Class 7 RQB Term II-1
Class 7 RQB Term II-1
Class 7 RQB Term II-1
Solution:
Given Ashish studies for 4 hours, 5 hours and 3 hours on three consecutive days
= 12 ÷ 3
= 4 hours
2. A cricketer scores the following runs in 8 innings: 58, 76, 40, 35, 48, 45, 0, 100.
Solution:
Given runs in 8 innings: 58, 76, 40, 35, 48, 45, 0, 100
= 402 ÷ 8
= 50.25 runs.
3. The marks (out of 100) obtained by a group of students in science test are 85, 76, 90, 84, 39, 48,
56, 95, 81 and 75. Find the
Solution:
In order to find the highest and lowest marks, we have to arrange the marks in ascending order as
follows:
(ii) The range of the marks obtained is: (95 – 39) = 56.
= 72.9.
Solution:
The mean enrolment = Sum of the enrolments in each year/ Total number of years
= 12354 ÷ 6
= 2059.
Thus, the mean enrolment of the school for the given period is 2059.
5. The rainfall (in mm) in a city on 7 days of a certain week was recorded as follows:
Rainfall (in mm) 0.0 12.2 2.1 0.0 20.5 5.3 1.0
(i) Find the range of the rainfall from the above data.
(iii) On how many days was the rainfall less than the mean rainfall.
Solution:
= 20.5 – 0.0
= 20.5 mm.
(ii) The mean rainfall = (0.0 + 12.2 + 2.1 + 0.0 + 20.5 + 5.3 + 1.0) ÷ 7
= 41.1 ÷ 7
= 5.87 mm.
(iii) Clearly, there are 5 days (Mon, Wed, Thu, Sat and Sun), when the rainfall was less than the
mean, i.e., 5.87 mm.
6. If the heights of 5 persons are 140 cm, 150 cm, 152 cm, 158 cm and 161 cm respectively, find
the mean height.
Solution:
= 761 ÷ 5
= 152.2 cm.
Solution:
= 4990 ÷ 5
= 998.
Solution:
= 15 ÷ 5
=3
Solution:
= 18 ÷ 4
= 4.5
Solution:
The first 10 even natural numbers are 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 and 20.
= 110 ÷ 10
= 11
11. Find the mean of x, x + 2, x + 4, x + 6, x + 8
Solution:
Mean = (x + x + 2 + x + 4 + x + 6 + x + 8) ÷ 5
Mean = 5 (x + 4) ÷ 5
Mean = x + 4
Solution:
= 45 ÷ 5
=9
13. Following are the weights (in kg) of 10 new born babies in a hospital on a particular day: 3.4,
3.6, 4.2, 4.5, 3.9, 4.1, 3.8, 4.5, 4.4, 3.6 Find the mean
�―
Solution:
We know that
�―
= sum of observations/ number of observations
�―
= sum of weights of babies/ number of babies
�―
= (3.4 + 3.6 + 4.2 + 4.5 + 3.9 + 4.1 + 3.8 + 4.5 + 4.4 + 3.6) ÷ 10
�―
= (40) ÷ 10
�―
= 4 kg
14. The percentage of marks obtained by students of a class in mathematics are:
64, 36, 47, 23, 0, 19, 81, 93, 72, 35, 3, 1 Find their mean.
Solution:
= (64 + 36 + 47 + 23 + 0 + 19 + 81 + 93 + 72 + 35 + 3 + 1) ÷ 12
= 474 ÷ 12
= 39.5%
Solution:
Mean number of children per family = sum of total number of children / total number of families
= (2 + 4 + 3 + 4 + 2 + 3 + 5 + 1 + 1 + 5) ÷ 10
= 30 ÷ 10
=3
16. The mean of marks scored by 100 students was found to be 40. Later on it was discovered that
a score of 53 was misread as 83. Find the correct mean.
Solution:
Now,
The correct sum of the observations = Incorrect sum of the observations – Incorrect observation +
Correct observation
= 3970/100
= 39.7
17. The mean of five numbers is 27. If one number is excluded, their mean is 25. Find the excluded
number.
Solution:
We know that
Therefore, the excluded number = Sum of the five number – Sum of the four numbers
= 35.
18. The mean weight per student in a group of 7 students is 55 kg. The individual weights of 6 of
them (in kg) are 52, 54, 55, 53, 56 and 54. Find the weight of the seventh student.
Solution:
We know that
55 = (52 + 54 + 55 + 53 + 56 + 54 + x)/ 7
55 x 7 = 324 + x
385 = 324 + x
x = 385 – 324
x = 61 kg.
19. The mean weight of 8 numbers is 15 kg. If each number is multiplied by 2, what will be the new
mean?
Solution:
Let x1, x2, x3…x8 be the eight numbers whose mean is 15 kg. Then,
15 = x1 + x2 + x3+……+ x8 /8
x1 + x2 + x3 + …+ x8 = 15 × 8
x1 + x2 + x3 +…+ x8 = 120.
Then,
M = 2 (x1 + x2 + x3 + …+ x8)/8
M = (2 × 120)/8
= 30
20. The mean of 5 numbers is 18. If one number is excluded, their mean is 16. Find the excluded
number.
Solution:
Let x1, x2, x3, x4 and x5 be five numbers whose mean is 18. Then,
So,
21. The mean of 200 items was 50. Later on, it was discovered that the two items were misread as
92 and 8 instead of 192 and 88. Find the correct mean.
Solution:
Now,
The correct sum of the observations = Incorrect sum of the observations – Incorrect observations
+ Correct observations
= 50.9
22. The mean of 5 numbers is 27. If one more number is included, then the mean is 25. Find the
included number.
Solution:
The included number = Sum of the six numbers – Sum of the five numbers
23. The mean of 75 numbers is 35. If each number is multiplied by 4, find the new mean.
Solution:
Let x1, x2, x3…x75 be 75 numbers with their mean equal to 35. Then,
x1 + x2 + x3 + …..+ x75 = 35 × 75
M = 4 (x1 + x2 + x3 + …+ x75)/75
M = (4 × 2625)/75
= 140
1. A die was thrown 20 times and the following scores were recorded:
5, 2, 1, 3, 4, 4, 5, 6, 2, 2, 4, 5, 5, 6, 2, 2, 4, 5, 5, 1
Prepare the frequency table of the scores on the upper face of the die and find the mean score.
Solution:
f: 2 5 1 4 6 2
To compute arithmetic mean we have to prepare the following table:
1 2 2
2 5 10
3 1 3
4 4 16
5 6 30
6 2 12
Total Σ fi = 20 Σ fi xi
Mean score = Σ fi xi/ Σ fi
= 73/20
= 3.65
2. The daily wages (in Rs) of 15 workers in a factory are given below:
200, 180, 150, 150, 130, 180, 180, 200, 150, 130, 180, 180, 200, 150, 180
Solution:
xi fi xi fi
130 2 260
150 4 600
180 6 1080
200 3 600
Total Σ fi = N = 15 Σ fi xi = 2540
Mean score = Σ fi xi/ Σ fi
= 2540/15
= 169.33
3. The following table shows the weights (in kg) of 15 workers in a factory:
Number of workers 4 5 3 1 2
Calculate the mean weight.
Solution:
Calculation of mean:
xi fi xi fi
60 4 240
63 5 315
66 3 198
72 1 72
75 2 150
Total Σ fi = N = 15 Σ fi xi = 975
Mean score = Σ fi xi/ Σ fi
= 975/15
= 65 kg
4. The ages (in years) of 50 students of a class in a school are given below:
Number of students 15 14 10 8 3
Find the mean age.
Solution:
Calculation of mean:
xi fi xi fi
14 15 210
15 14 210
16 10 160
17 8 136
18 3 54
Total Σ fi = N = 50 Σ fi xi = 770
Mean score = Σ fi xi/ Σ fi
= 770/50
= 15.4 years
x: 5 6 7 8 9
f: 4 8 14 11 3
Solution:
xi fi xi fi
5 4 20
6 8 48
7 14 98
8 11 88
9 3 27
Total Σ fi = N = 40 Σ fi xi = 281
Mean score = Σ fi xi/ Σ fi
= 281/40
= 7.025
x: 19 21 23 25 27 29 31
f: 13 15 16 18 16 15 13
Solution:
xi fi xi fi
19 13 247
21 15 315
23 16 368
25 18 450
27 16 432
29 15 435
31 13 403
= 2650/106
= 25
x: 10 15 p 25 35
f: 3 10 25 7 5
Solution:
xi fi xi fi
10 3 30
15 10 150
P 25 25p
25 7 175
35 5 175
530 + 25 p = 20.6 x 50
25 p = 1030 – 530
p = 500/25
p = 20
x: 5 10 15 20 25
f: 6 p 6 10 5
Solution:
xi fi xi fi
5 6 30
10 P 10p
15 6 90
20 10 200
25 5 125
15 = 445 + 10p/27 + p
p = 40/5
p=8
9. Find the value of p for the following distribution whose mean is 16.6
x: 8 12 15 p 20 25 30
f: 12 16 20 24 16 8 4
Solution:
xi fi xi fi
8 12 96
12 16 192
15 20 300
P 24 24p
20 16 320
25 8 200
30 4 120
24 p = 1660 – 1228
p = 432/24
p = 18
10. Find the missing value of p for the following distribution whose mean is 12.58
x: 5 8 10 12 p 20 25
f: 2 5 8 22 7 4 2
Solution:
xi fi xi fi
5 2 10
8 5 40
10 8 80
12 22 264
P 7 7p
20 4 80
25 2 50
Total Σ fi = N = 50 Σ fi xi = 524 + 7p
Mean score = Σ fi xi/ Σ fi
524 + 7 p = 12.58 x 50
7 p = 629 – 524
p = 105/7
p = 15
11. Find the missing frequency (p) for the following distribution whose mean is 7.68
x: 3 5 7 9 11 13
f: 6 8 15 p 8 4
Solution:
xi fi xi fi
3 6 18
5 8 40
7 15 105
9 P 9p
11 8 88
13 4 52
Total Σ fi = N = 41 + p Σ fi xi = 303 + 9p
Mean score = Σ fi xi/ Σ fi
p = 11.88/1.32
p=9
x: 15 17 19 20 + p 23
f: 2 3 4 5p 6
Solution:
xi fi xi fi
15 2 30
17 3 51
19 4 76
20 + p 5P (20 + p) 5p
23 6 138
5p2= 5
p2 = 1
p=1
Solution:
= (45 + 54)/2
= 49.5
Solution:
= (94 + 100)/2
= 97
Solution:
= 33
Solution:
= 16
Solution:
= 71
Solution:
= (26 + 29)/2
= 27.5
= (8 + 12)/2
= 10
Solution:
= (67 + 69)/2
= 68
9. Numbers 50, 42, 35, 2x +10, 2x – 8, 12, 11, 8, 6 are written in descending order and their median
is 25, find x.
Solution:
Since n is odd, the median is the n+12th observation, i.e., the 5th observation.
As the numbers are arranged in the descending order, we therefore observe from the last.
=> 25 = 2x – 8
=> 2x = 25 + 8
=> 2x = 33
=> x = (33/2)
x = 16.5
10. Find the median of the following observations: 46, 64, 87, 41, 58, 77, 35, 90, 55, 92, 33. If 92 is
replaced by 99 and 41 by 43 in the above data, find the new median?
Solution:
33, 35, 41, 46, 55, 58, 64, 77, 87, 90, 92
= 58.
If 92 is replaced by 99 and 41 by 43, then the new observations arranged in ascending order are:
33, 35, 43, 46, 55, 58, 64, 77, 87, 90, 99
11. Find the median of the following data: 41, 43, 127, 99, 61, 92, 71, 58, 57, If 58 is replaced by
85, what will be the new median?
Solution:
If 58 is replaced by 85, then the new observations arranged in ascending order are:
12. The weights (in kg) of 15 students are: 31, 35, 27, 29, 32, 43, 37, 41, 34, 28, 36, 44, 45, 42, 30.
Find the median. If the weight 44 kg is replaced by 46 kg and 27 kg by 25 kg, find the new median.
Solution:
27, 28, 29, 30, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 41, 42, 43, 44, 45
Here, the number of observations n is 15(odd).
25, 28, 29, 30, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 41, 42, 43, 45, 46
13. The following observations have been arranged in ascending order. If the median of the data is
63, find the value of x: 29, 32, 48, 50, x, x + 2, 72, 78, 84, 95
Solution:
63 = x + (x + 2)/2
63 = (2x + 2)/2
63 = 2 (x + 1)/2
63 = x + 1
x = 63 – 1
x = 62
1. Find the mode and median of the data: 13, 16, 12, 14, 19, 12, 14, 13, 14
Solution:
Arranging the data in ascending order such that same numbers are put together, we get:
Here, n = 9.
Median = 14
Here, 14 occurs the maximum number of times, i.e., three times. Therefore, 14 is the mode of the
data.
Now,
14 = 3 x 14 – 2 Mean
2 Mean = 42 – 14 = 28
Mean = 28 ÷ 2
= 14.
2. Find the median and mode of the data: 35, 32, 35, 42, 38, 32, 34
Solution:
Arranging the data in ascending order such that same numbers are put together, we get:
Here, n = 7
Median = 35
Here, 32 and 35, both occur twice. Therefore, 32 and 35 are the two modes.
Solution:
Arranging the data in ascending order such that same values are put together, we get:
0, 2, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 4, 4, 5, 5, 6
Here, 2, 3 and 4 occur three times each. Therefore, 2, 3 and 4 are the three modes.
Solution:
Arranging the data in ascending order such that same values are put together, we get:
Here, n = 11
Here, 10 occur three times. Therefore, 10 is the mode of the given data.
Now,
10 = 3 x 15 – 2 Mean
2 Mean = 45 – 10 = 35
Mean = 35 ÷ 2
= 17.5
12, 14, 16, 12, 14, 14, 16, 14, 10, 14, 18, 14
Solution:
Arranging the data in ascending order such that same values are put together, we get:
10, 12, 12, 14, 14, 14, 14, 14, 14, 16, 18
168, 165, 163, 160, 163, 161, 162, 164, 163, 162, 164, 163, 160, 163, 163, 164, 163, 160, 165, 163,
162
Solution:
160 ||| 3
161 | 1
162 |||| 4
163 10
164 ||| 3
165 ||| 3
168 | 1
Total 25
Therefore median = ((n+1)/2)th term
Median = 163 cm
Here, clearly, 163 cm occurs the most number of times. Therefore, the mode of the given data is
163 cm.
2 Mean = 326
19, 25, 23, 20, 9, 20, 15, 10, 5, 16, 25, 20, 24, 12, 20
Find the mode and median of this data. Are they same?
Solution:
Arranging the data in ascending order such that same values are put together, we get:
5, 9, 10, 12, 15, 16, 19, 20, 20, 20, 20, 23, 24, 25, 25
Here, n = 15
Median = 20
Here, clearly, 20 occurs most number of times, i.e., 4 times. Therefore, the mode of the given data is
20.
Yes, the median and mode of the given data are the same.
Marks 10 11 12 13 14 16 19 20
Number of students 3 5 4 5 2 3 2 1
Using empirical formula, find its mode.
Solution:
Calculation of mean
Mean = Σ fi xi/ Σ fi
= 332/25
= 13.28
Median = 13
Mode = 39 – 26.56
Mode = 12.44.
Number of persons 4 3 2 2 1
Find the median and mean weights. Using empirical relation, calculate its mode.
Solution:
xi fi xi fi
48 4 192
50 3 150
52 2 104
54 2 108
58 1 58
Total Σ fi = 12 Σ fi xi = 612
Calculation of mean
Mean = Σ fi xi/ Σ fi
= 612/12
= 51 kg
Here n = 12
= (50 + 50)/2
= 50
Now,
Mode = 3 x 50 – 2 x 51
Mode = 48 kg.
1. Two hundred students of Classes VI and VII were asked to name their favourite colours so as to
decide upon what should be the colour of their school house. The results are shown in the
following table.
Number of Students 43 19 55 49 34
Represent the given data on a bar graph.
(i) Which is the most preferred colour and which is the least?
Solution:
Steps of constructing bar graph:
1. Mark the horizontal axis OX as Name of the Colour and the vertical axis OY as Number of
Students.
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 small division to represent 10 students.
(i) The most preferred colour is blue, and the least preferred is green.
2. Following data gives total marks (out of 600) obtained by six children of a particular class.
Solution:
Steps of constructing bar graph:
1. Mark the horizontal axis OX as Name of the Students and the vertical axis OY as Marks
Obtained.
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 small division to represent 100 marks.
3. Number of children in six different classes is given below. Represent the data on a bar graph.
Solution:
Steps of constructing bar graph:
1. Mark the horizontal axis OX as Class and the vertical axis OY as Number of Children.
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 big division to represent 40 children.
4. The performance of students in 1st term and 2nd term is as given below. Draw a double bar
graph choosing appropriate scale, and answer the following:
1st term: 67 72 88 81 73
2nd term: 70 65 95 85 75
(i) In which subject, has the children improved their performance the most?
Solution:
Steps of constructing bar graph:
1. Mark the horizontal axis OX as Subject and the vertical axis is OY as Marks.
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 big division to represent 10 marks.
1. Mark the horizontal axis OX as Favourite Sports and the vertical axis OY as Number of People.
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 2 big divisions to represent 400 people.
6. The production of saleable steel in some of the steel plants of our country during 1999 is given
below:
Solution:
1. Mark the horizontal axis OX as Name of the Steel Plant and the vertical axis OY as Production (in
thousand tonnes).
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 big division to represent 20 thousand tonnes.
7. The following data gives the number (in thousands) of applicants registered with an Employment
Exchange during, 1995-2000:
Solution:
1. Mark the horizontal axis OX as Years and the vertical axis OY as Number of Applicants
Registered (in thousands).
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 big division to represent 4 thousand applicants.
8. The following table gives the route length (in thousand kilometres) of the Indian Railways in
some of the years:
Solution:
Steps of constructing graph:
1. Mark the horizontal axis OX as Years and the vertical axis OY as Route Length (in thousand
kilometres).
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 big division to represent 10000 Km.
9. The following data gives the amount of loans (in crores of rupees) disbursed by a bank during
some years:
(ii) With the help of the bar graph, indicate the year in which amount of loan is not increased over
that of the preceding year.
Solution:
Steps of constructing graph:
1. Mark the horizontal axis OX as Years and the vertical axis OY as Loan (in crores of rupees).
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
2. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 big division to represent 10 crores of rupees.
(ii) In 1995, the loan amount was not increased over that of the preceding year.
10. The following table shows the interest paid by a company (in lakhs):
Solution:
Steps of constructing graph:
1. Mark the horizontal axis OX as Years and the vertical axis OY as Interest (in lakhs of rupees).
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 big divisions to represent 5 lakhs rupees.
11. The following data shows the average age of men in various countries in a certain year:
Solution:
Steps of constructing graph:
1. Mark the horizontal axis OX as Countries and the vertical axis OY as Average Age of men (in
years).
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 big division to represent 10 year.
12. The following data gives the production of food grains (in thousand tonnes) for some years:
Solution:
Steps of constructing bar graph:
1. Mark the horizontal axis OX as Years and the vertical axis OY as Production of food grains (in
thousand tonnes).
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 big division to represent 20 thousand tonnes.
13. The following data gives the amount of manure (in thousand tonnes) manufactured by a
company during some years:
(ii) Indicate with the help of the bar graph the year in which the amount of manure manufactured by
the company was maximum.
The consecutive years during which there was maximum decrease in manure production are:
(a) 1994 and 1995 (b) 1992 and 1993
Solution:
1. Mark the horizontal axis OX as Years and the vertical axis OY as Manure (in thousand tonnes).
2. Along the horizontal axis OX, choose bars of uniform (equal) width, with a uniform gap between
them.
3. Choose a suitable scale to determine the heights of the bars, according to the space available for
the graph. Here, we choose 1 big division to represent 5 thousand tonnes.
(ii) In the year 1994, the amount of manure manufactured by the company was maximum.
1. Complete the following table and verify Euler’s formula in each case.
Solution:
(F – E + V) = (6 – 12 + 8) = 2
(F – E + V) = (4 – E + 4) = 2.
E=6
(F – E + V) = (9 – 16 + 9) = 2.
(F – E + V) = (7 – 15 + 10) = 2.
Hence, Euler’s formula is verified.
2. Give three examples from our daily life which are in the form of
(i) A cone
(ii) A sphere
(iii) A cuboid
(iv) A cylinder
(v) A pyramid.
Solution:
(iv) Examples of Cylinder: circular pipe, glass, circular pole, gas cylinder
(a) → (ii)
(b) → (iii)
(c) → (iv)
(d) → (i)
2. Identify the nets which can be used to make cubes (cut-out the nets and try it):
Solution:
We know that in a die, the sum of the number of opposite faces of a die is 7. In the given figure, it is
not possible to get the sum as 7. Hence the given net is not suitable for a die.
4. Out of the following four nets there are two correct nets to make a tetrahedron. Identify them.
Solution:
For making a tetrahedron, only (i) and (iii) are suitable nets.
5. Here is an incomplete net for making a cube. Complete it in at least two different ways.
Solution:
CHAPTER 14 SYMMETRY
(iv) A rectangle
(v) A rhombus
(vi) A square
(vii) A parallelogram
(viii) A quadrilateral
(ix) A regular pentagon
(xi) A circle
(xii) A semi-circle
(ii) A circle?
1. Give the order of rotational symmetry for each of the following figures when rotated about the
marked point (x):
Solution:
(i) A figure is said to have rotational symmetry if its fits onto itself more than once during a full turn
that is rotation through 360o
(ii) A figure is said to have rotational symmetry if its fits onto itself more than once during a full
turn that is rotation through 360o
(iii) A figure is said to have rotational symmetry if its fits onto itself more than once during a full
turn that is rotation through 360o
(iv) A figure is said to have rotational symmetry if its fits onto itself more than once during a full
turn that is rotation through 360o
Therefore the given figure has its rotational symmetry as 4.
(v) A figure is said to have rotational symmetry if its fits onto itself more than once during a full
turn that is rotation through 360o
(vi) A figure is said to have rotational symmetry if its fits onto itself more than once during a full
turn that is rotation through 360o
(vii) A figure is said to have rotational symmetry if its fits onto itself more than once during a full
turn that is rotation through 360o
(viii) A figure is said to have rotational symmetry if its fits onto itself more than once during a full
turn that is rotation through 360o
(ix) A figure is said to have rotational symmetry if its fits onto itself more than once during a full
turn that is rotation through 360o
2. Name any two figures that have both line symmetry and rotational symmetry.
Solution:
An equilateral triangle and a square have both lines of symmetry and rotational symmetry.
3. Give an example of a figure that has a line of symmetry but does not have rotational symmetry.
Solution:
A semicircle and an isosceles triangle have a line of symmetry but do not have rotational
symmetry.
4. Give an example of a geometrical figure which has neither a line of symmetry nor a rotational
symmetry.
Solution:
Solution:
(i) The letter of the English alphabet which has no line of symmetry is Z.
(ii) The letter of the English alphabet which has rotational symmetry of order 2 is N.
Solution:
A semicircle (half of a circle) has only one line of symmetry. In the figure, there is one line of
symmetry. The figure is symmetric along the perpendicular bisector I of the diameter XY. A semi-
circle does not have any rotational symmetry.
Solution:
(i) An equilateral triangle has 3 lines of symmetry and a rotational symmetry of order 3.
(ii) An isosceles triangle has only 1 line of symmetry and no rotational symmetry.
(iii) A parallelogram is a quadrilateral which has no line of symmetry but a rotational symmetry of
order 2.
(iv) A kite is a quadrilateral which has only one line of symmetry and no rotational symmetry.
8. Fill in the blanks:
Square
Rectangle
Rhombus
Equilateral Triangle
Regular hexagon
Circle
Semi-circle
Solution:
Z Nil 0 Yes 2
S – – – –
H Yes – Yes –
O Yes – Yes –
E Yes – – –
N – – Yes –
C – – – –
Solution:
Z Nil 0 Yes 2
S Nil 0 Yes 2
H Yes 2 Yes 2
O Yes 4 Yes 2
E Yes 1 No 0
N Nil 0 Yes 2
C Yes 1 No 0
(i) 45%
(ii) 0.25%
(iii) 150%
(iv) 6 1/4 %
Solution:
= (45/100)
= (9/20)
= (0.25/100)
= (25/10000)
= (1/400)
= (150/100)
= (3/2)
= (6.25/100)
= (625/10000)
= (1/16)
(i) (3/4)
(ii) (53/100)
(iii) 1 3/5
(iv) (7/20)
Solution:
= (3/4) × 100
= 75%
= (53/100) × 100
= 53%
1 3/5 = (8/5)
= (8/5) × 100
= 160%
= (7/20) × 100
= 35%
(i) 4: 5
(ii) 1: 5
Solution:
(i) Given 4: 5
= 80%
(ii) Given 1: 5
= (1/5) × 100
= 20%
= (11/125) × 100
= (44/5) %
(i) 2.5%
(ii) 0.4%
(iii) 13 3/4 %
Solution:
= (2.5/100)
= (25/1000)
= (1/40)
= (0.4/100)
= (4/1000)
= (1/250)
13 3/4 = 13.75
= 13.75/100
= 1375/10000
= 11/80
1. Express each of the following percents as decimals:
(i) 12.5%
(ii) 75%
(iii) 128.8%
(iv) 0.05%
Solution:
= (12.5/100)
= 0.125
= (75/100)
= 0.75
= (128.8/100)
= 1.288
= (0.05/100)
= 0.0005
(i) 0.004
(ii) 0.24
(iii) 0.02
(iv) 0.275
Solution:
= (4/1000) × 100
= 0.4%
= 24%
= (2/100) × 100
= 2%
= (275/1000) × 100
= 27.5%
(i) 136%
(ii) 250%
(iii) 300%
Solution:
= (136/100)
On simplifying we get
= (34/25)
= (250/100)
On simplifying
= (5/2)
= (300/100)
=3
(i) 7% of Rs 7150
Solution:
= (7/100) × 7150
= Rs 500.50
= (40/100) × 400
= 160kg
= (20/100) × 15.125
= 3.025liters
= (10/300) × 90
= 3km
= (2.5/100) x 600
= 15 meters
Solution:
= 12.5 % × x = 64
= (12.5/ 100) × x = 64
x = 64 × 8 = 512
Solution:
Let the required number be x
= 6.25 % × x = 2
= (6.25/100) × x = 2
x = (2 × 100)/ 6.25
x = 2 × 16 = 32
Solution:
Given that 50 % of x = 6
(50/100) × x = 6
x = (6 × 100)/ 50
x = 12
1. What percent of
(i) 24 is 6?
(iv) Rs 8 is 25 paise?
Solution:
= (100/4)
= 25%
= (1000/125)
= 8%
(iii) According to the question required percentage = (160/4) × 100
= (160/4000) × 100
= 4%
= (25/800) × 100
= (25/8)
= 3.125%
= 100/6
= 16 2/3 %
= 17500/1000
= 17.50 %
Solution:
Given (3/8)
= (3/8) × 100
= 37.5%
Solution:
Given that 4% of x = 8
(4/100) × x = 8
x = (800/4)
x = 200
(60/100) × x = 6
x = (60/6)
x = 10
(30/100) × x = 6
x = (6 × 100)/30
x = 20
(25/100) × x = 12
x = (12 × 100)/25
x = 48
4. Convert each of the following pairs into percentages and find out which is more?
(ii) 100 runs scored off 110 balls, 50 runs scored off 55 balls
Solution:
= (250/3)
= 83.33%
Also given that 35 marks out of 40
= 87.5%
= 90.91%
= 90.91%
Solution:
= Rs 40
= Rs 240
Solution:
= Rs 15
= Rs 135
1. Ashu had 24 pages to write. By the evening, he had completed 25% of his work. How many pages
were left?
Solution:
= 600/100
=6
2. A box contains 60 eggs. Out of which 16 2/3 % are rotten ones. How many eggs are rotten?
Solution:
= 16.66 % of 60 eggs
= (16.66/100) × 60
= 10 eggs
3. Rohit obtained 45 marks out of 80. What percent marks did he get?
Solution:
= 56.25%
4. Mr Virmani saves 12% of his salary. If he receives Rs 15900 per month as salary, find his
monthly expenditure.
Solution:
= (12/100) × 15900
= Rs. 1908
= Rs. 13992
5. A lawyer willed his 3 sons Rs 250000 to be divided into portions 30%, 45% and 25%. How much
did each of them inherit?
Solution:
Given total amount with the lawyer = Rs. 250000
= (30/100) × 250000
= 7500000/100
= Rs. 75000
= (45/100) × 250000
= 11250000/100
= Rs. 112500
= (25/100) × 250000
= 6250000/100
= Rs. 62500
6. Rajdhani College has 2400 students, 40% of whom are girls. How many boys are there in the
college?
Solution:
= (40/100) × 2400
= 96000/100
= 960
7. Aman obtained 410 marks out of 500 in CBSE XII examination while his brother Anish gets 536
marks out of 600 in IX class examination. Find whose performance is better?
Solution:
= 82%
8. Rahim obtained 60 marks out of 75 in Mathematics. Find the percentage of marks obtained by
Rahim in Mathematics.
Solution:
= 80%
9. In an orchard, 16 2/3 % of the trees are apple trees. If the number of trees in the orchard is 240,
find the number of other type of trees in the orchard.
Solution:
= 16.66 % of 240 = x
x = (16.66/100) × 240
x = 40 trees
Number of other types of trees = Total number of trees – number of apple trees
= 240 – 40
= 200 trees
10. Ram scored 553 marks out of 700 and Gita scored 486 marks out of 600 in science. Whose
performance is better?
Solution:
= 0.81 × 100 = 81
Gita’s performance (81%) is better than Ram’s (79%).
11. Out of an income of Rs 15000, Nazima spends Rs 10200. What percent of her income does she
save?
Solution:
= Rs 4800
= 480000/15000
= 32%
12. 45% of the students in a school are boys. If the total number of students in the school is 880,
find the number of girls in the school.
Solution:
= (45/100) × 880
= 39600/100
= 880 – 396
13. Mr. Sidhana saves 28% of his income. If he saves as 840 per month, find his monthly income.
Solution:
28% of x = Rs 840
⇒ (28/100) × x = Rs 840
⇒ 28x = Rs 84000
⇒ x = (84000/28) = Rs 3000
Mr. Sidhana’s monthly income = Rs 3000
14. In an examination, 8% of the students fail. What percentage of the students pass? If 1650
students appeared in the examination, how many passed?
Solution:
Given total number of students who appeared for the examination = 1650
= (8/100) ×1650
= (8 × 1650)/100
= 13200/100
= 1518
15. In an examination, 92% of the candidates passed, and 46 failed. How many candidates
appeared?
Solution:
92% of x = x – 46
⇒ (92/100) x = x – 46
⇒ -8x = – 4600
⇒ x = 4600/8 = 575
(i) 4: 5
(ii) 1: 5
(iii) 11: 125
Solution:
(i) Given 4: 5
= (4/5) × 100
= 80%
(ii) Given 1: 5
= (1/5) × 100
= 20%
= (11/125) × 100
= (44/5) %
(i) 2.5%
(ii) 0.4%
(iii) 13 3/4 %
Solution:
= (2.5/100)
= (25/1000)
= (1/40)
= (0.4/100)
= (4/1000)
= (1/250)
13 3/4 = 13.75
= 13.75/100
= 1375/10000
= 11/80
(i) 12.5%
(ii) 75%
(iii) 128.8%
(iv) 0.05%
Solution:
= (12.5/100)
= 0.125
= (75/100)
= 0.75
= (128.8/100)
= 1.288
= (0.05/100)
= 0.0005
(i) 0.004
(ii) 0.24
(iii) 0.02
(iv) 0.275
Solution:
= (4/1000) × 100
= 0.4%
(ii) Given 0.24
= (24/100) × 100
= 24%
= (2/100) × 100
= 2%
= (275/1000) × 100
= 27.5%
(i) 136%
(ii) 250%
(iii) 300%
Solution:
= (136/100)
On simplifying, we get
= (34/25)
= (250/100)
On simplifying
= (5/2)
= (300/100)
=3
(i) 7% of Rs 7150
(ii) 40% of 400kg
Solution:
= (7/100) × 7150
= Rs 500.50
= (40/100) × 400
= 160kg
= (20/100) × 15.125
= 3.025liters
= (10/300) × 90
= 3km
= (2.5/100) x 600
= 15 meters
Solution:
= 12.5 % × x = 64
= (12.5/ 100) × x = 64
x = 64 × 8 = 512
Solution:
= 6.25 % × x = 2
= (6.25/100) × x = 2
x = (2 × 100)/ 6.25
x = 2 × 16 = 32
Solution:
Given that 50 % of x = 6
(50/100) × x = 6
x = (6 × 100)/ 50
x = 12
1. What percent of
(i) 24 is 6?
(iv) Rs 8 is 25 paise?
Solution:
= (100/4)
= 25%
= (1000/125)
= 8%
= (160/4000) × 100
= 4%
= (25/800) × 100
= (25/8)
= 3.125%
= 100/6
= 16 2/3 %
= 17500/1000
= 17.50 %
Solution:
Given (3/8)
= (3/8) × 100
= 37.5%
Solution:
Given that 4% of x = 8
(4/100) × x = 8
x = (800/4)
x = 200
(60/100) × x = 6
x = (60/6)
x = 10
(30/100) × x = 6
x = (6 × 100)/30
x = 20
(25/100) × x = 12
x = (12 × 100)/25
x = 48
4. Convert each of the following pairs into percentages and find out which is more?
(ii) 100 runs scored off 110 balls, 50 runs scored off 55 balls
Solution:
= (250/3)
= 83.33%
= 87.5%
= 90.91%
= 90.91%
Solution:
= Rs 40
= Rs 240
Solution:
= Rs 15
= Rs 135
1. Ashu had 24 pages to write. By the evening, he had completed 25% of his work. How many pages
were left?
Solution:
= (25/100) × 24
= 600/100
=6
2. A box contains 60 eggs. Out of which 16 2/3 % are rotten ones. How many eggs are rotten?
Solution:
= 16.66 % of 60 eggs
= (16.66/100) × 60
= 10 eggs
3. Rohit obtained 45 marks out of 80. What percent marks did he get?
Solution:
= 56.25%
4. Mr Virmani saves 12% of his salary. If he receives Rs 15900 per month as salary, find his
monthly expenditure.
Solution:
= (12/100) × 15900
= Rs. 1908
= Rs. 13992
5. A lawyer willed his 3 sons Rs 250000 to be divided into portions 30%, 45% and 25%. How much
did each of them inherit?
Solution:
= (30/100) × 250000
= 7500000/100
= Rs. 75000
= (45/100) × 250000
= 11250000/100
= Rs. 112500
= (25/100) × 250000
= 6250000/100
= Rs. 62500
6. Rajdhani College has 2400 students, 40% of whom are girls. How many boys are there in the
college?
Solution:
= (40/100) × 2400
= 96000/100
= 960
7. Aman obtained 410 marks out of 500 in the CBSE XII examination, while his brother Anish got
536 marks out of 600 in the IX Class examination. Find whose performance is better.
Solution:
= 82%
= 89.33%
Clearly, 89.33 > 82
8. Rahim obtained 60 marks out of 75 in Mathematics. Find the percentage of marks obtained by
Rahim in Mathematics.
Solution:
= 80%
9. In an orchard, 16 2/3 % of the trees are apple trees. If the number of trees in the orchard is 240,
find the number of other type of trees in the orchard.
Solution:
= 16.66 % of 240 = x
x = (16.66/100) × 240
x = 40 trees
Number of other types of trees = Total number of trees – number of apple trees
= 240 – 40
= 200 trees
10. Ram scored 553 marks out of 700, and Gita scored 486 marks out of 600 in science. Whose
performance is better?
Solution:
= 0.81 × 100 = 81
Solution:
= Rs 4800
= 480000/15000
= 32%
12. 45% of the students in a school are boys. If the total number of students in the school is 880,
find the number of girls in the school.
Solution:
= (45/100) × 880
= 39600/100
= 880 – 396
13. Mr. Sidhana saves 28% of his income. If he saves 840 per month, find his monthly income.
Solution:
28% of x = Rs 840
⇒ (28/100) × x = Rs 840
⇒ 28x = Rs 84000
⇒ x = (84000/28) = Rs 3000
Solution:
Given total number of students who appeared for the examination = 1650
= (8/100) ×1650
= (8 × 1650)/100
= 13200/100
= 1518
15. In an examination, 92% of the candidates passed, and 46 failed. How many candidates
appeared?
Solution:
92% of x = x – 46
⇒ (92/100) x = x – 46
⇒ -8x = – 4600
⇒ x = 4600/8 = 575
Solution:
Profit = SP – CP
= Rs. 150
Loss = CP – SP
= Rs. 40
Profit = SP – CP
55.50 = SP – 720
SP = (55.50 + 720)
= Rs. 775.50
Loss = CP – SP
32 = CP – 1254
CP = (1254 + 32)
= Rs. 1286
Solution:
(i) Loss = Rs 12
Explanation:
Given CP = Rs. 1265, SP = Rs. 1253
Loss = CP – SP
= Rs. 12
Explanation:
Profit = SP – CP
150 = 450 – CP
= Rs. 300
Explanation:
Profit = SP – CP
= Rs. 4000
(iv) C. P. = Rs 2395.50
Explanation:
Loss = CP – SP
5.50 = CP – 2390
= Rs. 2395.50
3. Calculate the profit or loss and profit or loss percent in each of the following cases:
Profit = SP – CP
= Rs. 440
= {(440/4560) x 100} %
= {0.0965 x 100} %
Profit % = 9.65%
Loss = CP – SP
= Rs. 130
= {(130/2600) x 100} %
= {0.05 x 100} %
Loss % = 5%
Profit = SP – CP
= Rs. 18
= {(18/332) x 100} %
= {0.054 x 100} %
Profit % = 5.4%
Solution:
= {(40/4000) x 100} %
= (0.01 x 100) %
Gain % = 1%
Loss = CP – SP
Hence, CP = Loss+ SP
= Rs. 1600
= {(328/1600) x 100%
Loss % = 20.5%
Gain = SP – CP
CP = 1820 – 420
= Rs. 1400
= {(420/1400) x 100 %
Gain % = 30%
(i) Given CP = Rs. 2300, overhead expenses = Rs. 300 and gain = Rs. 260
= {260/2600} x 100
Gain = 10%
(ii) Given CP = Rs. 3500, overhead expenses = Rs. 150 and loss = Rs. 146
= {146/3650} x 100
= 14600/3650
Loss = 4%
6. A grain merchant sold 600 quintals of rice at a profit of 7%. If a quintal of rice cost him Rs 250
and his total overhead charges for transportation, etc. were Rs 1000 find his total profit and the
selling price of 600 quintals of rice.
Solution:
Profit = 1510 x 7
Now SP = CP + profit
SP = Rs. 161570
7. Naresh bought 4 dozen pencils at Rs 10.80 a dozen and sold them for 80 paise each. Find his
gain or loss percent.
Solution:
= Rs. 43.2
SP of 48 pencils = 48 x 80 paise
= 3840 paise
= Rs. 38.40
Loss = CP – SP
= Rs. 4.8
= (4.8/43.2) x 100
= 480/43.2
Loss = 11.11%
8. A vendor buys oranges at Rs 26 per dozen and sells them at 5 for Rs 13. Find his gain percent.
Solution:
CP of 1 orange = 26/12
= Rs. 2.16
CP of 5 oranges = 2.16 x 5
= Rs. 10.8
Gain = SP – CP
= Rs. 2.2
= (2.2/10.8) x 100
Gain = 20.3%
9. Mr Virmani purchased a house for Rs 365000 and spent Rs 135000 on its repairs. If he sold it for
Rs 550000, find his gain percent.
Solution:
= Rs. 500000
Gain = SP – CP
= Rs. 50000
= (50000/500000) x 100
= 5000000/500000
Gain = 10%
10. Shikha purchased a wrist watch for Rs 840 and sold it to her friend Vidhi for Rs 910. Find her
gain percent.
Solution:
Gain = SP – CP
= (910 – 840)
= Rs. 70
= (70/840) x 100
= 7000/840
Gain = 8.3%
11. A business man makes a 10% profit by selling a toy costing him Rs 120. What is the selling
price?
Solution:
CP = Rs. 120
Profit % = 10
We now that
SP = {(100 + profit %) /100} x CP = {(100+ 10)/100} x 120
= Rs. 132
12. Harish purchased 50 dozen bananas for Rs 135. Five dozen bananas could not be sold because
they were rotten. At what price per dozen should Harish sell the remaining bananas so that he
makes a profit of 20%?
Solution:
Given cost price of 50 dozens bananas that Harish purchased, CP = Rs. 135
Calculating the price at which Harish should sell each dozen bananas to make a profit of 20% (or
1/5), we get
Gain = 270/10 = 27
We know; SP = CP + Gain
SP = 27 + 135
SP = 162
= 162/45
= Rs. 3.6
Harish should sell the bananas at Rs. 3.60 a dozen in order to make a profit of 20%.
13. A woman bought 50 dozen eggs at Rs 6.40 a dozen. Out of these 20 eggs were found to be
broken. She sold the remaining eggs at 55 paise per egg. Find her gain or loss percent.
Solution:
Number of eggs left after removing the broken ones = 600 – 20 = 580
SP of 1 egg = 55 paise
So, SP of 580 eggs = 580 x 55 = 31900 paise
= Rs. 31900/100
= Rs. 319
Loss = CP – SP
= (1/320) x 100
Loss = 0.31%
14. Jyotsana bought 400 eggs at Rs 8.40 a dozen. At what price per hundred must she sell them so
as to earn a profit of 15%?
Solution:
= Rs. 0.7
Calculating the price at which Jyotsana should sell the eggs to earn a profit of 15%,
= {4200/100} + 280
= 42 + 280
= Rs. 322
So, Jyotsana must sell the 400 eggs for Rs. 322 in order to earn a profit of 15%. Therefore, the SP
per one hundred eggs = Rs. 322/4 = Rs. 80.50.
15. A shopkeeper makes a profit of 15% by selling a book for Rs 230. What is the C.P. and the
actual profit?
Solution:
Profit % = 15
Since
16. A bookseller sells all his books at a profit of 10%. If he buys a book from the distributor at Rs
200, how much does he sell it for?
Solution:
17. A floweriest buys 100 dozen roses at Rs 2 a dozen. By the time the flowers are delivered, 20
dozen roses are mutilated and are thrown away. At what price should he sell the rest if he needs to
make a 20% profit on his purchase?
Solution:
Calculating the price at which the floweriest should sell the 80 dozen roses in order to make a
profit of 20%, we have
40 = SP – 200
SP = Rs. 240
Therefore, the SP of the roses should be Rs. 240/80 = Rs. 3 per dozen.
18. By selling an article for Rs 240, a man makes a profit of 20%.What is his C.P.? What would his
profit percent be if he sold the article for Rs 275?
Solution:
P = 20x/100 = x/5
Profit = SP – CP = 240 – x
P = 240 – x
x /5 = 240 – x
240 = x + x/5
240 = 6×/5
x = 1200/6
x = 200
= 7500/200
= 37.5%
(iv) Principal = Rs 12000, Rate of Interest = 18% per annum and Time = 4 months.
(v) Principal = Rs 1000, Rate of Interest = 10% per annum and Time = 73 days.
Solution:
(i) Given Principal = Rs 2000, Rate of Interest = 5% per annum and Time = 5 years.
SI = (2000 × 5 × 5)/100
= Rs 500
(ii) Given Principal = Rs 500, Rate of Interest = 12.5% per annum and Time = 4 years.
SI = (500 × 4 × 12.5)/100
= Rs 250
(iii) Given Principal = Rs 4500, Rate of Interest = 4% per annum and Time = 6 months = ½ years
SI = (4500 × ½ × 4)/100
SI = (4500 × 1 × 4)/100 × 2
= Rs 90
(iv) Given Principal = Rs 12000, Rate of Interest = 18% per annum and Time = 4 months = (4/12) =
(1/3) years
SI = (12000 × 1 × 18)/100 × 3
= Rs 720
(v) Given Principal = Rs 1000, Rate of Interest = 10% per annum and
= Rs 20
2. Find the interest on Rs 500 for a period of 4 years at the rate of 8% per annum. Also, find the
amount to be paid at the end of the period.
Solution:
SI = (500 × 4 × 8)/100
= Rs 160
= Rs 660
3. A sum of Rs 400 is lent at the rate of 5% per annum. Find the interest at the end of 2 years.
Solution:
SI = (400 × 2 × 5)/100
= Rs 40
4. A sum of Rs 400 is lent for 3 years at the rate of 6% per annum. Find the interest.
Solution:
SI = (400 × 3 × 6)/100
= Rs 72
5. A person deposits Rs 25000 in a firm who pays an interest at the rate of 20% per annum.
Calculate the income he gets from it annually.
Solution:
SI = (25000 × 1 × 20)/100
= Rs 5000
6. A man borrowed Rs 8000 from a bank at 8% per annum. Find the amount he has to pay after 4 ½
years.
Solution:
= Rs 2880
= Rs 8000 + 2880
= Rs 10880
7. Rakesh lent out Rs 8000 for 5 years at 15% per annum and borrowed Rs 6000 for 3 years at 12%
per annum. How much did he gain or lose?
Solution:
SI = (8000 × 5 × 15)/100
= Rs 6000
SI = (6000 × 3 × 12)/100
= Rs 2160
8. Anita deposits Rs 1000 in a savings bank account. The bank pays interest at the rate of 5% per
annum. What amount can Anita get after one year?
Solution:
SI = (1000 × 1 × 5)/100
= Rs 50
= Rs 1000 + Rs 50
= Rs 1050
9. Nalini borrowed Rs 550 from her friend at 8% per annum. She returned the amount after 6
months. How much did she pay?
Solution:
SI = (550 × ½ × 8)/100
= Rs 22
= Rs 550 + Rs 22
= Rs 572
10. Rohit borrowed Rs 60000 from a bank at 9% per annum for 2 years. He lent this sum of money
to Rohan at 10% per annum for 2 years. How much did Rohit earn from this transaction?
Solution:
SI = (60000 × 2 × 10)/100
= Rs 12000
SI = (60000 × 2 × 9)/100
= Rs 10800
= Rs 1200
11. Romesh borrowed Rs 2000 at 2% per annum and Rs 1000 at 5% per annum. He cleared his debt
after 2 years by giving Rs 2800 and a watch. What is the cost of the watch?
Solution:
SI = (2000 × 2 × 2)/100
= Rs 80
SI = (1000 × 2 × 5)/100
= Rs 100
Total amount that he will have to return = Rs. 2000 + 1000 + 80 + 100 = Rs. 3180
12. Mr Garg lent Rs 15000 to his friend. He charged 15% per annum on Rs 12500 and 18% on the
rest. How much interest does he earn in 3 years?
Solution:
SI = (12500 × 3 × 15)/100
= Rs 5625
SI = (2500 × 3 × 18)/100
= Rs 1350
13. Shikha deposited Rs 2000 in a bank which pays 6% simple interest. She withdrew Rs 700 at the
end of first year. What will be her balance after 3 years?
Solution:
SI = (2000 × 1 × 6)/100
= Rs 120
SI = (1420 × 2 × 6)/100
14. Reema took a loan of Rs 8000 from a money lender, who charged interest at the rate of 18% per
annum. After 2 years, Reema paid him Rs 10400 and wrist watch to clear the debt. What is the
price of the watch?
Solution:
SI = (8000 × 2 × 18)/100
= Rs 2880
= Rs 10,880
15. Mr Sharma deposited Rs 20000 as a fixed deposit in a bank at 10% per annual. If 30% is
deducted as income tax on the interest earned, find his annual income.
Solution:
SI = (20000 × 1 × 10)/100
= Rs 2000
= Rs 600
(i) 14cm
(ii) 10m
(iii) 4km
Solution:
π value is 22/7
C = 2 × (22/7) × 14
C = 88cm
C = 2 × (22/7) × 10
C = 62.86 m
C = 2 × (22/7) × 4
C = 25.142 km
(i) 7 cm
(ii) 4.2 cm
(iii) 11.2 km
Solution:
Therefore, r = d/2
r = 7/2
C = 2 × (22/7) × 7/2
C = 22 cm
Therefore, r = 4.2/2
r = 2.1
C = 2 × (22/7) × 2.1
C = 13.2 cm
Therefore, r = 11.2/2
r = 5.6
C = 2 × (22/7) × 5.6
C = 35.2 km
(i) 52.8 cm
(ii) 42 cm
(iii) 6.6 km
Solution:
r = 369.6/ 44
r = 8.4 cm
r = 294/ 44
r = 6.68 cm
r = 46.2/ 44
r = 1.05 km
(i) 12.56 cm
(ii) 88 m
(iii) 11.0 km
Solution:
r = 87.92/ 44
r = 1.99 cm
But diameter = 2r
= 2 × 1.99 = 3.99 cm
(ii) Given circumference, C = 88 m
r = 616/ 44
r = 14 m
But diameter = 2r
= 2 × 14 = 28 m
r = 77/ 44
r = 1.75 km
But diameter = 2r
= 2 × 1.75 = 3.5 km
5. The ratio of the radii of two circles is 3: 2. What is the ratio of their circumferences?
Solution:
And let C1 and C2 be the circumference of the two circles of radii 3r and 2r respectively.
C1 = 2 π × 3r = 6 π r … (i)
Now C2 = 2 × 2 π r = 4 π r … (ii)
C1: C2 = 3: 2
6. A wire in the form of a rectangle 18.7 cm long and 14.3 cm wide is reshaped and bent into the
form of a circle. Find the radius of the circle so formed.
Solution:
= 2 (33)
= 66 cm
Let the wire bent in the form of circle of radius r cm then we have
Circumference = 66cm
2 π r = 66
2 × (22/7) × r = 66
(44/7) r = 66
r = (66 × 7)/44
r = 462/44
= 10.5 cm
7. A piece of wire is bent in the shape of an equilateral triangle of each side 6.6 cm. It is re-bent to
form a circular ring. What is the diameter of the ring?
Solution:
= 3 × 6.6 = 19.8 cm
C=2πr
19.8 = 2 × (22/7) × r
19.8 = (44/7) r
r = (19.8 × 7)/44
r = 138.6/44
= 3.15 cm
Diameter = 2r
8. The diameter of a wheel of a car is 63 cm. Find the distance travelled by the car during the
period, the wheel makes 1000 revolutions.
Solution:
It may be noted that in one revolution, the cycle covers a distance equal to the circumference of the
wheel.
= 22/7 x 63
= 198 cm.
Therefore the distance covered by the cycle in 1000 revolutions = (198 x 1000)
= 198000 cm
= 1980 m.
9. The diameter of a wheel of a car is 98 cm. How many revolutions will it make to travel 6160
meters.
Solution:
In one revolution of the wheel, the car travels a distance equal to the circumference of the wheel.
= 22/7 x 98
= 308 cm
Therefore number of revolution = total distance travelled by the car/ distance travelled by the car in
one revolution
10. The moon is about 384400 km from the earth and its path around the earth is nearly circular.
Find the circumference of the path described by the moon in lunar month.
Solution:
The radius of the path described by the moon around the earth = 384400 km
C=2πr
C = 2 × (22/7) × 384400
C = 2416228.57 km
11. How long will John take to make a round of a circular field of radius 21 m cycling at the speed
of 8 km/hr.?
Solution:
C = 2 × (22/7) × 21
C = 132 m
12. The hour and minute hands of a clock are 4 cm and 6 cm long respectively. Find the sum of the
distances travelled by their tips in 2 days.
Solution:
Length of the hour hand is 4 cm, which describes the radius of the path inscribed by the hour hand.
Length of the minute hand is 6 cm, which describes the radius of the path inscribed by the minute
hand.
C = 2 × (22/7) × 4
C = 176/7 cm
= 100.57 cm
C = 2 × (22/7) × 6
C = 264/7
= 12672/7
= 1810.28 cm
The sum of the distances travelled by the hour and minute hands in 2 days = 1810.28 + 100.57
= 1910.85 cm
13. A rhombus has the same perimeter as the circumference of the circle. If the side of the
rhombus is 2.2m, find the radius of the circle.
Solution:
= 4 x 2.2 m
= 8.8 m.
8.8 = 2 π r
8.8 = 2 × (22/7) × r
r = (8.8 × 7)/ 44
r = 61.6/44
r = 1.4 m
14. A wire is looped in the form of a circle of radius 28 cm. It is re-bent into a square form.
Determine the length of the side of the square.
Solution:
Circumference = 2 π r
C = 2 × (22/7) × 28
C = 176 cm
Perimeter of square = 4x
176 = 4 × x
x = 176/4
x = 44
15. A bicycle wheel makes 5000 revolutions in moving 11 km. Find the diameter of the wheel.
Solution:
C=πd
11/5 = (22/7) d
d = 77/110
d = 0.7 m
16. A boy is cycling such that the wheels of the cycle are making 140 revolutions per minute. If the
diameter of the wheel is 60 cm, calculate the speed per hour with which the boy is cycling.
Solution:
= 22/7 × 60 cm
= 26400 cm
= 264 × 60 m/hr
= 15.84 km/hr
Solution:
C = 22/7 × 140
C = 440 cm
Now, the desired speed of the bus = 66 km/hr = (66 × 1000 × 100)/60 = 110000 cm/min
= 250
Therefore, the bus must make 250 revolutions per minute to keep the speed at 66 km/hr.
18. A water sprinkler in a lawn sprays water as far as 7 m in all directions. Find the length of the
outer edge of wet grass.
Solution:
From the question it is clear that, a water sprinkler in a lawn sprays water as far as 7 m in all
directions. So wet area shows a circular region of radius 7 m.
The length of the outer edge of the wet grass = Circumference of circle
C = 2 × 22/7 × 7
C = 44 m
19. A well of diameter 150 cm has a stone parapet around it. If the length of the outer edge of the
parapet is 660 cm. then find the width of the parapet.
Solution:
Consider the width of the stone parapet be x cm. then, according to the question outer edge of the
parapet forms a circular region of radius (x + 75) cm
4620/44 = x + 75
105 = x + 75
x = 105 – 75
x = 30
20. An ox in a kolhu (an oil processing apparatus) is tethered to a rope 3 m long. How much
distance does it cover in 14 rounds?
Solution:
Circumference = 2 π r
C = 2 × (22/7) × 3 m
C = 264 m
(i) 7 cm
(ii) 2.1 m
(iii) 7 km
Solution:
A = (22/7) × 72
A = 22 × 7
A = 154 cm2
A = (22/7) × (2.1)2
A = 22/7 × 4.41
A = 13.86 m2
A = (22/7) × 72
A = 22 × 7
A = 154 km2
(i) 8.4 cm
(ii) 5.6 m
(iii) 7 km
Solution:
A = (22/7) × (4.2)2
A = 55.44 cm2
A = (22/7) × (2.8)2
A = 24.64 cm2
A = (22/7) × (3.5)2
A = 38.5 km2
3. The area of a circle is 154 cm2. Find the radius of the circle.
Solution:
A = π r2
154 = 22/7 r2
r2 = (154 × 7)/22
r2 = 49
r = 7 cm
(i) 4 π cm2
(ii) 55.44 m2
Solution:
A = π r2
4 π = π r2
r2 = 4
Therefore r = 2 cm
A = π r2
55.44 = π r2
r2 = (55.44 × 7)/22
r2 = 17.64 m
r = 4.2 m
A = π r2
1.54 = π r2
r2 = (1.54 × 7)/22
r2 = 0.49 km
r = 0.7 km
r = 700m
5. The circumference of a circle is 3.14 m, find its area.
Solution:
3.14 = 2 × 3.14 × r
r = 3.14/ (2 × 3.14)
r = 0.5
A = (22/7) × (0.5)2
A = 0.785 m2
Solution:
50.24 = (22/7) × r2
r2 = (50.24 × 7)/22
r2 = 15.985
r = 3.998 m
C = 2 × (22/7) × 3.998
C = 25.12 m
7. A horse is tied to a pole with 28 m long string. Find the area where the horse can graze.
(Take π = 22 / 7).
Solution:
The area over which the horse can graze is the same as the area of circle of radius 28 m
A = (22/7) × (28)2
A = 2464 m2
8. A steel wire when bent in the form of a square encloses an area of 121 cm2. If the same wire is
bent in the form of a circle, find the area of the circle.
Solution:
(Side) 2 = 121
Therefore side = 11 cm
= 4 (11)
= 44 cm
2 π r = 44
2 × (22/7) × r = 44
Therefore r = 7 cm
A = (22/7) × (7)2
A = 154 cm2
9. A road which is 7 m wide surrounds a circular park whose circumference is 352 m. Find the area
of road.
Solution:
2 × (22/7) × r = 352
r = (352 × 7)/ 44
r = 56 m
A = 22/7 × 63 × 63 – (22/7) × 56 × 56
A = 22 (9 × 63 – 8 × 56)
A = 22 (567 – 448)
A = 2618 m2
10. Prove that the area of a circular path of uniform width h surrounding a circular region of radius r
is πh (2r + h).
Solution:
Radius of circular path of uniform width h surrounding the circular region of radius,
r=r+h
= π r2 + π h2 + 2 π r h – π r2
= π h (2r + h)
11. The perimeter of a circle is 4πr cm. What is the area of the circle?
Solution:
= π (2r)2
= 4 π r2 cm2
12. A wire of 5024 m length is in the form of a square. It is cut and made a circle. Find the ratio of
the area of the square to that of the circle.
Solution:
⇒ 4 × side = 5024
⇒ Side = 5024/4
⇒ Side = 1256 m
⇒ 2πr = 5024
⇒ 2 × π × r = 5024
⇒ r = 2512/π
We know that area of the square: Area of the circle = (side)2 : πr2
= 11/14
13. The radius of a circle is 14 cm. Find the radius of the circle whose area is double of the area of
the circle.
Solution:
Therefore,
A1 = π (14)2
Let A2 and r2 be the area and radius of the second circle respectively whose area is double the area
of circle A1.
A2 = 2 A1
⇒ π (r2)2 = 2 × π (14)2
⇒ (r2)2 = 2 × (14)2
⇒ r2 = 14√2 cm
14. The radius of one circular field is 20 m and that of another is 48 m. find the radius of the third
circular field whose area is equal to the sum of the areas of two fields.
Solution:
Now we have to find the radius of third circle such that whose area is equal to the sum of areas of
two fields.
Hence,
A 3 = A1 + A2
⇒ π r2 = π (20)2 + π (48)2
⇒ π r2 = π [(20)2 + (48)2]
⇒ r2 = 400 + 2304
⇒ r = 52 m
Therefore radius = 52 m
15. The radius of one circular field is 5 m and that of the other is 13 m. Find the radius of the
circular field whose area is the difference of the areas of first and second field.
Solution:
Now we have to find the area of circular field such that area is the difference of the areas of first
and second field
A 3 = A2 – A1
⇒ π r2 = π (13)2 – π (5)2
⇒ π r2 = π [(13)2 – (5)2]
⇒ r2 = 169 – 25
⇒ r2 = 144
⇒ r = 12 m
16. Two circles are drawn inside a big circle with diameters 2/3rd and 1/3rd of the diameter of the
big circle as shown in Fig. 18. Find the area of the shaded portion, if the length of the diameter of
the circle is 18 cm.
Solution:
Let d1 = (2/3) × 18 = 12 cm
r1 = 6 cm
d2 = (1/3) × 18 = 6 cm
r2 = 3 cm
17. In Fig. 19, the radius of quarter circular plot taken is 2 m and radius of the flower bed is 2 m.
Find the area of the remaining field.
Solution:
= π r2
= π (2)2
= 4π
Area of the remaining field = Area of the rectangular region – (Area of 4 quarter circular plots +
Area of the flower bed)
Area of the remaining field = 48 – (4π + 4π)
= 48 – 25.12
= 22.88 m2
18. Four equal circles, each of radius 5 cm, touch each other as shown in Fig. 20. Find the area
included between them. (Take π = 3.14).
Solution:
= π r2
= 3.14 × (5)2
= 78.5 cm2
Area included in the quarter circle = Area of the square – Area of the four quarter circles
= 21.5 cm2
19. The area of circle is 100 times the area of another circle. What is the ratio of their
circumferences?
Solution:
Let the area of the circles be A1 and A2 and their circumference be c1 and c2 respectively.
⇒ r1 = 10 r2
C1/C2 = r1/r2
C1/C2 = 10/1
C1: C2 = 10: 1
(i) 14cm
(ii) 10m
(iii) 4km
Solution:
π value is 22/7
C = 2 × (22/7) × 14
C = 88cm
(ii) Given radius = 10m
C = 2 × (22/7) × 10
C = 62.86 m
C = 2 × (22/7) × 4
C = 25.142 km
(i) 7 cm
(ii) 4.2 cm
(iii) 11.2 km
Solution:
Therefore, r = d/2
r = 7/2
C = 2 × (22/7) × 7/2
C = 22 cm
Therefore, r = 4.2/2
r = 2.1
C = 2 × (22/7) × 2.1
C = 13.2 cm
Therefore, r = 11.2/2
r = 5.6
C = 2 × (22/7) × 5.6
C = 35.2 km
(i) 52.8 cm
(ii) 42 cm
(iii) 6.6 km
Solution:
r = 369.6/ 44
r = 8.4 cm
r = 294/ 44
r = 6.68 cm
r = 46.2/ 44
r = 1.05 km
(i) 12.56 cm
(ii) 88 m
(iii) 11.0 km
Solution:
r = 87.92/ 44
r = 1.99 cm
But diameter = 2r
= 2 × 1.99 = 3.99 cm
r = 616/ 44
r = 14 m
But diameter = 2r
= 2 × 14 = 28 m
r = 77/ 44
r = 1.75 km
But diameter = 2r
= 2 × 1.75 = 3.5 km
5. The ratio of the radii of two circles is 3: 2. What is the ratio of their circumferences?
Solution:
C1 = 2 π × 3r = 6 π r … (i)
Now C2 = 2 × 2 π r = 4 π r … (ii)
C1: C2 = 3: 2
6. A wire in the form of a rectangle 18.7 cm long and 14.3 cm wide is reshaped and bent into the
form of a circle. Find the radius of the circle so formed.
Solution:
= 2 (l + b) = 2 × (18.7 + 14.3)
= 2 (33)
= 66 cm
Let the wire bent in the form of circle of radius r cm then we have
Circumference = 66cm
2 π r = 66
2 × (22/7) × r = 66
(44/7) r = 66
r = (66 × 7)/44
r = 462/44
= 10.5 cm
7. A piece of wire is bent in the shape of an equilateral triangle of each side 6.6 cm. It is re-bent to
form a circular ring. What is the diameter of the ring?
Solution:
= 3 × 6.6 = 19.8 cm
C=2πr
19.8 = 2 × (22/7) × r
19.8 = (44/7) r
r = (19.8 × 7)/44
r = 138.6/44
= 3.15 cm
Diameter = 2r
8. The diameter of a wheel of a car is 63 cm. Find the distance travelled by the car during the
period, the wheel makes 1000 revolutions.
Solution:
It may be noted that in one revolution, the cycle covers a distance equal to the circumference of the
wheel.
= 22/7 x 63
= 198 cm.
Therefore the distance covered by the cycle in 1000 revolutions = (198 x 1000)
= 198000 cm
= 1980 m.
9. The diameter of a wheel of a car is 98 cm. How many revolutions will it make to travel 6160
meters.
Solution:
In one revolution of the wheel, the car travels a distance equal to the circumference of the wheel.
= 22/7 x 98
= 308 cm
10. The moon is about 384400 km from the earth and its path around the earth is nearly circular.
Find the circumference of the path described by the moon in lunar month.
Solution:
The radius of the path described by the moon around the earth = 384400 km
C=2πr
C = 2 × (22/7) × 384400
C = 2416228.57 km
11. How long will John take to make a round of a circular field of radius 21 m cycling at the speed
of 8 km/hr.?
Solution:
C = 2 × (22/7) × 21
C = 132 m
12. The hour and minute hands of a clock are 4 cm and 6 cm long respectively. Find the sum of the
distances travelled by their tips in 2 days.
Solution:
Length of the hour hand is 4 cm, which describes the radius of the path inscribed by the hour hand.
Length of the minute hand is 6 cm, which describes the radius of the path inscribed by the minute
hand.
C = 2 × (22/7) × 4
C = 176/7 cm
The hour hand makes 2 revolutions in one day.
= 100.57 cm
C = 2 × (22/7) × 6
C = 264/7
= 12672/7
= 1810.28 cm
The sum of the distances travelled by the hour and minute hands in 2 days = 1810.28 + 100.57
= 1910.85 cm
13. A rhombus has the same perimeter as the circumference of the circle. If the side of the
rhombus is 2.2m, find the radius of the circle.
Solution:
= 4 x 2.2 m
= 8.8 m.
8.8 = 2 π r
8.8 = 2 × (22/7) × r
r = (8.8 × 7)/ 44
r = 61.6/44
r = 1.4 m
14. A wire is looped in the form of a circle of radius 28 cm. It is re-bent into a square form.
Determine the length of the side of the square.
Solution:
Circumference = 2 π r
C = 2 × (22/7) × 28
C = 176 cm
Perimeter of square = 4x
176 = 4 × x
x = 176/4
x = 44
15. A bicycle wheel makes 5000 revolutions in moving 11 km. Find the diameter of the wheel.
Solution:
C=πd
11/5 = (22/7) d
d = 77/110
d = 0.7 m
16. A boy is cycling such that the wheels of the cycle are making 140 revolutions per minute. If the
diameter of the wheel is 60 cm, calculate the speed per hour with which the boy is cycling.
Solution:
= 22/7 × 60 cm
Distance covered by the wheel in 140 revolutions = 22/7 × 60 × 140
= 26400 cm
= 264 × 60 m/hr
= 15.84 km/hr
17. The diameter of the driving wheel of a bus is 140 cm. How many revolutions per minute must
the wheel make in order to keep a speed of 66 km per hour?
Solution:
C = 22/7 × 140
C = 440 cm
Now, the desired speed of the bus = 66 km/hr = (66 × 1000 × 100)/60 = 110000 cm/min
= 250
Therefore, the bus must make 250 revolutions per minute to keep the speed at 66 km/hr.
18. A water sprinkler in a lawn sprays water as far as 7 m in all directions. Find the length of the
outer edge of wet grass.
Solution:
From the question it is clear that, a water sprinkler in a lawn sprays water as far as 7 m in all
directions. So wet area shows a circular region of radius 7 m.
The length of the outer edge of the wet grass = Circumference of circle
C = 2 × 22/7 × 7
C = 44 m
19. A well of diameter 150 cm has a stone parapet around it. If the length of the outer edge of the
parapet is 660 cm. then find the width of the parapet.
Solution:
(660 × 7)/ 2 × 22 = x + 75
4620/44 = x + 75
105 = x + 75
x = 105 – 75
x = 30
20. An ox in a kolhu (an oil processing apparatus) is tethered to a rope 3 m long. How much
distance does it cover in 14 rounds?
Solution:
Circumference = 2 π r
C = 2 × (22/7) × 3 m
C = 264 m
Solution:
(ii) Given Length = 180 cm = 1.8 m, Breadth = 150 cm = 1.5 m [Since 100 cm = 1 m]
We know that area of rectangle = Length x Breadth
(i) 2.6 cm
(ii) 1.2 dm
Solution:
= (2.6 cm)2
= 6.76 cm2
= (12 cm)2
= 144 cm2
Solution:
= (165 m)2
= 27225 m2
Solution:
= 200 m x 125 m
= 25000 m2
= (75 + 0.5) m
= 75.5 m x 120 m
= 9060 m2
Solution:
= 125 m x 400 m
= 50000 m2
= (75 + 0.5) m
= 75.5 m x 120 m
= 9060 m2
Solution:
Given length of the door = 3 m
= 100 m2
Thus, required area of the wall for painting = Area of the wall – Area of the door
= (100 – 6) m2
= 94 m2
Hence, the cost of painting the wall = Rs. (94 x 2.50) = Rs. 235
7. A wire is in the shape of a rectangle. Its length is 40 cm and breadth is 22 cm. If the same wire is
bent in the shape of a square, what will be the measure of each side. Also, find which side encloses
more area?
Solution:
= 2(40 cm + 22 cm)
= 124 cm
It is given that the wire which was in the shape of a rectangle is now bent into a square.
Side = 124/4 = 31 cm
= 40 cm x 22 cm
= 880 cm2
= (31 cm)2
= 961 cm2.
Solution:
= 400 cm2
9. A marble tile measures 10 cm x 12 cm. How many tiles will be required to cover a wall of size 3
m x 4 m? Also, find the total cost of the tiles at the rate of Rs 2 per tile.
Solution:
= 12 m2
= 120 cm2
Number of tiles required to cover the wall = Area of wall/ Area of one marble tile
= 12/0.012
= 1000 tiles
= Rs. (1000 x 2)
= Rs. 2000
10. A table top is 9 dm 5 cm long 6 dm 5 cm broad. What will be the cost to polish it at the rate of
20 paise per square centimetre?
Solution:
= (9 x 10 + 5) cm
= 95 cm [Since 1 dm = 10 cm]
= (6 x 10 + 5) cm
= 65 cm
= (95 cm x 65 cm)
= 6175 c m2
Rate of polishing per square centimetre = 20 paise = Rs. 0.20 [since 1Rs. = 100 paise]
= Rs. 1235
11. A room is 9.68 m long and 6.2 m wide. Its floor is to be covered with rectangular tiles of size 22
cm by 10 cm. Find the total cost of the tiles at the rate of Rs 2.50 per tile.
Solution:
= 60.016 m2
= 220 cm2
= 2728
= (2728 x 2.50)
= Rs. 6820
12. One side of a square field is 179 m. Find the cost of raising a lawn on the field at the rate of Rs
1.50 per square metre.
Solution:
= (179 m) 2
= 32041 m2
Rate of raising a lawn on the field per square metre = Rs. 1.50
= Rs. 48061.50
13. A rectangular field is measured 290 m by 210 m. How long will it take for a girl to go two times
round the field, if she walks at the rate of 1.5 m/sec?
Solution:
= 2(290 + 210)
= 1000 m
= 2 x 1000
= 2000 m
= 90 m/min
= 2000/90
=
min
Solution:
= (8 m x 6 m)
= 48 m2
= (2 m x 1 m)
= 2 m2
Total cost of the canvas sheets = number of canvas sheet x cost of one canvas sheet
Solution:
Breadth of a playground = 25 m 40 cm
= 25.4 m
= 1590.04 m2
= Rs. 3975.10
= 3 x 176 m = 528 m
= 4.4 min
16. A lane 180 m long and 5 m wide is to be paved with bricks of length 20 cm and breadth 15 cm.
Find the cost of bricks that are required, at the rate of Rs 750 per thousand.
Solution:
= 180 m x 5 m
= 900 m2
= 20 cm x 15 cm
= 300 cm2
17. How many envelopes can be made out of a sheet of paper 125 cm by 85 cm; supposing one
envelope requires a piece of paper of size 17 cm by 5 cm?
Solution:
= 125 cm x 85 cm
= 10,625 cm2
= 17 cm x 5 cm
= 85 c m2
= 125
18. The width of a cloth is 170 cm. Calculate the length of the cloth required to make 25 diapers, if
each diaper requires a piece of cloth of size 50 cm by 17 cm.
Solution:
= 50 cm x 17 cm
= 850 cm2
= 21,250 cm2
19. The carpet for a room 6.6 m by 5.6 m costs Rs 3960 and it was made from a roll 70 cm wide.
Find the cost of the carpet per meter.
Solution:
= 6.6 m x 5.6 m
= 36.96 m2
Cost of the carpet per metre = Total cost of the carpet/Length of the carpet
= 3960/52.8
= Rs. 75
20. A room is 9 m long, 8 m broad and 6.5 m high. It has one door of dimensions 2 m x 1.5 m and
three windows each of dimensions 1.5 m x 1 m. Find the cost of white washing the walls at Rs 3.80
per square meter.
Solution:
Breadth of a room = 8 m
= 2 (9 m + 8 m) x 6.5 m
= 2 x 17 m x 6.5 m
= 221 m2
Length of a door = 2 m
= 3 m2
Breadth of a window = 1 m
= 1.5 m x 1 m
= 1.5 m2
= 4.5 m2
Area to be white washed = Area of 4 walls – (Area of one door + Area of 3 windows)
= (221 – 7.5) m2
= 213.5 m2
= Rs. 811.30
21. A hall 36 m long and 24 m broad allowing 80 m2 for doors and windows, the cost of papering
the walls at Rs 8.40 per m2 is Rs 9408. Find the height of the hall.
Solution:
Now, in papering the wall, we need to paper the four walls excluding the floor and roof of the hall.
So, the area of the wall which is to be papered = Area of 4 walls
= 2 h (I + b)
= 2 h (36 + 24)
= 120 hm2
Cost of papering the wall = Area required for papering × Cost per meter square of papering wall
1200 = 120 h
h = 10 m
Solution:
Let PQRS be the rectangular grassy lawn and let length = AB and breadth = BC
Length AB = (40 + 2 + 2) m = 44 m
Breadth BC = (25 + 2 + 2) m = 29 m
Now, Area of the path = Area of ABCD – Area of the lawn PQRS
= 1276 m2 – 1000 m2
= 276 m2
= Rs. 2277
2. One meter wide path is built inside a square park of side 30 m along its sides. The remaining part
of the park is covered by grass. If the total cost of covering by grass is Rs 1176, find the rate per
square metre at which the park is covered by the grass.
Solution:
Given that side of a square garden = 30m = a
= (30)2 = 900 m2
From the figure, it can be observed that the side of the square garden, when the path is not
included, is 28 m.
= 784 m2
Total cost of covering the park with grass = Area of the park covering with green grass x Rate per
square metre
Rate per square metre at which the park is covered with grass = (1176/784)
3. Through a rectangular field of sides 90 m x 60 m, two roads are constructed which are parallel to
the sides and cut each other at right angles through the center of the field. If the width of the roads
is 3 m, find the total area covered by the two roads.
Solution:
= 270 m2
= 180 m2
= 9 m2
Hence, area of the roads = Area (PQRS) + Area (ABCD) – Area (KLMN)
= (270 + 180) m2 – 9 m2
= 441 m2
4. From a rectangular sheet of tin, of size 100 cm by 80 cm, are cut four squares of side 10 cm
from each corner. Find the area of the remaining sheet.
Solution:
= 8000 c m2
= 100 cm2
= 400 cm2
Hence, Area of the remaining sheet of tin = Area of the rectangular sheet – Area of the 4 squares
= 7600 cm2
5. A painting 8 cm long and 5 cm wide is painted on a cardboard such that there is a margin of 1.5
cm along each of its sides. Find the total area of the margin.
Solution:
= (8 – 3) cm
= 5 cm
= (5 – 3) cm
= 2 cm
Hence, Area of the margin = Area of the cardboard including the margin – Area of the painting
= (40 – 10) cm2
= 30 cm2
6. Rakesh has a rectangular field of length 80 m and breadth 60 m. In it, he wants to make a garden
10 m long and 4 m broad at one of the corners and at another corner, he wants to grow flowers in
two floor-beds each of size 4 m by 1.5 m. In the remaining part of the field, he wants to apply
manures. Find the cost of applying the manures at the rate of Rs 300 per area.
Solution:
= (80 x 60) m
= 4800 m2
Remaining area of the field for applying manure = 4800 m2 – (40 + 12) m2
= (4800 – 52) m2
= 4748 m2
So, cost of applying manure at the rate of Rs. 300 per area will be = Rs. (300 x 47.48)
= Rs. 14244
7. Each side of a square flower bed is 2 m 80 cm long. It is extended by digging a strip 30 cm wide
all around it. Find the area of the enlarged flower bed and also the increase in the area of the flower
bed.
Solution:
= 7.84 m2
= 3.4 m
Area of the enlarged flower bed with the digging strip = (Side)2
= (3.4)2
= 11.56 m2
Thus, Increase in the area of the flower bed = Area of the enlarged flower bed with the digging strip
– Area of the square flower bed
= 11.56 m2 – 7.84 m2
= 3.72 m2
8. A room 5 m long and 4 m wide is surrounded by a verandah. If the verandah occupies an area of
22 m2, find the width of the verandah.
Solution:
= 20 m2
22 = 4x2 + 18x + 20 – 20
22 = 4x2 + 18x
11 = 2x2 + 9x
2x2 + 9x – 11 = 0
2x2 + 11x – 2x – 11 = 0
x (2x+11) – 1 (2x+11) = 0
(x- 1) (2x+11)= 0
When x – 1 = 0, x = 1
When 2x + 11 = 0, x = (-11/2)
9. A square lawn has a 2 m wide path surrounding it. If the area of the path is 136 m2, find the area
of the lawn.
Solution:
Let ABCD be the square lawn and PQRS be the outer boundary of the square path.
Now, Area of the path = Area of PQRS – Area of the square lawn
136 = x2 + 8x + 16 – x2
136 = 8x + 16
136 – 16 = 8x
120 = 8x
x = 120/ 8 = 15
= 225 m2
10. A poster of size 10 cm by 8 cm is pasted on a sheet of cardboard such that there is a margin of
width 1.75 cm along each side of the poster. Find (i) the total area of the margin (ii) the cost of the
cardboard used at the rate of Rs 0.60 per c m2.
Solution:
= 10 cm x 8 cm
= 80 cm2
= 13.5 cm
= 11.5 cm
= 13.5 cm x 11.5 cm
= 155.25 c m2
(i) Area of the margin = Area of cardboard including the margin – Area of the poster
= 155.25 c m2 – 80 c m2
= 75.25 c m2
(ii) Cost of the cardboard = Area of cardboard x Rate of the cardboard Rs 0.60 per cm2
= (155.25 x 0.60)
= Rs. 93.15
11. A rectangular field is 50 m by 40 m. It has two roads through its center, running parallel to its
sides. The widths of the longer and shorter roads are 1.8 m and 2.5 m respectively. Find the area of
the roads and the area of the remaining portion of the field.
Solution:
Let ABCD be the rectangular field and KLMN and PQRS the two rectangular roads with width 1.8 m
and 2.5 m, respectively.
= 2000 m2
= 100 m2
= 90 m2
Hence, Area of the roads = Area of KLMN + Area of PQRS – Area of EFGH
= 185.5 m2
Area of the remaining portion of the field = Area of the rectangular field ABCD – Area of the roads
= (2000 – 185.5) m2
= 1814.5 m2
12. There is a rectangular field of size 94 m x 32 m. Three roads each of 2 m width pass through
the field such that two roads are parallel to the breadth of the field and the third is parallel to the
length. Calculate: (i) area of the field covered by the three roads (ii) area of the field not covered by
the roads.
Solution:
Let ABCD be the rectangular field.
From the figure it is clear that two roads which are parallel to the breadth of the field KLMN and
EFGH with width 2 m each.
One road which is parallel to the length of the field PQRS with width 2 m.
We have from the question, length of the rectangular field AB = 94 m and breadth of the rectangular
field BC = 32 m
= 94 m x 32 m
= 3008 m2
= 64 m2
= 64 m2
= 188 m2
Area of WXYZ = 2 m x 2 m = 4 m2
(i) Area of the field covered by the three roads = Area of KLMN + Area of EFGH + Area (PQRS) –
(Area of VTUI + Area of WXYZ)
= 316 m2 – 8 m2
= 308 m2
(ii) Area of the field not covered by the roads = Area of the rectangular field ABCD – Area of the
field covered by the three roads
= 3008 m2 – 308 m2
= 2700 m2
13. A school has a hall which is 22 m long and 15.5 m broad. A carpet is laid inside the hall leaving
all around a margin of 75 cm from the walls. Find the area of the carpet and the area of the strip
left uncovered. If the width of the carpet is 82 cm, find the cost at the rate of Rs 18 per meter.
Solution:
= 341 m2
Length of the carpet AB = 22 m – (0.75 m + 0.75 m)
= 14 m
= 287 m2
Area of the strip = Area of the school hall PQRS – Area of the carpet ABCD
= 341 m2 – 287 m2
= 54 m2
= 0.82 m2
= 287.82 m
= Rs. 5180.76
14. Two cross roads, each of width 5 m, run at right angles through the center of a rectangular park
of length 70 m and breadth 45 m parallel to its sides. Find the area of the roads. Also, find the cost
of constructing the roads at the rate of Rs 105 per m2.
Solution:
Let ABCD be the rectangular park then EFGH and IJKL are the two rectangular roads with width 5m.
= 70 m x 45 m
= 3150 m2
= 350 m2
= 225 m2
From the figure, it is clear that area of MNOP is common to the two roads.
Therefore,
Area of the roads = Area of EFGH + Area of JKLI – Area of MNOP
= 550 m2
Again, it is given that the cost of constructing the roads = Rs. 105 per m2
Therefore,
= Rs. 57750.
15. The length and breadth of a rectangular park are in the ratio 5: 2. A 2.5 m wide path running all
around the outside the park has an area 305 m2. Find the dimensions of the park.
Solution:
Therefore,
= 10x2 m2
= (5x + 5) m
= (2x + 5) m
305 = 35x + 25
305 – 25 = 35x
280 = 35x
x = 280/35 = 8
Therefore,
= 5 x 8 = 40 m
= 2 x 8 = 16 m
16. A square lawn is surrounded by a path 2.5 m wide. If the area of the path is 165 m2, find the
area of the lawn.
Solution:
Let the side of lawn be x m.
= (x + 5) m
Therefore, area of lawn = (Area of the lawn including the path) – (Area of the path)
165 = 10x + 25
165 – 25 =10x
140 = 10x
Therefore x = 140/10 = 14
Therefore,
1. Find the area of a parallelogram with base 8 cm and altitude 4.5 cm.
Solution:
= 8 cm x 4.5 cm
2. Find the area in square meters of the parallelogram whose base and altitudes are as under
Solution:
= 1.5 m x 0.64 m
= 1.4 m x 0.6 m
= 0.84 m2
Solution:
= 4.5 dm
Solution:
4(Side) = 28 m
Side = 28/4
Side = 7m
(Side x Altitude) = 28 m2
(7 x Altitude) = 28 m2
Altitude = 28/7 = 4 m
5. In Fig. 20, ABCD is a parallelogram, DL ⊥ AB and DM ⊥ BC. If AB = 18 cm, BC =12 cm and DM=
9.3 cm, find DL.
Solution:
Given DL ⊥ AB and DM ⊥ BC
18 cm x DL = 111.6 c m2
DL = 111.6/18
= 6.2 cm
6. The longer side of a parallelogram is 54 cm and the corresponding altitude is 16 cm. If the
altitude corresponding to the shorter side is 24 cm, find the length of the shorter side.
Solution:
Let ABCD is a parallelogram with the longer side AB = 54 cm and corresponding altitude AE = 16
cm.
½ x BC x CF = ½ x AB x AE
On simplifying, we get
BC x CF = AB x AE
BC x 24 = 54 x 16
BC = (54 × 16)/24
= 36 cm
Therefore,
100 = AB x DL
100 = 20 x DL
DL = 100/20 = 5 cm
By observing the picture it is clear that we have to apply the Pythagoras theorem,
(AL)2 = 169 – 25
= 144
(AL)2 = (12)2
AL = 12 cm
8. In Fig. 21, if AB = 35 cm, AD= 20 cm and area of the parallelogram is 560 cm2, find LB.
Solution:
From the figure, ABCD is a parallelogram with base AB = 35 cm and corresponding altitude DL.
560 cm2 = AB x DL
560 cm2 = 35 cm x DL
DL = 560/35
= 16 cm
= 400 – 256
= 144
(AL)2 = (12)2
AL = 12 cm
35 = 12 + LB
LB = 35 – 12 = 23 cm
AD x CF = AB x AE
8 x CF = 10 x 4
CF = (10 x 4)/8 = 5 m
10. The base of a parallelogram is twice its height. If the area of the parallelogram is 512 cm2, find
the base and height.
Solution:
x2 = 512/2
= 256 cm2
x2 = (16)2
x = 16 cm
11. Find the area of a rhombus having each side equal to 15 cm and one of whose diagonals is 24
cm.
Solution:
Let ABCD be the rhombus where diagonals intersect at 0 as given in the figure.
Therefore, from the figure triangle A0B is a right-angled triangle, right angled at O such that
= 81
(OB)2 = (9)2
OB = 9 cm
BD = 2 x OB
=2x9
= 18 cm
= (1/2 x 24 x 18)
= 216 cm2
12. Find the area of a rhombus, each side of which measures 20 cm and one of whose diagonals is
24 cm.
Solution:
Let ABCD be the rhombus whose diagonals intersect at 0.
Such that;
= 256
(OB) 2 = (16) 2
OB = 16 cm
BD =2 x OB
= 2 x 16 cm
= 32 cm
= ½ x 24 x 32
13. The length of a side of a square field is 4 m. What will be the altitude of the rhombus, if the area
of the rhombus is equal to the square field and one of its diagonals is 2 m?
Solution:
Given the length of a side of a square field is 4m
½ x AC x BD = (4m)2
½ x AC x 2 = 16 m2
AC = 16 m2
We know that the diagonals of a rhombus are perpendicular bisectors of each other.
AB2 = (8 m) 2 + (1 m) 2
= 64 m2 + 1 m2 = 65 m2
DX = 16/ (√65) m
14. Two sides of a parallelogram are 20 cm and 25 cm. If the altitude corresponding to the sides of
length 25 cm is 10 cm, find the altitude corresponding to the other pair of sides.
Solution:
AD x CF = CD x AE
20 x CF = 25 x 10
CF = 12.5 cm
Hence, the altitude corresponding to the other pair of the side AD is 12.5 cm.
15. The base and corresponding altitude of a parallelogram are 10 cm and 12 cm respectively. If
the other altitude is 8 cm, find the length of the other pair of parallel sides.
Solution:
Let ABCD is a parallelogram with side AB = CD = 10 cm (since opposite sides of parallelogram are
equal) and corresponding altitude AM = 12 cm.
AD x CN = CD x AM
AD x 8 = 10 x 12
AD = (10×12)/8 = 15 cm
Hence, the length of the other pair of the parallel sides = 15 cm.
16. A floral design on the floor of a building consists of 280 tiles. Each tile is in the shape of a
parallelogram of altitude 3 cm and base 5 cm. Find the cost of polishing the design at the rate of
50 paise per cm2.
Solution:
Given altitude of a tile = 3 cm
Base of a tile = 5 cm
= 5 cm x 3 cm
= 15 c m2
= Rs. 2100
1. Find the area in square centimetres of a triangle whose base and altitude are as under:
Solution:
= 31.5 cm2
And height = 15 cm
= 600 cm2
2. Find the altitude of a triangle whose area is 42 cm2 and base is 12 cm.
Solution:
Altitude = (2 x 42)/12
= 7 cm
3. The area of a triangle is 50 cm2. If the altitude is 8 cm, what is its base?
Solution:
Base = (2 x 50)/ 8
= 12.5 cm
4. Find the area of a right angled triangle whose sides containing the right angle are of lengths 20.8
m and 14.7 m.
Solution:
In a right-angled triangle,
The sides containing the right angles are of lengths 20.8 m and 14.7 m.
Then,
= 152.88 m2
5. The area of a triangle, whose base and the corresponding altitude are 15 cm and 7 cm, is equal
to area of a right triangle whose one of the sides containing the right angle is 10.5 cm. Find the
other side of this triangle.
Solution:
= ½ (15 x 7)
= 52.5 cm2
It is also given that the area of the first triangle and the second triangle are equal.
Therefore, The other side of the second triangle = (2 x Area)/One side of a triangle
= (2x 52.5)/10.5
=10 cm
6. A rectangular field is 48 m long and 20 m wide. How many right triangular flower beds, whose
sides containing the right angle measure 12 m and 5 m can be laid in this field?
Solution:
= 48 m x 20 m
= 960 m2
Therefore, required number of right triangular flower beds = area of the rectangular field/ area of
one right triangular flower bed.
= 960/30
7. In Fig. 29, ABCD is a quadrilateral in which diagonal AC = 84 cm; DL ⊥AC, BM ⊥ AC, DL = 16.5 cm
and BM = 12 cm. Find the area of quadrilateral ABCD.
Solution:
= ½ (84 x 16.5)
= 693 cm2
Hence, Area of quadrilateral ABCD = Area of triangle ADC + Area of triangle ABC
= 1197 cm2
8. Find the area of the quadrilateral ABCD given in Fig. 30. The diagonals AC and BD measure 48 m
and 32 m respectively and are perpendicular to each other.
Solution:
= ½ (AC x BD)
= ½ (48 x 32) m2
= 768 m2
9. In Fig 31, ABCD is a rectangle with dimensions 32 m by 18 m. ADE is a triangle such that
EF⊥⊥ AD and EF= 14 cm. Calculate the area of the shaded region.
Solution:
= 32 m x 18 m
= 576 m2
Also given that base of triangle = 18m and height = 14m and EF⊥ AD
= ½ (18 m x 14 m)
= 126 m2
Area of the shaded region = Area of the rectangle – Area of the triangle
= (576 – 126) m2
= 450 m2
10. In Fig. 32, ABCD is a rectangle of length AB = 40 cm and breadth BC = 25 cm. If P, Q, R, S be the
mid-points of the sides AB, BC, CD and DA respectively, find the area of the shaded region.
Solution:
Join PR and SQ so that these two lines bisect each other at point O
Also OP = OR = RP/2
= 25/2
= 12.5 cm
= 500 cm2
11. Calculate the area of the quadrilateral ABCD as shown in Fig.33, given that BD = 42 cm, AC =
28 cm, OD = 12 cm and AC ⊥ BO.
Solution:
= 14 cm x 30 cm
= 420 cm2
= 14 cm x 12 cm
= 168 cm2
Hence, Area of the quadrilateral ABCD = Area of triangle ABC + Area of triangle ADC
= 588 cm2
12. Find the area of figure formed by a square of side 8 cm and an isosceles triangle with base as
one side of the square and perimeter as 18 cm.
Solution:
Then, x + x + 8 =18
2x = (18 – 8) = 10 cm
2x = 10
x = 5 cm
Area of the figure formed = Area of the square + Area of the isosceles triangle
= 64 + 4 x √ [25 – ¼ x 64]
= 64 + 4 x √ (25 – 16)
= 64 + 4 x √9
= 64 + 4 x 3
= 64 + 12
= 76 cm2
13. Find the area of Fig. 34, in the following ways: (i) Sum of the areas of three triangles (ii) Area of
a rectangle — sum of the areas of five triangles
Solution:
Thus AP = PD = 25 cm and AB = CD = 20 cm
= ½ (20 x 25)
= 250 cm2
= ½ (25 cm x 10 cm)
= 125 cm2
= 625 cm2
= 1000 cm2
= 375 cm2
14. Calculate the area of quadrilateral field ABCD as shown in Fig.35, by dividing it into a rectangle
and a triangle.
Solution:
Join CE, so that which intersect AD at point E.
Given AE = ED = BC = 25 m and EC = AB = 30 m
= 30 m x 25 m
= 750 m2
= ½ (30 m x 25 m)
= 375 m2
15. Calculate the area of the pentagon ABCDE, where AB = AE and with dimensions as shown in
Fig. 36.
Solution:
= 10 cm x 12 cm
= 120 c m2
= ½ (10 cm x 8 cm)
= 40 cm2
= 160 cm2
16. The base of a triangular field is three times its altitude. If the cost of cultivating the field at Rs
24.60 per hectare is Rs 332.10, find its base and height.
Solution:
Therefore,
= 13.5 hectare
3h2/2 = 135000 m2
h2 = 270000/3
= 90000 m2
= (300)2
h = 300 m
17. A wall is 4.5 m long and 3 m high. It has two equal windows, each having form and dimensions
as shown in Fig. 37. Find the cost of painting the wall (leaving windows) at the rate of Rs 15 per m2.
Solution:
= 4.5 m x 3 m = 13.5 m2
= 0.4 m2 + 0.08 m2
= 0.48 m2
= Rs. 188.1
Solution:
Let PQRS be the rectangular grassy lawn and let length = AB and breadth = BC
Length AB = (40 + 2 + 2) m = 44 m
Breadth BC = (25 + 2 + 2) m = 29 m
Now, Area of the path = Area of ABCD – Area of the lawn PQRS
= 1276 m2 – 1000 m2
= 276 m2
= Rs. 2277
2. One meter wide path is built inside a square park of side 30 m along its sides. The remaining part
of the park is covered by grass. If the total cost of covering by grass is Rs 1176, find the rate per
square metre at which the park is covered by the grass.
Solution:
Given that side of a square garden = 30m = a
= (30)2 = 900 m2
From the figure, it can be observed that the side of the square garden, when the path is not
included, is 28 m.
= 784 m2
Total cost of covering the park with grass = Area of the park covering with green grass x Rate per
square metre
Rate per square metre at which the park is covered with grass = (1176/784)
3. Through a rectangular field of sides 90 m x 60 m, two roads are constructed which are parallel to
the sides and cut each other at right angles through the centre of the field. If the width of the roads
is 3 m, find the total area covered by the two roads.
Solution:
= 270 m2
= 180 m2
= 9 m2
Hence, area of the roads = Area (PQRS) + Area (ABCD) – Area (KLMN)
= (270 + 180) m2 – 9 m2
= 441 m2
4. From a rectangular sheet of tin, of size 100 cm by 80 cm, are cut four squares of side 10 cm
from each corner. Find the area of the remaining sheet.
Solution:
= 8000 c m2
= 100 cm2
= 400 cm2
Hence, Area of the remaining sheet of tin = Area of the rectangular sheet – Area of the 4 squares
= 7600 cm2
5. A painting 8 cm long and 5 cm wide is painted on a cardboard such that there is a margin of 1.5
cm along each of its sides. Find the total area of the margin.
Solution:
= (8 – 3) cm
= 5 cm
= (5 – 3) cm
= 2 cm
Hence, Area of the margin = Area of the cardboard including the margin – Area of the painting
= (40 – 10) cm2
= 30 cm2
6. Rakesh has a rectangular field of length 80 m and breadth 60 m. In it, he wants to make a garden
10 m long and 4 m broad at one of the corners and at another corner, he wants to grow flowers in
two floor-beds each of size 4 m by 1.5 m. In the remaining part of the field, he wants to apply
manures. Find the cost of applying the manures at the rate of Rs 300 per area.
Solution:
= (80 x 60) m
= 4800 m2
Remaining area of the field for applying manure = 4800 m2 – (40 + 12) m2
= (4800 – 52) m2
= 4748 m2
So, cost of applying manure at the rate of Rs. 300 per area will be = Rs. (300 x 47.48)
= Rs. 14244
7. Each side of a square flower bed is 2 m 80 cm long. It is extended by digging a strip 30 cm wide
all around it. Find the area of the enlarged flower bed and also the increase in the area of the flower
bed.
Solution:
= 7.84 m2
= 3.4 m
Area of the enlarged flower bed with the digging strip = (Side)2
= (3.4)2
= 11.56 m2
Thus, Increase in the area of the flower bed = Area of the enlarged flower bed with the digging strip
– Area of the square flower bed
= 11.56 m2 – 7.84 m2
= 3.72 m2
8. A room 5 m long and 4 m wide is surrounded by a verandah. If the verandah occupies an area of
22 m2, find the width of the verandah.
Solution:
= 20 m2
22 = 4x2 + 18x + 20 – 20
22 = 4x2 + 18x
11 = 2x2 + 9x
2x2 + 9x – 11 = 0
2x2 + 11x – 2x – 11 = 0
x (2x+11) – 1 (2x+11) = 0
(x- 1) (2x+11)= 0
When x – 1 = 0, x = 1
When 2x + 11 = 0, x = (-11/2)
9. A square lawn has a 2 m wide path surrounding it. If the area of the path is 136 m2, find the area
of the lawn.
Solution:
Let ABCD be the square lawn and PQRS be the outer boundary of the square path.
Now, Area of the path = Area of PQRS – Area of the square lawn
136 = x2 + 8x + 16 – x2
136 = 8x + 16
136 – 16 = 8x
120 = 8x
x = 120/ 8 = 15
= 225 m2
10. A poster of size 10 cm by 8 cm is pasted on a sheet of cardboard such that there is a margin of
width 1.75 cm along each side of the poster. Find (i) the total area of the margin (ii) the cost of the
cardboard used at the rate of Rs 0.60 per c m2.
Solution:
= 10 cm x 8 cm
= 80 cm2
= 13.5 cm
= 11.5 cm
= 13.5 cm x 11.5 cm
= 155.25 c m2
(i) Area of the margin = Area of cardboard including the margin – Area of the poster
= 155.25 c m2 – 80 c m2
= 75.25 c m2
(ii) Cost of the cardboard = Area of cardboard x Rate of the cardboard Rs 0.60 per cm2
= (155.25 x 0.60)
= Rs. 93.15
11. A rectangular field is 50 m by 40 m. It has two roads through its center, running parallel to its
sides. The widths of the longer and shorter roads are 1.8 m and 2.5 m respectively. Find the area of
the roads and the area of the remaining portion of the field.
Solution:
Let ABCD be the rectangular field and KLMN and PQRS the two rectangular roads with width 1.8 m
and 2.5 m, respectively.
= 2000 m2
= 100 m2
= 90 m2
Hence, Area of the roads = Area of KLMN + Area of PQRS – Area of EFGH
= 185.5 m2
Area of the remaining portion of the field = Area of the rectangular field ABCD – Area of the roads
= (2000 – 185.5) m2
= 1814.5 m2
12. There is a rectangular field of size 94 m x 32 m. Three roads each of 2 m width pass through
the field such that two roads are parallel to the breadth of the field and the third is parallel to the
length. Calculate: (i) area of the field covered by the three roads (ii) area of the field not covered by
the roads.
Solution:
Let ABCD be the rectangular field.
From the figure it is clear that two roads which are parallel to the breadth of the field KLMN and
EFGH with width 2 m each.
One road which is parallel to the length of the field PQRS with width 2 m.
We have from the question, length of the rectangular field AB = 94 m and breadth of the rectangular
field BC = 32 m
= 94 m x 32 m
= 3008 m2
= 64 m2
= 64 m2
= 188 m2
Area of WXYZ = 2 m x 2 m = 4 m2
(i) Area of the field covered by the three roads = Area of KLMN + Area of EFGH + Area (PQRS) –
(Area of VTUI + Area of WXYZ)
= 316 m2 – 8 m2
= 308 m2
(ii) Area of the field not covered by the roads = Area of the rectangular field ABCD – Area of the
field covered by the three roads
= 3008 m2 – 308 m2
= 2700 m2
13. A school has a hall which is 22 m long and 15.5 m broad. A carpet is laid inside the hall leaving
all around a margin of 75 cm from the walls. Find the area of the carpet and the area of the strip
left uncovered. If the width of the carpet is 82 cm, find the cost at the rate of Rs 18 per meter.
Solution:
= 341 m2
Length of the carpet AB = 22 m – (0.75 m + 0.75 m)
= 14 m
= 287 m2
Area of the strip = Area of the school hall PQRS – Area of the carpet ABCD
= 341 m2 – 287 m2
= 54 m2
= 0.82 m2
= 287.82 m
= Rs. 5180.76
14. Two cross roads, each of width 5 m, run at right angles through the centre of a rectangular park
of length 70 m and breadth 45 m parallel to its sides. Find the area of the roads. Also, find the cost
of constructing the roads at the rate of Rs 105 per m2.
Solution:
Let ABCD be the rectangular park then EFGH and IJKL are the two rectangular roads with width 5m.
= 70 m x 45 m
= 3150 m2
= 350 m2
= 225 m2
From the figure, it is clear that area of MNOP is common to the two roads.
Therefore,
Area of the roads = Area of EFGH + Area of JKLI – Area of MNOP
= 550 m2
Again, it is given that the cost of constructing the roads = Rs. 105 per m2
Therefore,
= Rs. 57750.
15. The length and breadth of a rectangular park are in the ratio 5: 2. A 2.5 m wide path running all
around the outside the park has an area 305 m2. Find the dimensions of the park.
Solution:
Therefore,
= 10x2 m2
= (5x + 5) m
= (2x + 5) m
305 = 35x + 25
305 – 25 = 35x
280 = 35x
x = 280/35 = 8
Therefore,
= 5 x 8 = 40 m
= 2 x 8 = 16 m
16. A square lawn is surrounded by a path 2.5 m wide. If the area of the path is 165 m2, find the
area of the lawn.
Solution:
Let the side of lawn be x m.
= (x + 5) m
Therefore, area of lawn = (Area of the lawn including the path) – (Area of the path)
165 = 10x + 25
165 – 25 =10x
140 = 10x
Therefore x = 140/10 = 14
Therefore,
1. Find the area of a parallelogram with base 8 cm and altitude 4.5 cm.
Solution:
= 8 cm x 4.5 cm
2. Find the area in square meters of the parallelogram whose base and altitudes are as under
Solution:
= 1.5 m x 0.64 m
= 1.4 m x 0.6 m
= 0.84 m2
Solution:
= 54/12 dm
= 4.5 dm
Solution:
4(Side) = 28 m
Side = 28/4
Side = 7m
(Side x Altitude) = 28 m2
(7 x Altitude) = 28 m2
Altitude = 28/7 = 4 m
5. In Fig. 20, ABCD is a parallelogram, DL ⊥ AB and DM ⊥ BC. If AB = 18 cm, BC =12 cm and DM=
9.3 cm, find DL.
Solution:
Given DL ⊥ AB and DM ⊥ BC
18 cm x DL = 111.6 c m2
DL = 111.6/18
= 6.2 cm
6. The longer side of a parallelogram is 54 cm, and the corresponding altitude is 16 cm. If the
altitude corresponding to the shorter side is 24 cm, find the length of the shorter side.
Solution:
Let ABCD is a parallelogram with the longer side AB = 54 cm and corresponding altitude AE = 16
cm.
½ x BC x CF = ½ x AB x AE
On simplifying, we get
BC x CF = AB x AE
BC x 24 = 54 x 16
BC = (54 × 16)/24
= 36 cm
Therefore,
100 = AB x DL
100 = 20 x DL
DL = 100/20 = 5 cm
By observing the picture it is clear that we have to apply the Pythagoras theorem,
(AL)2 = 169 – 25
= 144
(AL)2 = (12)2
AL = 12 cm
8. In Fig. 21, if AB = 35 cm, AD= 20 cm and area of the parallelogram is 560 cm2, find LB.
Solution:
From the figure, ABCD is a parallelogram with base AB = 35 cm and corresponding altitude DL.
560 cm2 = AB x DL
560 cm2 = 35 cm x DL
DL = 560/35
= 16 cm
= 400 – 256
= 144
(AL)2 = (12)2
AL = 12 cm
35 = 12 + LB
LB = 35 – 12 = 23 cm
AD x CF = AB x AE
8 x CF = 10 x 4
CF = (10 x 4)/8 = 5 m
10. The base of a parallelogram is twice its height. If the area of the parallelogram is 512 cm2, find
the base and height.
Solution:
x2 = 512/2
= 256 cm2
x2 = (16)2
x = 16 cm
11. Find the area of a rhombus having each side equal to 15 cm and one of whose diagonals is 24
cm.
Solution:
Let ABCD be the rhombus where diagonals intersect at 0 as given in the figure.
Therefore, from the figure triangle A0B is a right-angled triangle, right angled at O such that
= 81
(OB)2 = (9)2
OB = 9 cm
BD = 2 x OB
=2x9
= 18 cm
= (1/2 x 24 x 18)
= 216 cm2
12. Find the area of a rhombus, each side of which measures 20 cm and one of whose diagonals is
24 cm.
Solution:
Let ABCD be the rhombus whose diagonals intersect at 0.
Such that;
= 256
(OB) 2 = (16) 2
OB = 16 cm
BD =2 x OB
= 2 x 16 cm
= 32 cm
= ½ x 24 x 32
13. The length of a side of a square field is 4 m. What will be the altitude of the rhombus, if the area
of the rhombus is equal to the square field and one of its diagonals is 2 m?
Solution:
Given the length of a side of a square field is 4m
½ x AC x BD = (4m)2
½ x AC x 2 = 16 m2
AC = 16 m2
We know that the diagonals of a rhombus are perpendicular bisectors of each other.
AB2 = (8 m) 2 + (1 m) 2
= 64 m2 + 1 m2 = 65 m2
DX = 16/ (√65) m
14. Two sides of a parallelogram are 20 cm and 25 cm. If the altitude corresponding to the sides of
length 25 cm is 10 cm, find the altitude corresponding to the other pair of sides.
Solution:
AD x CF = CD x AE
20 x CF = 25 x 10
CF = 12.5 cm
Hence, the altitude corresponding to the other pair of the side AD is 12.5 cm.
15. The base and corresponding altitude of a parallelogram are 10 cm and 12 cm respectively. If
the other altitude is 8 cm, find the length of the other pair of parallel sides.
Solution:
Let ABCD is a parallelogram with side AB = CD = 10 cm (since opposite sides of parallelogram are
equal) and corresponding altitude AM = 12 cm.
AD x CN = CD x AM
AD x 8 = 10 x 12
AD = (10×12)/8 = 15 cm
Hence, the length of the other pair of the parallel sides = 15 cm.
16. A floral design on the floor of a building consists of 280 tiles. Each tile is in the shape of a
parallelogram of altitude 3 cm and base 5 cm. Find the cost of polishing the design at the rate of
50 paise per cm2.
Solution:
Given altitude of a tile = 3 cm
Base of a tile = 5 cm
= 5 cm x 3 cm
= 15 c m2
= Rs. 2100
1. Find the area in square centimetres of a triangle whose base and altitude are as under:
Solution:
= 31.5 cm2
And height = 15 cm
= 600 cm2
2. Find the altitude of a triangle whose area is 42 cm2 and base is 12 cm.
Solution:
Altitude = (2 x 42)/12
= 7 cm
3. The area of a triangle is 50 cm2. If the altitude is 8 cm, what is its base?
Solution:
Base = (2 x 50)/ 8
= 12.5 cm
4. Find the area of a right angled triangle whose sides containing the right angle are of lengths 20.8
m and 14.7 m.
Solution:
In a right-angled triangle,
The sides containing the right angles are of lengths 20.8 m and 14.7 m.
Then,
= 152.88 m2
5. The area of a triangle, whose base and the corresponding altitude are 15 cm and 7 cm, is equal
to area of a right triangle whose one of the sides containing the right angle is 10.5 cm. Find the
other side of this triangle.
Solution:
= ½ (15 x 7)
= 52.5 cm2
It is also given that the area of the first triangle and the second triangle are equal.
Therefore, The other side of the second triangle = (2 x Area)/One side of a triangle
= (2x 52.5)/10.5
=10 cm
Hence, the other side of the second triangle will be 10 cm.
6. A rectangular field is 48 m long and 20 m wide. How many right triangular flower beds, whose
sides containing the right angle measure 12 m and 5 m can be laid in this field?
Solution:
= 48 m x 20 m
= 960 m2
Therefore, required number of right triangular flower beds = area of the rectangular field/ area of
one right triangular flower bed.
= 960/30
7. In Fig. 29, ABCD is a quadrilateral in which diagonal AC = 84 cm; DL ⊥AC, BM ⊥ AC, DL = 16.5 cm
and BM = 12 cm. Find the area of quadrilateral ABCD.
Solution:
= ½ (84 x 16.5)
= 693 cm2
Hence, Area of quadrilateral ABCD = Area of triangle ADC + Area of triangle ABC
= 1197 cm2
8. Find the area of the quadrilateral ABCD given in Fig. 30. The diagonals AC and BD measure 48 m
and 32 m respectively and are perpendicular to each other.
Solution:
= ½ (AC x BD)
= ½ (48 x 32) m2
= 768 m2
9. In Fig 31, ABCD is a rectangle with dimensions 32 m by 18 m. ADE is a triangle such that
EF⊥⊥ AD and EF= 14 cm. Calculate the area of the shaded region.
Solution:
= 32 m x 18 m
= 576 m2
Also given that base of triangle = 18m and height = 14m and EF⊥ AD
= ½ (18 m x 14 m)
= 126 m2
Area of the shaded region = Area of the rectangle – Area of the triangle
= (576 – 126) m2
= 450 m2
10. In Fig. 32, ABCD is a rectangle of length AB = 40 cm and breadth BC = 25 cm. If P, Q, R, S be the
mid-points of the sides AB, BC, CD and DA respectively, find the area of the shaded region.
Solution:
Join PR and SQ so that these two lines bisect each other at point O
Also OP = OR = RP/2
= 25/2
= 12.5 cm
= 500 cm2
11. Calculate the area of the quadrilateral ABCD as shown in Fig.33, given that BD = 42 cm, AC =
28 cm, OD = 12 cm and AC ⊥ BO.
Solution:
= 14 cm x 30 cm
= 420 cm2
= 14 cm x 12 cm
= 168 cm2
Hence, Area of the quadrilateral ABCD = Area of triangle ABC + Area of triangle ADC
= 588 cm2
12. Find the area of figure formed by a square of side 8 cm and an isosceles triangle with base as
one side of the square and perimeter as 18 cm.
Solution:
Then, x + x + 8 =18
2x = (18 – 8) = 10 cm
2x = 10
x = 5 cm
Area of the figure formed = Area of the square + Area of the isosceles triangle
= 64 + 4 x √ [25 – ¼ x 64]
= 64 + 4 x √ (25 – 16)
= 64 + 4 x √9
= 64 + 4 x 3
= 64 + 12
= 76 cm2
13. Find the area of Fig. 34, in the following ways: (i) Sum of the areas of three triangles (ii) Area of
a rectangle — sum of the areas of five triangles
Solution:
Thus AP = PD = 25 cm and AB = CD = 20 cm
= ½ (20 x 25)
= 250 cm2
= ½ (25 cm x 10 cm)
= 125 cm2
= 625 cm2
= 1000 cm2
= 375 cm2
14. Calculate the area of quadrilateral field ABCD as shown in Fig.35, by dividing it into a rectangle
and a triangle.
Solution:
Join CE, so that which intersect AD at point E.
Given AE = ED = BC = 25 m and EC = AB = 30 m
= 30 m x 25 m
= 750 m2
= ½ (30 m x 25 m)
= 375 m2
15. Calculate the area of the pentagon ABCDE, where AB = AE and with dimensions as shown in
Fig. 36.
Solution:
= 10 cm x 12 cm
= 120 c m2
= ½ (10 cm x 8 cm)
= 40 cm2
= 160 cm2
16. The base of a triangular field is three times its altitude. If the cost of cultivating the field at Rs
24.60 per hectare is Rs 332.10, find its base and height.
Solution:
Therefore,
= 13.5 hectare
3h2/2 = 135000 m2
h2 = 270000/3
= 90000 m2
= (300)2
h = 300 m
17. A wall is 4.5 m long and 3 m high. It has two equal windows, each having form and dimensions
as shown in Fig. 37. Find the cost of painting the wall (leaving windows) at the rate of Rs 15 per m2.
Solution:
= 4.5 m x 3 m = 13.5 m2
= 0.4 m2 + 0.08 m2
= 0.48 m2
= Rs. 188.1