Professional Documents
Culture Documents
Pumps
Pumps
PUMPS
Work done by the Impeller on the water per second per unit weight of water per second
= (Work done /sec) / Weight of water striking per sec
= ρaV1 [VW2 X U2] / ρQg = [VW2 X U2] / g
Work done by the Impeller on the water per second = (W/g)* VW2 X U2
W= Weight of water = ρgQ; Q = Volume of water/sec = Area* Velocity of flow
Heads & Efficiencies
Suction Head (hs)
Suction head is defined as the vertical distance
between the centre line of centrifugal pump and the
free surface of liquid (e.g. water) in the tank from which
liquid is to be lifted. This vertical distance is also
termed as suction lift.
The tank from which liquid need to be lifted will be
termed as sump. Suction head or suction lift will be
denoted by hs . Refer figure.
Delivery Head (hd)
Delivery head is defined as the vertical distance
between the centre line of centrifugal pump and the
free surface of water in the tank to which water need to
be delivered. Delivery head is denoted by hd .
Static head (HS)/ Total Head
Static head is defined as the sum of suction head and delivery head and it is denoted
HS. Mathematically the expression for static head is given as:
HS = hs + hd
Manometric head (Hm)
The Manometric head is defined as the head against which a centrifugal pump has to
work. Manometric head is denoted Hm.
Manometric head = Head imparted by the impeller to the water – loss of head inside the
pump
Manometric head = (Vw2 u2)/g - loss of head inside the pump
If there is no loss of head inside the pump, expression for Manometric head is given as:
Manometric head = (Vw2 u2)/g
Where,
Vw2 = Velocity of whirl at outlet
u2 = Tangential velocity of impeller at outlet
g = Acceleration due to gravity
Manometric head could be expressed by the following expression also as mentioned
here
Manometric Head = Total head at outlet of the pump – total head at the inlet of pump
H m = [(Po/ρg) + (Vo2/2g) + Z o] - [(Pi/ρg) + (Vi2/2g) + Z i ]
Where,
P0/ρg = Pressure head at the outlet of the pump i.e. hd
Vo2/2g = Velocity head at the outlet of the pump i.e. Vd2/2g
Z o = Vertical height of the outlet of the centrifugal pump from datum line i.e. Z d
Pi/ρg = Pressure head at the inlet of the pump i.e. h s
Vi 2/2g = Velocity head at the inlet of the pump i.e. Vs2/2g
Z i = Vertical height of the inlet of the centrifugal pump from datum line i.e. Z s
Manometric head is also expressed by the following expression
Manometric head = Suction head + Delivery Head + Frictional head loss in suction pipe
+ Frictional head loss in discharge pipe + Velocity head in delivery pipe
Manometric head = h s + h d + h fs + h fd + Vd2/2g
Efficiencies of a centrifugal pump
Here the power is transmitted from electrical motor to centrifugal pump through a shaft.
Power is transmitted from electrical motor shaft to shaft of the centrifugal pump. Further
power is transferred from shaft of the centrifugal pump to impeller of the centrifugal
pump. Further, power is transferred from impeller to the water.
Therefore during the power transmission, there will be some loss of power between
pump shaft to pump impeller and further between pump impeller to the water.
The power at the impeller of the pump will be more than the power given to the water at
outlet of the pump. Manometric efficiency is also defined as the power given to the water
at outlet of the pump to the power available at the impeller of the pump.
Manometric efficiency, ηman = Power given to the water at outlet of the pump / Power
available at the impeller of the pump
Power given to water at outlet of the pump= (WH m/1000) kW
Power at the Impeller = (Work done by the Impeller per second/1000) kW
Mechanical efficiency is defined as the ratio of power available at the impeller to the
power available at the shaft of the centrifugal pump.
Mechanical efficiency, η mech = Power available at the impeller of the pump/ Power
available at the shaft of the centrifugal pump
=(W*(Vw2 U2/g)/1000)/ S.P
Power input to the pump = Power supplied by the electric motor = S.P.
EXPRESSION FOR MINIMUM STARTING SPEED OF A CENTRIFUGAL PUMP
Centrifugal pump will discharge water only if the pressure rise in the
pump is more than or equal to the Manometric head. If the pressure
rise in the pump is less than the Manometric head, centrifugal pump
will not deliver the water.
While the impeller is rotating and water, which will be in contact with
impeller, is also rotating. This is the case of forced vortex.
The discharge, Q for a centrifugal pump is given by the relation Q= Area * Velocity of flow
Q= πDBV f
Q
Where D= Diameter of the impeller of the pump
B= Width of the impeller
We know that 𝐵∝ 𝐷
From equation (i), we have
Q
We also know that the tangential velocity is given by
U=
Now the tangential velocity and velocity of flow are related to the Manometric head (H m) as
----------------(iv)
Substituting the value of ‘U’ in equation (iii), we get /N)
Substituting the values of ‘D’ in equation (ii),
/N2
/N2 ---------------------(v)
Where K is the constant of Proportionality
If H m = 1 and Q= 1 cum/sec, then N = Ns
Substituting these values in equation (v), we get
/Ns2
Ns2
Substituting the value of K in equation (v), we get
/N2
Ns2 =Q N2 / ( 𝐻 𝑚3/2 )
Ns = √𝑄 N / ( 𝐻 𝑚3/4 )
CHARACTERISTIC CURVES OF CENTRIFUGAL PUMP
These are required to predict the performance & behaviour of pump working under
different head, flow rate & speed.
Following are the important curves:
a)Main characteristic curve.
b)Operating characteristic curve.
c)Muschel or constant efficiency curve.
Given:
Discharge, Q= 0.15cum/s
Head, H m= 12.5m
Speed, N= 600rpm
Diameter of the Impeller at outlet, D2= 500mm= 0.5m
Diameter of the Impeller at inlet, D1= 250mm= 0.25m
Vane angle at outlet, φ = 35o
Velocity of flow,=
Area of flow=0.07m2
Discharge= Area of flow * Velocity of flow
0.15 = 0.07*Velocity of flow
Velocity of flow = 0.15/0.07 = 2.14m/s
Tangential velocity of impeller at inlet, u1= D1N / 60
= *0.25*600 / 60 = 7.85m/s
Tangential velocity of impeller at outlet, u2= D2N / 60
= *0.50*600 / 60 = 15.70m/s
From the outlet velocity triangle, tan φ= / - )
= – ( /tan φ)
= – ( /tan 35)
= 12.64m/s
1. Manometric Efficiency of the pump:
Manometric Efficiency, η man = g H m/ u2 = 9.81*12.5/ *15.70
η man =0.618 = 61.8%
2. Vane angle at Inlet (θ):
From the inlet velocity triangle, tanθ = /
tanθ = / = 2.14/7.85 = 0.272
θ =tan-1 0.272 = 15.12o
3. Loss of head at inlet to impeller when discharge is reduced by 40% without changing
the speed
When there is an increase or decrease in the discharge from the normal , a loss of head
occurs at entry due to shock. In this case, discharge is reduced by 40%.
Hence the new discharge is given by Q* = 0.6*Q = 0.15*0.6.
AS the area of flow is constant, new velocity of
flow is given by = Q*/Area of flow = 0.15*0.6/0.07
= 1.284m/s
Fig. shows the velocity triangle at inlet corresponding to
normal discharge and reduced discharge. ABC is the
velocity triangle due to the normal discharge. Triangle
BDE is corresponding to the reduced discharge,
BD = 1.284m/s and DE is parallel to AC.
There will be a sudden change in the tangential velocity from AB to BE. Hence due to the shock, there will
be loss of head at inlet.
Head lost at inlet = (Change in tangential velocity at inlet)2/2g
= (AB-BE)2/2g = (u1-(V*f1/tanθ)2 /2g = (7.85-(1.284/tan15.2)2 /2g = 0.5m
The outer diameter of an impeller of a centrifugal pump is 400mm and outlet width is
50mm. The pump is running at 800 rpm and is working against a head of 15m. The vane
angle at outlet is 40o and Manometric efficiency is 75%. Determine:
1. Velocity of flow at outlet
2. Velocity of flow leaving the vane
3. Angle made by the absolute velocity at outlet with the direction of motion at outlet
4. Discharge.
Given:
Diameter of the Impeller at outlet, D2= 400mm= 0.4m
Width at outlet, B2= 50mm=0.05m
Speed, N= 800rpm
Head, H m= 15.0m
Vane angle at outlet, φ = 40o
Velocity of flow,=
Manometric Efficiency, η man =75%
Tangential velocity of impeller at outlet, u2= D2N / 60
= *0.40*800 / 60 = 16.75m/s
Manometric Efficiency, η man = g H m/ u2
0.75 = 9.81*15.0/*16.75
=11.71m/s
From the outlet velocity triangle, tan φ= / - )
tan 40= / - ) = /)
= 4.23m/s
2. Velocity of water leaving the vane (V2):
V2 = + = +
+
= 12.45m/s
3. Angle made by absolute velocity at outlet (β):
tan β= /
= /
β= tan-1 0.36 = 19.80
4. Discharge through the pump, Q= B2D2* Vf2
Q= *0.4*0.05*4.23 = 0.265m3/s
The diameters of an impeller of a centrifugal pump at inlet and outlet are 30 and 60cm
respectively. Determine the minimum starting speed of the pump if it works against a
head of 30m.
Given:
Diameter of the impeller at inlet, D1= 30cm=0.3m
Diameter of the impeller at outlet, D2= 60cm=0.6m
Head, Hm= 30m
Let the minimum starting speed= N
For minimum starting speed,
(u22/2g) – (u12/2g) = Hm
Given:
Number of stages: 3
Diameter of the Impeller at outlet, D2= 400mm= 0.4m
Width at outlet, B2= 20mm=0.02m
Vane angle at outlet, φ = 45o
Reduction in the area at outlet=10%=0.1
Speed, N= 1000rpm
Manometric Efficiency, η man =90%
Overall Efficiency, η over =80%
Area of flow at outlet=0.9* B2D2 = 0.9* *0.02*o.4 = 0.02262m2
Velocity of flow,=
Discharge, Q= 50litres/s = 50/1000 m3/s = 0.05 m3/s
1. Head generated by the pump:
Velocity of flow at outlet, = Discharge/Area of flow = 0.05/0.2262 = 2.21m/s
Tangential velocity of impeller at outlet, u2= D2N / 60
= *0.40*1000 / 60 = 20.94m/s
From the outlet velocity triangle, tan φ= / - )
- ) = / tan φ =/ tan 45 =2.21m/s
= – 2.21 = 20.94-2.21 = 18.73m/s
Now Manometric Efficiency, η man = g H m/ u2
0.90 = 9.81* H m /*20.94
H m = 0.90**20.94/9.81 = 35.98m
Total head generated by pump = n* H m = 3*35.98 = 107.94m
kW
=ρgQ*107.94/1000 = 1000*9.81*0.05*107.94/1000 = 52.94kW
Overall efficiency, η over = Power output of the pump/ Power input of the pump
Overall efficiency, η over = 52.94/Shaft Power (S.P)
S.P= 52.94/0.8 = 66.175kW
Thank you