Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Pojdi na vsebino

Michigansko jezero

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Michigansko jezero
satelitska slika (Landsat)
Michigansko jezero (temnomodro) na zemljevidu Velikih jezer
LegaZdružene države Amerike
SkupinaVelika jezera
Koordinate44°N 87°W / 44°N 87°W / 44; -87
Vrsta jezeraledeniško
Glavni dotokiFox, Grand River, Menominee, Milwaukee, Muskegon, Kalamazoo, St. Joseph River
Glavni odtokiožina Mackinac, Chicago, Calumet
Države porečjaZdružene države Amerike
Maks. dolžina494 km
Maks. širina190 km
Min. širina146 km
Površina57.800 km²
Povp. globina85 m
Maks. globina281 m
Količina vode4920 km³
Zadrževalni čas vode99 let
Dolžina obale12633 km
Gladina (n.m.)176 m
Otokištevilni
NaseljaChicago, Milwaukee in mnoga manjša
1 Dolžina obale ni vedno enako izmerjena.

Michigansko jezero (angleško Lake Michigan) je jezero iz skupine Velikih jezer v Severni Ameriki, edino od petih, ki v celoti leži znotraj ozemlja Združenih držav Amerike. Je drugo največje po prostornini za Gornjim jezerom in tretje največje po površini za Gornjim in Huronskim jezerom. Dolvodno ga na vzhodu ožina Mackinac povezuje s Huronskim jezerom; ožina je globoka in široka, tako da imata jezeri enako višino in tudi sicer hidrografsko štejeta za eno vodno telo.

Pogled prek središča Chicaga proti jezeru

Administrativno pripada štirim ameriškim zveznim državam: Wisconsinu, Illinoisu, Indiani in Michiganu. Južni del povodja je eden najbolj naseljenih delov regije Velikih jezer sploh, kjer v metropolitanskih območjih Chicaga in Milwaukeeja ter drugih manjših mestih živi približno osem milijonov ali petina vseh prebivalcev regije. Severni del je manj razvit, po rabi pa izstopa predvsem severozahod z zalivom Green Bay, v katerega se izliva reka Fox; v tem delu je močno razvito ribogojstvo, še bolj pa je znan po največji koncentraciji industrije papirja in papirne kaše na svetu, ki občutno prispeva k onesnaženju. Poleg tega ima jezero ključen pomen kot transportna pot za surovine, ki jih predelujejo v industrijskih središčih tega dela regije.

  • Herschy, Reginald W. (2012). »Great Lakes, North America«. V Bengtsson, Lars; Herschy, Reginald W.; Fairbridge, Rhodes W. (ur.). Encyclopedia of Lakes and Reservoirs. Springer. str. 303–314. ISBN 978-1-4020-5616-1.
  • Great Lakes Shipping Study. U.S. Department of Homeland Security. 2014-01-13. http://www.portdetroit.com/wp-content/uploads/2015/02/Great-Lakes-Shipping-Study-Final.pdf. 

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]