Jedyny Pierścień
Jedyny Pierścień (ang. The One Ring) – artefakt występujący w stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, najpotężniejszy z Pierścieni Władzy.
Dysponował najistotniejszą częścią duchowej mocy swojego twórcy, Saurona, dzięki czemu dawał swojemu posiadaczowi potęgę i kontrolę nad powiernikami innych Pierścieni Władzy. Miał też pewien rodzaj własnej inteligencji: chcąc wrócić do swego twórcy, skupiał na sobie uwagę, potrafił wywierać wpływ na właściciela i zawładnąć istotami o woli słabszej niż wola Saurona. Wyjątkami były osoby nadzwyczaj mądre (Gandalf, Galadriela, Aragorn) lub proste (Samwise Gamgee, Tom Bombadil)[1].
Historia Pierścienia
[edytuj | edytuj kod]Sauron, chcąc zawładnąć Śródziemiem, zwiódł elfów i dał im wiedzę pozwalającą wykuć Pierścienie Władzy. Kiedy mistrz kowalstwa tamtych czasów, Celebrimbor, pracował nad wykuwaniem swoich pierścieni, Sauron udał się do Mordoru, aby w ogniu Orodruiny wykuć własny Pierścień Władzy. Jedynie pierścienie elfów nie uległy wpływowi Jedynego, gdyż Celebrimbor ukrył je przed Sauronem. Po pewnym czasie, gdy doszło do walki Saurona z Ostatnim Przymierzem elfów i ludzi, w bitwie na stokach Góry Przeznaczenia pod ciosami Saurona zginął Najwyższy Król Ñoldorów, Gil-galad oraz król Arnoru i Gondoru, Elendil. Jednak syn Elendila, Isildur, pomścił swego ojca i zadał Sauronowi śmiertelny cios. Następnie, pękniętym ostrzem Narsila pozbawił Saurona palca wraz z Pierścieniem. Władca Ciemności został pokonany, lecz jego duch uleciał do Mrocznej Puszczy. Isildur zagarnął Pierścień dla siebie i dwa lata później, podczas powrotu do Arnoru, zginął w bitwie na polach Gladden z rąk orków, a Pierścień spoczął na dnie Anduiny.
Ponieważ Pierścień nie został zniszczony, Sauron mógł na nowo ukształtować swoją materialną postać. Zajęło mu to jednak wiele wieków.
Po latach Pierścień odnalazł hobbit z plemienia Stoorów, Déagol, lecz wkrótce został zabity przez swojego krewnego – Sméagola. Ten zagarnął Pierścień, a moc artefaktu nienaturalnie wydłużyła mu życie i zmieniła go tak, że został przezwany Gollumem.
Pod koniec Trzeciej Ery Pierścień dostał się w ręce Bilba Bagginsa, który przekazał go swojemu krewnemu, Frodowi. Frodo udał się do Mordoru wraz z Drużyną Pierścienia w celu zniszczenia go w ogniu Góry Przeznaczenia, co ostatecznie uwolniło Śródziemie od Saurona[1].
Historia Pierścienia w datach
[edytuj | edytuj kod]- ok. 1500 – ok. 1590 Drugiej Ery – wykuwanie Pierścieni Władzy
- ok. 1600 Drugiej Ery – wykucie Jedynego Pierścienia
- 3441 Drugiej Ery – Isildur zabiera Sauronowi Pierścień
- 2 Trzeciej Ery – Isildur ginie na Polach Gladden, Jedyny Pierścień osiada na dnie Anduiny
- 2463 Trzeciej Ery – Déagol znajduje Pierścień, zostaje zamordowany przez Sméagola
- 2470 – 2941 Trzeciej Ery – Sméagol-Gollum ukrywa się wraz z Pierścieniem w Górach Mglistych
- 2941 Trzeciej Ery – wyprawa Bilba Bagginsa z Kompanią Thorina, podczas której znajduje Pierścień
- 2942-3018 Trzeciej Ery – Pierścień w Shire
- 25 grudnia 3018 Trzeciej Ery – z Rivendell rozpoczyna się wyprawa Drużyny Pierścienia, mającej na celu zniszczenie Pierścienia, niesionego przez Frodo Bagginsa; trwa Wojna o Pierścień
- 25 marca 3019 Trzeciej Ery – Frodo i Samwise Gamgee docierają do Sammath Naur, gdzie atakuje ich Gollum. Odgryza Frodowi palec z Pierścieniem, lecz chwilę potem wpada, wraz z Pierścieniem, w ogień Góry Przeznaczenia
Inskrypcja na Pierścieniu
[edytuj | edytuj kod]Po rozgrzaniu klejnotu ukazywały się wyryte na nim słowa w Czarnej Mowie, zapisane tengwarem:
- Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.
Co znaczy:
- One Ring to rule them all, One Ring to find them,
One Ring to bring them all and in the darkness bind them. - (wersja oryginalna)
- Jeden, by wszystkimi rządzić, jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać. - (tłumaczenie: Maria Skibniewska)
- Jeden, by nimi władać, Jeden, by je znaleźć,
Jeden, by je zgromadzić i wszystkie skrępować. - (tłumaczenie: Maria i Cezary Frąc)
- Pierścień Jedyny, by władać wszystkimi, czarem je opętać,
Pierścień Jedyny, by wszystkie zgromadzić i w ciemnościach spętać. - (tłumaczenie: Marek Gumkowski)
- Ten Jedyny, by rządzić wszystkimi, ten Jedyny, by wszystkie odnaleźć,
Ten Jedyny, by zebrać je wszystkie i w ciemności zespolić więzami. - (tłumaczenie: Jerzy Łoziński)
W quenyi inskrypcja głosi:
- Minë Corma turië të ilyë, Minë Corma hirië të,
Minë Corma hostië të ilyë ar mordossë nutië të.
Powiernik Pierścienia
[edytuj | edytuj kod]Pojęcie powiernik Pierścienia pojawia się we Władcy Pierścieni jako określenie każdej istoty, która jest w posiadaniu Jedynego Pierścienia. W drugiej księdze Władcy Pierścieni, podczas narady u Elronda, Pierścień zostaje powierzony Frodowi. Tytuł powiernika przysługiwał też dwóm innym hobbitom: Bilbowi Bagginsowi (który odnalazł Pierścień w powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem) oraz Samwise’owi Gamgee, który przez krótki czas niósł Pierścień podczas podróży z Frodem przez Mordor.
Pierścień nosiły też inne istoty, których nie określa się w powieści tytułem powiernika. Należą do nich Sauron, Isildur, Gollum i Tom Bombadil, na którego Pierścień nie miał żadnego wpływu.
Pierścień trzymały też dwie inne istoty, które jednak nie założyły go na palec: Déagol, którego Pierścień kusił, i Gandalf, który trzymał go przez krótki czas w domu Froda.
Symbolika
[edytuj | edytuj kod]W związku z tym, że Tolkien był katolikiem, częsta jest interpretacja, że Pierścień jest chrześcijańskim symbolem grzechu lub szatana. Uznawany jest też za symbol pożądania i kuszącego zła. Niektórzy interpretowali go również jako symbolikę potężnej siły, która znalazła się w niepowołanych rękach, nieumiejących jej dobrze wykorzystać. Jako że Władca Pierścieni był pisany w latach 1939–1949 wielu widziało w Pierścieniu alegorię broni jądrowej[2], mimo że Tolkien zaprzeczał, jakoby jego powieść była alegoryczna w stosunku do wydarzeń politycznych, jednocześnie przyznał, że każdy może interpretować Władcę Pierścieni dowolnie. Czasami można się spotkać z interpretacją, że jest symbolem uzależnienia od narkotyków, bądź innych uzależnień. Andy Serkis, który w ekranizacji wcielił się w wyniszczonego przez Pierścień Golluma, przyznał, że odtwarzając postać, inspirował się narkomanami[3].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Robert Foster: Encyklopedia Śródziemia. Warszawa: Amber, 2002, s. 149–150. ISBN 83-241-0200-0.
- ↑ Carpenter 1981 ↓, s. 226.
- ↑ Andy Serkis BBC interview. [w:] BBC News [on-line]. March 21, 2003. [dostęp 2010-01-06].
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Humphrey Carpenter, Christopher Tolkien: The Letters of J.R.R. Tolkien. George Allen & Unwin, Houghton Mifflin, 1981. ISBN 0-04-826005-3. OCLC 8628512. (ang.).
- Tolkien J.R.R, Carpenter Humphrey (red.), Tolkien Christopher (red.): Listy. przeł. Agnieszka Sylwanowicz. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2010. ISBN 978-83-7648-503-4.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Iseult Gillespie, The Norse myth that inspired “The Lord of the Rings” (ang.), kanał „TED-Ed” na YouTube, 28 października 2021 [dostęp 2024-10-05].