Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
0% found this document useful (0 votes)
102 views21 pages

Fiber Optic Presentation

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1/ 21

Presented by

SULEMAN JAMIL
Group Members
WAQAR UL HASSAN
AJAB ALI SADIQ
ARSALAN HABIB
MUHAMMAD JAWAD
ASAD RAUF
M. UZAIR MEMON
 In a fiber system combined losses should be low
enough to ensure that adequate power reaches the
recieving end.
 Adequate power implies power that produces specified
SNR.
 Combined component must have sufficient bandwidth
to pass the highest modulation frequencies contained
in the optic signal.
 We design a simple point to point video system.
 Path length on the order of 10 Kilo meter.
 The SNR at the reciever is 48dB
 The signal cover the bandwidth of 4.5MHz.
 The system is GRIN based fiber system.
 Multimode fiber system using LED as light source in
the range 0.8 - 0.9 um.
 Use of PIN diode having junction capacitance (5pF)
and responsivity (0.5A/W) at 0.85 um.
 Assume 100% modulation so m=1.
 Calculate load resistance (RL) from 4.5MHz cutoff
frequency and 5pF junction capacitance from the
relation
f3-dB=1/(2 pi RL Cd)
 By computing above relation RL=7074Ω.
 We must allow for some signal bandwidth degradation
due to source and fiber so we choose RL=7000 Ω for the
succeeding calculation.
 The bandwidth of the reciever using the 7000Ω load
resistance is 4.54MHz.
 This is the figure we use in following calculation.
 Recieved power calculated from
SNR={0.5RL(ρP)²}/(4KTe Δf)
 From the above relation recieved power(P) calculated.
 So P=3цW
 At this power average curent(I)
I=ρP=1.5цA
 Dark current deing much less than the average current
can be disregarded.
EVALUATION OF
NOISE
THERMAL NOISE

 Originate with in the resistor (specifically RL)


 For calculation purpose this noise is represented by
iNt²=(4KTe Δf)/RL
 BY computing we get iNt²=214.8*e^-19
SHOT NOISE
 Generated by discrete nature of electron given by
relation iNs²=2eIΔf
 BY computing we get iNs²=21.7*e^-19

COMPARISION
 Comparision of both the noises shows that thermal
noise is approximately 10 times the shot noise.
 So the system is thus regarded as thermal noise
limited system
 The computed 1.5цA current should not drive the
detector in to non-linear operation.
 Bias voltage=5V
 Max current before saturation=5/7000
 It is equal to 714цA .
 Since this current >> average current(1.5цA) we are
safe in presumming operation in linear portion.
COMPONENT
SURVEY/AVAILABILITY
 Surface emitting LED emitting with average power
(PDC) of 1mW at 0.85цm.
 Rise time=12ns.
 Spectral width=35nm
 Emitting surface diameter=50цm
 Axial numerical aperture(NA)=0.24.
 Optic bandwidth x L=500MHz x km.
 Loss=5dBm/km.
 Core dia=50цm.
 Reflection loss at entrence or exit of fiber end
each=0.2dB
 Connector loss at transmitter and reciever each=1dB.
 Source emit 1mW(0 dBm) and Rx require 3цW
(25.2dBm).Thus combined losses must not exceed 25.2
dB.
 Coupling loss GRIN=(NA)²/2
 So coupling loss=15.4dB
 Connector loss at Tx &Rx = 1+1=2dB
 Total GRIN fiber based system loss
15.4+0.4+2.0=17.8dB
 Available GRIN based system power budget
25.2 - 17.8 = 7.4dB
 Permisible communication range using GRIN fiber at
5dB/km =7.4/5 =1.48km =1480m
B/W BUDGET FOR COMM RANGE
 Implies bandwidth limitation when integrating source, fiber
and detectors.
 Rise time include rise time of the system(ts), light source(tLS),
fiber(tf) and photodetector(tPD) All are related by
ts² =tLS²+ tF ²+ tPD²
 Bandwidth and rise time are related by:
f3-dB =0.35/ts
We know that f3-dB =4.5MHz so by computing above formula
we get ts =77.7ns
 tPD = 2.19 RL CD =(2.19)*(7000)*(5n) = 76.6ns
tPD >> transit time of 1ns. So the detector is circuit limited.
 We know that light source rise time is 12ns.
 So from the previous relation we can easily compute tF =5.07ns.
 Bandwidth length product:
0.71 * 500 = 355MHZ x km
 Rise time:
tmod = 0.35/(355M)
tmod = 1ns/km
tDis=MΔλ = 90*35 =3150ps
tDis=3.2ns/km
 Total fiber rise time
tF² = tmod² + tDis²
= 11.24
tF=3.3ns/km
 GRIN fiber length = 5.07/3.3
=1.5km
 Light signal over long distances become attenuated.
 Regeneration of the light signal is necessary especially
over distances
 Erbium-Doped Fiber Amplifier.
 A device that boosts the signal in an optical fiber. The
EDFA was the first successful optical amplifier.
 An EDFA amplifies all the channels in a WDM signal
simultaneously.
 Functioning like a laser without mirrors, the EDFA
uses a semiconductor pump laser to introduce a
powerful beam at a shorter wavelength into a section
of erbium-doped fiber several meters long.
 The pump light excites the erbium atoms to higher
orbits, and the input signal stimulates them to release
excess energy as photons in phase and at the same
wavelength.
 Pump light is typically 1480 nm or 980 nm.
 The system is power limited to 1480 meter OR 1.48 km
 We can use optical amplifier (EDFA) to transmit the
video signal over 10 Km path.

You might also like