Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Mefenitoin

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Mefenitoin
IUPAC-név
5-etil-5-fenil-3-metil-imidazolidin-2,4-dion
Kémiai azonosítók
CAS-szám 50-12-4
PubChem 4060
ChemSpider 3920
DrugBank DB00532
KEGG D00375
ATC kód N03AB04
SMILES
O=C2N(C(=O)NC2(c1ccccc1)CC)C
InChI
1/C12H14N2O2/c1-3-12(9-7-5-4-6-8-9)10(15)14(2)11(16)13-12/h4-8H,3H2,1-2H3,(H,13,16)
InChIKey GMHKMTDVRCWUDX-UHFFFAOYSA-N
UNII R420KW629U
ChEMBL 861
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet C12H14N2O2
Moláris tömeg 218,252
Olvadáspont 135–138 °C
Farmakokinetikai adatok
Biológiai
felezési idő
7 óra
Terápiás előírások
Terhességi kategória C (US)
Alkalmazás orális

A mefenitoin (INN: mephenytoin) parciális epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszer. A hidantoin-származékok csoportjába tartozik. A barbiturátokhoz hasonló EEG-változásokat okoz az agyban.

Fizikai/kémiai tulajdonságok

[szerkesztés]

Fehér színű kristályos anyag. Oldódik acetonban, kloroformban és dimetil-szulfoxidban.

Hatásmód

[szerkesztés]

A kiterjedt kutatások ellenére a mefenitoin pontos hatásmódja még nem ismert. Minden jel arra mutat, hogy a feszültségfüggő Na+-csatornák aktiválódási gyakoriságát csökkenti a motor cortex-ben (az agykéregnek a nem-akaratlagos mozgásokért felelős részében).

Metabolizmus

[szerkesztés]

A mefenitoinnak két sztereoizomerje van, melyek különbözőképpen bomlanak le.

Az S-mefenitoin első lépésben S-4´-hidroximefenitoinná[1] hidroxilálódik a CYP2C19 enzim hatására. E folyamat bizonyos populációkban az enzim genetikai károsodása miatt lelassul. Ennek gyakorisága európaiaknál 2–5%, japánoknál 18–23%. A mefenitoint e tulajdonsága miatt általánosan használják a CYP2C19 fenotípusának meghatározására mind járványtani tanulmányokban, mind gyógyszerészeti kutatásokban.[2]

Az R-mefenitoin N-demetiláció révén R-nirvanollá (R-fenil-etil-hidantoinná) alakul. Ez az aktív metabolit. E folyamatban egy másik enzim (CYP2B6) vesz részt; itt nincsen populációk közötti (genetikai) különbség.

Mellékhatások

[szerkesztés]

A mellékhatásokat három csoportba sorolják. A paciensek között egyéni érzékenység miatt nagyobb különbségek lehetnek:

Ezek közül a második az első következménye, és ez járhat a legkomolyabb következményekkel.

A fentiekhez emésztőrendszeri panaszok társulhatnak (hányinger, hányás, székrekedés, nagyon ritkán gyomorfájás). Javasolt a koffein fogyasztásának minimalizálása.

A mefenitoin számos gyógyszerrel kölcsönhatásba léphet, többek között a fogamzásgátló tablettákkal is, ezért az orvosnak fontos tudnia minden gyógyszerről, amit a beteg szed. Az oxazolidin-származékok ugyancsak dyscrasiát okozhatnak, ezért a mefenitoint nem szabad ilyen szerrel együtt szedni.

Mefenitoint szedő epilepsziás terhes nők esetén előfordultak magzati károsodások, de a bejelentett esetekből nem lehetett egyértelmű összefüggést megállapítani. Emberi kísérleti adatok a dolog természetéből adódóan miatt nincsenek, ezért az orvosnak ilyen esetben mérlegelnie kell.

A mefenitoin második vonalbeli szer, mivel a többi szerhez képest nagyobb a dyscrasia gyakorisága. Akkor írják fel, ha a biztonságosabb gyógyszerek valamiért nem (elég) hatékonyak.

Laboratórium ellenőrzés

[szerkesztés]

A mefenitoin folyamatos laboratóriumi ellenőrzést igényel, különösen a szedés elején. A javasolt gyakoriság:

  • a szedés megkezdése előtt
  • két héttel az alacsony dózis után
  • két héttel a teljes dózis elérése után
  • ezután egy éven keresztül havonta
  • ezután 3-havonta.

Ha az abszolút neutrofilszám 1600–2500 közé esik vissza, ismét vissza kell térni a 2-hetenkénti ellenőrzésre. Ha a szám 1600 alá kerül, a szer szedését abba kell hagyni (a neutropénia veszélye miatt).

A mefenitoin a fehérjék által kötött jód szintjének csökkenését okozhatja a szérumban. A normális alá csökkenhet a dexametazon vagy metirapon teszt eredménye. Megnövekedhetik a szérumban a vércukor, az alkalin foszfatáz és a γ-glutamil transzpeptidáz szintje.

Adagolás

[szerkesztés]

Szájon át. A kezdő adag 50–100 mg. Az adagot legalább egy hét elteltével lehet 50–100 mg-mal növelni. A teljes adag felnőtteknél 200–600, gyermekeknél 100–400 mg.

Fontos, hogy a gyógyszert három részletben, egyenlő időközönként, mindig ugyanakkor kell bevenni. Ez biztosítja a szer állandó szintjét a vérben. Ha mégis kimarad két adag egymás után, orvosi ellenőrzésre van szükség.

Orvosi engedély nélkül nem szabad abbahagyni a szedést, egyébként az epilepsziás görcsök kiújulhatnak, agyi hipoxiát okozva, mely az életet is veszélyeztetheti. Ugyancsak nem szabad orvosi engedély nélkül a gyógyszert másik mefenitoin hatóanyagú gyógyszerrel helyettesíteni.

Célszerű étkezéskor vagy tejjel együtt bevenni, ez csökkenti az emésztőrendszeri mellékhatásokat. A bevétel után fél órán keresztül nem szabad lefeküdni.

Célszerű, ha a beteg magával hordja a gyógyszert, hogy egy esetleges rosszullét esetén lehessen tudni a gyógyszer szedéséről ill. a betegségéről.

Készítmények

[szerkesztés]

A nemzetközi gyógyszerkereskedelemben:[4]

  • Epiazin
  • Epilan
  • Insulton
  • Mesantoin
  • Mesdontoin
  • Mesontoin
  • Methoin
  • Methylphenetoin
  • Metydan
  • Phenantoin
  • Sacerno
  • Sedantional
  • Sedantoin
  • Sedantoinal
  • Triantoin

Magyarországon nincs forgalomban.[5]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. 4-hydroxy mephenytoin (ChemSpider)
  2. Wim J Tamminga, Johan Wemer, Berend Oosterhuis, Jaap Wieling, Daan J Touw, Rokus A de Zeeuw, Lou F M H de Leij and Jan H G Jonkman: Mephenytoin as a probe for CYP2C19 phenotyping: effect of sample storage, intra-individual reproducibility and occurrence of adverse events (BJCP)
  3. Fogas kérdések 2002.04.25. Archiválva 2012. szeptember 24-i dátummal a Wayback Machine-ben (Hypermed)
  4. Mephenytoin (Drugs-About.com)
  5. Az OGYI adatbázisában Archiválva 2015. január 15-i dátummal a Wayback Machine-ben még a hatóanyag sem szerepel.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]