Очікує на перевірку

Лазєнковський палац

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лазєнковський палац
52°12′54″ пн. ш. 21°02′09″ сх. д. / 52.21512° пн. ш. 21.03582° сх. д. / 52.21512; 21.03582
Типпалац і музей
Статус спадщиниоб'єкт культурної спадщини Польщі і municipal immovable monument in Polandd
Країна Республіка Польща
Стильархітектура неокласицизму
АрхітекторДоменіко Мерліні і Тильман Ґамерський
ЗасновникСтаніслав Август Понятовський
Засновано1689
Сайтlazienki-krolewskie.pl
Лазєнковський палац. Карта розташування: Польща
Лазєнковський палац
Лазєнковський палац (Польща)
Мапа

CMNS: Лазєнковський палац у Вікісховищі

Лазє́нковський Пала́ц (пол. Pałac Łazienkowski) також Пала́ц на воді́, Пала́ц на о́строві — палацовий комплекс, розташований в парку «Королівські стежки» у столиці Польщі Варшаві. Збудований у стилі класицизму архітекторами Доменіко Мерліні та Яном Крістіаном Камсецером у XVII-XVIII століттях.

Історія побудови

[ред. | ред. код]

Місце почали забудовувати в добу бароко для Станіслава Іраклія Любомирського, коли облаштували штучний острів, на ньому садовий павільйон, що використовувався як лазні. Острів був розташований поблизу Уяздовського замку, побудованого у 17 столітті відомим архітектором на ім'я Тильман Ґамерський.

Король Польщі Станіслав Август ІІ зробив Уяздовський замок своєю резиденцією. Тому парк навколо й острівець із лазнями входять у припалацову територію.

За короля Станіслава Августа Понятовського лазні перебудовують на невеликий за розмірами палац у стилі класицизму. Проєкт і будівництво — королівського архітектора Доменіко Мерліні.

Палац на Воді

[ред. | ред. код]

Острів облаштували широкими сходинками до води, куди виходив південний фасад палацу з лоджією. Протилежний північний фасад був суворішим, прикрашеним пласкими пілястрами, чотириколонним портиком. Холодну офіційність фасаду пом'якшували балюстрада і скульптури. Головна споруда сполучалася з берегами через містки, надбудованими наскрізними галереями і бічними павільйонами.

Обмеженість зовнішніх оздоб на фасадах компенсували бароковою пишнотою інтер'єрів, що мали плафони, живописні падуги, кришталеві люстри, дзеркала, скульптури, китайську і європейську порцеляну. Картинна галерея палацу мала в своїй збірці оригінали Рембрандта, Рубенса, Якоба Йорданса, Жана-Оноре Фрагонара, Антуана Ватто, Марчелло Бачареллі .

У часи Другої світової війни палац був зруйнований.

У межах нової концепції відновлення значущих для народу пам'яток культури — Старе Місто в зруйнованій Варшаві й пошкоджений Лазєнковський палац відбудовані наново в післявоєнні десятиліття.

Посилання

[ред. | ред. код]