Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Pereiti prie turinio

Naujasis Kuršas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Neukurland
Naujasis Kuršas
nebėra
1654 – 1689
Location of Naujasis Kuršas
Location of Naujasis Kuršas
Sostinė Jakobštadas
Valdymo forma kolonija
Era Imperializmas
 - Įkūrimas 1654 m.
 - Atiteko Nyderlandams 1689 m.
Karibų istorija
Aravakai, Karibai
Ispanijos Vakarų Indijos
Indijų vicekaralystė > Santo Domingo audiencija
Kitų šalių Vakarų Indijos:
Prancūzijos, Nyderlandų, Danijos, Švedijos, Kuršo, Britų, Portugalijos, Moskitų Krantas, Britų Hondūras, Prancūzų Gviana, Britų Gajana, Nyderlandų Gajana
Dabartiniai politiniai junginiai:
CARICOM, Kuba, Dominikos Respublika, Gvadelupė, Martinika, BES salos, Aruba, Kiurasao, Sint Martenas, Puerto Rikas, JAV Mergelių salos

Naujasis Kuršas buvo Kuršo kunigaikštystės kolonija Karibuose, dabartinė Tobago sala Trinidade ir Tobage.

Kuržemės gyventojų skaičius buvo tik 200 000, o tuo metu kunigaikštija buvo Lenkijos ir Lietuvos vasalė. Kunigaikščio Jokūbo Ketlerio (1642-1682) rūpesčiu įsteigtas vienas didžiausių Europos prekybos laivynų, kurių pagrindiniai uostai buvo Windau (šiandienos Ventspilis) ir Libau (šiandienos Liepoja). Prekybos santykiai buvo nustatyti ne tik su kaimyninėmis šalimis, bet ir su Anglija, Prancūzija, Nyderlandais, Portugalija ir kt.

Kuršo kolonistai (aštuoniasdešimt šeimų) 1654 m. gegužės 20 d. išsilaipino saloje. Pietryčiuose buvo pastatytas fortas Fort Jacob (Jakobo tvirtovė) ir aplinkui įkurtas miestas Jacobstad (Jakobo miestas; vėliau, Naujajam Kuršui jau žlugus ir teritoriją perėmus kitoms kolonijinėms jėgoms, miestas toje vietoje pavadintas Plimutu). Kitiems geografiniams objektams taip pat buvo suteikti su Kuršu susiję vardai (pvz., Didžioji Kuršo įlanka, ir šiandien išlikęs pavadinimas).

Netrukus olandai įsteigė konkuruojančią koloniją, o Kuršas įsitraukė į karą su švedais. Tuo pasinaudoję olandai Naująjį Kuršą užėmė. Vėliau buvo bandyta koloniją atkovoti ir iš dalies tai padaryti buvo pasisekę, tačiau silpstantis Kuršas jos išlaikyti nebesugebėjo, ji kentėjo nuo olandų ir piratų. 1690 m. Kuršo kunigaikščio valdiniai galutinai paliko salą, nors gubernatoriai jai valdyti buvo skiriami iki 1795 m.

Taip pat žiūrėkite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
  • Edgar Anderson: The Couronians and the West Indies, Chicago 1965.
  • Karin Jekabson-Lemanis: Balts in the Caribbean, The Duchy of Courland's attempts to colonize Tobago Island, 1638 to 1654, in: Caribbean Quarterly, Vol. 46, No. 2, 2000, pp. 25–44.
  • Harry C. Merritt: The colony of the colonized: the Duchy of Courland’s Tobago colony and contemporary Latvian national identity, in: Nationalities Papers; Vol. 38, No. 4, 2010, pp. 491–508.
  • Imbi Sooman, Jesma McFarlane, Valdis Teraudkalns, Stefan Donecker: From the port of Ventspils to Great Courland Bay: The Couronian colony on Tobago in past and present, in: Journal of Baltic Studies, Vol. 44, No. 4, December 2013, pp. 503–526.