Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Planeta Celor Doi Sori

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

DATA: 06.11.2014
CLASA: a VIII a B
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romn
PROFESOR: PCURARU IULIANA
SUBIECTUL: Planeta celor doi sori de Horia Aram
TIPUL LECIEI: Mixt
COMPETENE GENERALE:
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE:
2.2. utilizarea n mod nuanat a categoriilor lexicale ntr-un mesaj oral;
3.1. dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date;
3.3. identificarea valorilor etice i culturale ntr-un text, exprimndui impresiile i preferinele;
OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

O 1. s argumenteze apartenena la genul epic;

O 2. s identifice indicii temporali ai desfurrii aciunii;

O 3. s precizeze ideile principale;

O 4. s explice rolul naraiunii la persoana I;

O 5. s identifice secvene care s ilustreze comportamentul omului ziua i noaptea;

O 6. s numeasc procedeele artistice prin care se realizeaz prezentarea diurn i cea nocturn;

O 7. s-i exprime opinia n legtur cu atitudinea ahrienilor;

O 8. s prezinte asemnri i deosebiri dintre basm i literatura SF.

STRATEGIA DIDACTIC:

Metode de nvmnt i procedee didactice: lectura, conversaia, explicaia, brainstorming, gndirea activ, jocul didactic, ex. de exprimare a

opiniei.

Mijloace de nvmnt i materiale didactice: fie de lucru, tabla, manualul.

Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi.

Locul de desfurare: sala de clas

BIBLIOGRAFIE:

1.

Crian, Alexandru, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucureti, 2008.

2.

Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia Educaional, Cluj- Napoca, 2002.

3.

Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, Credis, Bucureti, 2005.

4.

chiopu, Constantin, Metodica predrii literaturii romne, Editura Carminis, Piteti, 2009.

Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.

Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti sporite de nvare i comunicare, iar restul
posed resurse suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice.
Timp: 100 minute. (2 ore)

DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE

LECIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII

EVALUA-

DIDACTICE

RE

Metode

Mijloace

-Rspund solicitrii.

Conversaia

Tabla

-Elevii i noteaz titlul leciei.

Explicaia

Tabla

P
1.

1 -Salutul

-Rspund la salut

Momentul

-Notarea absenilor

- i pregtesc materialele

organizatoric

-Profesorul va avea grij ca elevii s i pregteas-

necesare orei (caiete,pixuri,

c materialele necesare orei de limba romn.

creioane)

2. Verificarea
temei

5 -Verific tema selectiv.

-2 3 elevi citesc tema.

M.O.: ,,ntradevr i rspunse ntrun rnd mo

-elevii corecteaz textul

leonte cal ca a-l dumitale nu se m-ai gsete s


umbli noo mii de ani la toi mprai pmntului s
ti dumneata prietene leonte strig rzeul
zbrlindui mustaa tuinat acestai cal dintro vi
aleas
3. Captarea i

4 - Ce putem spune despre relaia narator personaj

meninerea

referitor la textul de astzi? Vom discuta despre

ateniei

implicarea afectiv a naratorului, despre


ciudeniile planetei Ahra.

4. Anunarea

1 -Anun tema i obiectivele leciei:

,,Astzi vom

temei i a com-

ncepe studiul operei literare Planeta cu doi sori de

petenelor

Horia Aram La sfritul orei vei fi capabili s ...


-Notez titlul leciei pe tabl.

Observare
sistematic

5. Dirijarea

- Comunic elevilor cteva date biografice ale

nvrii

2 scriitorului Horia Aram.

-Noteaz informaiile.

Conversaia

-Identificm ideile principale, pe care le scriem pe

Tabla
ncurajez i
ajut elevii

tabl.

Lectura

pe parcur-

-Enumerai cel puin patru caracteristici care s

expresiv

sul ntregii

justifice faptul c textul citat aparine unei opere

lecii

epice:(prezena naratorului, transmiterea indirect a

Evaluare

sentimentelor prin intermediul personajelor i al

oral

aciunii, obiectivitatea, configurarea unui subiect,

Observare

conflictul, etc )

sistematic

-Identificai indicii temporali ai desfurrii

conversaia

aciunii: ...anticul carnaval de la Rio, N-ai


dormit dect trei sferturi de or terestr; Aceti
urmai ai colonitilor de pe Terra....

- Elevii vor explica rolul povestirii la persoana I,


evideniind faptul c autorul este personajul-narator,
participnd la toate momentele aciunii personaj
principal
- Identificai secvene care s ilustreze

-Elevii lucreaz pe grupe: 2

comportamentul omului ziua i noaptea, selectnd

grupe pt activitatea oamenilor

pasaje sugestive din textul-suport:

ziua, 2 grupe pt activitatea

Natura ziua: cerul uor violaceu, de o nuan

oamenilor noaptea.

dulce, sub lumina blnd a soarelui diurn...Oraul

era un savant conglomerat de linii curbe... ntr-un


joc de linii i volume perfect armonic.
Oamenii ziua: ... nimeni nu se grbea, nicio fa nu
era ursuz, nimeni nu i se bga n suflet... Nicio
expresie crispat, nimic aspru, orgolios n privirile
ahrienilor sau extravagant n vestimentaia lor.
Natura noaptea: n aer domnea un vuiet surd,
apstor... un val de zgomot... un vacarm, o
cacofonie de glasuri stridente, nestpnite, rostind
cuvinte de neneles. Oraul era luminat... ,
Orbitoare surse de lumin, plasate arbitrar, suprau
vederea... Stridenele cromatice, ca i lipsa de
logic a liniilor, torturau bunul sim.
Oamenii noaptea: Figuri disarmonice, ochi
exoftalmici, pr vlvoi, expresii exaltate. Rtceau
pe strzi ca drogai. Micrile brute, nehotrte, i
fceau s se ciocneasc haotic.
- Ce figuri de stil ai observat n text?
-Elevii vor numi procedeele artistice prin care se
realizeaz prezentarea diurn i cea nocturn:
hiperbola, metafora
- Scriei n 3-5 rnduri care este opinia voastr n
legtur cu atitudinea ahrienilor de a-i manifesta
deschis tririle pozitive i negative.
-Dac am ncerca s realizm o comparaie cu

basmul care credei c ar fi asemnrile i


deosebirile dintre cele dou tipuri de texte.
- Elevii vor prezenta asemnri i deosebiri ntre
basm i literatura SF:
- Asemnri: autorul nareaz ntmplri petrecute
ntr-un anumit timp i spaiu (ireale); se prezint
personaje cu caliti supranaturale; se prezint
imagini opuse (opoziia benefic-malefic);

Observaia

dimensiunea variat a timpului i duratei unor


aciuni; ntmplri fantastice;
-Deosebiri: literatura SF neologisme, termeni

Demonstra-

tehnici i tiinifici,timp viitor, basm arhaisme,

ia

regionalisme, frazeologisme, timp trecut, formule

Reflecia

iniiale, mediane i finale.


-Aduce-i-v aminte de filmul Total recall. Dac ai

6. Asigurarea

feedback-ului, a

0 fi regizori cum ai ncerca s prezentai acest

-Rspund ntrebrilor

Metoda
ecranizrii

reteniei i a

subiect? Ai avea un episod pilot? Cum v motivai

operei

transferului

alegerile? Ai schimba ordinea precizat de autor?

literare

Care ar actorul ales pentru rolul principal?


7.Tema pentru
acas

1 Profesorul anun tema pentru acas: Explic n 1015 rnduri semnificaia cuvintelor: ,,Umbrele
seamn cu ntunericul, dar sunt fiicele luminii.

8.Aprecieri
finale

1 -Profesorul face aprecieri generale i individuale,


pozitive i negative.

Evaluare
oral

S-ar putea să vă placă și