Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Направо към съдържанието

Туя

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Туя
Западна туя (T. occidentalis)
Западна туя (T. occidentalis)
Класификация
царство:Растения (Plantae)
отдел:Васкуларни растения (Tracheophytes)
отдел:Иглолистни (Pinophyta)
клас:Иглолистни (Pinopsida)
разред:Бороцветни (Pinales)
семейство:Кипарисови (Cupressaceae)
подсемейство:Thujoideae
род:Туя (Thuja)
Научно наименование
Linnaeus, 1753
Туя в Общомедия
[ редактиране ]

Туята (Thuja) е род иглолистни дървета от семейство Кипарисови (Cupressaceae), който включва пет вида, два произхождащи от Северна Америка и три от Източна Азия. Понякога се посочва, че видовете са шест, тъй като често единственият представител на род Platycladus – P. orientalis се посочва като източна туя (Thuja orientalis). Съвременната ботаническа наука категорично е доказала, че Platycladus е много по-близък филогенетично с Microbiota, Tetraclinis и Calocedrus. Род туя от своя страна е в най-близки филогенетични отношения с род Thujopsis и донякъде с лъжекипарисите (Chamaecyparis). На много европейски езици туите са известни като „дърво на живота“ (на латински: arborvitae), понеже са вечнозелени.

Листата са вечнозелени, разположени два по два срещуположно и са сплеснати като стълбичка, по четири реда в едно разклонение (каквито са листата на кипарисите).

В България се култивират два вида от рода. Това са западната туя (T. occidentalis) от източните части на Северна Америка и гигантската туя (T. plicata известна и със синонима T. gigantea) от тихоокеанските части на Северна Америка. Родът Thuja е представен с три вида в Азия: T. standishii, T. koraiensis и T. sitchuenensis, които не са толкова използвани в градинарството. От азиатските видове ограничено се отглежда само T. koraiensis, която се цени заради сребристо бялото оцветяване на долната повърхност на листата.

Туята, както и други растения като канабиса, отделя терпени (алфа пинен), които освежават въздуха.[1]

  1. Саксия въздух // 7 септември 2007. Архивиран от оригинала на 2007-09-27. Посетен на 13 септември 2007.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Thuja в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​