Шпинат

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Шпинат
Научна класификација
Царство: Плантае
Ред: Царyопхyллалес
Породица: Амарантхацеае
Род: Спинациа
Врста: С. олерацеа
Двојни назив
Спинациа олерацеа
L.

Шпинат или спанаћ (Енг. спинацх) је поврће са зеленим листовима. Узгаја се зими и љети, па говоримо о двјема врстама шпината - зимском и љетном.

- Зимски или обични шпинат има облик розете, а према сорти лишће му је веће или мање, заобљена или шиљаста врха. Неке сорте имају сочније листове зелене боје, неке имају тање листове, а боја им је свјетлија. Приликом продаје с розетом, коријен мора бити одрезан изван вањске круне лишћа. беру се само већи листови.

- Љетни шпинат има дебело, меснато, трокутасто лишће, које је сочније од лишћа обичног шпината, али је сивозелене боје. Та врста шпината има разгранату стабљику која се с гранама у промјеру отприлике 1,5 м простире по тлу. Беру се само листови

Нутритивна вриједност

[уреди | уреди извор]
Шпинат

Шпинат има доста жељеза, али и оксалне киселине. Оксална киселина веже калциј и чини га неупотребљивим за људски организам. Према новијим истраживањима, шпинат се не препоруча као честа храна млађим особама и дјеци, али је изврсна храна за старије људе. Код кухања шпината прву воду треба бацити. У њој има нитрата, који се под утјецајем бактерија претварају у нитрите, стога се кухани шпинат не смије остављати за други оброк.

Шпинат саџи сљедеће витамине: витамин А, витамин C, витамин Е, витамин К, магнезиј, фолна киселина, бетаин, жељезо, витамин Б2, калциј, калиј, витамин Б6, витамин Б9, протеин, фосфор, цинк, ниацин, селениј и омега-3 масне киселине.

Употреба у кулинарству

[уреди | уреди извор]

Да би се уклонило дјеловање оксалне киселине, шпинат је порисно припремати као вариво са запршком од брашна и с млијеком. Шпинат се може јести кухан и преливен уљем те сиров као салата јер је богат витамином C. Врло је тражен смрзнути шпинат који је прије замрзавања опран, уситњен, бланширан, а затим пакован у мање или веће врећице.

Вањске повезнице

[уреди | уреди извор]