Dyskusja:Kwarc
mam pytanie... jakie jest wykorzystanie kwarcu...w życiu codziennym??
kwarc występuje w dwóch odmianach alfa i beta, ktoś kto sie zna mogłby o tym wspomnieć... i jeszcze czy aby kwarc zielony nie nazywał się plazma raz1el 19:13, 5 kwi 2006 (CEST)
1. Kwarzec to najprawdopodobniej archaizm - nie jest obecnie używany jako nazwa minerału.
2. "Chłodzenie rąk" w starożytnym Rzymie oraz etymologia nazwy "kryształ górski" wywiedziona od lodu wymaga uźródłowienia
3. to, że kwarc wydaje się "zimny w dotyku" nie jest efektem niskiej przewodności cieplnej (co za bzdura), tylko przeciwnie - wysokiej przewodności cieplnej i zarazem dużej pojemności cieplnej i gęstości.
4. Napisano, że kwarc jest "minerałem z gromady krzemianów". Nie wiem co to jest "gromada krzemianów" ale na chłopski rozum kwarc nie może być krzemianem, bo jest po prostu dwutlenkiem krzemu. Jeśli systematyka w nauce o minerałach jest inna, niż chemiczna, to byłoby dobrze podać jakieś źródło. Tescobar/dyskusja 21:04, 18 mar 2009 (CET)
Występowanie
[edytuj kod]@Filipny przywróciłeś taki fragment Stanowi główny składnik skał magmowych głębinowych i wylewnych, skał osadowych oraz metamorficznych, obecny jest także w łupkach krystalicznych. Występuje w złożach magmowych, bardzo często w żyłach hydrotermalnych; jest produktem etapów pegmatytowo-pneumatolitycznego i hydrotermalnego. Ze względu na swoją twardość i znikomą rozpuszczalność gromadzi się w piaskach i otoczakach
Mam wiele zastrzeżeń do tego fragmentu. Jest tak napisany jakby były to powyrywane fragmenty z opisu i trochę są na bakier z klasyfikacją w tej dziedzinie. Skały dzielą się na magmowe, osadowe i matamorficzne. Wymienienie tego może być w tym miejscu, ale tylko jako wstęp. Ale jakoś nie widzę rozwinięcia, do którego byłaby potrzebny ten podział skał, a pojawia się obecny jest także w łupkach krystalicznych, tak jakby łupki były czwartym rodzajem skał.
Występuje w złożach magmowych - czy te złoża, to złoża kwarcu, czy złoża czegoś innego a w nim jest kwarc?
bardzo często w żyłach hydrotermalnych; jest produktem [[Dyferencjacja magmy|etapów]] pegmatytowo-pneumatolitycznego i hydrotermalnego - pierwsze co to za dziwny tekst na ten link? Skoro bardzo często w ... to rzadziej w czym? Google nie znajduje określenia pegmatytowo-pneumatolitycznego, oddzielnie są. Skoro w żyłach hydrotermalnych tzn powstających w procesach hydrotermalnych, to dlaczego też inne? Czytelnik jeśli zna występowanie i powstawanie kwarcu, to nic nowego się z tego tekstu nie dowie, czytelnik nie znający tego zagadnienia nic z tego nie zrozumie.
Tekst zamieszczany w Wikipedii, to nie fragmenty wyrwane ze różnych publikacji, a spójny, logiczny i adekwatny tekst, którego tezy są zgodne z tezami źródeł. Stok (dyskusja) 23:29, 18 lut 2023 (CET)
- @Stok Masz rację, trochę zaplątałem, dobrze, że zwróciłeś na to uwagę i poprawiłeś. Filipnydyskusja 10:28, 19 lut 2023 (CET)
W czasie kilku przebiegów bota poniższy link zewnętrzny był niedostępny. Sprawdź, czy link faktycznie nie działa i jeśli tak, to zastąp go działającym. Po zweryfikowaniu i poprawieniu linku usuń ten szablon. Jeśli link został oznaczony w szablonie {{Cytuj}} jako zarchiwizowany, bot powinien usunąć to zgłoszenie w ciągu 24 godz. od wstawienia.
https://web.archive.org/web/20231025061615/https://www.mineralienatlas.de/lexikon/index.php/Mineralienportrait/Quarz/Kristallstruktur?lang=de |