Bab al Mandebas
Bab al Mandebas (arab. باب المندب = Bāb al-mandab – „Ašarų vartai“) – sąsiauris tarp Afrikos ir Arabijos pusiasalio (Azijos). Ilgis 109 km, plotis iki 90 km.[1]
Juo Raudonoji jūra susisiekia su Indijos vandenynu (Adeno įlanka). Sąsiauris turi didelę strateginę reikšmę, kadangi per čia eina pagrindinės jūrų linijos iš Europos per Sueco kanalą su Pietų Azija, Tolimaisiais Rytais, Rytų Afrika ir Australija. Dėl šios priežasties kolonijiniu laikotarpiu čia stengėsi įsitvirtinti Europos kolonijinės valstybės – Anglija, Pranūzija, Italija. Faktiškai sąsiaurį kontroliavo anglai, kurie valdė Perimą, Adeną ir kitus svarbius taškus palei sąsiaurį.
Perimo sala (anglų valdyta 1755–1801 m., o vėliau nuo 1857 iki 1967 m., kol ji atiteko Pietų Jemenui) sąsiaurį skiria į dvi dalis: vakarinis – 20 km pločio ir 340 m gylio Dacht al Meium (srovė teka į šiaurę), rytinis – 3,2 km pločio ir 13 m gylio Babel Iskender (srovė teka į pietus).
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ Bab al Mandebas(parengė MELC). Visuotinė lietuvių enciklopedija (tikrinta 2021-12-26).