Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Пређи на садржај

Фреддие Мерцурy

Извор: Wikipedija
Фреддие Мерцурy
Фреддие Мерцурy, новембра, 1978.
Лични подаци
Име по рођењуФаррокх Булсара
Датум рођења(1946-09-05)5. 9. 1946.
Мјесто рођењаЗанзибар Стоне Тоwн, Занзибар
Датум смрти24. 11. 1991. (доб: 45)
Мјесто смртиУједињено Краљевство Кенсингтон, Лондон, Енглеска
ЗанимањеПевач, текстописац, продуцент
Музички рад
Период активности1969-1991.
ЖанрРоцк, хард роцк, глам роцк
Инструментивокал, кларив, клавијатуре, гитара
Дискографска кућаЦолумбиа, Полyдор, ЕМИ, Парлопхоне, Холлywоод Рецордс
Повезани извођачиQуеен
Wрецкаге/Ибеx

Фреддие Мерцурy, рођен као Фаррокх Булсара[1] (5. септембар, 1946. – 24. новембар, 1991), био је британски музичар, најпознатији као певач британског музичког састава Qуеен. Као певач, остао је упамћен по својим гласовним могућностима и разметљивим наступима на концертима [2][3][4]. Такође је био веома успешан текстописац из чијег пера су изашле неке од најпознатијих роцк песама, као што су: Бохемиан Рхапсодy, Киллер Qуеен, Сомебодy то Лове, Дон'т Стоп Ме Ноw, Цразy Литтле Тхинг Цаллед Лове и Wе Аре тхе Цхампионс. Група Qуеен је продала више од 300 милиона албума у свету. Упоредо са каријером певача у групи Qуеен, Мерцурy је имао и веома успешну соло каријеру. Као продуцент или извођач сарађивао је са бројним познатим светским музичарима, било као волак или као пијаниста. Фреддие Мерцурy, који је био Парси и највећи део свог детињства провео у Индији, у неколико наврата је у британским медијима проглашаван за „најпознатију британску звезду азијског порекла“[5]. Фреддие Мерцурy је умро 24. новембра, 1991. године од упале плућа проузроковане ХИВ-ом. Само дан пре смрти, Мерцурy је у званичном саопштењу јавно објавио да је оболео од АИДС-а. Године 2006., Тиме Асиа је прогласио Мерцурyа једним од најутицајнијих Азијата у протеклих 60 година[6]. Године 2008. Мерцурy је у избору магазина „Роллинг Стоне“ заузео 18. позицију на листи од 100 најуспешнијих певача свих времена[3][7][8].

Биографија

[уреди | уреди извор]

Детињство и боравак у Индији

[уреди | уреди извор]

Фреддие Мерцурy је рођен као Фаррокх Булсара у Стоне Тоwну у Занзибару, 5. септембра, 1946. године. Његови родитељи, Јер и Боми Булсара, по занимању су били економисти и били су запослени у британској колонијалној служби у Занзибару. Њихови преци су били зороастријанске вере. Године 1952. рођена је и Мерцурyјева сестра, Касхмира. Мерцурy је са само седам година послат на школовање код своје баке, у једно мало место у Индији, покрај Мумбаја[9]. Доселивши се у Индију, Булсара је почео да похађа школу Ст. Петер'с Сцхоол у месту Панцхгани, покрај Мумбаја. Убрзо је почео да постиже одличне резултате у школи, пре свега у спорту, па је тако освојио и школско првенство у стоном тенису. Мерцурy је слободно време углавном проводио слушајући музику. Званичници школе у Панцхганију су убрзо предложили његовим родитељима да сина упишу на додатне часове клавира, јер су приметили да дечак поседује изузетан таленат. Родитељи су ту идеју са задовољством прихватили, тако да је Булсара убрзо почео да похађа часове клавира. Убрзо је постао члан школског хора, као и школске драмске секције. Након завршене основне школе, Булсара је уписао средњу школу Саинт Марy Хигх Сцхоол у месту Магазон недалеко од Мумбаја, где је основао бенд Тхе Хецтицс у коме је свирао клавир. У то време почео је да користи надимак Фреддие.

Када му је било 17 година побегао је из Занзибара са породицом пред Занзибарском револуцијом, 1964. године. Породица се населила у Фелтхаму у Лондону, одакле је почео да студира уметност на Wест Тхамес Цоллеге-у (тада Ислеwортх Полyтецхниц) и коначно је стекао диплому из уметности и графичког дизајна на Еалинг Арт Цоллеге-у. Своје умеће је искористио да дизајнира лого групе Qуеен.

Почетак музичке каријере и формирање Qуеен

[уреди | уреди извор]

Након дипломирања радио је више послова, између осталог продавао је сецонд ханд одећу и радио је на Хеатхроwу. Године 1969. основао је групу Ибеx, која је касније имала име Wрецкаге. Након неуспеха тог бенда придружио се бенду Соур Милк Сеа, али се почетком 1970-их и ова група распала[10]. Априла 1970. Мерцурy се спојио са Брианом Маyом и Рогером Таyлером,а касније се прикљуцио басиста [Јохн Деацон],који су претходно били у бенду Смиле. Упркос неслагању осталих чланова Мерцурy је одабрао име Qуеен за нови бенд. Касније је прокоментарисао: "Наравно да сам био свестан геј конотације, али то је била само једна страна."[11]. Отприлике у исто време је променио и своје име.

Као дете Мерцурy је слушао доста индијске музике и један од најранијих идола му је био Лата Мангесхкар, боллywоодски плаyбацк певач. Када се доселио у Енглеску постао је фан Аретхе Франклин, Тхе Wхо, Јима Цроцеа, Елвиса Преслеyа, Лед Зеппелина, Тхе Роллинг Стонеса, Јими Хендриxа, Јохн Леннона и Тхе Беатлеса[12]. Још једна омиљена певачица и глумица била му је Лиза Миннелли. Једном приликом је објаснио: "Једна од мојих раних инспирација био је Цабарет. Апсолутно обожавам Лизу Миннелли. Начин на који она изводи своје песме – чиста енергија."[13].

Каријера

[уреди | уреди извор]

Од 1970. до 1991. је био фронтмен групе Qуеен. Фреди Мерцурy је у групи осим певања свирао и клавир, али и друге инструменте. Био је добар програмер синтисајзера, а иако се шалио на рачун свог свирања гитаре, неколико песама је написао на овом инструменту. Гитариста групе, Бриан Маy је тврдио да је Мерцурy заправо одличан гитариста, и да има стил "налик на Хендриxа". На концертима је Мерцурy често изводио песму "Цразy Литтле Тхинг Цаллед Лове" на акустичној гитари. Компоновао је велики број песама за групу, и више од пола песама је потписано његовом руком на њиховом првом албуму највећих хитова. Најславније су: Бохемиан Рхапсодy, Wе Аре Тхе Цхампионс, Цразy Литтле Тхинг Цаллед Лове, Сомебодy То Лове. У вишемесечној анкети под називом "Мусиц оф тхе миллениум" који је спроведен од стране Канала 4 и ВХ1, Qуеен је изабран за другу највећу групу свих времена. Музичка заоставштина Фреддие Мерцурyа је и данас актуелна, па се његово име редовно може пронаћи на већини "Бест оф..." музичких листи широм света, а песма Бохемиан Рхапсодy је у више наврата, посебно у Великој Британији проглашавана за песму деценије, песму епохе, или чак песму века.

Соло каријера

[уреди | уреди извор]

У својој соло каријери је објавио два албума Мр. Бад Гуy (1985.) и Барцелона на коме се сарађивао са сопраном Монтсеррат Цабаллé. Насловна песма са овог албума била је званична химна Олимпијаде у Барцелони, одржане 1992. године, годину дана након његове смрти. Свој део песме је уживо отпевала Монтсеррат Цабаллé, док су за његов део пуштани снимци. Веровано најпознатија соло песма је Ливинг Он Мy Оwн, за коју је снимљен и провокативан спот, на коме су снимци са његовог 40-тог рођендана, прослављеног у Минхену 1986. године, и у коме уз Меркјурија учествује читав низ драг qуеенсица.

Приватни живот

[уреди | уреди извор]

Почетком седамдесетих година прошлог века ступио је у везу са Марy Аустин, коју је упознао преко Бриана Маyа. Неколико година је живео са њом у Wест Кенсингтону, али је средином 1970-их упознао америчког продуцента из Електра Рецордс са којим је започео везу због које оставља Аустин[14]. Мерцурy и Аустин су остали веома блиски пријатељи током целог живота и он ју је често називао својим јединим правим пријатељем. Током 1979. почео је да посећује геј купатила у клубове, где је имао велики број партнера. Године 1985. започео је другу дугу везу, овог пута са фризером Јимом Хуттоном. Јим Хуттон, који је до 1990. и сам сазнао да је ХИВ позитиван[15], живео је са Мерцурyем током његових последњих 6 година живота, водећи рачуна о њему и негујући га док је био болестан и био је присутан уз њега када је умро. Хуттон у својој књизи тврди да је Мерцурy умро са брачном врпцом коју му је Хуттон дао[15].

Према тврдњама његовог партнера, Јима Хуттона, Мерцурy је добио дијагнозу АИДС-а убрзо након Ускрса 1987. У то време и касније Мерцурy је у медијима тврдио да је негативан. Упркос негирањима, британска штампа је у наредним годинама наставила да спекулише о томе. Пре крај живота стално су га пратили папараци, а дневни таблоид Тхе Сун је објавио серију чланака тврдећи да је Мерцурy озбиљно болестан. Два дана пре смрти Мерцурy је позвао менаџера да се договоре око изјаве за јавност. Следећег дана, 23. новембра, објављено је у његово име:[16]

Након огромних нагађања у штампи током последње две године, желим да потврдим да сам ХИВ позитиван и да имам АИДС. Сматрао сам да је исправно да задржим ову информацију у приватности до сада да бих заштитио приватност људи око мене. Међутим, дошло је време да моји пријатељи и фанови широм света сазнају истину и надам се да ће се сви придружити мени, мојим лекарима и свима у свету у борби против ове страшне болести. Моја приватност ми је увек била важна и ја сам познат да оскудевам у интервјуима. Молим вас да разумете да ће се тако наставити.

Нешто више од 24 часа након овог саопштења, Мерцурy је умро 24. новембра, 1991. године у својих 45 година. Званични узрок смрти је бронхијална пнеумонија услед АИДС-а. Иако годинама није исказивао религиозност, церемонију је обавио зороастрички свештеник, а његовој сахрани су присуствовали Елтон Јохн, Давид Боwие и чланови групе Qуеен.

Највећи део свог богатства је оставио Марy Аустин, укључујући и кућу и ауторска права. Велике суме новца је оставио породици као и послузи, између осталог Јиму Хуттону и персоналном асистенту Петеру Фреестонеу. да

Вањске везе

[уреди | уреди извор]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. Ово Архивирано 2008-02-28 на Wаyбацк Мацхине-у је копија званичног документа о Мерцурyевом рођењу.
  2. „Данце: Деуx тхе фанданго”. Тхе Сундаy Тимес. 18. јун, 2006.. Архивирано из оригинала на датум 2011-06-15. Приступљено 4. 9. 2009. 
  3. 3,0 3,1 „100 Греатест Сингерс оф Алл Тиме”. РоллингСтоне.цом. Архивирано из оригинала на датум 2008-12-10. Приступљено 4. 9. 2009. 
  4. „Тхе Греат Бритисх Баттле оф тхе Бандс”. ББЦ Радио 2. Архивирано из оригинала на датум 2008-01-09. Приступљено 4. 9. 2009. 
  5. „Стар Оф Индиа”. Сундаy Тимес. 17. 11. 1996.. Архивирано из оригинала на датум 2015-03-16. Приступљено 4. 9. 2009. 
  6. Фитзпатрицк, Лиам (13 Новембер 2006), „Фароокх Булсара”, Тиме Магазине, Асиа Едитион, 60 Yеарс оф Асиан Хероес (Хонг Конг: Тиме Асиа) 168 (21), архивирано из оригинала на датум 2008-12-28, приступљено 2009-09-05 
  7. Блендер Магазине'с 22 Греатест Воицес.
  8. онеполл.цом.
  9. Биографија (енглески)
  10. Скала, Мартин (2006), Цонцертограпхy > Фреддие Мерцурy ливе > Еарлy даyс, Плзен, Цзецх Републиц: qуеенцонцертс.цом 
  11. Хигхлеyман, Лиз (9. 9. 2005.), „Wхо wас Фреддие Мерцурy?”, Сеаттле Гаy Неwс 33 (36), архивирано из оригинала на датум 2007-10-11, приступљено 2009-09-05 
  12. Давис, Андy (1996), „Qуеен Бефоре Qуеен”, Рецорд Цоллецтор Магазине 3 (199), архивирано из оригинала на датум 2015-09-24, приступљено 2009-09-05 
  13. Русх, Дон (1977а), „Qуеен'с Фреддие Мерцурy”, Цирцус Магазине, 17. 3. 1977., архивирано из оригинала на датум 2002-10-19, приступљено 2009-09-05 
  14. Видео " Фреддие'с Ловес" на YоуТубе-у
  15. 15,0 15,1 Хуттон, Јим; Wаспсхотт, Тим (1994), Мерцурy анд Ме, Лондон: Блоомсбурy, ИСБН 978-0-7475-1922-5.
  16. Брет, Давид (1996), Ливинг Он тхе Едге: Тхе Фреддие Мерцурy Сторy, Лондон: Робсон Боокс, ИСБН 978-1-86105-256-8.