzeciw ! Wikipedysta: Gedeon07
- Jak jesteś taki mądry, to się podpisz najpierw, a zbrodnicze to były lub są działania Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Franco, Caucescu, Pol-Pota, Castro, Hussaina, Ben Ladena i innych czubków. Nie musisz pochwalać wojny, ale gdyby terroryści wysadzali się w autobusach Warszawy, Gdańska czy Lublina, to szybko zmieniłbyś zdanie. Izrael ma prawo bronić się. A jeśli sama obrona nie wystarcza, to trzeba zaatakować, aby zniszczyć przeciwnika. Keller 15:15, 23 sie 2006 (CEST)
"Izrael ma prawo sie bronic"... od encyklopedysty wikipedi wymagalbym czegos wiecej niz powtarzania wyswiechtanych sloganow w typie prezydenta G.Bush'a. Apeluje o wieksza wnikliwosc w historie konfliku na Bliskim Wschodzie, w przeciwnym razie dyskusja nie ma sensu.Jesli zadaje Pan pytanie o tak banalnej i glupiej tresci, moge jedynie stwierdzic ,ze swiadczy to o gleboko posunietej ignorancji ,bo nie smiem zarzucac Panu zlej woli.
- Ma Pan prawo do takiej opinii. Podobnie jak ma Pan prawo uważać, że ziemia jest płaska. Ale ideologiczne tyrady proszę zachować dla siebie. Don Wasyl 03:07, 16 paź 2006 (CEST)
Rozdział o tytule "siły obronne Izraela" to chyba poważna pomyłka ,albo celowa maniupulacja. Moim zdaniem tytuł powinien brzmieć "Siły militarne Izraela" . Dowodzi tego chociażby ostatnia wojna w Libanie ,w ktorej Izrael stosował bomby kasetowe .Użycie takich bomb możliwe jest jedynie w starciach z regularna armia .Według ONZ Izrael zrzucał bomby kasetowe na osiedla mieszkaniowe, fermy, sklepy, i targowiska . żródła: http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=19670&Cr=Leban&Cr1=
Israel Defence Forces jak to przetłumaczysz? Nie będziemy chyba zmieniać faktów, prawda? A na pewno nikogo nie interesuje Twoja indywidualna interpretacja czy są to siły obronne czy też nie. Taka jest nazwa. Wikipedysta: Gedeon07
W takim razie należałoby wziąć ten tytuł w cudzysłów i wyjaśnić jaki jest rzeczywiste przeznaczenie armi Izraelskiej. Proponuje trzymać sie faktów ,czy może fakty podawane oficjalnie przez Organizacje Narodów Zjdnoczonych nie sa wystarczająco dobre dla wikipedystów.
Czy umowa o nierozprzestrzenieniu broni atomowej dotyczy Izrael? Brakuje odpowiedzi na takie pytanie. jeśli dotyczy, a wiele wskazuje, że państwo Izrael chce mieć lub ma taką broń to czy należy się spodziewać że USA zaatakują cele wojskowe w Izraelu? USA stoją na straży umów międzynarodowych i ostrzegają Iran, zatem co w przypadku Izraela?
- Układu nie podpisały Izrael, Indie, Pakistan (wycofała się zeń Korea Północna), więc ich nie dotyczy. Iran zaś jest stroną układu. Aotearoa dyskusja 13:49, 16 sty 2012 (CET)
Kto usunął FAKTY o lekceważeniu przez Izrael rezolucji ONZ? Czyżby porpawnośc polityczna?
- - Oczywiście!
Podpisuję się, bardzo jednostronny opis NIELEGALNEGO państwa Izrael. To zadziwiające, że dziś nadal są ludzie którzy dają się omotać propagandą Wuja Sama i jeszcze uważają się za obiektywnych wikipedystów. Może któryś z was obiektywnych napisze, FAKT, że żydzi syjonistyczny byli nomadycznym ludem mieszkającym na terenach dzisiejszej Palestyny tak jak vietnamczyki w Warszawie na stadionie, a ziemia należała w ponad 75% do muzułmanów? Śmieszna ta wasza wikipedia, pokazująca stronniczy obraz pro żydowskiego zakłamania (Z resztą nie wszyscy żydzi się z syjonistami z Izraela zgadzają). Kolejnym faktem jest to, iż Bliski Wschód jest kolebką cywilizacji która zrodziła wiele ludów semickich nie tylko żydów, Syryjczycy to też Semici. Również od Arabów średniowieczna zacofana Europa uczyła się Chemii i Matematyki. A teraz przez takie zakłamanie, ludzie pokroju Wuja Sama i Izraelskich KRYMINALISTÓW i TERRORYSTÓW, nazwijmy ich po imieniu szarżuje po zabytkach i ziemi naszych przodków czołgami! Powodzenia w dalszym szerzeniu kłamst na wikipedii, żałośni quasiwikipedyści.
Hmm, właśnie tak .Nie widzę tutaj napisanych kilku niesławnych sposobów uzyskania niepodległości, jak zamach na hotel króla Dawida, bądź masakra w Deir Yassin.Czyżby nieistotne?Czy celowo z powodów poprawności politycznej i globalnej walki z antysemityzmem? Do pana Kellera-na pewno dużo Pan wie o generale Franco... StrumykNR (dyskusja) 20:01, 16 lis 2009 (CET)
MAPA
[edytuj kod]Ja mam tylko takie pytanie odnośnie zamieszczonej w artykule mapy - można by było zamieścić informację (nie musi być w artykule, wystarczy mi odpowiedź tutaj), od kiedy poszczególne państwa mają zawieszone stosunki z Izraelem?
- Pytanie należałoby zadać: "od kiedy poszczególne państwa mają stosunki dyplomatyczne z Izraelem?" Bo historia współczesnego państwa Izraela rozpoczęła się w 1948 roku i od tego roku inne państwa nawiązywały lub nie stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Gedeon07 dyskusja► 9:04, 9 maj 2008 (CEST)
- To można i tak. Ale zaznaczone na mapie są państwa, które zawiesiły z Izraelem stosunki dyplomatyczne, więc musiały je wcześniej nawiązać, czyż nie? Taka informacja byłaby nawet ciekawa, mi się wydaje...
Co do mapy, to szczegół ale kolor zielony w legendzie nijak się ma do zielonego na mapie.
Niezrozumiały fragment
[edytuj kod]Jeden z akapitów zaczyna się następująco:
- W 1967 zwycięstwo w wojnie z Egiptem (okupacja Półwyspu Synaj i Strefy Gazy), Jordanią (okupacja Zachodniego Brzegu Jordanu i części Jerozolimy) oraz Syrią (okupacja Wzgórza Golan). W 1979 układ pokojowy z Egiptem i zwrot zajętego Synaju).
Nie wiadomo czyje zwycięstwo (sugerować może jedynie poprzedni akapit), poza tym nagle kończy się nawias na końcu zdania choć nie został rozpoczęty. Proszę o uściślenie kto wygrał. BeŻetmsg 22:34, 6 paź 2008 (CEST)
- Trochę poprawiłem. triskaidekafil Dyskusja? czy e-mail? 00:50, 7 paź 2008 (CEST)
historia powstania
[edytuj kod]Proponuję napisać więcej w dziale "historia" o powstaniu współczesnego państwa Izrael, m.in. o organizacji Irgun, odsyłam do odnośnika w wikipedii : [2] 2. Wzmianka o "siłach obronnych Izraela" powinna być umieszczona pod nagłówkiem "Izraelskie siły zbrojne" ( głos do Waszej powyższej dyskusji)
Bardzo ciekawy artykuł na temat narodu i państwa żydowskiego w RP: Naród żydowski został wymyślony –- rozmowa z Szlomo Sanda, profesorem historii z Uniwersytetu Telawiwskiego --Wyzimir (dyskusja) 23:45, 4 sty 2010 (CET)
Dobre tłumaczenie? Mam wątpliwości...
[edytuj kod]Pomijając kwestie dyskusji światopoglądowych odnośnie Izraela, mam olbrzymie wątpliwości co do jakości tłumaczonego artykułu. Dla przykładu:
"W Izraelu jest wysoki poziom warunków bytowych i wykształcenia społeczeństwa. Jeden z najwyższych na Bliskim Wschodzie stopień urbanizacji. 90% ludności mieszka w miastach."
W pierwszym zdaniu dosłownie rozumie się, że istnieje gdzieś, w konkretnym miejscu i czasie, wysoki poziom (300 metrów?) warunków bytowych (brzmi aż nadto metafizycznie, trochę jak transcendentalność Kanta). Zdanie kolejne - równoważnik zdania, czytając to - odnosi się wrażenie, że pisane jest przez ucznia szkoły podstawowej, może gimnazjum. Kolejny urywek myślowy - też błędny stylistycznie.
Proponuje:
"Wskaźniki demograficzne wskazują na wysokie standardy życia oraz szkolnictwa. Stopnień urbanizacji Izraela jest jednym z najwyższych na Bliskim Wschodzie - ponad 90% ludności mieszka w miastach."
Myślę, że znajdzie się o wiele więcej takich kwiatków. Poprawię na swoje, w razie czego proszę władze Wikipedii o zmianę na wersję wcześniejszą, najlepiej z uzasadnieniem.
Należy pamiętać, że dobre tłumaczenie to tłumaczenie sensu, nie tłumaczenie języka. Stosując tą drugą opcję można się łatwo nadziać na taki kwiatek, jak (przepraszam za nader niski poziom językowy, ale myślę, że to zdanie najlepiej zobrazuje to, co mam na myśli): "G*wno mnie to obchodzi" -> "The shit goes around me."
Koliat (dyskusja) 10:39, 3 lut 2009 (CET)
Religia państwowa
[edytuj kod]Judaizm jest religią państwową Izraela ? mam źródło "Leksykon religioznawczy" Sagi2007 (dyskusja) 14:56, 31 mar
- się powtarzam ale ponawiam, dlaczego brak o tym w arcie (medalowym ??) Sagi2007 (dyskusja) 12:56, 13 kwi 2009 (CEST) 2009 (CEST)
- dopisałem z podaniem źródła Sagi2007 (dyskusja) 23:27, 24 kwi 2009 (CEST)
Eeeee...
[edytuj kod]Ważne! Przegapiłem głosowanie... Niestety, ten artykuł, choć niewątpliwie dobry, nie zasługuje na medal. Mam masę uwag (za dużo aby je wszystkie tutaj wymienić) odnośnie tłumaczenia z oryginału. Kwestia ta została poruszona na stronie tej dyskusji, w którymś z wątków powyżej głosowania. Niestety bez odzewu. To samo odnośnie źródeł – nie wszystkie są wiarygodne. Powoływanie się na Izraelskie media popularne nie jest najlepszym pomysłem przy próbie stworzenia medalowego artykułu o charakterze encyklopedycznym. Wiadomo, media są wszak stronnicze i omylne. Nie chodzi mi tu nawet o politykę. Prosty przykład dotyczący Karaimów. Cytat: "Jest to żydowska sekta, która odrzuca tradycję rabinacką i nie zezwala na małżeństwa mieszane." Źródło: [194] The Jerusalem Post [on-line]. 22 maja 2007. Totalny absurd! Przede wszystkim to nie jest żadna sekta i nie żydowska. To jest osobny naród wyznający judaizm na swoją nieco odmienną modłę, więc nic "nie odrzuca". To tak jakby kościół anglikański nazwać sektą - powiedzmy rzymską. Jak widać autor artykułu źródłowego poruszał w nim kwestie raczej obyczajowo-społeczne i główny nacisk, być może (nie czytałem całości), położył na sprawę małżeństw. Ten artykuł powstał zapewne w jakimś określonym kontekście i nie może być źródłem wiedzy na temat społeczności Karaimskiej w Izraelu. To jest tylko artykuł prasowy pełen skrótów myślowych, nieścisłości i niedopowiedzeń charakterystycznych dla prasy codziennej a zależnych od jej profilu czy targetu. Wystarczy zajrzeć do odnośnika Karaimi aby zauważyć, że coś jest nie tak. Nie chce mi się wymieniać innych tego typu "drobnych" uwag bo musiałbym skomentować co najmniej 50% tego "medalowego" artykułu.
Nie wiem czy jest jakaś procedura odebrania raz nadanego medalu ale ten artykuł, choć jak zaznaczyłem powyżej, dobry nie nadaje się na medalowy. To kompromitacja. Od tłumacza wypada oczekiwać choć pobieżnej znajomości tłumaczonego tematu bo inaczej będzie to zawsze tylko bezrefleksyjne "tłumaczenie techniczne" wymagające korekty merytorycznej – masy dodatkowej pracy w celu dostosowania treści do zgodnej z rzeczywistością. --joystick [::ש::] 00:30, 12 kwi 2009 (CEST)
- Powyższe uwagi dotyczą Karaimów wschodnioeuropejskich, którzy są odrębnym narodem turkojęzycznym. Natomiast Izrael zamieszkują prawie wyłącznie karaimi egipscy, którzy nie uważają się za naród, ale wspólnotę wyznaniową. Są oni sektą w znaczeniu pierwotnym, tzn. odłamem, ale to słowo stało się pejoratywne i może faktycznie lepiej je wymienić. Togo -->♦ 13:13, 13 kwi 2009 (CEST)
Obszar
[edytuj kod]Jest swoistym ?? kuriozum wliczanie terytoriów spornych i okupowanych do obszaru kraju. Aneksji tych (przepraszam za krzyk) POLSKA nie uznała Sagi2007 (dyskusja) 21:14, 22 kwi 2009 (CEST)
mierny artykuł
[edytuj kod]Artykuł jest mierny. Powinno być napisane więcej o nielegalnych granicach izraela, nieprzestrzeganiu przez izraela większości rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, eksterminacji niewinnych Palestyńczyków w obozach koncentracyjnych, próbie aneksji Palestyny i ludobójstwie w Strefie Gazy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby usunięcie tego artykułu.
- Dlaczego? Jest poparty potężną liczbą przypisów, stanowi efekt pracy wielu osób i w żaden sposób nie narusza zasad wikipedii. Nie usuwa się artykułów, tylko dlatego, że ich treść nie jest zgodna z czyimiś poglądami, Bacus15 • dyskusja 20:16, 30 cze 2009 (CEST)
--Ekspertodniemieckichpartii (dyskusja) 20:08, 30 cze 2009 (CEST)
Nazwa
[edytuj kod]Państwo Izraela? Pierwszy raz słyszę, kto to wymyślił ;] Państwo Izrael!? Czekam na odpowiedź...
Tak się nazywa. Jest to państwo Izraela, tak jak byś powiedział państwo Polaków. W przypadku Polaków ich państwo nazywa się Polska, w przypadku narodu Izraela (synów Jakuba) to państwo nazywa się Izrael. W tym przypadku mówi się państwo Izraela. Gedeon07 (dyskusja) 15:53, 13 lip 2010 (CEST)
- To jakieś ludyczne uzasadnienie. Liczy się poprawna polska nazwa i poprawna polska struktura gramatyczna, a słowo "państwo" pozostaje w związku zgody z wyrazem określającym, którym może być w tym przypadku tylko przydawka przymiotnikowa (przymiotnik) albo przydawka rzeczowna (czyli rzeczownik w mianowniku) – gramatycznie poprawne są więc tylko formy Państwo Izraelskie (niestosowana) i Państwo Izrael. Jedynie ta druga nazwa jest poprawną długą nazwą państwa, zgodną także z nazwami innych państw: Państwo Katar, Państwo Kuwejt, Państwo Erytrea. Aotearoa dyskusja 14:23, 1 gru 2010 (CET)
- Szanowni Wikipedyści, nazwa to poważna sprawa i należy się jej szczególna uwaga. Z punktu widzenia gramatyki hebrajskiej "medinat israel מדינת ישראל" to forma zwana "status constructus" albo "smichut סמיכות". Jest to forma, która łączy dwa rzeczowniki, wskazując, iż pierwsze słowo (przedmiot) jest posiadane przez podmiot opisany drugim słowem, na zasadzie: czapka chłopca, kurtka taty, rozdział książki. "Medinat israel" oznacza zatem, że Izrael jest właścicielem Państwa, zatem tłumaczenie winno brzmieć "Państwo (czyje?) Izraela". Nie ma innej możliwości odczytania tego złożenia. Podobnie tłumaczymy "erec israel ארץ ישראל" jako Ziemia Izraela, a nie "Ziemia Izrael". O tym, że tłumaczenie "Państwo Izrael" jest błędne pisze Konstanty Gebert w książce "Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela", Warszawa 2008, str. 172.
- Natomiast prawdą jest, że wielokrotnie użyta została w literaturze błędna nazwa. Wielka Encyklopedia PWN podaje nazwę jako po prostu "Izrael", formalnie: "Państwo Izrael", podobnie nazwa jest zapisana na stronie internetowej ambasady izraelskiej w Warszawie.
- Jeżeli Szanowni Państwo nie macie nic przeciwko temu, uważam, że stosowna adnotacja musi znaleźć się chociażby w formie przypisu pod artykułem. Plukasz (dyskusja) 23:02, 15 gru 2011 (CET)
- Ale kompletnie nie ma znaczenia jaka konstrukcja gramatyczna jest w nazwie oryginalnej. Nazwa polska, to nie wierne tłumaczenie nazwy oryginalnej (czy Królestwo Marokańskie zamienimy w takim razie na Królestwo Zachodnie lub Związek Australijski na Wspólnotę Australii?), tylko jej polski odpowiednik. Jest to polska nazwa zgodna z konstrukcją gramatyczną języka polskiego, twierdzenie, że jest niepoprawna bo w jakimś innym języku ma ona inne znaczenie, jest kompletnie pozbawione sensu (Konstanty Gebert onomastą nie jest, więc jego prywatna opinia na ten temat większego znaczenia nie ma). Polecam stanowisko Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych dotyczące podobnej kwestii w nazwie Marianów Północnych, gdzie wyraźnie powiedziano „nazwy geograficzne stosowane w jednym języku nie muszą ściśle odpowiadać nazwom z innego języka” oraz „struktur gramatycznych jednego języka nie należy automatycznie kopiować do innego języka” (s. 2-3). Jeżeli nazwa hebrajska ma inne znaczenie niż nazwa polska, to oczywiście można o tym wspomnieć – jednak po pierwsze, potrzebne są na to porządne źródła lingwistyczne, a nie publicystyczne, a po drugie, nie można w tym kontekście mówić o niepoprawności nazwy polskiej. Aotearoa dyskusja 23:21, 15 gru 2011 (CET)
- Jeżeli Szanowni Państwo nie macie nic przeciwko temu, uważam, że stosowna adnotacja musi znaleźć się chociażby w formie przypisu pod artykułem. Plukasz (dyskusja) 23:02, 15 gru 2011 (CET)
Terytoria okupowane
[edytuj kod]Izrael zawarł traktaty pokojowe z Egiptem i Jordanią, w których strefa Gazy i zachodni brzeg znalazły się po izraelskiej stronie granicy. Dla porządku należałoby zaznaczyć przynajmniej w uwagach (sekcja nie istnieje), że okupacja, o jakiej mowa w konwencji genewskiej, wykonywana jest jedynie na obszarze wzgórz Golan, zaś strefa Gazy i zachodni brzeg to obszary, zwyczajowo/historycznie nazywane "terytoriami okupowanymi." --Dotz Holiday (dyskusja) 10:31, 10 lut 2012 (CET)
Status: | niezałatwione |
---|
Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.
Dlaczego w tym pliku jako "Ziemia Izraela" występuje raz "Erec Jisrael" a potem niżej "Eretz Israel"? Ja tego nie mogę poprawić bo moja wiedza jest za mała. Zgłasza: slawomir.skwarski@poczta.onet.pl 79.191.58.82 (dyskusja) 12:14, 29 lip 2012 (CEST)
mapa
[edytuj kod]Mapa z działu stosunki międzynarodowe jest nieaktualna, bo nie ma tam zaznaczonego Sudanu Południowego, który niekoniecznie musi nie uznawać Izraela tak jak Sudan (płn). Rafał0001 (dyskusja) 20:45, 29 sty 2013 (CET)
Uwagi
[edytuj kod]"W ostatniej dekadzie liczni imigranci napłynęli do Izraela z takich państw jak: Rumunia, Tajlandia, Chiny, kilku państw Afryki i Ameryki Północnej. Natomiast emigracja z Izraela (yerida) kieruje się głównie do Stanów Zjednoczonych i Kanady[194]." – o którą dekadę chodzi? Czy emigracja nadal kieruje się? Eurohunter (dyskusja) 21:01, 13 sie 2016 (CEST)
DA sprzed 10 lat i mniej więcej wtedy skończyło się zainteresowanie hasłem (wystarczy spojrzeć na dane w artykule). Mnóstwo martwych linków zewn. zgłoszonych przez bota, a na uwagi zgłoszone w dyskusji nikt nie odpowiedział. Gdarin dyskusja 19:43, 16 mar 2019 (CET)
- Pytanie kto pisał tego arta 10 lat temu, jak linki są web archive można poprawić. --Lukasz2 (dyskusja) 14:42, 26 mar 2019 (CET)
- Pisał głównie na podstawie mediów a nie źródeł naukowych, co jest średnim pomysłem, bo te nie są z reguły neutralne i przedstawiają świat z punktu widzenia danej opcji – te zarzuty przedstawiono już w tej dyskusji. Trzeba by to wszystko przejrzeć i oprzeć się na porządnych źródłach, jeśli artykuł ma utrzymać wyróżnienie. Gdarin dyskusja 15:14, 26 mar 2019 (CET)
- Z samymi martwymi linkami chętnie pomogę (postaram się jutro). @Gdarin, śmiało mnie pinguj, jeśli w przyszłości w Pandzie będzie to jeden z zarzutów. Chociaż częściowo uda mi się pomóc. :) Szoltys [Re: ] 12:29, 19 kwi 2019 (CEST)
- @Szoltys Wiele z tych źródeł i tak jest do podmiany na bardziej wiarygodne, ale jak już tu zajrzałeś, to czy możesz sprawdzić aktualność wpisu: Izraelczycy zdobyli także 100 złotych medali na igrzyskach paraolimpijskich.? Gdarin dyskusja 12:37, 19 kwi 2019 (CEST)
- @Gdarin, takie stwierdzenie jest nieaktualne od wielu lat, nie wiem kto to napisał i na podstawie jakiego źródła. Napisałem zgodnie z prawdą. Szoltys [Re: ] 23:04, 19 kwi 2019 (CEST)
- @Szoltys Wiele z tych źródeł i tak jest do podmiany na bardziej wiarygodne, ale jak już tu zajrzałeś, to czy możesz sprawdzić aktualność wpisu: Izraelczycy zdobyli także 100 złotych medali na igrzyskach paraolimpijskich.? Gdarin dyskusja 12:37, 19 kwi 2019 (CEST)
Herb
[edytuj kod]@Miejscowy.123 Skąd pomysł, żeby użyć herbu niebiesko-złotego, a nie niebiesko-białego? Żadna inna wiki tak chyba nie robi - ani izraelska, ani angielska, ani nawet te, które mają artykuły o Izraelu wyróżnione. Kazachstanski nygus (dyskusja) 01:29, 28 sie 2022 (CEST)
Język urzędowy
[edytuj kod]Jedynym językiem urzędowym Państwa Izrael jest hebrajski, arabski stracił ten status w 2018 roku wraz z uchwaleniem Ustawy Zasadniczej: Izrael jako Państwo Narodu Żydowskiego. Obecnie ma on status języka pomocniczego, a jego użycie w dokumentach rządowych i w przestrzeni publicznej jest wciąż nakazane przez izraelskie prawo. 188.33.232.73 (dyskusja) 15:16, 10 sie 2023 (CEST)
- Ustawa z 2018 wprowadziła termin "język państwowy", nic nie zmieniała w językach urzędowych (w ustawie jest wprost zapisane, że dotychczasowy status arabskiego nie ulega zmianie, por. art. 4. Arabski jest nadal jednym z języków urzedowych Izraela. Aotearoa dyskusja 19:36, 10 sie 2023 (CEST)