Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Jewgienij Cymbał

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jewgienij Wasiljewicz Cymbał
Ilustracja
Jewgienij Cymbał w 2011 r.
Prawdziwe imię i nazwisko

Евгений Васильевич Цымбал

Data i miejsce urodzenia

5 września 1949
Jejsk, ZSRR

Zawód

reżyser, scenarzysta, aktor

Lata aktywności

od 1981

Strona internetowa

Jewgienij Wasiljewicz Cymbał ros. Евгений Васильевич Цымбал (ur. 5 września 1949 w Jejsku) – rosyjski reżyser, scenarzysta i aktor.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1971 ukończył studia socjologiczne na uniwersytecie w Rostowie n. Donem. Po ukończeniu studiów podjął pracę naukową, którą przerwał w 1974. Przeniósł się do Moskwy, gdzie rozpoczął pracę w Mosfilmie, początkowo na stanowisku administracyjnym, a czasem jako asystent reżysera i drugi reżyser. Współpracował z Andriejem Tarkowskim przy realizacji filmu Stalker. W 1981 zadebiutował na ekranie jako aktor - w filmie Rodnia Nikity Michałkowa.

W 1984 Cymbał podjął studia reżyserskie, w klasie Eldara Riazanowa. Współpraca ze znanym reżyserem spowodowała, że Cymbał zagrał kilka niewielkich ról w filmach Riazanowa (Gorzki romans, Zapomniana melodia na flet).

W 1988 Cymbał zadebiutował jako samodzielny reżyser. Jego pierwszy film Obrońca Siedow, na motywach powieści Ilji Zwieriewa przyniósł reżyserowi uznanie na arenie międzynarodowej, w tym nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu krótkometrażowego roku.

W 1989 Cymbał wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute. Wkrótce potem powstał drugi film Cymbała „Opowieść niezgaszonego księżyca”, na motywach powieści Borysa Pilniaka. Po rozpadzie ZSRR i kryzysie Mosfilmu, Cymbał wyjechał na staż do Szwecji i poświęcił się realizowaniu filmów dokumentalnych o słynnych radzieckich filmowcach: Dzidze Wiertowie i Andrieju Tarkowskim.

Nagrody i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
  • Nagroda BAFTA w 1988.
  • Nagroda Nika (Rosyjskiej Akademii Filmowej) w 2002 i 2006.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]