Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Grigorij Januszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grigorij Januszewski
Григорий Ефимович Янушевский
generał porucznik generał porucznik
Data i miejsce urodzenia

18 listopada 1861
Gubernia podolska

Data śmierci

1928

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego
Armia Czynna Ukraińskiej Republiki Ludowej

Główne wojny i bitwy

wojna rosyjsko-japońska,
I wojna światowa,
wojna ukraińsko-sowiecka

Odznaczenia
Order św. Jerzego (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny IV klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie)

Grigorij Jefimowicz Januszewski, ros. Григорий Ефимович Янушевский (ur. 6 listopada?/18 listopada 1861 w guberni podolskiej, zm. 1928 w Kaliszu) – rosyjski, a następnie ukraiński wojskowy (generał lejtnant), emigrant.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1883 r. ukończył junkierską szkołę piechoty w Warszawie. W stopniu praporszczika służył w 1 Batalionie Strzeleckim. W 1884 r. awansował do stopnia podporucznika, zaś w 1888 r. porucznika. W 1890 r. ukończył nikołajewską akademię sztabu generalnego, otrzymując stopień sztabskapitana.

W tym samym roku został kapitanem. Służył w sztabie warszawskiego okręgu wojskowego. Następnie pełnił funkcję starszego adiutanta w sztabie 18 Dywizji Piechoty. Od 1892 r. dowodził kompanią 40 Koływańskiego Pułku Piechoty. Od 1893 r. był oficerem sztabowym do specjalnych poruczeń w sztabie warszawskiego okręgu wojskowego. W 1895 r. awansował na podpułkownika. W 1899 r. w stopniu pułkownika dowodził batalionem 185 Siedleckiego Pułku Piechoty. W 1900 r. został szefem sztabu 6 Dywizji Kawalerii, zaś w 1901 r. 10 Dywizji Piechoty. W latach 1904–1905 uczestniczył w wojnie rosyjsko-japońskiej. Został ranny. Następnie w stopniu generała majora objął dowództwo 1 Brygady 1 Dywizji Strzeleckiej. W 1906 r. został okręgowym generał-kwatermistrzem sztabu moskiewskiego okręgu wojskowego. Od 1910 r. był szefem sztabu IX Korpusu Armijnego.

Brał udział w I wojnie światowej. We wrześniu 1914 r. w stopniu generała lejtnanta został dowódcą 19 Dywizji Piechoty. Od lipca 1915 r. dowodził 1 Dywizją Grenadierów. We wrześniu 1916 r. objął dowództwo III Korpusu Armijnego.

Po rewolucji lutowej 1917 r. stracił stanowisko, po czym przeniesiono go do rezerwy oficerskiej przy sztabie mińskiego okręgu wojskowego. W kwietniu tego roku odszedł ze służby wojskowej. Wiosną 1918 r. wstąpił do nowo formowanej armii ukraińskiej. Został szefem sztabu I Korpusu Wołyńskiego. Od grudnia tego roku pełnił funkcję przedstawiciela Sztabu Głównego przy ministerstwie wojny. W styczniu 1919 r. został członkiem komitetu wojskowo-szkoleniowego Sztabu Głównego Armii Czynnej Ukraińskiej Republiki Ludowej. Od lutego tego roku był generałem do specjalnych poruczeń przy inspektorze głównym Armii Czynnej URL. W kwietniu objął funkcję szefa sztabu Grupy Chełmskiej. Od czerwca był szefem 2 generał-kwatermistrza sztabu Armii Czynnej URL.

W październiku odszedł ze służby wojskowej. Zamieszkał w Kamieńcu Podolskim. Po zajęciu miasta przez wojska Białych gen. Antona Denikina skierowano go do Rostowa nad Donem. W lutym 1920 r. ewakuował się na Krym, po czym znalazł się w rezerwie oficerskiej przy sztabie głównodowodzącego wojskami Białych. Planował sformowanie dywizji ukraińskiej i występował o koordynację działań ukraińskich sił powstańczych ze sztabem wojsk gen. Piotra Wrangla. W listopadzie tego roku wraz z wojskami Białych został ewakuowany do Gallipoli.

W 1921 r. przyjechał do Królestwa SHS, ale jeszcze w tym samym roku przybył do Polski, gdzie podporządkował się sztabowi Armii Czynnej URL. W sierpniu tego roku objął funkcję zastępcy szefa Sztabu Generalnego Armii Czynnej URL. Od listopada pełnił obowiązki szefa Sztabu Generalnego Armii Czynnej URL. W czerwcu 1922 r. odszedł ze służby wojskowej z powodu szeregu konfliktów z dowództwem. Zamieszkał w Brześciu nad Bugiem, otrzymując pracę buchaltera w prywatnym biurze technicznym.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Jarosław Tinczenko, Офицерский корпус армии Украинской Народной Республики, 2007.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]