Gustaw Orlicz-Dreszer
generał dywizji | |
Data i miejsce urodzenia |
2 października 1889 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Przebieg służby | |
Lata służby | |
Siły zbrojne | |
Formacja | |
Stanowiska |
komendant OW w Chełmie |
Główne wojny i bitwy | |
Odznaczenia | |
|
Gustaw Konstanty Orlicz-Dreszer, ps. „Orlicz” (ur. 2 października 1889 w Jadowie, zm. 16 lipca 1936 opodal Gdyni-Orłowa) – polski wojskowy, żołnierz Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, kawalerzysta, generał dywizji Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej i walk o niepodległość Polski w wojnie z bolszewikami.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Dzieciństwo i młodość
[edytuj | edytuj kod]Gustaw Konstanty Orlicz-Dreszer był synem Jana Augusta (1863–1931), adwokata, notariusza, działacza niepodległościowego)[1] i Emilii z domu Rusch[2]. Oboje rodzice byli wyznania ewangelicko-augsburskiego[3]. Jego braćmi byli Zygmunt (1888–1947), polityk PPS, poseł, Rudolf (1891–1958), generał oraz Julian (1892–1937), oficer, adwokat. W 1900 roku, przeniósł się z rodziną do Częstochowy, gdzie jego ojciec założył prywatną kancelarię. W tym mieście bracia Dreszerowie uczęszczali do Gimnazjum Rządowego[4]. Działał w organizacji „Zet”. Jako uczeń VIII klasy gimnazjalnej był aresztowany i więziony przez władze carskie za działalność patriotyczną. W 1907 ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie[5], zdał maturę i postanowił poświęcić się studiom prawniczym. Studiował prawo na Uniwersytecie Franciszkańskim we Lwowie, a następnie handel na uniwersytecie w Leodium w Belgii oraz w Akademii Eksportowej w Hawrze we Francji.
I wojna światowa
[edytuj | edytuj kod]3 sierpnia 1914, z wybuchem I wojny światowej, zmobilizowany został do armii rosyjskiej, w stopniu podporucznika rezerwy kawalerii, i przydzielony do 3 szwadronu 14 Mitawskiego pułku huzarów. Z oddziału tego zdezerterował, przekroczył linię frontu i 14 sierpnia[6] pod miejscowością Brzegi na Kielecczyźnie[7] przyjęty został do Oddziału Beliny. W październiku 1914 mianowany porucznikiem, a 19 września 1915 rotmistrzem[6]. Następnie walczył w szeregach 1 pułku ułanów Legionów Polskich, a od stycznia 1917[6] – 1 pułku piechoty Legionów na stanowisku komendanta batalionu. Po kryzysie przysięgowym internowany w Szczypiornie, następnie w Havelbergu, Rastatt i Werl. Zwolniony w 1918.
Dwudziestolecie międzywojenne
[edytuj | edytuj kod]W 1918 mianowany przez dowódcę POW Edwarda Śmigłego-Rydza komendantem okręgu wojskowego w Chełmie, gdzie rozbroił stacjonujący tam garnizon austriacki oraz zarządził pobór do 1 pułku szwoleżerów i 35 pułku piechoty. Zwerbował także do polskiej armii włoskich jeńców wojennych i czeskich dezerterów z armii Austro-Węgier. 10 listopada 1918 awansowany na majora, a w 1919 na stopień pułkownika[7]. Był organizatorem i pierwszym dowódcą 1 pułku szwoleżerów.
W wojnie polsko-bolszewickiej dowodził 1 pułkiem szwoleżerów (od listopada 1918 do lipca 1920)[6], 4 Brygadą Jazdy (lipiec 1920) oraz 2 Dywizją Jazdy (sierpień 1920 – lipiec 1921).
17 lipca 1921 roku został mianowany inspektorem jazdy przy Inspektorze Armii Nr 2 w Warszawie[8]. 1 czerwca 1924 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 2 Dywizji Kawalerii w Warszawie[9]. W tym czasie, od 15 listopada 1923 do 15 sierpnia 1924, był słuchaczem I Kursu Centrum Wyższych Studiów Wojskowych w Warszawie. 31 marca 1924 roku awansował na generała brygady ze starszeństwem z dniem 1 lipca 1923 i 2. lokatą w korpusie generałów.
W listopadzie 1924 roku był jednym z oficerów, którzy podali się do dymisji w ramach tzw. strajku generałów[10][11].
15 listopada 1925 przewodził delegacji kilkudziesięciu wojskowych wyższej rangi, składającej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu propozycje zaprowadzenia w kraju politycznego porządku. Podczas obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosił słynne przemówienie, odczytywane jako deklaracja oddania przed planowanym przewrotem zbrojnym:
Gdy dzisiaj zwracamy się do Ciebie, mamy także bóle i trwogi, do domu wraz z nędzą zaglądające. Chcemy, byś wierzył, że gorące chęci nasze, byś nie zechciał być w tym kryzysie nieobecny, osierocając nie tylko nas, wiernych Twoich żołnierzy, lecz i Polskę, nie są tylko zwykłymi uroczystościowymi komplementami, lecz, że niesiemy Ci prócz wdzięcznych serc i pewne, w zwycięstwach zaprawione szable![12]
Następnego dnia ówczesny Minister Spraw Wojskowych, gen. dyw. Władysław Sikorski przeniósł go do Poznania na stanowisko dowódcy 3 Dywizji Kawalerii. 31 grudnia 1925 nowy Minister Spraw Wojskowych, gen. broni Lucjan Żeligowski mianował go na powrót dowódcą 2 Dywizji Kawalerii w Warszawie.
Podczas zamachu majowego dowodził wojskami zbuntowanymi (szefem sztabu był pułkownik Józef Beck). We wrześniu 1926 wyznaczony został na stanowisko generała do prac przy Generalnym Inspektorze Sił Zbrojnych z pozostawieniem na stanowisku dowódcy 2 Dywizji Kawalerii. Od 1930 prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej.
10 listopada 1930 roku Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki nadał mu stopień generała dywizji ze starszeństwem z 1 stycznia 1931 roku i 2. lokatą w korpusie generałów. Jednocześnie zezwolił mu na nałożenie oznak nowego stopnia przed 1 stycznia 1931 roku[13].
15 grudnia 1930 roku mianowany został inspektorem armii[14]. 8 grudnia 1933 uczestniczył w ceremonii poświęcenia portu i dworca morskiego w Gdyni. 16 maja 1935 na Polu Mokotowskim w Warszawie prowadził defiladę wojskową na cześć zmarłego marsz. Józefa Piłsudskiego. Dekretem Prezydenta RP z 4 lipca 1936 został powołany na nowo utworzone stanowisko Inspektora Obrony Powietrznej Państwa od 9 lipca 1936[15].
Przed pogrzebem Piłsudskiego zjawił się u gen. Władysława Sikorskiego. Oświadczył mu:
Przed odpowiedzialnymi czynnikami legionowymi staje obecnie zagadnienie zasadniczej rewizji ich stosunku do osoby Sikorskiego. Jest wprost nie do pomyślenia, aby w niezmiernie ciężkiej i trudnej sytuacji, w jakiej się obecnie państwo znajdzie, pozbawiona Piłsudskiego armia polska, mogła się obejść bez czynnej współpracy w jej organach kierowniczych człowieka tych kwalifikacji i doświadczenia co Sikorski. I dlatego, wszystko to głęboko rozważywszy, postanowił on zamknąć okres walki, jaką przeciwko Sikorskiemu prowadził, i zjawia się u niego, aby zaofiarować mu wszelką pomoc w ułożeniu stosunków z nowym kierownictwem wojskowym. Uważa jednak, iż Sikorski winien uczynić pierwszy krok przez oficjalny, to jest w mundurze generalskim, udział w pogrzebie Piłsudskiego[16].
Jednak kiedy Sikorski zgłosił się do organizacji pogrzebu, prosząc o wyznaczenie mu miejsca w pochodzie, odpowiedziano mu, że jego propozycję uważają za prowokację i nie udzielają mu zgody na wzięcie udziału w tej uroczystości.
Przez wielu uważany był za wielkiego przyjaciela młodzieży. Wspierał między innymi harcerskie drużyny żeglarskie. Podkreślał, że w młodym pokoleniu trzeba kształtować przedsiębiorczość, odwagę, a ponad wszystko umiłowanie ojczyzny. Warto przypomnieć, że jego dewiza życiowa brzmiała następująco: „nie ma rzeczy niemożliwych”.
Generałowi przypisuje się hasło rzucone w 1934 – „ubierzmy Gdynię w las masztów”. „Las” tworzyły wtedy maszty: „Daru Pomorza” – 3, ORP „Iskry” – 3, „Harcerza” (późniejszy Zawisza Czarny) – 3 oraz „Elemki” – 5, razem 14[17].
Prezes Ligi Morskiej i Kolonialnej od 1930 r. do śmierci.
Śmierć
[edytuj | edytuj kod]Zginął śmiercią tragiczną 16 lipca 1936 w katastrofie lotniczej samolotu RWD-9 w Zatoce Gdańskiej pod Gdynią-Orłowem, w trakcie lotu w kierunku statku MS „Piłsudski”, którym wracała z USA jego druga, amerykańska żona Olga Elwira Stalińska. Do katastrofy doszło o godz. 14.14. Według świadków wypadku samolot nadlatujący od strony Sopotu na wysokości ok. 1 tys. m zatoczył kilka okrążeń nad niemieckim żaglowcem szkolnym „Deutschland”, po czym niespodziewanie skierował się w stronę lądu. Słychać było nierówną pracę silnika. Pilot prawdopodobnie usiłował wodować na płyciźnie lub lądować na plaży, czemu przeszkodził podmuch wiatru. Ostatecznie samolot spadł do wody, której głębokość wynosiła ok. 5 m[18][19]. Mimo natychmiastowej akcji ratunkowej, podjętej po 10 minutach przez ratowników PCK Ignacego Walczyka i Alojzego Karolewskiego, którzy zanurkowali próbując dostać się do osób uwięzionych w samolocie, pomocy znajdujących się w okolicy statków i zabiegów reanimacyjnych, prowadzonych przez miejscowego lekarza dra Pokutyńskiego, zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu wojskowi: gen. dywizji Gustaw Orlicz-Dreszer, ppłk dypl. Stefan Loth i kpt. pil. Aleksander Łagiewski. Wrak samolotu doholowano do mola w Orłowie (według innej wersji - portu w Gdyni), tu wydobyto ciała ofiar i szczątki samolotu[20][21].
Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci generała było pęknięcie namiotu móżdżkowego[22]. Gustaw Orlicz-Dreszer został pochowany 20 lipca 1936 na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu w Gdyni, jako pierwszy pogrzebany tam zmarły[23][24][25]. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych na czele z Prezydentem RP Ignacym Mościckim i marsz. Edwardem Śmigłym-Rydzem[26]. Generał Orlicz-Dreszer nie był katolikiem, zaistniał problem z organizacją nabożeństwa pogrzebowego. Proboszcz parafii oksywskiej zarzekał się bowiem, że nie wpuści za bramę kościoła grzesznika, rozwodnika i innowiercy. W związku z tym oficerowie biorący udział w uroczystości, postanowili wcześniej wymontować z kościoła drzwi[27]. 16 lipca 1939 szczątki generała zostały przeniesione do Mauzoleum Gustawa Orlicz-Dreszera w Gdyni[28][29], które we wrześniu 1939 zostało wysadzone w powietrze i zrównane z ziemią przez okupujących Gdynię Niemców[30].
Nie wszystkie okoliczności katastrofy są jasne i jednoznaczne. Nie wiadomo, dlaczego samolot RWD-9 o numerze rejestracyjnym 263 SP-DRC, pilotowany prawdopodobnie przez kpt. pil. Aleksandra Łagiewskiego z 1 Pułku Lotniczego w Warszawie[31], lecący z Grudziądza do Gdyni, który miał lądować na lotnisku w Rumi, znalazł się nad wodami Zatoki Gdańskiej. Jak ustalono po zdarzeniu, morenowe ukształtowanie terenowe wybrzeża w połączeniu z wiejącym tego dnia porywistym wiatrem sprawiły, że lot awionetką przy brzegu na małej wysokości był tego dnia bardzo niebezpieczny.
Upamiętnienie
[edytuj | edytuj kod]9 grudnia 1936 w Katedrze Świętego Ducha w Warszawie została odsłonięta tablica upamiętniająca płka Jana Głogowskiego i gen. Gustawa Orlicz-Dreszera[32]. Gustaw Orlicz-Dreszer został wybrany patronem II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, 16 pułku ułanów wielkopolskich w Bydgoszczy i 60 Wieliszewskiego dywizjonu rakietowego obrony powietrznej w Olszewnicy Starej[33]. Ulice, którym nadano imię gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, m.in. w Nadwórnej[34], Sanoku[35], w Rzeszowie (od lipca 1937[36], w 1951 przemianowana na ul. Juliana Marchlewskiego[37]), Lubartowie, Chełmie, Gdyni, Giżycku, Łodzi, Siedlcach i Zamościu. Jego imieniem nazwano osiedle w Siedlcach i park na warszawskim Mokotowie. Od stycznia do końca lipca 2007 trwała kompleksowa rewaloryzacja parku, mająca na celu odtworzenie pierwotnego założenia przestrzennego i ustawienie przy wejściu od ul. Puławskiej pomnika gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.
Odniesienia w kulturze
[edytuj | edytuj kod]W filmie historycznym Zamach stanu z 1980, w reżyserii Ryszarda Filipskiego, w rolę gen. Gustawa Orlicz-Dreszera wcielił się Krzysztof Chamiec. Akcja filmu rozpoczyna się jesienią 1925. Przed dworkiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą odbywa się manifestacja 600 oficerów pod przewodem gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, domagających się powrotu Józefa Piłsudskiego do czynnego życia politycznego[38].
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]W 1921 poślubił aktorkę Wandę Filochowską z Nowackich. Ślub odbył się prawdopodobnie w obrządku rzymskokatolickim, natomiast unieważnienie małżeństwa w 1934 – przed sądem konsystorskim Synodu Wileńskiego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
14 maja 1934[39] zawarł kolejne małżeństwo, z amerykańską rozwódką Olgą Elwirą Stalińską z domu Neal. Tym razem był to ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdyni. Według Sławomira Kopera oba małżeństwa generała pozostały bezdzietne[40], natomiast „Gazeta Wyborcza” twierdzi, że z pierwszego związku przyszła na świat córka – Aleksandra (zm. 5 sierpnia 2011)[41].
Ordery i odznaczenia
[edytuj | edytuj kod]- Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 4405[39] (1921)[42]
- Wielka Wstęga Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie, 18 lipca 1936)[43][44][45]
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (9 listopada 1926)[46][47]
- Krzyż Niepodległości z Mieczami (28 grudnia 1933)[48]
- Krzyż Walecznych (czterokrotnie)
- Złoty Krzyż Zasługi (17 marca 1930)[49]
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921 (1928)
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości (1928)
- Medal za Ratowanie Ginących (1929)[50]
- Odznaka „Za wierną służbę”
- Odznaka Pamiątkowa Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych (12 maja 1936)
- Wielka Wstęga Orderu Zasługi Wojskowej (pośmiertnie, Bułgaria)[51]
- Wielki Oficer Orderu Korony Rumunii (Rumunia)
- Wielki Oficer Orderu św. Sawy (Jugosławia, 1929)[52][53]
- Komandor Orderu Legii Honorowej (Francja, 1928)[54]
- Kawaler Orderu Legii Honorowej (Francja, 1921)[55]
- Medal 10 Rocznicy Wojny Niepodległościowej (Łotwa, 1930)[56]
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Jan August Dreszer. sejm-wielki.pl. [dostęp 2015-11-09].
- ↑ Emilia Rusch. sejm-wielki.pl. [dostęp 2015-11-09].
- ↑ Olstowski 2019 ↓, s. 4.
- ↑ Dorota Czech: Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Część II, 1915–1939. absolwenci.sieniu.czest.pl, 2009-04-23. [dostęp 2015-11-09].
- ↑ IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie: Almanach Absolwentów Sienkiewicza. (pol.).
- ↑ a b c d O kawalerii polskiej XX wieku, s. 22.
- ↑ a b Generałowie II Rzeczypospolitej, s. 202.
- ↑ Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 31 z 6 sierpnia 1921 r., poz. 1285.
- ↑ Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 53 z 5 czerwca 1924 r., s. 309.
- ↑ Jerzy Rawicz: Do pierwszej krwi. Warszawa: Czytelnik, 1974, s. 99–115.
- ↑ Ludwik Stomma: Skandale polskie. Warszawa: Demart, 2008, s. 131–136. ISBN 978-83-7427-422-7.
- ↑ Komendant, Naczelnik, Marszałek. Józef Piłsudski i jego czasy: Przemówienie do oficerów, składających Piłsudskiemu hołd w siódmą rocznicę jego powrotu z Magdeburga. [dostęp 2009-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-03)]. (pol.).
- ↑ Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 15 z 11 listopada 1930 roku, s. 323.
- ↑ Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 1 z 28 stycznia 1931 roku, s. 1.
- ↑ Gen. Orlicz-Dreszer Inspektorem Obrony Powietrznej Państwa. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 156 z 11 lipca 1936.
- ↑ Karol Popiel, Generał Sikorski w mojej pamięci, Ośrodek Dokumentacji i Studiów Społecznych, Warszawa, 1983.
- ↑ BIP Urzędu Miasta Gdyni: Historia – Gdyński Panteon. (pol.).
- ↑ Gen. Gustaw Orlicz-Dreszer. Inspektor Obrony Powietrznej Państwa zginął w katastrofie lotniczej. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 162 z 18 lipca 1936.
- ↑ Szczegóły katastrofy R.W.D. 9. „Gazeta Lwowska”, s. 2, Nr 163 z 19 lipca 1936.
- ↑ Pretorianin Marszałka – gen. Orlicz Dreszer. dobroni.pl. [dostęp 2015-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-08)]. (pol.). dodatkowo zdjęcie wraku samolotu i inne
- ↑ Bartosz Gondek: Ostatni lot generała Orlicz-Dreszera. 82 lata temu doszło do tajemniczej tragedii. 2018-07-17. [dostęp 2018-07-31].
- ↑ Zwłoki ś. p. gen. Orlicz-Dreszera spoczną na cmentarzu na Oksywiu. Przyczyna śmierci generała. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 163 z 19 lipca 1936.
- ↑ Pogrzeb gen. Orlicz-Dreszera odbędzie się w Gdyni. „Gazeta Lwowska”, s. 2, Nr 162 z 18 lipca 1936.
- ↑ Zwłoki ś. p. gen. Orlicz-Dreszera spoczną na cmentarzu na Oksywiu. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 163 z 19 lipca 1936.
- ↑ Pogrzeb śp. gen. Orlicz-Dreszera. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 164 z 21 lipca 1936.
- ↑ Filmoteka Narodowa: Pogrzeb gen. Gustawa Orlicz-Dreszera – 27 lipca 1936. (pol.).
- ↑ Borys Karnicki, Marynarski worek wspomnień za: Jarosław Reszka, Kurs na pełne morze z Bydgoszczy, Express Bydgoski 9 listopada 2012.
- ↑ Zwłoki ś. p. gen. Orlicz-Dreszera przeniesiono do Mauzoleum. „Gazeta Lwowska”, s. 2, Nr 159 z 18 lipca 1939.
- ↑ Tydzień polski. Mauzoleum ś.p. gen. Orlicz-Dreszera. „Światowid”. Nr 30, s. 11, 23 lipca 1939.
- ↑ Autor, Szabla i gorące serce Gustawa Orlicza-Dreszera [online], Blog z wąsem, 1 października 2021 [dostęp 2023-01-30] (pol.).
- ↑ Istnieje też wersja wydarzeń, w której generał przejął stery, aby z powietrza powitać żonę, co jednak skończyło się katastrofą – zob. Jarosław Reszka „Kurs na pełne morze z Bydgoszczy”, Express Bydgoski 9 listopada 2012.
- ↑ Hołd poległym szwoleżerom. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 285 z 11 grudnia 1936.
- ↑ Departament Wychowania i Promocji Obronności MON: Patroni jednostek wojskowych. [dostęp 2009-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-26)].
- ↑ Szkoły zawodowe w Okręgu Lwowskim. Informator. Lwów: Dziennik Urzędowy Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego, 1939, s. 45.
- ↑ Andrzej Brygidyn: Kryptonim „San”. Żołnierze sanockiego Obwodu Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej 1939–1944. Sanok: Społeczny Komitet Wydawniczy „San”, 1992, s. 51.
- ↑ Ulica gen. Orlicz-Dreszera. „Gazeta Lwowska”, s. 4, Nr 164 z 24 lipca 1937.
- ↑ Zmiana nazw ulic Rzeszowa. „Nowiny Rzeszowskie”, s. 5, Nr 49 z 18 lutego 1951.
- ↑ Internetowa baza filmu polskiego.
- ↑ a b Polak (red.) 1991 ↓, s. 110.
- ↑ Sławomir Koper, Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej, Warszawa 2011, s. 45.
- ↑ Aleksandra Orlicz Dreszer, Warszawa, 09.08.2011 – kondolencje [online], wyborcza.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
- ↑ Dekret Wodza Naczelnego L. 3099 z 30 czerwca 1921 r. (Dziennik Personalny z 1921 r. Nr 27, poz. 1088).
- ↑ M.P. z 1936 r. nr 166, poz. 304 „za wybitne zasługi w walce o niepodległość oraz w pracy dla państwa”.
- ↑ Zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej. „Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych”. Nr 2, s. 17, 11 listopada 1936.
- ↑ Odznaczenie ś. p. gen. Orlicz-Dreszera. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 164 z 21 lipca 1936.
- ↑ M.P. z 1926 r. nr 259, poz. 727 „za wybitne zasługi na polu organizacji armji”.
- ↑ Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 54 z 23.12.1926 r.
- ↑ M.P. z 1934 r. nr 23, poz. 35 „za pracę w dziele odzyskanej niepodległości” - zamiast uprzednio nadanego Krzyża Niepodległości (M.P. z 1931 r. nr 64, poz. 100).
- ↑ M.P. z 1930 r. nr 98, poz. 143 „za zasługi na polu organizacji i wyszkolenia wojska”.
- ↑ Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 19 z 12 grudnia 1929 r., s. 371.
- ↑ Zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej. „Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych”. Nr 2, s. 20, 11 listopada 1936.
- ↑ Zbigniew Mierzwiński: Generałowie II Rzeczypospolitej. Warszawa: Wyd. Polonia, 1990, s. 208
- ↑ Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 19 z 12 grudnia 1929 r., s. 361.
- ↑ Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 9 z 26 kwietnia 1928 r.
- ↑ Rozkaz Ministra Spraw Wojskowych L. 1717 z 28 maja 1921 r. (Dziennik Personalny z 1921 r. Nr 29, poz. 1208).
- ↑ Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 12 z 28 czerwca 1930 r.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych. [dostęp 2016-02-15].
- Rocznik Oficerski 1923. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1923.
- Rocznik Oficerski 1924. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1924.
- Rocznik Oficerski 1928. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1928.
- Rocznik Oficerski 1932. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1932.
- Pierwszy szwoleżer Rzeczypospolitej. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 162 z 18 lipca 1936.
- Zbigniew Mierzwiński: Generałowie II Rzeczypospolitej. Warszawa 1990: Wydawnictwo Polonia, s. 201–208. ISBN 83-7021-096-1.
- Cezary Leżeński / Lesław Kukawski: O kawalerii polskiej XX wieku. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1991, s. 22. ISBN 83-04-03364-X.
- Bogusław Polak (red.): Kawalerowie Virtuti Militari 1792–1945. T. 2/1. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, 1991. ISBN 83-900510-0-1.
- Przemysław Olstowski , Generał Gustaw Orlicz-Dreszer, Toruń: Wyd. Adam Marszałek, 2000, ISBN 83-7174-712-8, OCLC 189704927 .
- Przemysław Olstowski: Gustaw Orlicz-Dreszer. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2019. ISBN 978-83-8098-607-7.
- Gustaw Konstanty „Orlicz” Dreszer. sejm-wielki.pl. [dostęp 2015-11-09].
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Wspomnienia osobiste śp. generała Orlicz-Dreszera. „Wschód”, s. 4-5, Nr 19 z 30 lipca 1936.
- Biografia gen. Gustawa Orlicz-Dreszera na stronie Urzędu Gminy rodzinnego Jadowa
- Gdyńskie ślady gen. Orlicz-Dreszera
- Tekst oświadczenia poselskiego posła Jana Kulasa (wystąpienie niewygłoszone)
- Pogrzeb Orlicz-Dreszera, Polska Agencja Telefoniczna 1936r. -repozytorium Filmoteki Narodowej
- Gustaw Orlicz-Dreszer – publikacje w bibliotece Polona
- Absolwenci i studenci Uniwersytetu Franciszkańskiego we Lwowie
- Członkowie Ligi Morskiej i Kolonialnej (1930–1939)
- Członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej
- Członkowie Związku Młodzieży Polskiej „Zet”
- Członkowie Związku Patriotycznego
- Dowódcy 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
- Dowódcy 2 Dywizji Kawalerii (II RP)
- Dowódcy 3 Dywizji Kawalerii (II RP)
- Generałowie dywizji II Rzeczypospolitej
- Internowani w Havelbergu
- Internowani w Rastatt
- Legioniści internowani po kryzysie przysięgowym w Szczypiornie
- Ludzie urodzeni w Jadowie
- Odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (II Rzeczpospolita)
- Odznaczeni Krzyżem Niepodległości z Mieczami
- Odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (II Rzeczpospolita)
- Odznaczeni Krzyżem Walecznych (czterokrotnie)
- Odznaczeni Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
- Odznaczeni Medalem za Ratowanie Ginących
- Odznaczeni Odznaką Pamiątkową Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych
- Odznaczeni Odznaką „Za wierną służbę”
- Odznaczeni Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski (II Rzeczpospolita)
- Odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi (II Rzeczpospolita)
- Ofiary katastrof lotniczych w Polsce
- Oficerowie 1 Pułku Piechoty Legionów
- Oficerowie 2 Dywizji Jazdy
- Oficerowie kawalerii II Rzeczypospolitej przeniesieni do korpusu generałów
- Oficerowie kawalerii Legionów Polskich 1914–1918
- Patroni jednostek Wojska Polskiego
- Pochowani na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni
- Polacy odznaczeni Orderem Korony Rumunii
- Polacy odznaczeni Orderem św. Sawy
- Polacy – Kawalerowie Legii Honorowej
- Polacy – Komandorzy Legii Honorowej
- Polacy – oficerowie Imperium Rosyjskiego
- Polacy odznaczeni Medalem 10 Rocznicy Wojny Niepodległościowej
- Polacy odznaczeni Orderem Zasługi Wojskowej (Bułgaria)
- Uczestnicy walk przewrotu majowego 1926 (strona Józefa Piłsudskiego)
- Uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej (strona polska)
- Urodzeni w 1889
- Wojskowi związani z Częstochową
- Zmarli w 1936