Proiect Didactic
Proiect Didactic
Proiect Didactic
DATA:
PROF. ÎNV. PRIMAR :
CLASA: I
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT :
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: ,, Acum e toamnă, da!”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: mixt – abordare integrată
SUBIECTUL LECŢIEI: SUNETUL ŞI LITERA „M”
COMPETENTE GENERALE :
4. MUZICĂ ŞI MIŞCARE
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a. Cognitive :
CLR.
O 1 -să formuleze propoziţii după ilustraţii precizând numărul şi poziţia cuvintelor în propoziţie;
O2 -să asocieze sunetul cu litera de tipar corespunzătoare;
O3 -să recunoască litera / sunetul în diverse situaţii;
O4 -să formeze cuvinte/ propoziţii care conţin litera „ M”;
O5 -să ordoneze silabe pentru a forma un cuvânt;
O6 - să scrie corect litera ”M” ;
MEM.
O 7- să utilizeze numerele naturale în numerotarea cuvintelor date;
AVAP.
O8 -să coloreze piticul preferat;
MM.
O 9- să cânte,asociind mişcările potrivite cântecului;
O10: să menţină o poziţie corectă în timpul scrisului;
O11: să manifeste interes pentru realizarea corectă a sarcinilor
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul de rol, exerciţiul de scriere şi
citire, jocul didactic,metoda fonetică analitico-sintetică.
b) Mijloace de învăţământ : fişe de lucru, fişe de evaluare, planşe cu imagini,
c) Forme de organizare : frontală, individuală, pe grupe .
2
II. Temporale
III. Umane
14 elevi.
IV.Bibliografice:
ştiinţifice:
*** Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Aprobată prin ordin al ministrului
Nr. 3418/19.03.2013
3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
2. Astăzi vom face o călătorie în lumea 1 min Conversaţia Albă ca Frontal Observare
Captarea poveştilor, o lume atât de dragă vouă. Zăpada sistematică
şi Piticii Albei ca Zăpada sunt astăzi la voi
în clasă şi au o mare rugăminte . Si-au propus
orientarea MEM să-i facă Albei ca Zăpada o surpriză, vor să-şi
atenţiei facă temele singuri şi pentru că vor să fie siguri Piticii
O7 că nu greşesc, au venit să vă ceară ajutorul.
Ce ziceţi?
Fiecare pitic are o bulină colorată, bulină
ce se regăseşte şi la voi în piept, grupându-ne
pentru ca fiecare echipă să poată oferi ajutor
fiecărui pitic.
Câţi pitici sunt veniţi în vizită? Cine
vine să-i numere? Dacă fiecare pitic primeşte
ajutor de la câte o echipă, câte echipe sunteţi
voi?
Eu propun ca acest ajutor să-l
desfăşurăm sub formă de concurs. Dacă voi
răspundeţi bine, fiecare pitic primeşte câte o
bulină. Bulina vă aparţine, dar pentru că voi
aveţi una în piept, înseamnă că prin răspunsul
dat, o meritaţi mai departe, iar din prietenie le
daţi bulinele câştigate piticilor, pentru că ei
alături de voi au învăţat lucruri noi şi că de
acum se vor descurca singuri. Piticii au solicitat
ajutor la ora pe care o avem şi noi acum, adică
Comunicare în limba română.
5
* Se scrie litera la tablă de către elevi ; Observaţia
Scrierea literei Observare
- exerciţii de pregătire: încălzirea muşchilor Exerciţiul Caiete sistematică
mâinii, reamintirea poziţiei corecte pentru individuală
scris . Metoda fonetică Individual
- simularea scrierii literei: cu degetul în aer şi analitico-sintetică
CLR apoi pe bancă cu creionul
(Scrierea - scrierea literei pe caiete. După ce au fost
literei) O6 scrise trei litere învăţătorul verifică şi
O10 intervine pentru corectare, dacă este cazul.
O11 Apoi fiecare continuă încă trei-patru
O2 rânduri.
Se continuă rezolvarea sarcinilor de pe fişă.
Sarcina 4 . Uneşte literele de tipar cu literele de
mână corespunzătoare.
MEM
O7 Sarcina 5. Indică prin săgeţi, locul silabei ma
( ANEXA 1)
6
MM
O9
CLR * Se rezolvă itemii din fişa de evaluare 5 min Explicaţia Fişe de Individual
7. O5 (ANEXA 2) evaluare Evaluare
O6 individuală
Asigurarea Observaţia
O10
feedback-
ului Exerciţiul
8. Tema * Se va indica tema pentru acasă 1 min Conversaţia Caietul de Frontal Observare
pentru aplicaţii sistematică
frontală
acasă
9. CLR Găseşte drumul Albei-ca-Zăpada până la căsuţa 10 Explicaţia Creioane Individual Observare
Activitate O5 piticilor, apoi trasează-l cu verde. min Exerciţiul colorate sistematică
Mutulică doreşte să-i dăruiască Albei-ca- Individuală
recreativă
Zăpada fructele preferate, dar nu mai ştie cum
AVAP se numesc. Selectează prin colorare silabele
O8 din figurile geometrice şi formează cuvântul
dorit. Colorează desenul !ANEXA 3
7
8
9