Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Polski Komitet Olimpijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Logo PKOl
Logo PKOl

Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej, promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Polski Komitet Olimpijski został utworzony 12 października 1919 – podczas zjazdu założycielskiego, zorganizowanego w salce konferencyjnej Hotelu Francuskiego w Krakowie przez działaczy turystycznych, lekkoatletycznych oraz narciarskich (ta sama grupa osób dzień wcześniej założyła Polski Związek Lekkiej Atletyki) – jako Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich (Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich) i do roku 1924 nosił taką nazwę. Prezesem został wybrany książę Stefan Lubomirski, a protektorat objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Pierwszym zadaniem Komitetu miała być organizacja startu reprezentacji kraju na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920, jednak uniemożliwiła to postępująca wojna polsko-bolszewicka[1]. Debiutanckimi igrzyskami, w których wzięli udział polscy zawodnicy, był zatem Tydzień Sportów Zimowych w Chamonix (8-osobowa ekipa) i Igrzyska w Paryżu w 1924, na których reprezentacja Polski zdobył dwa medale: srebrny w kolarstwie torowym oraz brązowy w jeździectwie. Pierwszy złoty medal zdobyła dla Polski Halina Konopacka w rzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928.

Kraków, Hotel Francuski
Tablica upamiętniająca powstanie PKOl.
Tablica upamiętniająca PKOl i MKOl na ścianie Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie

27 maja 2004 oddano do użytku budynek Centrum Olimpijskiego, w którym – obok Muzeum Sportu, Centrum Edukacji Olimpijskiej, Polskiej Fundacji Olimpijskiej, Fundacji Centrum Edukacji Olimpijskiej, Klubu Olimpijskiego i Centrum Konferencyjnego – swą nową siedzibę ma PKOl.

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu

[edytuj | edytuj kod]

Przy Polskim Komitecie Olimpijskim działa Trybunał Arbitrażowy do Spraw Sportu. Trybunał wydaje orzeczenia w sprawach poddanych jego właściwości. Składa się z 24 arbitrów, których powołuje Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego na okres 4-letniej kadencji.

Do Trybunału mogą być także zaskarżone decyzje dyscyplinarne lub regulaminowe właściwych organów polskich związków sportowych, których przedmiotem jest:

  1. wykluczenie lub skreślenie zawodnika, sędziego lub działacza sportowego ze związku, klubu lub innej organizacji sportowej;
  2. wykluczenie lub skreślenie klubu lub innej organizacji ze związku sportowego;
  3. pozbawienie zawodnika lub zespołu sportowego tytułu mistrza kraju albo zdobywcy Pucharu Polski;
  4. przeniesienie zespołu sportowego do niższej klasy rozgrywek;
  5. zakaz reprezentowania sportu polskiego w zawodach międzynarodowych lub międzynarodowych rozgrywkach pucharowych.

Od orzeczeń Trybunału przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego w przypadku rażącego naruszenia przepisów prawa lub oczywistej niesłuszności orzeczenia.

Działalność

[edytuj | edytuj kod]
Siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Centrum Olimpijskim w Warszawie

Do 10 kwietnia 2010 prezesem PKOl był Piotr Nurowski (wybrany na tę funkcję podczas zjazdu w lutym 2005, który zastąpił na tym stanowisku Stanisława Stefana Paszczyka, krytykowanego za nieudany start polskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004), dyrektorem generalnym Kajetan Broniewski, a sekretarzem generalnym Adam Krzesiński. Polski Komitet Olimpijski zrzesza polskie związki sportowe poszczególnych dyscyplin oraz inne organizacje sportowe, należą do niego byli i obecni sportowcy oraz działacze i wolontariusze sportowi. Oprócz działalności w zakresie przygotowań olimpijskich Komitet prowadzi również działalność edukacyjną w Centrum Edukacji Olimpijskiej, stanowiącym część Centrum Olimpijskiego.

Działalność wydawnicza

[edytuj | edytuj kod]

Polski Komitet Olimpijski poza wieloma publikacjami związanymi z poszczególnymi tematami związanymi z dyscyplinami olimpijskimi, oraz tematami pochodnymi wydaje dwa czasopisma: kwartalnik Magazyn Olimpijski oraz pismo edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży: Olimpionik[2]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Antwerpia 1920 jako najważniejsze igrzyska olimpijskie w dziejach Polski. ldufk.edu. [dostęp 2017-03-20].
  2. informacja o wydawnictwach PKOl-u. PKOl. [dostęp 2016-06-23].
  3. Prezesi Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2012-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-23)]. (pol.).
  4. Struktura – Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2010-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-15)].
  5. Oficjalnie: znamy nowego prezesa PKOl. sportowefakty.wp.pl. [dostęp 2023-04-22].
  6. Członkowie Zarządu - Polski Komitet Olimpijski [online], olimpijski.pl [dostęp 2024-04-25] (pol.).
  7. Prezydium Zarządu - Polski Komitet Olimpijski [online], olimpijski.pl [dostęp 2024-04-25] (pol.).
  8. Sekretarz Generalny - Polski Komitet Olimpijski [online], olimpijski.pl [dostęp 2024-04-25] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]