Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Ídra

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ídra (Υδρα)
Ídra kikötője
Ídra kikötője
Közigazgatás
Ország Görögország
RégióAttika
PrefektúraPireusz
SzékhelyÍdra
Legnagyobb településÍdra (város)
Népesség
Teljes népesség1966 fő (2011)
Népsűrűség42,19 fő/km²
Ídra (város) népességeismeretlen
Földrajzi adatok
FekvéseÉgei-tenger
SzigetcsoportSzaróni-szigetek
Terület64,4 km²
Tengerszint feletti magasság593 m
Legmagasabb pontVlichosz (590 m)
IdőzónaEET (UTC+2)
Elhelyezkedése
Ídra (Görögország)
Ídra
Ídra
Pozíció Görögország térképén
é. sz. 37° 19′ 52″, k. h. 23° 28′ 00″37.331111°N 23.466667°EKoordináták: é. sz. 37° 19′ 52″, k. h. 23° 28′ 00″37.331111°N 23.466667°E
Ídra weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Ídra témájú médiaállományokat.

Ídra (görögül Υδρα [ídra]), ismertebb nevén Hydra, a Szaróni-szigetek egyike Görögországban. A Peloponnészosz-félszigettől a keskeny Ídrai-öböl választja el.

Története

[szerkesztés]

Az ókorban Hüdrea (Υδρέα) volt a neve, ami vizet jelent, és a szigeten található forrásokra utal. Ezek a kutak a 20. század közepén földmozgások miatt eldugultak, a sziget ma már száraz.

A középkorban velencei uralom alatt állt. A törökök elkerülték, nem hódították meg.

A sziget alkalmatlan a mezőgazdasági művelésre, ezért lakói kereskedésből éltek. Hatalmas kereskedelmi flotta felett rendelkeztek, meghatározó szerepet játszottak a görög szabadságharcban. A flotta 130 hajóját hadi célokra átalakították, és ezzel jelentős mértékben hozzájárultak a törökök elleni küzdelemhez.

Két híres vezért is adtak a felkelésnek. Jorgosz Kunduriotisz volt a megalakuló görög parlament elnöke 1822 és 1827 között. Andreasz Miaulisz tábornok pedig a hadiflotta parancsnoka volt. Mindkettőjükről utcákat neveztek el Görögország-szerte.

Ídra ma

[szerkesztés]

Ídra ma meghatározóan a turizmusból él. Gazdag athéniak tartanak itt fenn maguknak villákat. A szigetet komppal lehet megközelíteni Pireuszból, Ermioniból, Póroszból, Szpéceszből, illetve a Peloponnészosz középső része felől, a közeli Nafplióból.

A szigeten a szemétszállító járművek kivételével tilos a motoros járművek közlekedése, a szállítást szamarakon és vízitaxin végzik. A lakott terület azonban viszonylag kicsiny, ezért a többség egyszerűen gyalog jár.

A sziget fő települése az északi parton fekvő Ídra kikötőváros, amely hold alakú, közepén éttermekkel, boltokkal. Innen minden irányba meredek utcácskák vezetnek felfelé a hegyoldalra. A félhold két végén erődök állnak ágyúkkal, régen ezekkel védték a kikötőt. A félhold bal oldali végén jellegzetes szélmalmok láthatók már messziről.

Kultúra

[szerkesztés]

Késő júniusban a sziget lakói egy játékos csatát rendeznek a függetlenségi harc emlékére, amelyet Miaulisz tábornok emlékére Miaulia Fesztiválnak neveztek el.

Minden évben október közepén rendezik Hydrán a rembetika zenei irányzat konferenciáját, amely lelkes rajongókat vonz Görögországból és külföldről is.

A szigeten volt egy ideig villája a híres kanadai zenésznek, Leonard Cohennek.

Ídra kikötője a tenger felől

További információk

[szerkesztés]