Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Пређи на садржај

Zelene beretke (film)

Извор: Wikipedija
Тхе Греен Беретс
кино-постер који је израдио Франк МцЦартхy
Режија
ПродуцентМицхаел Wаyне
СценариоЈамес Лее Барретт
ПредложакТхе Греен Беретс; аутор:
Робин Мооре
Улоге
МузикаМиклóс Рóзса
ФотографијаWинтон C. Хоцх
МонтажаОтхо Ловеринг
СтудиоБатјац Продуцтионс
ДистрибуцијаWарнер Брос.-Севен Артс
Датум(и) премијере
19. 6. 1968 (1968-06-19)
Трајање141 мин.
Земља Сједињене Државе
Језик
  • енглески
  • вијетнамски
Буџет7 мил. $
Бруто приход21,707.027 $[1]

Тхе Греен Беретс (сх. Зелене беретке) је амерички ратни филм снимљен 1968. године у режији Јохна Wаyнеа и Раyа Келлогга, познат као прво важније холлywоодско остварење посвећено Вијетнамском рату, једно од ријетких направљених док је рат још увијек трајао, али и као најконтроверзнији филм у Wаyнеовој каријери.

Темељи се на истоименој књизи Робина Моореа, новинара који је неколико година раније пратио групу припадника Специјалних снага америчке војске (Зелених беретки) у Јужном Вијетнаму. Номинални протагонист, кога тумачи Јохн Wаyне, је заповједник једне од јединица Зелених беретки који у њене редове привремено прима новинара (чији лик тумачи Давид Јанссен) који је испочетка скептичан према рату и америчкој упетљаности у сукобе у Југоисточној Азији. Радња приказује како мијења мишљење када се из прве руке упозна са опасношћу коју представљају комунистички герилци Виет Цонга и њихови покровитељи из Сјеверног Вијетнама представљају по становништво Јужног Вијетнама, те како судјелује у опасној мисији чији је циљ хватање комунистичког генерала.

Главни покретач филма је био Wаyне, мотивиран дијелом својим десничарским и антикомунистичким ставовима, а дијелом и негодовањем због тога што Холлywоод, за разлику од Другог свјетског рата, не жели дати отворену подршку својим оружаним снагама. Продукција је отпочела 1966. године, при чему се Wаyне за помоћ обратио предсједнику Јохнсону; он је омогућио да екипа ужива пуну логистичку и техничку подршку оружаних снага, укључујући саме Зелене беретке које су им дале приступ својој бази у Форт Беннингу, односно опреми и тамошњим локацијама које су "глумиле" Вијетнам у филму. Композитор Елмер Бернстеин, коме је Wаyне хтио повјерити музику, је, пак, одбио ангажман због својих политичких ставова и противљења рату; умјесто њега је ангажиран ветеран Миклос Розса, који је партитуру великим дијелом темељио на популарној Балади о Зеленим береткама која је пар година раније била на врху топ-листа. Филм је био сниман током 1967. године, и због њега је Георге Такеи, који у њему тумачи лик јужновијетнамског официра, морао пропустити снимање друге сезоне ТВ-серије Звјездане стазе гдје је тумачио лик Сулуа.

Зелене беретке су премијеру имале управо у тренутку када је рат потакао изузетно оштре подјеле у америчком друштву. Критичари, који су у правилу припадали љевичарској интелигенцији која се противила рату, су га једноднушно напали као "плитку пропаганду" и "провокацију", а тај став се дијелом задржао и до данас када га се наводи као један од најгорих филмова свог доба. Филм су критизирали и репортери и сами вијетнамски ветерани, тврдећи да заправо и није имао много заједничког са тадашњом стварношћу Вијетнама (иако ће дио хисторичара у дијелу радње пронаћи алузије на стварне догађаје, попут Битке за Нам Донг 1964. године). Међутим, за разлику од критике, публика је прихватила филм и продуцентима донијела неочекивану зараду, а што је Wаyне често знао објашњавати као реакцију "патриотске" тихе већине на "издајничке" критике. У неким другим земљама су, пак, пројекције Зелених беретки биле метом демонстрација и напада од стране милитантних припадника радикалне љевице.

[2]

Вањске везе

[уреди | уреди извор]