Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Mojave (pustynia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wydmy w Dolinie Śmierci
Pustynia Mojave na mapie Ameryki Północnej
Pustynia Mojave

Mojave (Mohave) – pustynia w Stanach Zjednoczonych, położona w większości we wschodniej części stanu Kalifornia, a także w stanach Utah, Nevada i Arizona, w południowej części Wielkiej Kotliny. Jest piaszczysto-żwirowa. Zajmuje powierzchnię około 65 000 km². Opad roczny wynosi 45–130 mm. Nazwana na cześć Mohave – rdzennego plemienia, które ją zamieszkiwało. Zachodnią granicę stanowią Tehachapi Mountains, południowo-zachodnią góry San Gabriel i San Bernardino, a także uskok San Andreas i uskok Garlock. Na północy granicę stanowi Wielka Kotlina, a na południu pustynia Sonora. Północno-wschodnie granice są nieregularne – czasem w tej roli występuje zasięg populacji drzewa Jozuego. Liczba gatunków roślin szacowana jest od 1750 do 2000. Znajduje się tutaj Rezerwat Narodowy Mojave, Park Narodowy Joshua Tree i Park Narodowy Doliny Śmierci.

Należący do NASA zmodyfikowany Boeing 747, tzw. nosiciel wahadłowców, przelatujący nad pustynią Mojave w drodze powrotnej do Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie przewożący na grzbiecie prom kosmiczny Endeavour, który zakończył misję STS-126

Na pustyni Mojave kręcono wiele filmów, np. Inferno: Piekielna walka[1].

Klimat

[edytuj | edytuj kod]

Wieloletnia średnia roczna suma opadów wynosi przykładowo ok. 60 mm w Dolinie Śmierci[2] i ok. 200 mm w Searchlight[3]. W górach opady są większe, np. do 600 mm w Mountain Pass (1440 m n.p.m.)[4]. Temperatura w Dolinie Śmierci latem osiąga 50 °C. Śnieg (choć to niezwykłe na pustyni) można spotkać na wysokości ok. 2400 m n.p.m. Np. ośnieżony jest szczyt Telescope Peak (3392 m) i Góra Clark na północ od autostrady międzystanowej nr 15. Najniższa udokumentowana temperatura wynosiła −18 °C. Zimą od ok. −7 do ok. −1 °C). Latem średnio 38 °C.

Miejscowości

[edytuj | edytuj kod]

Na Mojave znajduje się wiele miast opuszczonych, m.in. Calico, będące niegdyś ośrodkiem przemysłu wydobywczego srebra i Kelso w Rezerwacie Mojave, którego atrakcją jest niemal nietknięta stacja kolejowa.

Znajdują się tu także większe miasta, np. Las Vegas. Wymienić też należy:

Fauna i flora

[edytuj | edytuj kod]

Zwierzęta

[edytuj | edytuj kod]

Roślinność

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Inferno: Piekielna walka w bazie Filmweb
  2. Death Valley, California. Western Regional Climate Center. [dostęp 2019-05-19]. (ang.).
  3. Searchlight, Nevada. Western Regional Climate Center. [dostęp 2019-05-19]. (ang.).
  4. Mountain Pass, California. Western Regional Climate Center. [dostęp 2019-05-19]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]