Text Descriptiv 5 Proiect
Text Descriptiv 5 Proiect
Text Descriptiv 5 Proiect
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a V-a
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Valea Seacă
Propunător: Prof. Pleșcan Mihaela
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina de învățământ: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Pe strada mea
Tema lecției: Textul descriptiv literar
Tipul lecției: de consolidare
Valori și atitudini:
1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
1
3. Formarea unor reprezentări culturale privind evoluția şi valorile literaturii române;
4. Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare şi a încrederii în propriile abilități de comunicare;
5. Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalți;
6. Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba maternă şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogățirea
orizontului cultural;
7. Dezvoltarea interesului față de comunicarea interculturală;
Competenţe specifice:
1.1. Identificarea temei, a unor informaţii esenţiale şi de detaliu, a intenţiilor de comunicare explicite şi/sau a comportamentelor care exprimă
emoţii din texte narative, monologate sau dialogate
2.1 Identificarea informaţiilor importante din texte literare şi nonliterare, continue, discontinue şi multimodale;
2.3. Formularea unui răspuns personal şi/sau a unui răspuns creativ pe marginea unor texte de diferite tipuri, pe teme familiare.
3.1 Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului de scriere şi structurile specific, pentru a comunica idei şi
informaţii sau pentru a relata experienţe trăite sau imaginate;
Obiective operaționale:
a) cognitive: pe parcursul și la sfârşitul demersului didactic elevii vor fi capabili
O1 să citească textul corect, coerent şi expresiv, folosind intonaţia impusă de semnele de punctuaţie;
O2 să identifice trăsăturile specifice textului descriptiv;
O3 să identifice emoțiile, sentimentele și atitudinile exprimate într-un text literar;
O4 să prezinte elementele componente și proprietățile particulare ale unui obiect dintr-un text descriptiv;
O5 să emită în mod liber o ipoteză/ o opinie;
2
b) afective:
O1. – elevii vor dovedi deschidere spre învăţarea problematizantă și spre rezolvarea cerințelor prin joc;
O2 – elevii vor manifesta interes faţă de caracterul personal al lecţiei, apelând la propria experienţă pentru a rezolva fișele de lucru;
c) psihomotorii:
O2– să-şi dirijeze mişcările pentru a folosi în mod igienic materialul didactic;
O4- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot parcursul orei.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația catehetică, asaltul de idei, învăţarea prin descoperire, explicaţia, exerciţiul oral şi scris, jocul didactic,
lectura expresivă.
Mijloace de învăţământ: tablă, cretă/marker, manual, fişe de lucru, laptop, videoproiector, prezentare PowerPoint, platforme digitale,
(kahoot), flipchart..
Forma de organizare a clasei: frontală/ individuală/ pe grupe.
Loc de desfăşurare: sala de clasă.
Forma de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecierea răspunsurilor primite.
3
Resurse: Din punct de vedere al capacității de învățare, clasa este omogenă. Majoritatea elevilor dispun de capacități receptive sporite, iar restul
posedă resurse suficiente pentru o bună colaborare cu profesorul în vederea desfășurării cu succes a activităților didactice.
Resurse:
a. Temporale: 50 minute
b. Bibliografie:
• Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba română, Manual pentru clasa a V-
a, Editura Art Klett, 2022;
• Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, București, 2017;
4
SCENARIUL DIDACTIC
5
observațiile și corectările
elevilor,
ce se impun.
făcând aprecieri
asupra acestora
6
Tom Fletcher pe care îl va obiectivele. Conversaţia elevilor Activitate 1
nota pe tablă. De Tabla frontală m
asemenea, în această etapă i
se vor anunța obiectivele n
operaționale urmărite în demersul
didactic. Comunicarea
obiectivelor se va face într-
o manieră accesibilă
elevilor.
6.Dirijarea 1.2. O1 Profesorul le propune Elevii citesc
învățării 2.1. O2 elevilor să citească poezia cu Expunerea Fișe de Activitate 26 Aprecierea
2.3. O3 expresiv poezia. Se intonație. Lectura lucru frontală minute răspunsurilor
2.4. O4 dezleagă tainele textului: expresivă
O5
-Ce sentimente aţi trait
Elevii ascultă Activitate
audiind poemul?
lectura și individuală
urmăresc textul
-La ce v-aţi gîndit în timpul
de pe fișa de
audiției?
lucru.
- Ce tip de limbaj este
folosit? Elevii răspund.
Fișe de Activitate
7
Expunerea lucru frontală
Profesorul roagă elevii să
Elevii asociază individuală Aprecierea
răspundă la exercițiul 7,
textul cu răspunsurilor
asociind locul cu o culoare,
noțiunile
un sunet, un miros, gust,
propuse.
un sentiment/ stare.
Fise de Activitate
Profesorul invită elevii să
Expunerea lucru frontală
rezolve exercițiul 5. Elevii
Elevii desenează Explicația Individual Aprecierea
vor desena un element care
un element. Conversația desenelor
i-a impresionat din text.
Fișe de Activitate
Profesorul roagă elevii să
Elevii scriu în Expunerea lucru frontală
rezolve exercițiile 2,3,4, 7, Aprecierea
caiete rezolvările Lectura Caietele În perechi
8, 9, 12 și 13. Activitatea răspunsurilor.
și răspund. Explicația elevilor
se realizează în perechi.
Conversația
8
va rezolva exercițiul 11 iar citește în fața
a treia grupă va rezolva clasei.
exercițiul 12.
9
10