Proeict Didactic Dlc+dec
Proeict Didactic Dlc+dec
Proeict Didactic Dlc+dec
1
PROIECT DIDACTIC
DATA: 04.10.2022
GRĂDINIŢA: Grădiniţa cu Program Prelungit ,,Piticot’’ nr.3 , Cugir.
PROF. ÎNV. PREŞCOLAR. : Tarbalescu Brindescu Diana
GRUPA : mica
TEMA DE STUDIU ANUALĂ: ”Cine sunt/suntem?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC : ”Eu si lumea din jurul meu”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Gradinita si familia mea”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ”Gradinita si familia mea”
CATEGORIILE DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE ABORDATE: DLC+DEC
TIPUL ACTIVITĂŢII : consolidare-sistematizare de cunoștințe, priceperi și
deprinderi ;
MIJLOACE DE REALIZARE: Lectură după imagini si Desen
SCOPUL ACTIVITATII:
aprofundarea cunoştinţelor copiilor referitoare la familie, membrii acesteia
şi atribuţiile fiecărui membru al familiei, utilizând experienţa acumulată
prin intermediul activităţilor din grădiniţă;
dezvoltarea gustului estetic şi a îndemânării.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIV- INFORMATIONALE
sa priveasca cu atentie imaginile;
sa enumere membrii familiei din imaginile prezentate;
sa denumesca activitatile desfasurate de fiecare membru al familiei;
sa descopere materialele de pe masute;
sa deseneze membrii familiei pe suport conform cerintelor;
PSIHO -MOTORII
sa manuiasca materialul in mod organizat;
AFECTIV - EMOTIONALE
sa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei;
sa manifeste spirit de echipa;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, descrierea, dialogul,
brainstormingul, analiza, expunerea, turul galeriei.
MIJLOACE DE INVĂȚĂMÂNT: imagini ce reprezinta familia și activitățile
membrilor acesteia, coli de hârtie, culori.
2
FORMA DE ORGANIZARE:Pe grupe, frontal
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Breben S., Gancea E.,Ruiu G.,Fulga M.-Metode interactive de grup-Ghid
metodic-Editura Arves,Craiova;
Curriculum pentru invatamant preșcolar;
Preda V., Dumitrana M., Programa activitatilor instructive educative in
gradinita de copii,Ed.V &I Integral, Bucuresti, 2000.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Evenimentul Strategia
Didactic Continutul stiintific didactica Evaluare
3
Forma de Mijloace Metode și
organizare de procedee
învățământ
MOMENT Voi aseza mobilierul si voi pregati Observarea
ORGANIZATORIC cele necesare pentru buna comportame
desfasurare a activitatii: ntului
aranjarea masutelor
pregatirea materialelor
didactice;
aerisirea salii de grupa;
intrarea copiilor ordonata Corectarea
in sala de grupa. tinutei
4
Obtinerea Pe rand, câte un copil va formula Dialogul Proba orală
performantei câte o întrebare referitoare la Explicatia Realizarea
familie unui coleg pe care-l alege sarcinilor de
la întâmplare. lucru.
Exemple de întrebări:
”Cum o cheamă pe mama ta?” Observatia
”Ce meserie are tatăl tău?” Formularea
”Cine face mâncare?” rapida a
”Cine repară prin casă?” intrebarilor
”Tu cu ce ajuți la treburile si raspunsul
casnice?” la intrebari
”Bunica ta cu ce se ocupă?”
”Ai frați, surori?”
”Ce activități casnice face
fratele /sora tău/ta?”
Asigurarea retentiei Copiii au de desenat pe o foie A4 Individual Exercitiul Observarea
si a transferului membrii familiei lor in functie din comportame
cine este compusa aceasta. ntului
Copiii se asaza la mese; Explicatia fiecarui copil
Se intuieste materialul;
Explicarea si demonstrarea Conversatia Analiza
modului de lucru; lucrărilor
Exercitii pregatitoare;
Relizarea temei de catre
copii.
Voi indruma indirect copii, prin
sugestii pentru a finaliza lucarea
conform cerintelor.
5
6